Shqipėria jashtė ''veriut'' dhe ''jugut'' - Libėr nga Ibrahim Kelmendi

Nė vend tė parathėnies


Nė tė gjithė kėto ditė kam patur shqetėsimin pėrse po e shkruaj kėtė libėr. A ka lidhje kjo vetėm me faktin se u ndodha nė qendrėn e ngjarjeve, apo edhe mė shumė se kaq? A ishte kjo thjesht vetėm njė dėshirė e ēastit,a po edhe detyrim ndaj njerėzve me tė cilėt kam kaluar disa nga ditėt mė tė vrullshme tė jetės sime, e njėkohėsisht edhe mė tė paharrueshme...
Janė shumė gjėra kėtu dhe njėrėn prej tyre, do tė mė lejohet ta them nė fundin e kėtij libri...

Sidoqoftė, edhe nga shtytja e miqve, unė nuk mund tė heshtja dhe do tė ishte ndoshta njė gabimi i imi, nėse do tė heshtja pėr tė gjitha ata qė kam pėrjetuar, pėr tė vėrtetėn ku kam qenė dėshmitar, sepse shumė gjėra, pėr qėllime tė caktuara janė thėnė edhe ndryshe, janė interpretuar sipas bindjeve dhe pėrcaktimeve tė veēanta, gjė nga tė cilat nuk e besoj se do tė kenė shpėtuar edhe shėnimet e mia. Por, duke qenė autentike, tė pėrjetuara dhe tė dokumentuara, unė jam pėrpjekur pėr tė sjellė njė pjesė nga ajo qė ndodhi nė Shqipėri nė fillimet e marsit tė vitit 1997.

Ndoshta jo rastėsisht nė Shqipėrinė e Jugut, muajin mars e quajnė marsi i trimave. Dhe unė kėtė trimėri e kam pėrjetuar dhe nuk mund tė heshtja ndaj saj.

Tė gjithė ne, kudo qė na ka rėnė shorti tė jetojmė, i ndjejmė hallet e Shqipėrisė dhe jetojmė me jetėn e saj. Nuk ka sesi tė ndodhė ndryshe. Dhe nganjėherė tė duket, se ajo pjesė e Shqipėrisė qė e ndjenė mė shumė, ėshtė pikėrisht pjesa e robėruar. Tė etur pėr lirinė, ata e kanė tė vėshtirė ta kuptojnė “rebelimin”, ashtu si e kanė tė vėshtirė ta kuptojnė pengesėn nė rrugėn drejt demokracisė nė njė vend qė nė fund tė fundit, ėshtė i lirė.

Ēfarė ndodhi nė Shqipėri nė dimrin e kėtij vitit dhe ēfarė do tė ndodhė edhe mė pas? - kjo ka qenė gjithnjė pyetja e gjithsecilit prej nesh. Por kjo ka qenė edhe pyetja e shumė shqiptarėve qė jetojnė kudo nė shtetin shqiptar. Shumė gjėra janė ende pas mjegullave, pas dosjeve. Shumė pyetje janė shtruar dhe shumė pak pėrgjigje janė dhėnė. Nė kėtė kuptim unė jam pėrpjekur tė jap njė pėrgjigje tė vogėl pėr njė pjesė jete nė qytetet e “rebeluara”. Nėse nuk do e bėja, do tė gaboja. E sigurisht ajo nuk ka sesi tė jetė e plotė, sepse nuk ėshtė e mundur sot tė sillet e plotė ajo qė ndodhi.

Shumė nga kėto mbresa janė shėnuar nė ditėt e netėt qė kam kaluar nė Shqipėri ose janė biseda tė incizuara nė vendin e ngjarjes. Ato i kam ripėrsėritur nė mėnyrė origjinale, duke menduar se ripunimi do tė cėnonte origjinalitetin e tyre. Intervistat janė risjellė besnikėrisht, sipas materialeve qė ende i disponoj. Edhe fotot qė e shoqėrojnė kėtė libėr janė bėrė nga unė nė vendin e ngjarjes, pa menduar atėherė se do mė duheshin pėr njė libėr.

Sidoqoftė unė e shkrova ashtu si dita, si e pash, si e pėrjetova...

Shqipėria jashtė ''veriut'' dhe ''jugut'' - Lexo librin (html - kliko)


Postoi Linda

07/09/2010 - 17:42:37 | Komente: 5 | Shikuar: 8317 |  |  | Lart
« Para | Tjetra »

 1. Postuar nga: Linda

  Mero po i vjen ne ndihme Kelmendit duke analizuar Berishen. Ja si e pershkruan ai ne librin e tij.

