Kritika Letërsi

Prozë e Poezi

Kaloresit te Drites - Nga Elinda Marku


Kaloresit te Drites. I vetmi kalores qe kam pare gjalle!
(Rudolf Markut)

(ne vend te esese)

Ti je Kalores i Drites. I asaj drites qe une vetem e shoh pa mundur ta ndjek. Pa ditur te tregoj per te, askujt. Edhe pse aq shume dua. U kam borxh atyre qe vertete do te doja t'u tregoja per kete kalores. Qe te besojne se ende eshte nje i tille. Kalores i Drites.
Gjithnje keshtu ka qene. Gjithnje kane qene te rralle kaloresit e saj. Nuk bien ne sy. Ngaqe duket sikur ka drite me bollek. Ata te vetmit, kaloresit, qe e dine se nuk ka mjaft drite, e shtojne ate.Packa se verberise, fatkeqesisht i shtohen banoret.
Jane kaq te vetmuar Kaloresit e Drites. Edhe Kaloresi qe dalloj une, ashtu eshte, i vetmuar. Eshte i vetmuar, vetem ngase ai e di c'eshte dashuria. Dhe vetem te vetmuarit e dine kete. Ndonese mendohet se e ditkan te dashuruarit! A se e ditka shen Valentini. Pf.
...Te vdekurit e dine c'eshte jeta. E dine nepermjet nesh qe na lene ketu edhe per pak, e pastaj ne nepermejt atyre qe do leme...
Kam parasysh Zija Celen dhe dy librat e tij te fundit. Besoj tashme se vdekja na meson te duam. Na dikton dashuri, me shume se dhimbje! Dhe duam jo vetem ne emrin tone te pervecem, ndonese flasim pervecmas. (ose shkruajme, ne rastin e Celes)
Kam parasysh (...) edhe Podrimen. Te cilin per bindjen time e beri poet vetem vdekja e Lumit. Po t'i heq (dhe e kam provuar ta bej) Podrimes poezite per Lumin, ai me behet nje poet medioker. (edhe pse mund te mbetet tek tuk ndonje poezi e mire). Me behet nje poet qe shterzon, shterzon per te mos thene shtiret. Dhe per mua (gabimisht ndoshta) Podrimja ka mbetur tek poezia e Lumit, per Lumin. Akoma nuk e ka kapercyer. Pra, ndonjehere edhe u dashka bekuar vdekja. E cila mua nuk me duket edhe aq e keqe. As me e keqja qe i ndodh njeriut , qofte edhe ne rastin me te keq, si rastet e Celes, Gjetjes, dhe Podrimes!
Eshte dhimbja me e vertete. Me e besueshmja. Qe i jep te drejten legjitime te gjallit te qaje, te ankohet, te jetoje, te kete frike ose te trimerohet, TE SHKRUAJE. Dhe qe, eshte nje shans i madh, pervec asaj qe eshte fatkeqesi, qe njeriu te behet. Te plotesohet. Te jetoje disafish! Kete ben edhe Cela, sidomos ne dy librat e tij te fundit. Nuk jeton e nuk shkruan vetem per vete. Vetem per hater te jetes. Por, edhe per ate, te birin, edhe per ato te vdekurit, qe i duam qe gjalle. Edhe per hater te vdekjes. Dhe sidomos shkruan per... me shume se sa mund te permendim. Mund te nenkuptojme.... Shkrimin per librat e fundit te Z. Celes, une e marr si nje lajm qe sjell ai, Kaloresi i Drites. I vetmi qe kam pare, gjalle.

Nga Elinda Marku
Komentet


04/12/2008, 11:26:24 Perparim Hysi shkruan:

Nje shkrim i guximshem(autores nuk i ben bef syri per ato qe thote)dhe une e pershedes,sado qe ne mendimet e saj mund te kete dhe subjektivizem.Por me mire keshtu se sa si ne ballot me maska.Flet per nje realitet se si e rrok ajo dhe,natyrshem,merr mbi vete rriskun:te mire apo dhe te keq. up -

04/12/2008, 13:22:55 Kritika shkruan:

Une sinqerisht nuk e kuptoj cfare ka dashur te thote autorja. Ne fillim ka permendur Rudolf Markun, pastaj shkrimi i kushtohet Zija Celes... Rudolfi nuk permendet me...?!

Kam mendimin se edhe kjo pjese eshte ne vijim te linjes tradicionale te autoreve emigrante shqiptare, qe shkrujne vetem per nje rreth te ngushte personash (te njohur ose kundershtare te tyre), apo bejne replika ne distance me njeri tjetrin, por aspak nuk shkruajne per publik.
Uroj te jem gabim, por pjesa e mesiperme eshte kaq e nderlikuar per tu kuptuar, sa vetem nje kod sekret komunikimi (qe njihet vetem nga palet perkatese) mund ta deshifroje. -

04/12/2008, 13:46:04 Elize shkruan:

"Kaloresi i drites" nuk ehste nje ese apo fragment letrar i deshifrueshem dhe nuk eshte aspak mesazh a detikim i "rretheve" perderisa une nuk jam branda rrethve dhe nuk jetoj ne ke te "Amerike"
"Kaloresi i drites" eshte nje e vertete sublime, ashtu si drita eshte e padukshme per syte qe s'dine te shohin kur bie nata. Se ē'eshte per mua kjo ese nuk dua ta them ketu, jo tani dhe jo keshtu.
Por sinqerisht mund ta them me qetesine time te bindur se jo ēdo lexues meriton te lexoje letersi qe te jete krejt letersi, si ne kete rast -

04/12/2008, 14:40:02 kacaniku shkruan:

shkrimi don me thane qi jo vetem Rudolfi asht i madh, por edhe ata qe zihen ne goje prej tij e ata qe shkruejn per te, jan po aq te mdhej. pervec Podrimjes, qe asht fajtor i tane qe sun ka shkru nji Lum tjeter.
kushdi si i asht ba ftyra te shkretit rudolf prej marres, kur e ka lexue
gjith meseleja asht t'kuptohet ca ka ba rudolfi qe asht kalorsi i drites;a ka cue naj drite kerkund apo e ka marre titullin aforfe. -

04/12/2008, 16:02:22 Kritika shkruan:

Sa here degjoj emrin e Rudolf Markut (a ka ndonje lidhje fisnore me Elinden apo vetem mbiemri) me kujtohet nje shkrim i arkives te Gazetes Kritika (2006), ku artikullshkruesi i drejtonte keto pyetje zotit Marku (citoj nga artikulli):

- Z. Rudolf, c`ju shtyu ju si Atashe kulturor ne Ambasaden e Republikes se Shqiperise ne UK, te kerkoni azil ne Mbreterine e Bashkuar se bashku me Ambasadorin Pavli Mihal Qesku?
- Pse e braktiset detyren, kontraten shteterore, e kerkuat azil ne UK si personel i ambasades (te gjithe) bile dhe Shoferi, ne nje kohe qe ju perfaqsonit shtetin tuaj.
- Z Marku, kur funksionare te larte te PD, si Berisha, Toapalli, Topi, Paloka, Gjana etj ndenjen ne Shqiperi e nuk ju rrezikohej jeta, c`prova keni ju se jeta juaj nuk ishte e garantuar kur:
+ ju ishit nje funksionar i ulet Politik
+ Kerkesa juaj per Azil bash per kete shkak u rrezua- per heren e pare
- z RM e kuptoni se c`dem te madh keni bere imazhit te Shqiperise ne bote, kur you si ish- Atashe i Kultures, Diplomat ( te thencin, por titullin e pate sidoqofte) kerkuat Azil Politik-LARG- nga Shteti Shqiptar perfaqsues i te cilit ju ishit, e s`patet asnje baze per ta bere kete?
- Z. Rudolf, ju Pretendoni se jepni mesim 3 here ne jave ”Literature Ballkanike” ne Universitetin BirkBeck ne Londer, pas investigimeve tona kjo rezulton e pavertete.
- Ju lutemi na tregoni se pse tentoni te genjeni opinion publik shqiptar?!
- C`ju shtyn te genjeni per per dicka qe eshte lehtesisht e verifikueshme?

................
Artikullin mund ta lexoni ne kete link:
http://www.gazetakritika.net/arkiva/tetor06/RudolfM.html -

04/12/2008, 17:11:22 e_linda shkruan:

Si ka mundesi qe do te politizohet cdo teme? Perderisa kjo fq quhet kritika, une jam gabuar dhe e kam marre si fq qe i dedikohet edhe letersise. Dhe Rudolfin nuk e njof si politikan. Tani a mos duhet te shpjegoj se pse e kam shkruar? Nga jam nisur? ku kam marre shkak? Pse kerkoni llogari? Direkt e ne banken e te akuzuarve!!!
Per kureshtaret e thekur, se ca bejne ata per te cilet shkruaj une?Rudolfi pervecse ben ate lloji letersie qe une zgjedh ta pelqej pa i marre leje Kacanikut (sepse me siguri eshte ndonje miku im qe pret t'i kushtoj ndonje "esse" ), para ca ditesh botoji nje shkrim per letersine me te re te Zija Celes, por qe gazeta jone boton vetem bombat e shkrimatreve , gazetarve, patrioteve... shembull shkrimi i Kozetes, apo shkrimet e Perdelecit qe behet edhe kacanikas... Pra shkrimi i Rudolfit per letersine eshte shtysa e kesaj mini eseje, por qe krijuesit, komentuesit, dhe adminet ,e kritikes shkruajne e lexojne vec veteveten. Nuk e kuptoj pse duhet te kuptoni, perdhunoni, dhe paragjykoni cdo shkrim, qe sjell dikush qe le te themi nuk qenka ne "grupin" tuaj. Pra a thua ketu nxitet lufte dhe ndahen grupet???. Rudolfi eshte nder ato te pare qe mbasi e ka njohur Berishen (qe kritika si gazete e urren per vdekje dhe e ka kthyer veten ne nje propaganduese....) e ka braktis. Po qe se jeni edhe poltikan e antiberishe te denje , si iu kane shpetuar shkrimet e R. Markut kunder Sales. Nejse , se nuk jane shpjegimet qe ju ndihmojne te lexoni, kuptoni, pranoni, ose te heshtni... me e pakta.
Te drejten me e pa psh R. Markun si Kalores te Drites, nuk e pata miresine t'i marre leje as gazetarit qe ka cituar kritika, as Kacanikut. Ky kacaniku eshte nje clloun qe e ka nda mendjen me perdor nga 25 nick name, me u shpreh kunder "miqve". Plasi me fole i shkreti. \
Kritika nuk tregon ndonje "trimeri" qe e sulmon shkrimin tim meqe R. Marku paska qene ne Partine dhe qeverine e Sales. Pyetjet qe ke importuar nga "gazetari" nuk tregojne me shume se cinizem, dhe diturine tende te pjesshme. Duhet ta kishe sjelle gjithe debatin, me gjithe reagimet e R. M.
*** A je i sigurte se e njeh edhe R. M?
Eshte bere nje Esse per Fatos Arapin qe te "keput shpirtin", po askujt nuk i ka ba pershtypje ... apo meqe R. Gjoza eshte burre i mire, le te beje edhe esse te dobta per njerez si F. Arapi, ne nuk bejme ze per Rolandin, ai eshte yni!
... Komentet ketu ishin krejt pa lidhje , ose qe kane lidhje vetem me mua, po aspak me letersine, apo driten qe shikoj une tek letersia.
Pershendetje! -

