Roli Pellazgo-Ilir nė krijimin e kombeve dhe gjuhėve Evropiane
Libėr nga Elena Kocaqi

Historianėt flasin dhe shkruajnė pėr kulturat e krijuara nga popuj prehistorik dhe historik, por nė lidhje me etnicitetin e popujve qė krijuan kėto qytetėrime, ata flasin pak ose aspak. Me ose paqėllim ata e trajtojnė problemin e etnisė sė kėtyre popujve si ēėshtje jo parėsore. Duke lėnė pas dore njė temė tė tillė, shpesh janė bėrė edhe gabime trashanike nė histori, pasi nuk janė studiuar kultura dhe gjuha e kombeve, qė janė pasardhės direkt tė kėtyre popujve antik, me qėllim qė tė nxirret nė pah e vėrteta historike.
Kanė qėnė historianėt e huaj dhe veēanėrisht austriakėt, gjermanėt dhe sė fundmi amerikanėt, qė i kanė mėshuar me tė drejtė rolit tė etnisė mė tė vjetėr evropiane. Kjo ēėshtje fatkeqėsisht nuk ėshtė parė fare nga historiografia shqiptare, pasi historianėt shqiptarė janė marrė mė tepėr me vėrtetėsinė se shqiptarėt janė pasardhėsit e ilirėve, gjė qė nuk diskutohet fare nga qarqet e historisė botėrore, duke lėnė pas dore shtrirjen dhe rolin etnik pellazgo-ilir dhe kulturėn e tyre.

Historianėt shqiptar duhet tė jenė tė parėt qė tė shkruajnė, pasi njė mangėsi e historianėve tė huaj ėshtė mosnjohja e gjuhės shqipe, e cila ėshtė ēelėsi i zbėrthimit tė kėsaj historie. Edhe nėse ata do tė dinin shqipen, nuk do njihnin dot dialektet dhe nėndialektet e saj tė cilat edhe unė qė jam shqiptare, nuk i njoh nė nivelin e duhur.

Sigurisht qė historianėt dhe gjuhėtarėt e huaj, nuk dinė se shqipja gjendet nė tė gjitha gjuhėt e Evropės dhe nė tė dy gjuhėt klasike antike, tė cilat pa shqipen shpesh nuk kanė kuptim. Kjo gjetje e shqipes nė kėto gjuhė ėshtė justifikuar nga disa historianė qė nuk dinė asnjė fjalė shqip, si huazim qė ka bėrė shqipja dhe nė mėnyrė tepėr naive edhe gjuhėtarėt e Shqipėrisė, vazhdojnė t’u mbajnė kėngėn duke mos bėrė asnjė studim serioz nė lidhje me kėtė ēėshtje.


Nga Elena Kocaqi

11/04/2009 - 19:57:05 | Komente: 7 | Shikuar: 10749 |  |  | Lart
« Para | Tjetra »

 1. Postuar nga: Skender Maci

  Faleminderit!
  E lexova me shume kenaqesi.
  Pune e mrekullueshme.

  Ndjenja qe pata pasi perfundova leximin ishte sikur ju e nderuar po perpiqeni te zgjoni nje dinosaur qe e ka bishtin ne azi dhe koken ne europe. Ky dinosaur duket akoma i pergjumur dhe duket sikur nuk deshiron te zgjohet dhe ne kete lloj agonije ai po belbezon shqip.

  A do te zgjohet ai fare, dhe a do te arrije ai te flasi rrjedhshem shqip, me fjali te plota?!

 2. Postuar nga: Agim

  Zonja Elena Kocaqi,
  ju falenderoj pa mase per kontributin tuaj te pashoq ne mbajtjen ndezur te pishtarit qe ndricon rrugen e njohjes se popullit shqiptar. Ate pishtar jane munduar ta ndezin shume shkencetare boterore dhe shqiptare por shakujt e ererave qe shfryjne ne brigjet e Egjeut dendur i kane shuar.
  Ju jeni nje vazhduese e ndenje e Profesor Spiro Kondos. Nje dite emri juaj, se bashku me Konden, Pallaskin, Piliken, etj. shqiptare te ditur e te vertete, do te shkruhet me germa ari.