  Por pėrshtypja qė kishte lėnė zėdhėnėsi grek te njerėzit e shtypit tė PD-sė ishte e mirė dhe ata mendonin se, me pak punė, Berisha mund t'i pėrmirėsonte raportet me Greqinė. Gjatė fushatės elektorale tė 26 majit, ai bėri kujdes qė kėto marrėdhėnie t'i vlerėsonte si pozitive. Alfred Serreqi, si ministėr i Jashtėm, kishte vizituar Greqinė nė mes tė fushatės dhe kishte marė premtime pėr legalizimin e emigrantėve shqiptarė. Nė prill ishte nėnshkruar Traktati i Miqėsisė mes dy vendeve dhe qenia e Teodor Pangallosit si ministėr i Jashtėm e kishte zbutur ndjeshėm situatėn. Berisha pėrpiqej tė bėnte ndarje tė fortė mes lobit grek nė SHBA dhe qeverisė greke, qė sipas tij ishte aleatė me Berishėn. Askush nuk e kuptonte dot sa ujė kishte rrjedhur poshtė karriges sė pushtetit tė Berishės, derisa turbullira u shfaq hapur. Njė natė mė pas, kur Berishės po i komentoja pėrshtypjet e drejtuesve tė RD-se nga takimi me Repasin, ai u bė i heshtur.
  - Nuk e di, s'i kuptoj kėta greket, - tha. - Kėta duhet tė jenė idiotė. Kėta nuk e kuptojnė qė ėshtė hera e parė qė ky vend u ofron miqėsi atyre. Unė u kam ofruar miqėsi. Ndryshe, ky vend e ka pasur gjithmonė hapur derėn nė Beograd. Nuk e kuptojnė kėta qė ne, po tė duam, njė telefonatė larg e kemi Beogradin....
  Ishte njė shfrim i rrjedhshėm, pa asnjė pengesė logjike nė tentativėn pėr tė pėrzier analizėn historike me nevojėn pėr tė ruajtur pushtetin. Mua mė ra si bombė ideja qe ne e paskėshim shumė tė lehtė miqėsinė me Serbinė. I lindur dhe rritur nė Jug, me njė distancė edhe kulturore pėr ish-Jugosllavinė, por shumė i lidhur emocionalisht me Kosovėn, papritur, m'u duk vetja i pagdhendur pėr kėto punė. Berisha ndoshta e kapi hutimin tim dhe vazhdoi:
  - Po, kėshtu ėshtė, domethėnė, s'e kuptoj kėtė injorancėn e tyre. Po kėmbėngulin pafund pėr luftė mes nesh. Mos shiko ti se kush ėshtė tani nė Beograd, por i sigurt tė jesh ti qė ata e dinė qė ne atje e kemi pas gjithmonė njė ofertė gati. Ne... domethėnė Shqipėria... nuk e kam fjalėn konkretisht ne si qeveri...

 2. Postuar nga: Linda

  Ishte njė pėrpjekje e shpejtė, por e qetė, pėr tė ma larguar idenė se edhe ai vetė e kishte njė ofertė gati nė Beograd. Njė shpjegim i rrėmujshėm, mes shfajėsimit pėr keqkuptimin e mundshėm dhe njė tė vėrtetė historike qė nė Veri tė Shqiperise nuk ishte aq e panjohur dhe e largėt sa nė Jug. Aleancat e Zogut dhe qeveritė provizore rebele tė mirditorėve qė nuk pajtoheshin me krerėt e shtetit tė ri shqiptar, e kishin zbuar kėtė paragjykim qė, per mua, ishte njė tabu. Berisha ndėrroi bisedė, por hutimi im, i ngecur me sa dukej nė shpėrqėndrimin e mėtejshėm tė bisedės, na riktheu sėrish tek ish-Jugosllavia dhe Greqia, si dy fqinje me shanse tė ndryshme pėr miqėsi me Shqipėrinė. Shihej qartė qė, nėse nė Beograd nuk do tė kishte qenė Milosheviēi dhe nuk do tė ndodhte ajo qė kishte ndodhur, pra nėse ne do t'i fillonim proceset demokratike kur nė Beograd tė kishte pasur njė qeveri mė liberale, orientimi ynė do to kishte qenė Beogradi. Kur e mendoja ftohtė herė pas here kėtė, s'mė dukej dhe aq shokuese sa ē'mu duk nė atė cast qė e dėgjova nga Sali Berisha. I pamėsuar tė jetoja me idenė se kemi fqinjė Serbinė apo Malin e Zi, madje i ndodhur dhe shumė larg kulturės sė tyre politike, mė dukej si sforcim. Por sėrish, kur e ripėrtypja, kur mendoja pėr raportet e politikanėve kosovarė me Beogradin, raportet e politikės shqiptarė deri nė vitin 1948 dhe kur, njė ēast, mendoja se Sali Berisha ishte ndoshta politikani qė e njihte mė mirė Serbinė dhe Kosovėn, e justifikoja pėr atė qė tha. Pastaj turbullohesha sėrish kur mė shfaqej fantazma e martesės sė tij me njė grua me origjinė serbe, si dhe disa shkrime te egra, botuar nė shtypin e Kosovės pėr lidhje tė familjes sė saj serbe me krerė tė UDB-sė.

