Arkiva për » February, 2017 «

Frank Shkreli: Siguria e gazetarėve nė agjendėn e OKB-s
Pėrfaqsuesit mė tė lartė tė dy organizatave mė tė njohura botėrore pėr mbrojtjen e tė drejtave dhe tė punės sė gazetarėve, Drejtori i Pėrgjithshėm Ekzekutiv i Organizatės “Korrespondentėt pa Kufij”, Christophe Deloire dhe Drejtori Ekzekutiv i “Komitetit pėr Mbrojtjen e Gazetarėve”, Joel Simon janė takuar javėn qė kaloi me Sekretarin e Pėrgjithshėm tė Kombeve tė Bashkuara, Antonio Guterres pėr tė biseduar mbi sigurinė e gazetarėve anė e mbanė botės.
Lexoje tė plotė | Ora: 20:32:54 | Shikuar: 1012
Anton Mazreku, futbolli, pena dhe mikrofoni - Nga Skifter Kėlliēi
Tė paktė janė ata qė mund tė dinė se publicisti dhe komentatori i shquar sportiv, Anton Mazreku, ishte me origjinė nga Kosova. Pėr tė shuar kurrershtjen e lexuesve ,vecanėrisht lexuesve kosovarė tė gazetės, u ofroj tė lexojnė shkrimin e mėposhtėm, i cili dėshmon njėkohėsisht pėr dramėn qė pėsoi ky personalitet i shquar nga regjimi komunist.
Lexoje tė plotė | Ora: 18:47:30 | Shikuar: 1165
Frank Shkreli: 100 - vjetori i lindjes sė presidentit Xhon F. Kenedi
Ky vit shėnon 100-vjetorin e lindjes tė Presidentit tė 35-tė tė Shteteve tė Bashkuara, Xhon F. Kenedi (Maj 29, 1917 – Nėntor 22, 1963). Ky pėrvjetor po shėnohet me aktivitete tė shumėta gjatė gjithė kėtij viti, tė cilat kanė filluar tanimė anė e mbanė Shteteve tė Bashkuara, pėrfshirė shtetin Massaēusets prej ku rrjedhė familja Kenedi, e deri tek nivelet e enteve tė qeverisė federale, me qėllim pėr tė kujtuar jetėn dhe veprimtarinė e presidentit mė tė ri qė ėshtė zgjedhur ndonjėherė nė Shėpinė e Bardhė.
Lexoje tė plotė | Ora: 21:24:18 | Shikuar: 1188
Frank Shkreli: Aktualiteti i fjalėve tė Sami Frashėrit
Kėtu nė Shtetet e Bashkuara, e hėna e tretė e shkurtit festohet ēdo vit si Dita e Presidentėve, ditė qė shėnon kujtimin e ditėlindjeve tė baballarėve tė kombit, Xhorxh Uashingtonit dhe Abraham Linkolnit. Ėshtė njė ditė festė pėr amerikanėt, pėr tė pėrkujtuar kontributin e tyre nė themelimin dhe nė ruajtjen e unitetit kombėtar, por njėkohsisht ėshtė edhe njė ditė pėr tė pasqyruar dhe pėr t’u kujtuar brezave tė sotėm dhe tė ardhėshėm amerikanė, trashėgiminė e vlerave tė tyre, si njerėz dhe si patriotė tė kėtij vendi.
Lexoje tė plotė | Ora: 19:59:23 | Shikuar: 1167
Rahiq: Kraleva ishte e shqiptarėve dhe boshnjakėve! - Nga Ismet Azizi
Karanovci (Kraleva e sotme) para hyrjes sė ushtrisė serbe tė udhėhequr nga Karagjorgje Petroviq, kishte mė shumė se 2.000 ushtarė tė armatosur. Pėrndryshe, nė kėtė kasaba ishte selia e nahisė sė Pozhegės dhe kishte rreth 700 shtėpi me kopshte tė bukura, tė gjerė me plot lule dhe fruta. Nė periudhėn parakryengritjes ishte njė vendbanim me rreth 4.000 banorė, dhe mbi 90% e banuar nga boshnjakė dhe shqiptarėt.