  Mos u tut ne rrugen tuaj te nderit dhe lavdise. Ju keni bere per vete shume shqiptare qe jane gati te bejne gjithecka per ju.

  Me respekt dhe mirenjohje, Agim Bacelli

 3. Postuar nga: Bajgora

  Zonja e hekurt Elena Kocaqi .me shkronja te arta e nderon Kombine edhe e zegjone te pergjumurine Ēindra vjeqar kur e lexova n'djeva nej knaqesi te pa pershkruar dhe loti me mashtroj n'djeva nje knaqesi ne te cilen veshtir eshte qe te gjej fjale miradie per ti pershkruar .

  Por nse eshte mundesija qe ju ti ribotoni edhe ne gjuhen Angleze dhe ate gjermane eka nje peshe aqe te madhe qe neser femijet tane te ken nje te aredhme edhe ma te avansuar dhe te ndritur dhe krenar Respekti i juai dote qendroj me shekui mbase neshe SI nje zonje e hekurt e Historise moderrne te trojeve shqiptare me ndreime

 4. Postuar nga: Studenti Klasik

  ky liber eshte produkti i nje pune qe mer te pakten disa muaj dhe per kete besoj se autorja meriton the duartrokitet, eshte nje pune shume e rende dhe nje shfaqje e bukur nacionaliste, por mund te ishte evituar shume thjeshte:

  Perandori Romak Augustus i kerkoi Virgilit te shkruante nje veper epike te krijimit te Romes qe lavderonte dhe nxirte ne pah madheshtine e Romakeve. Ne nje seri prej 12 librave qe i kushtoi Virgilit plot 19 vjet, Virgili krijovi vazhdimin e historise te Trojes, me Anean, birin e Trojanit Anchises dhe perendeshes Venus/Aferdita, per ne "token e premtuar" ne Itali. Ne qe te 12 librat, kurdohere qe Greke permenden, kane perpara mbiemra si "ferus" (i eger) "saevus" (kafsheror) "asper" (i ashper). Ne qofte se kjo nuk ishte mjaft, ne librin e dyte Laokoni, prifti i larte i tempullit te Neptunit ne Troje, i lajmeron Trojanet qe duan te marin kalin brenda mureve, "Perse njihet "duri" (i ashpri) Ulyses? Une ja u kam friken dhuratave te Grekeve." Me pas vazhdon tregimi i Sinonit, nje Greku qe jau mbush mendjen Trojaneve te futin kalin brenda qytetit dhe me pas disa te shara te tjera kundra Grekeve. Kjo tregon qe (1) Trojanet NUK ishin Greke dhe (2) qe Vergili refuzon te lidhe Romaket me civilizimin e shkelqyer te Grekeve, mbase me nje arsye shume te mire, sepse kishte nje popull tjeter ne rajon qe ishin shume me te shkelqyer se Greket. Me sa duket, keta ishin Iliret ne pergjithsi dhe Dardanet specifikisht. Kur Aenea nuk ka mbiemrin "pius" (besetar) perpara, ka emrin "Dardanus" (Dardani), jo vetem aq, por Aenea ne librat 6-12 gjithmone thote qe ata (Trojanet/Dardanet) jane vllezer me Rutulet, Etrusket, etj, sepse qe te gjithe burojne nga Dardani (nje nga themeluesit e Trojes) dhe fisi i tij. Logjikisht, pyetja linden, n. q. s. Vergili, duke u munduar te nzjere ne pah madheshtine e Romakeve, zgjodhi Iliret ne vend te Grekeve, kush ishin me te edukuar/kulturuar ose me mire te themi, me te rendesishem ne boten antike?

