Arkiva për » May, 2017 «

Pėllumb Gorica: Me ėndėrrėn e kahershme, sėrish nė Prizren
Nuk jemi shtegtarė si zogjtė pėr t’iu pėrshtatur stinėve tė vitit nė trojet andej e kėtej qė kanė ndjeshmėrinė e gjakut tonė etnik shqiptar. Ndaj, me gėzimin e kapluar, unė dhe miq tė mi udhėtojmė drejt Kosovės, njė ėndėrr e kahershme e ēdo shqiptari. Njė diell i ngrohtė me rreze tė arta qė shpėrndan njė ndriēim mbi natyrėn pėrreth na pėrshėndet me mesazhe frymėzuese.
Lexoje tė plotė | Ora: 10:58:28 | Shikuar: 968
Sali Leka: Nė ingranazhet monstruoze tė kulturės nihiliste e fataliste
Unė me shokėt e mi, tė burgosur dhe tė persekutuar egėrsisht nga mizorizmi i shekullit XX, pėr asnjė ēast nuk kemi reshtur sė luftuari pėr liri e demokraci. Edhe kur mizorizmi dikatatorial, nė vend tė fjalės sė lirė tė ofronte pranga dhe kėrcėnim deri me jetė, edhe sot kur demokracia fasadė na ofron fjalė, imzot e vetėm fjalė!
Lexoje tė plotė | Ora: 14:32:46 | Shikuar: 853
Frank Shkreli: Lahuta e Malcis gjithnjė gurrė e pashterrshme vlerash
Pa ditur se kopja ime e vjetėr e Lahutės sė Malcis ishte grisur nga pėrdorimi prej pothuaj gjysėm shekulli – por duke njohur mirė dashurinė time ndaj kėsaj vepre tė At Gjergj Fishtės -- para do kohe, kolegu dhe miku im Idriz Lamaj mė solli nga Shqipėria njė dhuratė, njė kopje tė re tė Lahutės sė Malcis, botimi i XVII nga Botimet Franēeskane nė Shkodėr.
Lexoje tė plotė | Ora: 14:29:52 | Shikuar: 890
Disa fjalė pėr vendndodhjen dhe tė kaluarėn e Pazarit tė Ri (Novi Pazarit)
Evlija Ēelebiu: “Novi Pazari (apo Yeni Pazar) ėshtė i vendosur nė vendin ku takohen kufijtė e tre vilajeteve. Nėpėr territorin e tij rrjedhin shtatė lumenjtė, zona e tij ėshtė shumė pjellore. Para sė gjithash vlen tė veēohet burimi i lumit Rashka, i cili rrjedh nėpėr kėtė qytet nėn urė prej druri, e cila gjendet nė anėn jugore. Ai buron nga njė liqe nė Fushėn e Peshterit tė nahisė sė Bihorit nė Shqipėri.
Lexoje tė plotė | Ora: 04:33:53 | Shikuar: 886
Selman Mėziu: A meriton ti kushtohet vemendje hipofajes?
Nuk kėrkoi mėshirė! Nuk kėrkoi tė mė mbuloi kujtesėn myku i harresės. Nuk dua tė jem autor zbulimesh. Sepse ka tė tjerė inxhiniera apo teknik pylli qė djersitin, kėrkoin tė madhėshtojn tė renė, tė dobishmen, shkurret, drurėt, pyllin, livadhin, ndėrsa vetė mbjellin nė karaktarin e tyre modestinė.
Lexoje tė plotė | Ora: 04:30:13 | Shikuar: 972
Kristo Zharkalliu: Pse shtypi shqiptar (i Tiranės) pėrkrah Metėn?
Njė dukuri e ēuditėshme po vihet re nė shtypin e Tiranės pas marrėveshjes Rama -Basha pėr zgjedhje normale dhe tė qeta duke i dhėnė fund marrėzirės pranverore tė ēadrės: tė gjitha gazetat e Tiranės-me pėrjashtime tė vogla kanė nisur njė rekllamė e shfrenuar nė favor tė Ilir Metės she tė partisė sė tij megjithse ky, normalisht dhe faktikisht nuk ėshtė dhe nuk mund tė jetė mė kryetar i partisė pėrderisa u zgjodh President i Republikės.