Lexoje tė plotė | Ora: 16:13:16 | Shikuar: 1076
Xhim Xhema shqiptaro-amerikani qė i qiti telashe Serbisė sė Millosheviēit
Me rastin e 9-vjetorit tė shpalljes sė Pavarėsisė sė Kosovės, Republika e Kosovės me institucionet e saja dhe shqiptarėt kudo, nė mėnyrėn e tyre, festuan kėtė pėrvjetor duke nderuar veprat dhe heroizmat e shumė individėve qė punuan, kontribuan, sakrifikuan dhe madje dhanė jetėn pėr kauzėn e lirisė dhe pėr pavarsinė e Kosovės.
Lexoje tė plotė | Ora: 16:09:42 | Shikuar: 1121
Ilir Muharremi: Newborn nė NO Walls
Shumė mure e ndajnė planetin tokė, veēanėrisht ai mes tė paditurve dhe tė diturve, mes tė ēmendurve dhe normalėve, mes artistėve dhe jo artistėve, mes gėnjeshtarėve dhe tė sinqertėve, mes vrasėsve dhe atyre qė vuajnė, racistėve dhe jo racistėve.
Asnjėherė, nuk do t’i shembin, por tė paktėn artistėt pėrmes kėngės, pikturės, filmit, dramės duhet tė afirmojnė shembjen e mureve.
Lexoje tė plotė | Ora: 16:04:20 | Shikuar: 1051
Selman Meziu: Shfarosja e pyllit tė Topovės
Fshati Topova shtrihet nė luginėn e Zagories nė drejtimin lindor tė qytetit tė Gjirokastrės. Me njė histori tė lashtė, njerėz me kulturė, punėtor, bujq e blektor tė shkėlqyer, por qė mjerisht jo vetem qė ėshtė lėnė nė harresė tė plotė e pas krahėve por edhe tė vetmin pyllin e saj, po e shkatėrrojn barbarisht. Njė ngjarje e dhimbshme pėr sot dhe pėr brezat qė do tė vijnė.
Lexoje tė plotė | Ora: 13:49:00 | Shikuar: 1158
NATO mbetet gurthemeli i mbrojtjes sė vlerave perėndimore
Nė kryeqėndrėn e Aleancės sė Atlantikut Verior, NATO nė Bruksel u mbajtė kėtė javė mbledhja e ministrave tė mbrojtjes tė vendeve anėtare pėr tė biseduar mbi angazhimin e aleancės perėndimore nė luftėn kundėr tė ashtuquajturit “shtet islamik”, nė Irak dhe nė Siri. Pėr herė tė parė nė njė takim tė tillė, mori pjesė edhe Sekretari i ri Amerikan i Mbrojtjes nė administratėn e Presidentit Donald Trump, Xhim Mattis. Zyra e shtypit e Pentagonit njoftoi se gjatė takimit tė tij me Sekretarin e Pėrgjithshėm tė NATO-s Jens Stoltenberg, para se tė fillonte takimi i NATO-s me dyerė tė mbyllura, Sekretari i ri Amerikan i Mbrojtjes nėnvijoi rėndėsinė e aleancės perėndimore.
Lexoje tė plotė | Ora: 23:14:20 | Shikuar: 1189
Frank Shkreli: Me 15 shkurt 1909 lindi gazeta ''Dielli''
108 vjetė mė parė, ekzaktėrisht me 15 Shkurt, 1909 doli nė Boston tė Shteteve tė Bashkuara numri i parė i gazetės Dielli, organ i Organizatės Panshqiptare Vatra, gazetė qė edhe sot botohet rregullisht nė internet dhe njėherė nė muaj del nė versionin e printuar, duke pėrmbledhur nė ‘tė artikujt dhe veprimtaritė mė tė dalluara mujore tė organizatės Vatra.
Lexoje tė plotė | Ora: 20:50:28 | Shikuar: 1207
Tcvetan Todorov dhe “Lulja e diellit” e Simon Vizentalit
“Lulja e Diellit” ėshtė njė tregim gjysmė autobiografik i Simon Vizentalit, i atij qė, si asnjė tjetėr, ndoqi pas lufte kriminelė nazistė tė fshehur kudo nėpėr botė dhe ia dha drejtėsisė. Ėshtė shkruar jo thjesht pėr tė treguar njė ngjarje makabre, por edhe pėr tė hapur njė diskutim tė gjerė mbi krimin, ndėshkimin apo mundėsinė e faljes sė kriminelėve politikė dhe ideologjikė, apo kriminelėve nė pėrgjithėsi.
