Kritika Letërsi

Prozë e Poezi

Poezi nga Lasgush Poradeci

Kush ta fali bukurine


Kush ta fali bukurine
Qe t'e me trerosh te zine!

Kur te pashe per te vluar,
Pellumbeshe pende-shkruar,
Bubu!plumb ne kraharuar,
Plumb qe vret dyke gjemuar!

Mbledhur shoqet me nje qoshe,
Dic, m'ju flisje,dic m'ju thoshe,
Gushe-e-llere-e-gji-bardhoshe.

Pa me syckezat e tua,
Sy-larme!c'me fole mua.

Leshrave t'ju binte hija,
Yll i ndezur me shkendija,
Ndezur mun ne mes ne balle,
Te me vesh ne dhe te gjalle.Zemra

Bėj e ri mendohem,
Tė mos t'afėrohem,
Bėn e ri mendohesh
Tė mos m'afėrohesh.

Dhe ri bėj e bėjnė
Mos tė shkoj andejnė,
Dhe ri e bėn bejnė
Mos tė shkosh kėtejnė.

Ha! tek bėj kėshtuzė,
Hop! tė shoh kėtuzė!
Ha! tek bėn ashtuzė,
Hop! buzė-pėr-buzė.

Pa me puth njė herė,
Pa tė puth dy herė,
Pa mė puth tri herė,
Tė puth tridhjet herė,

Uf! moj zemrė-e mjerė...

Zemėr-lule-e-verė,
Gas-e-vrer-pėrherė,
Zemėr-kopsht-me-erė,
Zemėra-skėtere.


Nga Lasgush Poradeci
Komentet


15/05/2009, 14:44:55 ersida shkruan:

lasgush poradeci dhe poezite e tij me ngjajne sonte me ate vale te embel deti qe ai derdh mbi vargjet e tij,,,qofte bekuar ajo pene qe i shkroi,dhe falemin qe jane melhelm shpirtu,,,e kote te them madheshtune e tij mjafton te prekesh vargun dhe e ndjen,,,faleminderit perzemersisht ersi. biggrin -

23/09/2009, 11:04:50 qlirim shkruan:

lazgush poradeci quhet shkolla ime ne myzeqin -

13/10/2009, 14:21:23 nnn shkruan:

shumm te mira amo pse bre nuk keni shkruajtu edhe per dit te shkolles -

10/02/2010, 10:57:23 edris shkruan:

shuuum te bukura keto poezite te lazgushit....i adhuroj -

18/11/2010, 10:25:18 klea shkruan:

autor superrr.... mjeshteria e tij si poet eshte e dukshme ne cdo varg te tij... e admiroj shum up -

04/12/2011, 10:28:14 Dafne shkruan:

Krenare qe jam pogradecare -

27/01/2012, 07:14:09 laureta shkruan:

ky autor eshte nje autor shume i mire sidomos une poezit e tij i dua shum dhe kam ndermend qe ta recitoj nje poezi te autorit lasgush poradecit qe e dua shum eshte qu mbush mali me strofen e pare. -


This item is closed, it's not possible to add new comments to it or to vote on it