Arkiva për » January, 2017 «

Mexhit Prenēi: Celulari jashtė studios
Sė pari, theksoj se analistėt nė median elektronike qė gjykojnė me gjysmėn e kokės, pozicionohen ekstremisht si sherbėtorė tė majtė apo tė djathtė.. Sė dyti, analistėt qė hiqen si kompetentė nė ēdo rrafsh te jetės, pa qenė specialistė nė asnjėrėn prej tyre, janė tipa specifikė delirantėsh, ēka secili krijon nė trurin e tij njė surealitet qė e konsideron realitet. dhe i beson verbėrisht vetes se di gjithēka.
Lexoje tė plotė | Ora: 23:03:42 | Shikuar: 1111
Frank Shkreli: Korbat e zi i turren prapė Amerikės
Donald Trump ėshtė zgjedhur dhe javėn qė kaloi u betua si president i Shteteve tė Bashkuara. Dua tė them nga fillimi, ashtu siē jam shprehur edhe nė disa shkrime gjatė fushatės pėr president tė Amerikės se me Donald Trump nuk mė lidhin shumė gjėra dhe vazhdoj tė kemė rezervimet e mia mbi disa prej politikave tė tija tė prononcuara deri mė tani.
Lexoje tė plotė | Ora: 20:12:24 | Shikuar: 1256
Njė tufė lule bore - Meditim nga Selman Meziu
Kush e dinte? Kush e preceptonte? Kush e pėrfytyronte? Cili piktor e pikturonte? Cili skulptor e skaliste? Tė rrallė, shumė tė pakėt. Kjo duke qėmtuar edhe nė acarin e shekujve. Sepse ka kohė qė mjeshtra natyrė nuk na e dhuron. Fatkeqėt brezni janė sjellur keq me atė. Por ja qė njė ditė, yjet e bardhė me mijėra e miliona bien. Zbresin paqėsisht mbi krijesat e natyrės.
Lexoje tė plotė | Ora: 19:40:13 | Shikuar: 1342
Kol Bib Mirakaj: Mė nė fund njė e vėrtetė historike
Mė nė fund, historia flet, njihet e vėrteta. Tė pakėn nė njė rast. Deri tashti dikush tjetėr dhe tė gjithė tė tjerėt -- emėr e pa emėr, tė merituar e tė pa merituar, -- morėn kredinė pėr shpėtimin e hebrenjve shqiptarė nga nazistėt gjermanė, nė Shqipėrinė e okupuar gjatė Luftės sė Dytė Botėrore, por asnjėherė, nė kėto 25 vitete fundit, nuk iu pėrmend emri protagonistit kryesor tė shpėtimit tė hebrenjve shqiptar, Kolė Bib Mirakajt, tė cilin historiografia komuniste e karakterizon me epitete fyese tė lloj-llojshme.
Lexoje tė plotė | Ora: 19:47:34 | Shikuar: 1242
Ismet Azizi: Janari i vitit 1945 i kobshėm pėr mėsuesin Bedri Gjinaj
Shaban Palluzha: “ Djemt me shkollė shohin me katėr sy”
Bedri Gjinaj ėshtė njė ndėr figurat mė tė njohura dhe mė tė nderuara tė arsimit nė Mitrovicė, nė Kosovė, Sanxhak e mė gjerė. Bėn pjesė nė radhėn e veprimtarėve mė tė shquar tė arsimit shqiptar, i cili punoi me kompetencė e devocion pėr zhvillimin e arsimit gjatė Luftės sė Dytė Botėrore nė Prefekturėn e Mitrovicės (Mitrovicė, Vushtrri, Podujevė e Pazar i Ri). Kontribut ēėtjes shqiptare i dha edhe sa ishte nė pozitėn e sekretarit tė Lidhjes sė Dytė tė Prizrenit. Ishte njė ndėr burrat e intelektualėt mė tė mėdhenj dhe mė tė nderuar tė kombit.