Lexoje tė plotė | Ora: 18:59:41 | Shikuar: 1158
Skifter Kėlliēi: Kėndvėshtrim jo realist i filmit turk 'Fetih 1453'
Qė nė vitin shkollor 1949-50, kur isha nxėnės i klasės sė 6-tė, nga mėsimi i historisė sė Mesjetės, Veē te tjerash mbaj mend kėto data: pushtimin e Kostandinopolit nga pushtuesit otomanė dhe rėnien e perandorisė bizantine, mė 1453, vdekjen e Gjergj Kastriotit, Skėndėrbeu, mė 1468, rėnien e Krujės nė duart e pushtuesve turq, tė prira nga sulltan Mehmeti II, mė 1478 dhe zbulimin i Amerikės nga Kristofor Kolombi, mė 1492.
Lexoje tė plotė | Ora: 21:52:13 | Shikuar: 1173
Mexhit Prenēi: Mesazhe inkandeshente te Kadri Roshit
Nė 10-vjetorin pėrkujtimor, tė artistit tė lartėsisė Kadri Roshi,, mė 6 shkurt 2017 ora 19 u shfaq nė Teatrin Kombėtar premiera e filmit “Butrint i gjallė” i kineastit dhe poetit Petrit Ruka.
Kryeherės theksoj se thjeshtėsia dhe realizmi qė pėrshkojnė filmin shprehin me gjuhė filmike jetėn dhe veprimtarinė artistike tė mjeshtrit tė skenės sė teatrit dhe filmit shqiptar Kadri Roshi.. Ky kėndvėshttim regjisorial ėshė qasja e duhur qė i ka siguruar autorit suksesin e merituar.
Lexoje tė plotė | Ora: 19:37:26 | Shikuar: 1253
Kristo Zharkalliu: Pėrrallat qė bėjnė qesharakė viktimat e diktaturės
Kanė kaluar 26 vjet qėkurse u shėmb diktatura dhe nuk kalon ditė qė nė faqet e gazetave shqiptare tė mos gjesh rrėfime pėr masakrat dhe terrorin e asaj kohe. Kjo do tė ishte e arsyeshme nė se rrėfimet e “gazetarėve” qė nuk kanė qėnė vetė viktima, tė kishin tregime reale nga vetė viktimat. Nuk mund tė mos ndiesh dhimbje pėr M. Kokalarin e cila njohu nga afėr terrorin e njė sistemit ēnjerėzor,por nuk mund tė mos habitesh nga ana tjetėr pse kaq publikim pėr njė person tė vetėm kur dihet se me mijra gra shqiptare njohėn internimin dhe izolimin e regjimit pse dikush nga familja e tyre ishte arratisur, ose ishte cilėsuar armik i pushtetit.
Lexoje tė plotė | Ora: 19:08:58 | Shikuar: 1153
Frank Shkreli: Mėsimet qė ofron Rumania
Pėr dy javė tani nė Rumani po vazhdojnė protestat kundėr korrupcionit politik nė atė vend tė anėtar tė NATO-s dhe tė Bashkimit Europian. Ē’prej antarėsimit nė Bashkimin Evropian nė vitin 2007, Brukseli i ka bėrė thirrje vazhdimisht Bukureshtit zyrtar qė tė konsolidonte reformat demokratike dhe tė luftonte korrupcionin qeveritar dhe politik, por siē duket jo me shumė sukses.
Lexoje tė plotė | Ora: 19:42:24 | Shikuar: 1165
Ismet Azizi: Ēka po fsheh arkeologjia serbe nė Sanxhak?
