Nėnė Tereza nė sytė e botės - Libėr nga Mehmet Gėzhilli

Pėrmbajtja


I. Nėnė Tereza nė OKB
II. Nėnė Tereza dhe Ēmimi Nobel
III. Ati i Shenjtė dhe Nėnė Tereza
IV. Personalitete tė ndryshme pėr Nėnė Terezėn
V. Shtypi botėror pėr Nėnė TerezėnVI. Fragmente nga monografi...
GK

VII. Poezi

I. Nėnė Tereza nė OKB
- Havier Peres De Kuelar
- Fjalimi i Nėnė Terezės nė OKB


“Kjo ėshtė Asambleja e fjalėve. Disa ditė mė parė kishim kėtu burrin mė tė fuqishėm nė botė. Sot kemi nderin dhe kėnaqėsinė tė kemi nė Asamblenė tonė gruan mė tė fuqishme nė botė. Mendoj se nuk ka nevojė t’ua praqes se kush ėshtė. Ajo ka nevojė pėr vepra dhe jo pėr fjalė. E pohoj kėtė me bindje tė plotė se Nėnė Tereza ėshtė mė shumė se Unė, mė shumė se tė gjithė ne. Ajo ėshtė Kombet e Bashkuara. Ajo ėshtė paqa nė botė”.
Havier Peres De Kuelar
Ish-Sekretar i Pėrgjithshėm i OKB-sė
“Kuvendi” nr.8, gusht 2010, f.50

“Nėnė Tereza ėshtė OKB-ja. Ajo ėshtė paqja nė botė. Sot kemi privilegjin tė llogarisim nė praninė e Gruas, vėrtetė mė tė fuqishme mbi tokė. Kjo nuk kėrkon fjalė, por kėrkon vepra. Kjo ėshtė e madhe, mė e madhe se tė gjithė ne sot, kjo ėshtė forca e botės, sepse jetėn e saj e lidhi me dashurinė njerėzore, me tė varfėrit, qė durojnė nga uria, qė ata tė mos vdesin, mė tė braktisurit e tė harruarit e botės dhe me ata buzė varrit”.
Havier Peres De Kuelar
Ish-Sekretar i Pėrgjithshėm i OKB-sė
“Rilindja”, 7 shtator 1997, f.6.

“Nėnė Tereza e cila kishte vizituar dy herė Kombet e Bashkuara, ishte njė shembull brilant bamirėsie, gatishmėrie dhe force shpirtėrore”.
“Republika”, 7 shtator 1997, f.13.


Nėnė Tereza nė sytė e botės - Lexo librin (html) - kliko


Postoi Linda

28/12/2010 - 18:22:16 | Komente: 2 | Shikuar: 9260 |  |  | Lart
« Para | Tjetra »

  1. Postuar nga: flora

    shum bukur

  2. Postuar nga: BUBUBI

    KJO ESHTE E VERTETE NENE TEREZA ESHTE OKB-ja . TE GJITHE E DUAM NENEN E MADHE NENE TEREZEN.AJO NA FALI TE GJITHEVE DASHURINE DHE MIRSINE


This item is closed, it's not possible to add new comments to it or to vote on it