Lexoje tė plotė | Ora: 20:00:06 | Shikuar: 1318
Ilir Muharremi: Ndėrmjet Cezanne-s, Braque-s dhe Matisse-s
Ajo ēfarė mund tė shohim nė kėtė ekspozitė, mund tė gjejmė me njė tė klikuar nė “google”, vetėm tė shkruhen tre emrat e piktorėve mė sipėr. Nuk jam kundėr kėtij lloj arti, jam kundėr ndikimit, marrjes sė ideve, ngjashmėrisė dhe arti i pikturės mund tė pėrfaqėsohet me shprehje tė thella vetanake origjinale, duhet t’i iket historisė sė artit, tė zhytemi nė historinė e ēastit. Arti jep vizionin pėr vetveten dhe shtetin.
Lexoje tė plotė | Ora: 14:52:23 | Shikuar: 1272
Frank Shkreli: 11-vjet pa Ibrahim Rugovėn
Po tė kishte jetuar Presidenti i parė i Republikės sė Kosovės, Dr. Ibrahim Rugova, dhjetorin qoi kaloi do tė kishte mbushur 72-vjet (2 Dhjetor 1944). Ai ndėrroi jetė 11 vjet mė parė, me 21 Janar, 2006. Viti fatkeq kur Kosova humbi Presidentin e parė, ikonėn e pavarėsisė, prijsin e madh tė Kombit shqiptar dhe udhėheqsin e parė anti-komunist nė Europėn Lindore.
Lexoje tė plotė | Ora: 22:50:00 | Shikuar: 1406
Paralajmėrimi i At Gjergj Fishtės: Kujdes nga rreziku i pėbrendshėm
Paralajmėrimin pėr rrezikun e mbrendshėm, At Gjergj Fishta e ka bėrė me shkrimin e titulluar, “Rreziku i Pėrbrėndshėm” nė revisten e famshme franēeskane tė fillim shekullit tė kaluar, Hylli i Dritės, numėr 1 e vitit 1921. Megjithse artikulli ėshtė shkruar para 95 vjetėve, aktualiteti i fjalėve dhe paralajmrimi i At Gjergj Fishtės drejtuar klasės sė atėhershme politike, mbi rrezikun e mbrėndshėm qė i kanosej Shqipėrisė dhe shqiptarėve, aktualisht dhe fatkeqsisht tingėllon aktuale si njė kambanė kushtrimi qė bie edhe sot pėr shqiptarėt dhe autoritetet politike tė dy shteteve -- Shqipėri e Kosovė -- pothuaj njė shekull mė vonė.
Lexoje tė plotė | Ora: 19:16:46 | Shikuar: 1347
Ilir Muharremi: Treni provokativ, artistėt nė gjumė
Treni i nisur nga Beogradi e i dekoruar me parulla antishqiptare, posedonte edhe simbole fetare, me tė cilat krenohen nacionalistėt serb, qe planifikuar tė nisej nga ora 8:30 e mėngjesit. Ai u nisė dhe si destinacion kishte hyrjen nė Kosovė nė drejtim tė Mitrovicės dhe arritja e tij mendohej kah pasditja. Pėrbrenda tij, qenė ikonografit serbe, kurse jashtė mbishkrime provokuese nacionaliste, tė cilat e fyejnė Kosovėn, Evropėn dhe botėn.
Lexoje tė plotė | Ora: 16:37:14 | Shikuar: 1335
Selman Meziu: Pėrse iu ka humbur shpresa shqiptarėve?
Nė vorbullėn e shekujve, kemi ecur tė sfilitun, tė rreshkun e zitueshėm prej vuajtejve, tė katandisun mos mė keq nga shėndeti e rraskapitja, tė gjunjėzuar, por kurrėsesi kokė ulur e bukė shkalė. Ashtu nė tehun e shpatave, me majat e shigjetave ngulun nė kraharorin eshtak, shqiptari nuk u zhduk veē ndėrroi emrat nga Pellazg, nė Ilir e ma pas nė Albanė e sė fundi me njė emėr tė njė shpendi fisnik, tė pamposhtur, qiellpushtues, veshtrim hollė, krahė madh e sqep mprehtė, shqiponjėn, pra vendi i shqiponjave, Shqipėri.