04/12/2008, 22:14:11 Kritika shkruan:

Elinda, ju Rudolfin e quani "Kaloresi i Drite". Etiketim i madh per nje individ, keshtu qe eshte e nevojshme qe "Kaloresi i drites" te shikohet nga te gjitha aspektet, jo vetem nga ai roze.
Politizimi ne letersi ndoshta eshte gabim, por ja qe keshtu jemi ne shqipot, edhe une u bera si disa qe politizojne psh, Kadarene.

Dhe ne fund, mos u shqeteso nga kritikat, sepse dhe kjo faqe kete mision ka, kritiken. Konica thote: "Ky komb nuk mėsohet e nuk kulturohet nėpėrmjet lavdit, por nėpėrmjet kritikės” -

04/12/2008, 23:16:32 ILIRI shkruan:

Shkurtimisht. Poeti Podrimja kishte njė djalė tė cilin e pagėzoi me emrin Lum. Nė moshėn 15 vjecare fėmisė i konstatohet njė sėmundje e pashėrueshme. Prindi nuk la vend nė Evropė pa vizituar, nė mėnyrė qė tė shėrojė mė tė dashurin e tij. Nė fund cfarė mund tė bėnte Njeriu , Prindi, Poeti? Ti shkruante njė poezi me titullin Lum Lumi. ė -

05/12/2008, 09:18:41 Kritika shkruan:

Poezine ne vijim Podrimja ia kushtoi te birit. Poezia eshte shkruar me 1979 kur Lumi ishte akoma gjalle, dhe ajo u perfshi ne vellimin "Lum Lumi" (1982), kur i biri kishte vdekur:

Ti dhe Uji

Diellin ta shikosh nga hija e plepit
Dhe ta matėsh
Kur hijen tėnde s'mund ta kapėrcesh mė
Qenit ruaju se tė kafshon ajo kafshė shtėpiake
Besnik i madh i Njeriut
Nga kafshimi i gjarprit mund tė shpėtosh
Macen nxirre nga fjalori yt gjithsesi
Ajo s'ėshtė simbol i kohės sate as i artit tėnd

(Unė gjthmonė ia kam frikėn edhe Lules edhe
Femrės)

Kur tė flasėsh fol tė dėgjohesh nė bjeshkė
tė dėgjohesh nė shkretėtirė
Pėr tė dytėn herė mbetesh pa kokė ose kush
nuk tė beson:
Sa mė pak shikoje veten nė pasqyrė
Dhe kurrė mos mendo: I pari
Ai qė ka ekzistuar para teje jam UNĖ
Ai qė do tė kujdeset pėr ditėt e mia tė mbrama
Pėr ėndrrat e mia e qetėsinė je Ti
Me pleh kurrė mos u pajto: Nxirre nė gjysmė
tė natės
nė pikė tė vapės
Asgjė mos rrit asgjė mos krijo me dhunė
Rast i humbur nuk je edhe pse pylli
dendėsohet
Mund ta kalosh natėn nė Kullėn time tė vetmuar
nė botė
Dhe si tė duash Ti Lumi
Kryesorja: jetėn ta jetosh pa e vrarė
Dhe pa tė mbetur nė kėmbė ndonjė therrė
e saj e zezė
Bashkudhėtari im
Ta provojmė vetveten derisa kemi frymė. -

12/12/2008, 02:11:47 Ericsson shkruan:

Habitet njeriu kur lexon kaq shume marrezira te grumbulluara ne kaq pak vend, si ne kete bicim eseje te titulluar "Kaloresit te drites".Duket sikur autorja sapo ka kaluar nje pale ethe te renda te marra ne mocalet e Lezhes dhe papritur rremben kalemin e shkruan percartje te tilla.Te thuash se kjo eshte nje cope prej ndonje "antiromani",apo te nje rryme te letersise "absurde",s'ma ha mendja,pasi kjo as qe i'a ka haberin ketyre gjerave.Kemi degjuar per kalores mesjetare me " fytyre te vrerosur",kalores te "Legjionit te nderit" etj.Na tani edhe nje lloj tjeter kaloresi! Dhe ky kalores "specifik" na qenka Rudolf Marku,nje letrar i rendomte lezhjan, te cilit dikur Zija Cela i botonte ndonje vjershe realisto-socialiste ne gazeten "Drita".Ky person,(sipas Elindes) ngaqe eshte i vetmuar,dashuroke aq shume, saqe edhe vete shen Valentini para tij duket si ndonje ashik i rendomte qe pergjon katundaren e tij te dashur prapa ndonje gardhi.Vini re cfare "xhevahire" shkruan: "...Te vdekurit e dine c'eshte jeta".Se si nje i vdekur mund t'a dije se c'eshte jeta,kete e "di" vetem autorja e (ne vend te esese): "Kaloresit te drites".Por qyfyret nuk mbarojne ketu.Sipas Elindes,vdekja ndonjehere jo vetem qe qenka e bekuar,por madje edhe e dobishme! Keshtu mund te shprehet vetem nje njeri qe ka dale fare nga kondaku.Dhe prandaj Ali Podrimja, (sipas autores) fale vdekjes se "bekuar",(e cila nuk ishte aq e keqe) te djalit, na u be nga nje poet medioker, ne nje poet njecike me te mire! Ne fakt Elinda i drejtohet me kaq perdellim e afsh hyjnor R.Markut e i jep atij medaljen qesharake "Kalores i drites" vetem e vetem se ky i fundit ka bere nje shkrim per nja dy libra te shkrimtarit Zija Cela.Ne njerin nga keta libra,Zijai pershkruan me imtesine me te madhe e me nje dhimbje aterore te pakufishme vdekjen e te birit,Dritanit,rahmet paste,(i cili ka qene me te vertete nje perkthyes i talentuar i letersise italiane) ne nje spital te Italise.Hollesite ngjethese te kalvarit te vdekjes se djalit, te cilat Zijai i ka perjetuar vete ne spital (ku ka mbajtur edhe nje ditar) , me kane prekur thellesisht.Mirepo,si i thone nje fjale,hane Rudolfi e hane Zijai baba dhe shkrimtar! Rudolf Marku jo vetem nuk ngjet kurrkund me ndonje "kalores drite",por perkundrazi,ngjet per kijamet me nje kalores qe i'a ka shaluar hajvanit e vete per te bere dru ne mal.Ky person,perpos qe nuk eshte ndonje poet kushedi se cfare,eshte edhe nje nga ata "diplomatet" partiake te thekur te mullah Salihit te pare qe u kthyen ne refugjate te rendomte e u bene gazi i botes duke lypur azil politik pasi i lane pendet shtetit te tyre. -

13/12/2008, 10:22:43 e_linda shkruan:

Eshte cmendes komenti yt Ericsson. Sepse me e shumta dhe me e keqja as ti nuk i shpeton paragjykimeve... per kedo . Mua as mos e caj kryet se nuk me mbetet hatri, perkundrazi me pelqen esenca yte, prej guximtari. Por ajo qe me deshperon eshte se edhe kur mund te tregosh kulture, gje qe kuptohet se nuk te mungon , ta mjegullon katunarlleku per ta treguar me imponim dhe sidomos duke paragjykuar edhe personat qe shan apo lavderon. Pse te mos e besh, je fshehur jo si trim aty pas nickut, cka edhe vlerat e tua mbulohen me gjithe akuzat.
Une kenaqem kur te lexoj, anyway...Dhe aspak mos iu gezo asaj qe mund te me besh "armik" me keto qe thua. Ke brum! Kam bindjen se po ta shpetosh komentin qe vendos te hedhesh ketu ,ose po ta c'veshesh nga paragjykimet, dhe urrejtjet e vockla, xhelozite, e te tjera te kesaj natyre, njeriu yt, lexuesi yt, ka se c'perfiton e c'meson prej shkresave te tua , pune e madhe se anonime!
me pelqen ... edhe keshtu, se une i fshi vete , ato qe me duken paragjykime e vogelsira dhe krijoj mundesine ta lexoj esencen e asaj qe kishe ndermend te shkruaje... po qe se nuk do te dilnin para emra si ai i rudolfit, emri im, lezha jone (edhe jotja pune e madhe se nuk je lezhian) etj etj etj.
Shkruaj me shpesh... "demi" qe na ben, eshte shume i dobishem!
Tung! -

13/12/2008, 15:09:04 Ericsson shkruan:

Zoje e nderueme e_linda! Na nuk kena dal njiktu me i shit trimni ndokujt,aq ma teper nji femne e cilla pernjimend asht per t'u levdue per angazhimin e vet ne pune letersiet.I lutna zotnise suej me mbajt shenim do vargje te nji priftit fort te dijshem,dom Ndre Mjedja: "Liri,liri, bertet gjithkah malcia!" Kjo don me thane zoje e dashtun,njashtu,krejt shqyp,qi secilli ka me dhane mendt e veta,kjoft ne pune "trimniet" ,letersiet a pune t'jera shoqnore. -

13/12/2008, 16:02:34 e_linda shkruan:

Ericsson, mos kij dert. Se te kuptoj krejt mire. Vecse nuk e di pse me vjen me paragjyku, se ti duhet ta kesh mesu gegnishten ne ndonje kurs pasuniversitar, per kritike, ku mund te kesh qene shok kursi me Rudolfin.
... Me fal shume se me duket rash edhe une pre e paragjykimeve, thjesht ngase je paraqit me nick. Meqe je edhe ne NY sipas nje komenti tjeter tendit. Nuk e di pse te duket gazi i botes kerkesa e azilit politik dhe paisja me pasaporte angleze e Rudolfit, kur te njejten gje mund te kesh bere edhe ti ne NY (amerike) vecse ndoshta nuk i ke marre ala letrat.
...
Ericsson, per sa prezantohesh nepermjet komenteve , i bie qe te jesh profesori im, ne moshe e ne dije.
Te nderoj!!! -

13/12/2008, 20:24:50 Vaid Hyzoti shkruan:

Mos u nxito Elinda.Une kurre nuk fshihem pas pseudonimit.Per me shume qe Rudolfin e kam me te vertete mik dhe shok shume me pare se ti te merreshe me letersi.Por ketu ka nje kotrapaunt qe duhet ta zgjidhin moderatoret:perse u dashka perdorimi i nickname,nderkohe qe flasim per letersi, paraqesim krijime dhe ne baze te formimit kulturo, shprehim mendime te ndryshme. Une do te isha i mendimit qe asnje te mos shkruaj "fshehtazi". Por kete s'mund ta vendos une. Perderisa letersia pranon shijet te ndryshme, ka parametra te ndryshem "per te peshuar" cdo krijim, eshte e natyrshme te kete dhe diversitet mendimi. Nese keto nxiten nga ego dhe pasioni, nese vleresimet jane fyese, te nxitura nga krahinorizmi apo mosdija etj., ketyre duhet t'u vene bllok moderatoret. Madje, sic jam shprehur dhe nje here tjeter, me komente bajate, me krijime pa asnje nivel artistik, me prozaizmin e shfaqur hera-heres ne poezi apo letrarizmin ne proze shume krijues, mbartes te vlerave te verteta artistike do t'i shmangeshin "Kritikes". Dhe kjo nuk perben "frikesimin" nga "tregu" sic komentohet ndonjehere, por te tremburit nga populizmi letrar. -

13/12/2008, 23:43:30 Kritika shkruan:

Vaid, pikpamja ime ne lidhje me ate qe thoni eshte si me poshte:

Se pari, koncepti emer vs. nickname eshte parimisht dhe praktikisht i gabuar. Pse? Sepse ka shume njerez qe kerkojne te identifikojne vetem idete e tyre, jo identitetin e tyre. Nese ketyre individeve do u vihej kusht emri real, atehere ata do largoheshin nga faqja.
Nga ana tjeter, ata individe qe kerkojne te identifikojne emrin nuk do te thote se jane me te mire apo me trima, sic perpiqet te interpretohet, sepse emri real nuk perben ide apo mendim ne vetvete, eshte thjesht emer (nuk eshte as i yni, prinderit na e kane lene, ishte "ideja" e tyre). Madje pasqyrimi i emrit mund te interpretohet si deshire per tu dukur (rene ne sy) apo identifikuar ne menyre artificiale, pa dhene ndonje mendim te vlefshem. Padyshim jo ju Vaid, dhe shume te tjere si ju, por disa ama duan vetem t'ju dale emri ne internet, jo te pasqyrojne ndonje ide.

Se dyti, "kritika" ne vetvete eshte nje menyre veprimi qe krijon armiqesi mes paleve (edhe ne vendet e zhvilluara kritika shikohet shtrember, jo me tek ne qe te vrasin per nje fjale goje). Ne keto rrethana, nese komentuesve do u kerkohej identiteti i tyre, ata ndoshta kurre nuk do kritikonin, sepse do i hapnin problem vetes. Nje gje e tille do e bente pa sens edhe kete faqje, qe ka si qellim kritiken.

Se treti, komunikimi online nuk eshte si komunikimi ne boten reale, prandaj dhe kjo "bote" quhet virtuale.
Madje ne boten virtuale rekomandohet qe komentuesit (e theksoj komentuesit) te paraqiten me nickname, sepse eshte i veshtire (madje i pamundur) identifikimi teknik i tyre. Psh, ju me te vertete thoni se jeni Vaidi, por asnje nuk mund ta verifikoje kete.
Edhe nese faqja behet me rregjistrim dhe me login, perseri eshte i njejti problem, sepse cdo kush mund te rregjistrohej me emer jo real.