 3. Postuar nga: Linda

  Dilemat pėr kėtė lidhje gjenealogjike, qė zgjonte ndjesi tė panjohura tek unė, me shtynė njė dite qė tė pyesja vetė Liri Berishėn pėr origjinėn e nėnės sė saj serbe, njė grua qė ka jetuar me dinjitet, pėr aq sa tė lejonte diktatura, si "grua jugosllave" nė Tiranė. Ishte e pabesueshme, por nė fund tė shpjegimit tė saj, unė isha mė i paqartė se nė fillim. Nuk mė tha asnjė fjali tė qartė, pėrveē faktit qė nėna e saj ishte njė jetime nga Vojvodina, qė nuk kishte fis dhe qė u martua me babanė e saj, Rexhepin, i cili ishte me origjinė nga Vuthaj, njė fshat shqiptar, tashmė nėn territorin e Malit tė Zi. Martesa ishte bėrė nė vitet kur Shqipėria me JugosIlavine ishin nė "muajin e mjaltit". Akuzat qė i bėheshin Liri Berishės lidheshin me faktin se motra e nėnės sė saj (d.m.th. tezja e saj) nė Beograd kishte qenė pjesė e OZNA-s, ndėrsa djali i tezes sė saj u bė mė pas njė njeri i afėrt i Milosheviēit. Gjithēka ishte mes spekulimit dhe sė vėrtetės. Pėrkundėr kėsaj, nėna e Liri Berishės, si shumė gra tė huaja tė martuara me burra shqiptarė gjatė komunizmit, ishte njė grua qė vuajti pasojat e kėsaj martese. Asaj iu desh tė dėshmonte nė gjyqet e organizuara ndaj shoqeve tė saj, duke bėrė ē'tė mundte qė tė mos e lėndonte tė ardhmen e tyre.
  Vetė i shpėtoi burgosjes, ndonėse shumė nga shoqet e afėrta tė saj pėrfunduan nė burg. Ishte njė grua e fortė, qė duhet tė ketė vdekur krenare pėr jetėn e saj, njė jetė qė e kishte mbajtur nėn tension gjithė familjen dhe fėmijėt e saj. Kur vdiq, nė janar tė vitit 2005, unė isha me Sali Berishen dhe gruan e tij nė Uashington. Kishim qenė dy javė mė parė, bashkė me Berishėn, pėr tė lidhur marrėveshjen me kompaninė amerikane BG&R dhe aty Berisha siguroi edhe njė ftesė pėr nė Mėngjesin e Lutjeve, e para pas njė izolimi dhjetėvjeēar nga SHBA-tė. Ishte edhe Fatmir Mediu. Ditėn e dytė tė vizitės, kur me mundime tė mėdha ishin rregulluar disa takime tė rėndėsishme nė Senat, nė Kongres dhe me ndihmėssekretaren e Shtetit pėr ēėshtje Globale, nė hollin e hotelit, pashė qė Berisha ishte bėrė gati pėr rrugė.