Lexoje tė plotė | Ora: 04:51:52 | Shikuar: 859
Gjeneral & playboy e Kapexhiut, komedi e spektakėl realist e provoktativ
Njė teatėr i ndjeshėm dhe orientuar nė tė gjitha nivelet, qė nga tragjedia e gjer te vodevili, pėr disa vjet mund ta transformojė ndjeshmėrinė e polpullit... Ndėrsa njė teatėr i degraduar mund tė pėrgjumė e tė kalb njė popull tė tėrė”. F.G. Lorka
Lexoje tė plotė | Ora: 04:40:52 | Shikuar: 858
Nebi Dragoti: Kombi dhe politika
Edhe nė kėtė shekullin XXI akoma kombi shqiptar mbetet me problemet e trashėguara, krijuar padrejtėsisht nga superfuqitė e 1913-es. Edhe sot e kėsaj dite kėto superfuqi tė kėtij krimi nuk i kanė kėrkuar falje shtetit shqiptar, pa le, ta korigjojnė e ta njohin si tė tyren kėtė faj. Superfuqitė e kohės mbollėn nė mendje farėn e keqe tė hajdutėrisė dhe bėnė coptimin e trojeve shqiptare duke ia aneksuar shteteve fqinjė si: Greqisė Malit tė Zi, Maqedonisė dhe Serbisė.
Lexoje tė plotė | Ora: 04:37:33 | Shikuar: 779
Kristo Zharkalliu: Dalja nga skena politike e komplotistėve Berisha-Meta
Edhe ne shqiptarėt mėrgimtarė e pritėm me shpresė dhe -pse jo- gėzim marrėveshjen Rama - Basha pėr zgjidhjen e krizės absurde politike qė afro tre muaj kishte mbėrrthyer vendlindjen tone me ēadrėn e shėmtuar dhe qesharake qė ishte ngritur nė mes tė Tiranės -pėrballė kryeministrisė. Dukej qartė se nismėtari kryesor i ēadrės ishte ish kreu i PD-sė Sali Berisha i cili megjithse kishte dhėnė dorėheqjen nga drejtimi i partisė, askurrė nuk pushoi ta drejtonte atė jo nga prapaskena,por haptazi dhe me arrogance duke
Lexoje tė plotė | Ora: 10:45:20 | Shikuar: 882
Bekim Fehmiu nė pull postare - Nga Ilir Muharremi
Bekim Fehmiu konsiderohet si yll i kinematografisė apo luan, sepse vėrtetė bėri njė famė tė bujshme, me rolet qė kishin ndikim tė madh pėr Ballkanasit. Ai u ngjit nė Hollivud, u veēua me rolin e tij kryesor nė filmin “Xhingis Kan”, nė regji tė Ken Anakin., por filmi asnjėherė nuk e pa dritėn nė kinematė, pėr shkak mungesė sė buxhetit.
Lexoje tė plotė | Ora: 16:16:44 | Shikuar: 851
Frank Shkreli: Kombi ka nevojė pėr filiza tė ri nė trungun e vjetėr politik
Ndėrkohė qė pėrzgjidhen kandidatėt pėr deputetė nė Shqipėri dhe nė Kosovė, kujtojmė parlamentin e parė shqiptar. Pas marrėveshjes Rama-Basha, partitė politike shqiptare kanė filluar konsultimet me bazėn pėr tė pėrzgjedhur kandidatėt e mundėshėm pėr nė parlamentin e ardhėshėm qė do tė dalė nga zgjedhjet e 25 qershorit nė Shqipėri.
Lexoje tė plotė | Ora: 20:27:27 | Shikuar: 839
Lulzim Basha: Fajin e kanė ''katolikėt veriut''! - Nga Frank Shkreli
Para se tė filloj, dua tė rrėfej se kjo ėshtė njė temė pėr tė cilėn nuk deshta tė shkruaj, por ėshtė aq e rėndėsishme sa qė ndėrgjegjia nuk mė lejon tė heshtė. Po i shkruaj kėto fjalė me zemėr tė thyer. Siē mund ta dijė lexuesi i rregullt, shkrimet e mia modeste kanė qenė gjithmonė dhe janė, nė themel, tė njė fryme pajtimi, jo vetėm midis feve por edhe nė favor tė pajtimit shoqėror nė pėrgjithsi, madje edhe faktorit politik shqiptar.