Se katerti, me falni qe po ju them (ju lutem mos ma merrni per ters), po ne shqiptaret e kemi pak si qejf te veme rregulla ne shpine e tjetrit. Kudo ku shkojme themi, kjo pune eshte gabim keshtu dhe duhet bere ashtu etj, etj.
Ideja eshte ketu, padyshim kjo faqe nuk eshte perfekte, dhe mund te kete njemije mangesi, por deri sa une nuk po u kerkoj mendim... Tjetri jep nje keshilla kur ja kerkojne, madje (kam pershtypjen) se nese do kisha kerkuar keshilla asnje s'do me jipte, sepse atje eshte nje liber verejtesh http://www.gazetakritika.net/verejtje/ dhe asnje nuk ben verejte.

Se pesti, nese doni ta vazhdojme kete bisede le te shkojme tek libri i veretjeve per te diskutuar, ose te hapim nje teme tek Kritika-Diskutim http://bord.gazetakritika.net/diskutim/ dhe te shprehim pikpamjet tona.
(te me falin komentuesit dhe autorja e shkrimit per kete koment jashte teme) -

14/12/2008, 08:07:26 Kritika shkruan:

Edhe njehere per Emer vs. Nickname. Kam hapur nje teme tek Kritika-Diskutim per kete subjekt. Kush e shikon te aresyeshme mund te diskutoje e te jap mendimin e tij/saj. (Tek Kritika-Disktutim kerkohet rregjistrim dhe login)
Linku eshte ky: http://bord.gazetakritika.net/diskutim//index.php?action=vthread&forum=4&topic=141 -

14/12/2008, 09:50:53 e_linda shkruan:

Profesor Vaidi. Sinqerisht te falenderoj qe shkruan me emer (pa nick) e te kerkoj ndjese nese ka qelluar paragjykimi im e ka mberritur tek ti. Asnjehere nuk me shkon mendja (as kur jam nderkembe te paragjykimit e te paragjykuesve) qe ti mund te shkruash me nick name. Me fal se te paskam lenduar. E besoj sa me thua per veten e per Rudolfin. Me shume se , ty dhe Rudolfin asnje tjeter nuk u kam shkuar mbas , duke pelqyer tek ju se pari guximin pastaj poezine. A nuk eshte edhe nje nder tiparet me dalluese e talentit ky? Guximi i te qenit i vertete?
...Ndersa ne lidhje me perdorimin e emrit ne vend te nickut , nuk kam cfare shtoj perdira une perdor emrin tim. Te vetmin qe kam, qe kur ma dha ima ate, te cilin krejt pak (por mjaft) e njeh edhe ti.(me fal qe ende per tim ate shkruaj ne kohen e tashme. Njeh ne vend njohur.Ngaqe une besoj se vazhdon te jete , nepermjet meje qofte edhe duke e demtuar).
Pershendetje! -

14/12/2008, 10:08:05 e_linda shkruan:

Kritika , me fal se ty nuk te lexova ... tani po.
te kam falur, jo vetem kur me kerkon e per ato qe me kerkon falje, por edhe kur nuk me kerkon falje. smile
Me kane ikur te gjitha inatet, me te gjithe. kam dale nga "deliri". Luja zotin e mos e kurse veten (ne asnjerin kuptim) tek temat e mija. Sepse sido qe mund te mos e besosh, une nuk hyj me ne kritika per te bere emer. madje interneti me shume (per mendimin tim ) ta demton emrin , ta zhben ate. Eshte si te thuash ta hedhesh emrin si sukull , nje rrugen e madhe, (internet) e mund te ta neperkembe , ta peshtyj , per****e cdo lloj zagari. Keshtu qe une nuk besoj dhe aq shume ne berjen e emrit te internet e nepermjet tij. Kam nje mik , me emer te mire, madje jane perhapur fjale se do marre cmim nobel(ha ha ha ), qe me keshillon shume shpesh te mso hyj ne internet, se duhet te jetoj si poete tashme , meqe sipas tij une shkruakam vjersha te bukura. I cili tani se fundi ka vendosur te jetoje si i madh. Dmth te mbyllet ne madheshtine e tij. te mos jape asnje koment per askend , vec ne rastet kur i kerkojne parathenie , ose shkrime bufatike per antologji te vecanta. etj etj. Pra e ka terhequr emrine tij totalisht, me qellimin per ta bere te madh. Une jam aq e vogel sa qe nuk bie ne sy edhe po te dua.
Kam aq shume te meta , sa po t'i rrjeshtoj ... nuk do kesh kohe ti lexosh. Pra e kam ndare mendjen te mos bej emer.... as te mos bej sikur po bej...
Pra kritika, te kam falur, ete falenderoj per gazeten kritika, sido qe mund te kete mangesi. Edhe mangesite e kritikes , jane te pranueshme. I kam falur edhe ato.
Kam dale vete e jam bere tabele qitjeje, askush nuk me imponoji.Le te kemi sa me shume qites te mire!
Kalojeni mire... edhe ne temat e mija.
sinqerisht elinda! -

14/12/2008, 20:17:55 Kritika shkruan:

Nje shprehje popullore qe qarkullon ne veri te Shqiperise thote: (citoj) "Zgjuarsia lindi ne Shkoder, kaloi neper Mirdite dhe qendroi ne Diber".