 4. Postuar nga: Linda

  -Ēfarė ka ndodhur?
  -Do tė kthehem, - tha. - Lilit i ka vdekur nėna.
  U hutova aq shumė, sa nuk e ngushėllova fare. Mezi prisja takimet e tij dhe fare papritur gjithēka bėhej zero. Fatmir Mediu mė bėnte grimasa pas shpinės sė tij, me idenė se ishte budallallėk kthimi nė Tiranė pėr vjehrrėn. Pėr tė qenė i sinqertė, edhe mua ashtu mė dukej. Guxova dhe ia thashė.
  -A mund tė kthehet Lili vetėm me dikė nga ne?
  -Jo, zotėri, ka mbaruar ajo punė, do tė jem bashkė me tė.
  - I thashe tė niset me Xhulin, time shoqe, - tha Fatmiri, - por nuk pranon. Vetė Lili nuk ka ndonjė kundėrshtim, - shtoi.
  Berisha u bė nervoz nga biseda jonė.
  -Mos u pėrzieni nė punėt e mia! - tha. - E di vetė se ēfarė bėj. Heshtėm.
  Instinkti pėr tė mos u dorėzuar mė bėri tė ēohesha, tė shkoja pak mė tutje dhe t'i telefonoja Agimit, vėllait tė Lirisė nė Tiranė. E ngushėllova pėr tė ėmėn dhe pastaj i shpjegova se Saliu do to kthehej bashkė me Lilin.
  - I thashe tė mos kthehet, - tha ai, - por e ka fiksim. S'kam ē'i bėj. S'ka ēfarė bėn, kėtu jemi tė gjithė.
  Berisha e kuptoi qė po flisnim prapė pėr tė dhe nuk e mbajti nervozizmin.
  - A ka mundėsi tė mos merresh me punėt e mia? - tha i nxehur.
  - Po flisja me Gimin, - i shpjegova. - E ngushėllova pėr nėnėn. -- Dhe, si pėr tė zbutur nervozizmin e tij, e pyeta pėr Lilin.
  -Ėshtė nė dhomė, - tha, - po bėn gati valixhen. Tani duhet tė bėjmė gati njė plan, - vijoi ndėrkaq. - Deri nė orėn tre, kur duhet tė nisemi pėr nė aeroport, dua tė bėj njė takim me spikerin e Kongresit dhe tė jap njė interviste te VOA. Lidhu pak me ata tė VOA-s, qė tė vijnė nė Kongres pėr intervistėn.
  Pastaj u kujtua se duhej tė anulonte takimet dhe mė tha t'ia lija kėtė porosi njė mikut tonė tė pėrbashkėt, qė kishte rregulluar shumė prej takimeve. Ashtu u bė. Pėr rreth dy orė para nisjes, m'u desh tė prisja rrotull Kongresit, derisa ai mbaroi takimet dhe pastaj tė nisej drejt aeroportit, pėr t'u kthyer. Liria rrinte e heshtur nė makinė dhe herė pas here qante me dėnesė. Shihej qartė lidhja e saj e fortė me nėnėn, njė lidhje qė dukej se e kishte bėrė mė tė fortė fati i keq i saj, qė jetoi gjithė jetėn larg njerėzve tė dashur dhe qė i ishte dashur tė pėrballej me shantazhin e shtetit pėr poshtėrim, pėr ta pėrdorur kundėr grave tė tjera qė kishin tė njėjtin fat me tė, tė martuara nė Shqipėri. Duke njohur kėtė lidhje tė fortė, Berisha anuloi takimet mė tė rėndėsishme tė dhjetė viteve tė fundit tė tij nė politikė dhe u kthye bashkė me tė shoqen nė Tiranė. Lidhja e tij e fortė me gruan e vet ishte dimensioni mė i padukshėm nė publik. Hija e fortė e pushtetit tė saj mbi tė nuk hetohej, po tė mos e njihje nga afėr. Pėr shumė shqiptarė, edhe nė ditėt mė tė zeza tė Berishes, ajo ishte njė ėngjėll. Vetėm nė ditėt e para tė trazirave nė Vlorė u hodhėn parulla kundėr saj. Ishte ndoshta njė instinkt i njerėzve tė revoltuar ndaj dy grave qė dukej se pėrfaqėsonin pushtetin e tij: Vjollca Vokshit dhe Lirisė. Askush tjetėr nė Shqiperi nuk i ka hetuar dot shenjat e pafuqisė sė tij tė madhe para njė gruaje. Vetėm njė shoqėri mashkullore, siē besohet qė ėshtė Vlora, e ka gjithmonė tė ngritur ēarkun e dyshimit nė kėtė pikė. Nė tė vėrtetė, ajo ka pasur dhe ka pushtetin real mbi njeriun qė nxiton tė gllabėrojė ēdo pushtet. Dhe nuk di ta shpjegoj nėse mania e tij pėr superpushtet ėshtė njė lloj kompensimi nga oksigjeni i rralluar i pushtetit prej pranisė sė saj. Ėshtė njė raport qė meriton njė vėshtrim tė thellė, qė tė depėrtojė pėrtej ēasteve personale, komplekseve tė tij ndaj jetės sė qytetit, kuriozitetit pėr origjinėn e saj dhe, mbi tė gjitha, sigurinė qė i ka dhėnė ajo si njė grua qė e mbronte nga ēdo ekspozim i pafuqisė sė tij para syve tė tė tjerėve.