Lexoje tė plotė | Ora: 18:45:22 | Shikuar: 1056
4 shtatori shpallet ''Dita e Nėnė Terezės'' nė shtetin Nju Jork
Nė njė njoftim pėr mediet nga kryeqyteti Albany i shtetit Nju Jork, thuhet se Senati, qė ėshtė dhoma e epėrme e legjislativit tė kėtij shteti miratoi mė 2 maj, 2017 rezolutėn pėr tė caktuar 4 Shtatorin si, “Dita e Nėnė Terezės”, nė kujtim tė Shėnjtores shqiptare dhe bamirses, e njohur anė e mbanė botės si, Nėnė Tereza. Sponsorizuesi i kėsaj rezolute ishte Senatori Republikan Martin Golden i lagjės Bruklin tė Nju Jorkut.
Lexoje tė plotė | Ora: 20:17:34 | Shikuar: 1055
Sali Leka: Nė darėt e njė krize surealiste
Sa mė shumė kohė qė kalon nga dita e ngujimit tė Lul Bashės dhe tė tė tijėve nė ēadėr, aq mė shumė demotivohet dhe mpaket mundėsia e qeverisė teknike dhe “fitores nė tavolinė”. Nė fakt kjo ėshtė njė mėnyrė surealiste e qasjes politike, nga njė parti qė kurrė nuk i ka fituar zgjedhjet as me demonstrime as me meritė, pėrveēse kur populli ėshtė lodhur me tė majtėt dhe ka dashur ta ndėrrojė ngjyrėn.
Lexoje tė plotė | Ora: 20:45:28 | Shikuar: 989
Pėrfaqsues i ri i Vatikanit nė Shqipėri - Nga Frank Shkreli
Presidenti i Republikės sė Shqipėrisė, Z. Bujar Nishani pranoi tė martėn Letrat Kredenciale tė Nuncit tė ri Apostolik, Kryeipeshkėvit Charles John Brown, rezident nė Tiranė. Mė 9 mars tė kėtij viti, Papa Franēesku e emėroi atė nė kėtė detyrė, si pėrfaqsues tė Vatikanit nė Shqipėri. I pėrndershmi Brown, me origjinė nga Shtetet e Bashkuara, para se tė emėrohej nė postin apostolik nė Tiranė, ka shėrbyer nė Irlandė si Nunc Apostolik dhe njėkohėsisht mban edhe titullin si Kryeipeshkv i Akuileas. Irlanda ishte posti tij i parė diplomatik.
Lexoje tė plotė | Ora: 20:42:54 | Shikuar: 923
Pėllumb Gorica: Janina qė tė deh me aromė historie shqiptare
Eshtė kėnaqėsi tė nisėsh njė udhėtim tė gjatė, kur qyteti ende s’ėshtė zgjuar dhe kur pret qė erėrat e Jugut tė tė thėrrasin pėr sė largu. Po udhėtoj drejt kufirit grek, nėn njė qiell tė shndritshėm, tė nėnshkruar vende- vende nga trille resh tė bardha.
Lexoje tė plotė | Ora: 16:00:05 | Shikuar: 1104
Stoltenberg: NATO po i pėrcjell me kujdes zhvillimet nė Shqipėri
Antarėsimi i Shqipėrisė nė Aleancėn e Atlantikut Verior NATO, me tė drejtė konsiderohet si arrijtja mė e madhe e Shqipėrisė nė kėtė ēerek shekulli, nė pėrpjekjet dhe hapat e sajė tė mundimshėm pėr t’u bėrė pjesė e integrimeve euro-atlantike. Nė tė vėrtetė, nė njė shkrim muajin qė kaloi, me rastin e 8-vjetorit, e kisha cilėsuar antarėsimin e Shqipėrisė nė NATO, si njė pikė tė shkėlqyer tė historisė post-komuniste tė Shqipėrisė dhe tė shqiptarėve nė pėrgjithėsi.
Lexoje tė plotė | Ora: 17:51:18 | Shikuar: 976
Selman Meziu: Ēfarė po ndodh nė trupin tėnd natyror Shqipėri?
Njė lajm ogurzi ėshtė pėrhapur si rrufeja. Janė kėto lajme qė njerėzve tė zakonshėm (dhe jo vetėm) kudo qė ndodhen iu shkaktojn tė dridhura tė zėrit, tė orakullit tė shpirtit, tė telave tė zemrės, tė tė gjithė qėnies shumė qelizore njeri. Dhe ato drithėrohen e shfryjnė urrejtjen kundėr tė gjithė atyre matrapazėve, tė pa shpirt, tė pa aparat trunor funksional qė kėrkojnė ti venė sipėr beton e hekur njė parku me vlera tė pallogaritshme bioekologjike, turistike e arkitekture peisazhistike.
Lexoje tė plotė | Ora: 21:07:58 | Shikuar: 969