Doja ta pyes Elinden perse "zgjuarsia" nuk qendroi ne Mirdite? (Mos bej esse per kete)

Vaid, e vleresoj profesionalizmin tuaj, dhe komentit juaj i mesiperm nuk ka asnje mangesi nga ky aspekt (pervec shenjave te pikesimit. biggrin )
Nejse, gjithsesi kam nje verejtje. Konstatoj se ju kritikoni ne menyre te pergjithshme, pa permendur emra konkret, dhe nuk synoni asnje krijim. Me c'duket edhe ju i druheni kritikes se drejteperdrejte, dhe nje gje e tille (mbase) per shkak te njohjes, emrit.

Une nuk e di kush eshte Ericssoni (dhe nuk me intereson ta di, ashtu sic i intereson Elindes), por mendoj se ai eshte konkret ne kritik, dhe kjo per faktin se (ndoshta) ai eshte jo emer i njohur. Perjashto ndonje gjuhe emocionale diku, pergjithesisht opinioni i tij eshte i drejteperdrejte, synon nje krijim, dhe nuk eshte i pergjithshem. Madje, pavaresisht se Elinda eshte kritikuar nga ai, ajo eshte "shtrenguar" ta pershendes kendeveshtrimin kritik te Ericssonit. -

14/12/2008, 22:24:59 Vaid Hyzoti shkruan:

Mr.,ose mrs. Kritika,
Nuk desha te vazhdoja biseden ketu, por dhe te hyja tek "Kritika: diskutim" pertova dhe thashe qe u mirekuptuam. Por meqe s'ju kam rene ne sy, s'ka ndonje te keqe, se, te them te drejten, s'besoj te kem thene ndonje gje te rendesishme shume, pervec ndonje sugjerimi te dlire e me fryme te paster, se e shoh te udhes te mos jap teori dhe mend, por mendim te drejtperdrejte per disa autore qe u kushtoj me shume vemendje. Ne kete kendveshtrim per dy prej tyre "ne mirekuptim" u kam sugjeruar te mos shkruajne aq shpesh, se (mendimi im) me duket se jane larg te krijuarit letersi. Per S>Kuqin, jo vetem e vleresoj per vullnetin, por dhe per aftesine ne kapjen, rrokjen e tematikes; do te doja te punonte me shume me formen, me shume me fjalen. Per mua (mund te mos merret ne konsiderate), me pak me shume pune "teknike" Suzana eshte ne rruge te mbare.
Keto dhe shembuj te tjere qe mund te sillnim ne "menyre vullnetare" shprehin nje fare vleresimi, besoj.
Sigurisht kam mendime konkrete dhe per autore te tjere, apo per paralelizmat e vleresimeve qe ben kritika apo te tjeret per to. Por shpesh duhet gjuha e bute, fjala e duhur "qe te vrase" me shume dhe drejtperdrejte. Por nen trusnine e streseve te shumta qe ka secili, nen sulmin e shfrenuar e te pakontrolluar qe kruhet nen emer te artit te fjales, ngahere quhet apo gjykohet e tepert nderhyrja. Kjo jo vetem per krijuesit "fillestare", por dhe botuesit mund te mbajne nje qendrim kercenues : "Kush kerkoi mendimin tend?".
Meqe pretenoj se e njoh sadopak dhe Dibren, nga gjysmepranohet qe je Nickritika, me kujtohet nje shprehje e nje banori te Gjure Recit, qe per kuajt e sapokthyer nga puna nuk lejonte qe te hiqnin menjehere samarin, se mos merrnin te ftomen.Se kuajt punonin shume...
Gjysmeseriozisht Vaidi -

15/12/2008, 07:05:53 Dea Dermeni shkruan:

Nje miku yne i perbashket ,I nderuar Vaid ne nje diskutim qe pata dje me te me tha kete shprehjen e meposhteme,shume domethenese.
"Sepse e verteta dhe arti nuk arrihen vecse duke i kerkuar papushim".
Dhe vertet ashtu eshte!
Sa per ate qe shkruajne me "nickname",une edhe ju jap te drejte se me emrin e vertete,po luhet shume ne kurriz te tyre qe nuk i kane borxh askujt.
Dea -

15/12/2008, 19:06:19 Kritika shkruan:

Disktutimet per Emer vs. Nickname do ishte me mire te zhvilloheshin ne temen e hapur tek Kritika-Diskutim, sepse do benefitnin edhe te tjere, nderkohe si komente ketu nen kete shkrim do harroheshin. Gjithashtu, komentet tek Diskutimi pasqyrohen ne faqen e pare te Gazetes Kritika si dhe tek faqja e lajmeve: Linku eshte ky: http://bord.gazetakritika.net/diskutim//index.php?action=vthread&forum=4&topic=141

Vaid, Ericssoni thote se ai i gjurasit nuk e di mire ate pune. -

15/12/2008, 19:35:44 vaid hyzoti shkruan:

Provova te shkruaj tek linku,por nga injoranca ime e pranuar kompiuterike, qe sapo shita Santen bleva kompiuter, rezultoi se isha i parregjistruar; keshtu nje
pjese te saj po e le perseri ketu me copypass:

,
Letersia po kthehet ne iluzion dhe mbase do te benim nje krim t'u hiqnim iluzionin te tjereve, pse jo dhe vetes.Gjithesesi, nese vendos te publikosh nje krijim ne faqe iternetike, normalisht e hedh dhe per nje mendim, pa futur ketu te eturit per zulm dhe lavdi. Mbase duhet kujtuar se nuk eshte gjetur tamam nje place e sakte per te kerkuar flatra, kur dihet qe shumica e atyre qe shkruajne ne faqet iternetike jane emigrante dhe kerkimi i lavdise per ta eshte kerkesa e fundit qe duhet te kene. Nuk besoj qe shkruesit te jene ne te fundmet deshira.
Perderisa te pranojme se hedhja e krijimtarise ketu eshte dhe per thithjen e ndonje mendimi, eshte e udhes perdorimi korrekt i emrit, jo per te pershfaqur aftesite interpretative, por ne prove dhe te shijeve tona, kerkesave per nivel; e thene ndryshe-nje autocensure qe duhet t'i veme vetes edhe kur japim nje mendim, edhe kur paraqesim ndonje krijim tonin.

P.S:Falmeshendet Ericksonit!Mund te mos jete as gjuras, as luras, as sinas, as kaladodes, as ternovas, as gollobardas, por per alegorine e te shprehurit, ma ha mendja se duhet me qane dibrane, or teij! -

16/12/2008, 07:07:03 Ericsson shkruan:

Znj.Dea,nuk ma merr mendja se ata qe i'u shkrepet te shkruajne me "nickname" i paskerken ndonje fare borxhi ndokujt,bile as atyre qe i'u pelqen te shkruajne me emer e mbiemer te plote e prej verteti, sindozot Namik Vehbi Fadile Hoti.Secilit qe shkruan,nuk besoj se i'a ka enda t'i mbylle ne ndonje senduk a musender defteret e tij,por perkundrazi,nuk le gur pa levizur per t'i publikuar ne ndonje gazete a per te botuar ndonje liber, qofte edhe duke harxhuar ndonjehere qimet e kokes.Kesisoj,keta shkrues dashur padashur i ekspozohen vleresimit kritik te lexuesit masiv,mire a ligsht,qe nga ata gjysem analfabete,ata medioker e deri ca te kultivuar e te shkolluar per se mbari,pavaresisht se paraqiten me nick name apo me emrat e tyre prej verteti.Kjo puna e nick names apo pseudonimeve eshte ca si e ngaterruar moj zonje e mbare dhe jo aq e kollajte sic e pandehni ju.Me se pari po ju permend se me pseudonime kane shkruajtur klasike te letersise boterore si fjala vjen,Molier (Zhan Baptist Pokelen),Volter (Arue),Zhorzh Sand, (te cilen e dinin burre), Xhek London (J.Griffin)etj.Nuk jane me te paket pseudonimet letrare te autoreve tane te dashur si p.sh. F.S.Noli (Ali Baba Qyteza), Andon Cako,(Cajupi),Lazer Gusho (Lasgush Poradeci),Dhimiter Pasko (Mitrush Kuteli),Nonda Bulka (Cri-Cri),Sejfulla Maleshova (Lame Kodra) e mjeshtri modern evropian Millosh Gjergj Nikolla (Migjeni).Ama, ndryshon muhabeti kur behet fjale per pseudonime te kohes se luftes Antifashiste ku bie fjala ,E.Hoxha ishte (usta Hasani,etj.),O.Nishani (Shafingo),A.Lulo (Qorri)e me the te thashe.Keta te pakten ishin ilegale e i fshiheshin terrorit fashist.Mirepo keto lloj pseudonimesh apo "nick name" fantastike si fjala vjen, "Ushtari","Cigarja", "Stilografi","Ciftelia" dhe me melodiozi syresh "Langaraqi", te shtien padashur ne mendime heretike,per klasen e kalbur politike qe sundon sot Memedheun tone te perbashket.Znj.Dea,me duket se keni qene pergjumesh kur miku juaj i perbashket i'u ka thene shprehjen "shume domethenese": "Sepse e verteta dhe arti nuk arrihen vecse duke i kerkuar papushim".Keto jane gjera qe i di edhe "bufi".Kjo te kujton kolonelin Cimerlih te "Shvejku" i J.Hashek i cili i merziste per vdekje vartesit e tij oficere kur i'u shpjegonte: "A e shihni zoterinj se kjo eshte nje tavell per te shkundur cigaren? Po c'eshte cigarja?Cigarja eshte nje sasi duhani qe mbeshtillet me nje cope leter".Kaq. -

19/05/2010, 15:35:33 Albulena shkruan:

Shummm bukur ky text. I dua shum textet Shqiptare.
I pershendes te tjeret. -


This item is closed, it's not possible to add new comments to it or to vote on it