 5. Postuar nga: Linda

  Vonė, shumė vite mė vonė, kur raportet e Berishės me Greqinė filluan tė shkėlqenin dhe ai bėri lėshime pėr fqinjin tonė jugor mė shumė se ē'do tė kishte bėrė Nikolas Gejxhi, po ta bėnim kryeministėr tė vendit, e kuptova qartė se mėdyshjet e mia pėr raportet e tij me serbėt ishin njė flluskė sapuni. Nuk kishte nė to asgjė nostalgjike apo historike. Ato ishin thjesht njė mundėsi pushteti. I lodhur nga lufta me Greqinė dhe shkuarja drejt greminės prej kėsaj lufte, ai sillte nė mendje aleanca tė tilla dhe atė shprehjen qė mė tronditi gjatė: "Kėta grekėt qenkan idiotė, nuk e dinė kėta qė ne Beogradin e kemi gati...". Ishte njė shfrim nė ēastet e tij tė vėshtira, kur ai nxitonte tė sillte nė mendje gjithēka qė ne tė tjerėve na dukej e pamundur: serbėt, islamikėt dhe, pse jo, uniformat ushtarake.
  Dhe nė kėtė pėrpėlitjeje pėr aleanca, duket se lufta e Bosnjes dhe angazhimi i tij krah Izetbegoviēit, tė cilit i dhuroi avionė pa fund me armė qė niseshin nga aeroporti i Gjadrit nė Lezhė, luajtėn njė rol tė rėndėsishėm. Njerėzit kyē me tė cilėt ai i ndėrtoi kėto raporte janė ende sot protagonistė tė mafies ballkanike tė armėve dhe krahut financiar tė Al Qaeda-s nė Ballkan, njė pėrzierje nga mė tė rrezikshmet, qė pėrfshin nė mėnyrė tė ēuditshme brenda saj boshnjakė myslimane, serbo-boshnjakė, sudanezė, libanezė, zviceranė. Dhe e vetmja lidhje nė pushtet e tyre ėshtė ende kryeministri i Shqipėrisė, Sali Berisha, i cili nuk ka neglizhuar askėnd prej tyre. Historitė e vrullshme tė tregtive tė armėve pas vitit 2005 ringjallėn pikėrisht kėto lidhje dhe kėta emra, e lulėzuan industrinė e trafikut tė armėve, fishekėve dhe raketave nga Shqiperia me Serbinė, Bosnjėn dhe Malin e Zi, drejt botės arabe, kryesisht drejt hezbollahėve dhe Iranit. Nė qarkullim janė tė njėjtit njerėz nga mafia ish-jugosllave, tė njėjtat lidhje, qė zėnė fill nga krahu islamik i kabinetit tė presidentit tė ndjerė boshnjak Izetbegoviē, si dhe tė njėjtit njerėz qė u angazhuan nga kjo botė nė procesin e rikthimit tė tij nė pushtet. Ishin ky treg qė i nxiti familjaret e Berishės tė pėrfshiheshin nė projektin ogurzi tė demontimit tė armėve nė Gėrdec, qė nuk do tė kishte dalė kurrė nė dritė si njė histori e pistė biznesi, sikur "aksidenti teknologjik" tė mos na verbonte sytė tė gjithėve me trupat e pajetė tė 26 vetėve, mes tė cilėve gra, fėmijė dhe qindra shtėpi tė shkatėrruara.
  Tė gjitha hamendjet se Berisha ishte njė nacionalist qė e ēoi vendin drejt shkatėrrimit nė vitin 1997, rezultuan false. Rikthimi i tij nė pushtet provoi se ai ėshtė politikani qė ka vendosur raporte tėrėsisht vėllazėrore me qarqet mė nacionaliste greke dhe qė ka instaluar nė Shqipėri bizneset mė tė fuqishme tė ish-mafies jugosllave, qė kanė qenė pararojat e nacionalizmave sllave nė Ballkan. Nė kėtė pikė Berishėn mund ta quajmė mė shumė njė aleat tė madh tė nacionalistėve fqinjė, se sa njė nacionalist shqiptar. Interesi i tij i vetėm ėshtė pushteti nė Tiranė dhe pėr kėtė ai ėshtė i gatshėm tė tėrheqė nė vallen e interesave tė veta gjithkėnd qė i rrezikon qoftė edhe pak fare pushtetin e vet." http://www.shekulli.com.al/2010/10/12/pjese-nga-libri-viti-97-i-mero-bazes.html


This item is closed, it's not possible to add new comments to it or to vote on it