 5. Postuar nga: alfeko sukaraku

  Studenti klasik

  i nderuar
  qe te jeni "student klasik" duhet te njihni shume mire disa kohera shume te zymta te historis edhe mbi te gjutha duhet te njihni me perpikmeri mbishkrimet e lashta te cilat zene nje vende kryesore ne studimet klasike-ne se e nenkuptoni nofken tuaj-

  nuk behet fjale se lineari b eshte gjuhe greke.kaluan afer 60 vjete edhe askundi nuk kemi drite per deshifrimin e sakte te kesaj gjuhe.Ventri njohu disa emra vendore edhe kurre dy fjale bashke, ne nje kohe qe historia verteton se emrat vendore ne greqi i perkasin paragrekve.
  mbishkrimi i limnos-mbishkrimet etokretane-etruske-like-frige-kerike edhe etruskane , jane mbishkrime qe jane shkruajtur deri ne shek 2 p e s , por mbeten te panjohura akoma sepse nuk i perkasin gjuhes greke, por gjuhes paragreke.
  Gjuha greke u krjua ne fund te shk 5 p e s si gjuhe teknike nga Gorjas nga Leondinet e Siqilis i ardhur ne athine me 427 p e s.
  kjo gjuhe nuk ishte gjajshme me gjuhen e popullit athina-qe auhej pellazge nga herodoti thukididi-e straboni- edhe mori shume kohe te pershtatej ne popull pasi nuk ishte e njejte me gjuhen e popullit ,nuk mbinte ne buzen e popullit por mesohej ne leter..kjo gjuhe doli jashte mureve te athines pas humbjes se athines nga maqedonia me 328 p e s per tu perhapur si gjuha e oborreve mbreterore.ne kete gjuhe kishte studiuar edhe leka i madhe i cili e perhapi kete gjuhe.
  dokumetet tregojn se "te kulturuarit e tu" nuk shkruanin ne kete gjuhe por ne gjuhen popullore qe nuk ishte e njejte me greqishten.ne kete gjuhe u shkruajten edhe veprat e homerit edhe sic e dini keto vepra pranohen te shkruajtura per here te pare ne gjuhe te panjohur=jo greke...shih mes te tjerash edhe historin e gjuhes greke te permbledhur nga Kopidaki athin 2002 eshte best seller.
  me ardhjen e romes greqishtja u vendos si gjuha e fese edhe e ligjeve te murgimit edhe si e tille qendroj deri sa arvanitet edhe evropa e shpallen gjuhe te nje kombi.

  duke qene gjuhe e kishes edhe e ligjeve te murgimit si edhe e vetmja gjuhe ne te cilen lejoheshin te shkruheshin librat e mbishkrimet nga shek 2 i eres sone edhe ketej, kjo gjuhe ja ariti te pervetsoj gjithcka te vjeter duke perkthyer edhe pershtatur veprat e antikiteit ne greqisht...ndaj persa i perket "kultures" edhe te kulturuarve greke edhe jo ilire do ju thoja te rishikonit njohurit tuaja.

  elenes i urojm majen e tomorrit, vecse eshte ende shume heret qe dekoratat e vjetersuara te pranojn se sa deme i kan bere ketij kombi.

 6. Postuar nga: Peter Tase

  E nderuar znj. Elena Kocaqi,
  shume suksese per librin tuaj te ri. keni dhene nje kontribut te madh mbi studimin e historise antike te shqiperise dhe rolin kyc qe kane patur iliret ne europe. do te deshiroja tju asistoj ne perkthimin e ketij libri ne anglisht. ju lutem me kontaktoni ne kete adrese. pmtase@gmail.com

  me shume respekte,
  Peter Tase

 7. Postuar nga: Lilo

  Respekte per autoren Elena Kocaqi dhe argumentat qe na i solli.
  kemi nevoje qe te dime te verteten edhe pse e verteta mbetet genjeshter, perseri ne duhet te dime te verteten respekte.


This item is closed, it's not possible to add new comments to it or to vote on it