Lugina e lumit Rashka me rrethinėn e vet, e cila i takon komunės sė Pazarit tė Ri, paraqet njė ndėr hapėsirat mė interesante Ballkanike pėr shkencėn e historisė sė mesjetės. Procesi i kolonizimit tė Sllavėve nė kėtė hapėsirė nuk ėshtė hulumtuar sa duhet nga historianėt tanė. Kolonizimi ėshtė bėrė nė etapa, dhe kolonizimi kryesor ėshtė bėrė pėrgjatė luginave tė lumenjve. Nė fillim tė shek. tė VII-tė Sllavėt depėrtuan nė kėto vise, pasi qė sundimi i Bizantit gati nuk ekzistonte.
Lexoje tė plotė | Ora: 19:32:51 | Shikuar: 1329
Ilir Hashorva: Komunizmi - Uzurpatori i fesė
Duke filluar me Revolucionin Francez, duke vazhduar me atė komunist e mė pas me atė nazist, feja dhe klerikėt janė luftuar, por asnjė revolucion nuk e luftoi fenė dhe klerikėt aq ashpėr dhe aq pa mend sa komunizmi shqiptar.
Ndėrsa Gandi pėrdori fenė nė luftėn e tij pėr ēlirimin e Indisė dhe emancipimin e indianit, komunizmi shqiptar i mori fesė organizimin dhe disa praktika dhe me to, pasi e shkatėrroi atė, ndėrtoi sistemin e tij.
Lexoje tė plotė | Ora: 11:30:39 | Shikuar: 1139
Kolec Traboini: Kujt ja shesim ''Zylon'' pėr disidencė?!
Shkelqimi dhe rėnia e shokut Zylo" tė Dritėro Agollit e kemi lexuar qė nė fillim pjesė-pjesė nė faqet e revistės “Hosteni”, kur nuk ishte e nuk quhej ende roman, por njė satirė nga ato qė edhe Qamil Buxheli, Miēo Kallamata, Hyskė Borobojka, Dionis Bubani, madje dhe plot tė tjerė, bėnin me shumicė. Tė talleshe me drejtorėt e kryetarėt e kooperativave tė burokratizuar nuk ka qenė ndonjė gjė e ndaluar nga diktatura, pėrkundrazi stimulohej.
Lexoje tė plotė | Ora: 11:00:00 | Shikuar: 1168
Frank Shkreli: 50-vjetori i njė ēmendurie kombėtare
Nė historinė e kombeve tė mėdha e tė vogla ndodhin lloj-lloj fatkeqėsishė: luftėra, pushtime, fatkeqėsi tė natyrės, e tjera. Gjysėm shekulli mė parė, pikėrisht mė 6 shkurt tė vitit 1967 ndodhi njė ngjarje qė mund tė cilėsohet, pėr nga pėrmasat dhe pasojat fetare, kombėtare dhe kulturore, si njė ditė fatkeqe nė historinė moderne tė Shqipėrisė dhe tė shqiptarėve.
Lexoje tė plotė | Ora: 19:44:17 | Shikuar: 1216
Hidėr Buci: Ēfarė kėrkonte Pashai i Jugut nė Athinė?!
Ditėt e fundit mbėrriti nė Athinė z. Koēo Kokėdhima, Pashai i Jugut dhe foli fjalė shumė tė bukura, por fjalėt ne emigrantėve nė njė vesh na hyjnė e nė tjetrin na dalin, se jemi lodhur me premtime tė kota dhe me lugė bosh tash njė cerekshekulli demokraci eksperimentale dhe kaotike. Kėrkesat tona adresuar politikės, sidomos pėr ne qė jetojmė e punojmė nė Greqi kanė qenė tė vazhdueshme, ju tė dashur politikanė vetėm tani nė prag tė hapjes sė fushatės elektorale kujtoheni pėr ne dhe ua nisni premtimeve prej fillimit.
Lexoje tė plotė | Ora: 19:41:00 | Shikuar: 1156
Kritikuesve tė ASHAK-ut
Ky popull asnjėherė nuk ėshtė mėsuar tė luaj, ose tė bartė barrėn me mund pėrpjetė, gjithnjė lozė nėn petkun e gjykatėsit ose mėsuesit, ėshtė lakmitarė i sėmurė pas lartėsisė dhe pushtetit. Por, ēfarė ofron pėr pushtetin? Hipokrizi, vjedhje, mashtrim dhe qė nga pellazgėt e Ilirėt jemi mbushur me kusari, morale fallco dhe shėmti njerėzore. Popull i mbushur plot mllefe, xhelozi, pesėdhjetė njolla ngjyrash bartė mbi fytyrė e gjymtyrė, janė tė stisur me ngjyra dhe gjethe artificiale.