Lexoje tė plotė | Ora: 17:44:27 | Shikuar: 1568
Frank Shkreli: Putini nuk ėshtė aleat i Amerikės
Nė Senatin e Shteteve tė Bashkuara nė Washington ka filluar procesi pėr miratimin ose jo tė emėrimeve tė kabinetit tė ardhėshėm tė presidentit tė zgjedhur Donald Trump -- pėrfshirė edhe Rex Tillerson, i emėruar pėr Sekretar Amerikan tė Shtetit. Ndėrkaq, njė grup prej 17 ish-udhėheqsish, pėrfshirė presidentin e Bullgarisė Rosen Plevneliev, politikanėsh dhe mbėshtetsish tė demokracisė nga mbarė Europa Qėndrore dhe Lindore, i kanė dėrguar (tė hėnėn) njė letėr tė hapur* Z. Trump, nė tė cilėn thonė se udhėheqsi rus, “Vladimir Putini nuk ėshtė aleat i Amerikės” dhe as “Partner i besueshėm ndėrkombėtar”.
Lexoje tė plotė | Ora: 19:33:17 | Shikuar: 1421
Frank Shkreli: Rasti Haradinaj: urgjencė kombėtare
Ndalimi i ish kryeministrit tė Kosovės, Ramush Haradinaj nga autoritetet e Francės, nė bazė tė njė urdhėr arresti tė lėshuar nga autoritetet serbe, ėshtė njė urgjencė kombėtare. Ndėrsa Zoti Haradinaj mbahet nė paraburgim nė pritje tė shqyrtimit tė urdhėr arrestit nga Franca, autoritetet shqiptare nė Prishtinė dhe nė Tiranė po bėjnė deklarata duke kritikuar/dėnuar kėtė akt tė shėmtuar tė autoriteteve franceze nė bazė tė njė urdhėr-arresti tė kohės sė kriminelit Millosheviē, nga autoritetet serbe.
Lexoje tė plotė | Ora: 11:26:37 | Shikuar: 1565
Gjenocidi ndaj popullsisė gjermane nė Jugosllavinė komuniste!
Ngjarjetqė pasuan nė fund tė luftės nė Jugosllavi ishin fshehur me sukses pėr mė shumėse 60 vjet. Pėr kėtė rast, edhe sot nuk ka asnjė gjykim te qartė historik. Ende nė tekstet e historisė nuk pėrmendet numri i kampeve pėr gjermanėt, krimet e kryera kundėr pakicės gjermane,si dhe viktimat nė anėn e kėsaj pakice. Kjo mund tė jetė arsyeja kryesore qė   mungojnė dhe opinionet e juristėve nė kualifikimin e kėtij veprimi dhe  pėrcaktimi nėse   nė ish-Jugosllavi ėshtė kryer gjenocid ndaj minoritetit gjerman.
Lexoje tė plotė | Ora: 17:39:04 | Shikuar: 1450
Frank Shkreli: Nė shėrbim tė atdheut nė luftė dhe nė paqė
Provė e gjallė se as sistemi politik amerikan, as zgjedhėsit amerikanė dhe madje as partitė politike nė Amerikė nuk paragjykojnė ndaj personave me meta fizike, tė cilėt mund ta shikojnė tė ardhmen e tyre nė shėrbim tė Atdheut, duke marrė pjesė nė politikė. Protagonisti i kėtij shkrimi tė shkurtėr ėshtė Brian Mast, i cili gjatė shėrbimit nė Afganistan, si pjestar i ushtrisė amerikane nė luftėn e atjeshme, kishte humbur tė dy kėmbėt nga njė eksplodim i njė bombe nė anė tė njė rruge, shtatorin e vitit 2010.
Lexoje tė plotė | Ora: 19:50:20 | Shikuar: 1467
Frank Shkreli: Pasojat e tėrheqjes amerikane nga roli ndėrkombėtar
Nė mė pak se dy javė e gjysėm, pas dy mandateve, Presidenti i Shteteve tė Bashkuara, Barak Obama i dorėzon ēelsat e Shtėpisė sė Bardhė Presidentit tė zgjedhur, Donald Trump. Politika e jashtėme amerikane dhe roli i Shteteve tė Bashkuara nė arenėn ndėrkombėtare nė pėrgjithėsi dhe politika e jashtme e administratės sė Presidentit Obama gjatė 8-viteve tė fundit, nė veēanti -- ishte subjekt i debateve tė ashpėra gjatė fushatės elektorale pėr president tė SHBA-ave, gjatė vitit tė kaluar.
Lexoje tė plotė | Ora: 19:49:36 | Shikuar: 1522