Lexoje tė plotė | Ora: 13:42:08 | Shikuar: 1153
Frank Shkreli: Politika e jashtme amerikane dhe shqiptarėt
Zgjedhjet e fundit pėr president nė Shtetet e Bashkuara shkaktuan debate tė ashpra jo vetėm midis kandidatėve tė dy partive kryesore tė kėtij vendi, republikanit Donald Trump dhe demokrates Hillary Clinton, por edhe nė radhėt e mbėshtetsve tė tyre – debate qė shpesh ishin dhe vazhdojnė tė jenė pėrēarse -- mbi politikat e mbrendshme dhe tė jashtme qė duhet tė ndjekin Shtetet e Bashkuara.
Lexoje tė plotė | Ora: 22:13:36 | Shikuar: 1216
Dritėro Agolli: Njeriu, miku, shkrimtari… - Nga Kristo Zharkalliu
Njė ditė, aty nga viti 1993, mė merr telefon Albert Zholi, aktivisti i njohur i emigracionit nė Greqi tė asaj kohe dhe mė thotė: “Ka ardhur nė Athinė shkrimtari Dritėro Agolli dhe dėshiron tė takohet me ty!” Ishte,jo vetėm e papritur pėr mua por edhe e paimagjinueshėm qė shkrimtari i njohur shqiptar tė kėrkonte tė takohej me mua,emigrant i herėshėm ish i “arratisuri” ish “armiku i popullit!” Njihja mjaft gjėra pėr Dritėro Agollin se ai ishte njė nga shkrimtarėt mė tė njohur tė Shqipėrisė komuniste.
Lexoje tė plotė | Ora: 11:55:49 | Shikuar: 1304
Njeriu ka nevojȅ... - Nga Dr. Selman Meziu
Isha mjaft i ri, pothuajse buzėt me qumėsht. Kisha mėsuar tė lidh shkronjat njėra me tjetrėn. Por tė formoja vetėm fjali. Jo, poezia me rrinte kryeneqe larg meje. Kisha lėnė familjen time. Jetoja larg saj, ku hera herės malli lotė dhimbje mė kullonte ditė natė, pika pika nga sytė. Por atje ku isha gjeta ngrohtėsine e moshės. Vlagėn e dashurisė feminore. Fjalėn e ammėl, ngrotėsinė e respektin njerėzor. Ishim shume.
Lexoje tė plotė | Ora: 21:35:14 | Shikuar: 1165
Dritėro Agolli zbuloi thellėsinė e mendimit tė thjeshtė shqiptar
Krijimtaria letrare e Agollit ėshtė plot mendim, mendim tė thellė e tė sofistikuar, esencė qė Ai e morri nga shtresat e thjeshta. Agolli ishte njė patriot shqiptar, qė, "propogandoi" mendimin e bazes sė kombit, dhe zbuloi se e thjeshta ėshtė e sofistikuar dhe e bukur, dhe se shqiptarėt pavarėsisht nivelit tė shkollimit janė njė popull me mendim tė thellė.
Lexoje tė plotė | Ora: 18:22:12 | Shikuar: 1172
Presidenti i BE-sė: Trump i rrezikshėm si Rusia, Kina e terrorizmi islamik
Nė njė letėr pėr 28 vendet anėtare e BE-se, Presidenti i Unionit Europian, Donald Tusk, e konsideron njė kėrcėnim pėr BE-nė Presidentin amerikan Trump, sė bashku me Kinėn, Rusinė, terrorizmin dhe radikalėt islamikė. Z. Tusks shkruan: "Ndryshimi nė Washington e ka vėnė BE-nė nė njė situatė mjaftė tė vėshtirė; me administratėn e re amerikane duket se ėshtė vėnė nė pikėpyetje politika e jashtme amerikane e 70 vjetėve tė fundit."
Lexoje tė plotė | Ora: 00:46:57 | Shikuar: 1106