Kritika Letërsi

Prozë e Poezi

''Tė Jetosh nė Ishull'' (Romani) - Nga Ben Blushi


Ishte njė ditė e nxehtė dhe njerėzve nuk u hahej mish. Pazari ishte zgjuar i pari dhe pas tij ishte zgjuar qyteti. Zakonisht, qyteti lodhej nė pazar dhe ēlodhej nė kishė. Por ishte e diel dhe jo tė gjithė punonin. Ishte njė ditė pazari dhe jo tė gjithė shkonin nė kishė. Fshatarėt kishin ditėn e tyre tė punės. Qytetarėt kishin ditėn e kishės dhe tė pazarit. Gratė dilnin nga mesha e mėngjesit, shkonin nė pazar, ku i frynin trastat si gjinj, dhe pastaj ktheheshin nė shtėpi. Kur ato vonoheshin pas gjėrave tė panevojshme, fėmijėt i prisnin me gojė hapur. Burrat pinin duhan nė hije dhe shikonin gratė. Kafshėt rrinin nė diell dhe, duke pritur tė shiteshin, shikonin burrat. Ata qė kishin vapė freskoheshin nė liqen. Por qyteti ishte nė mes tė maleve dhe jo tė gjithė dinin not...

Lexo romanin ''Tė Jetosh nė Ishull'' (html)

Pergatiti Linda
Komentet


16/02/2009, 16:04:13 lola shkruan:

Te uroj vetem suksese ne jeten tende.shum urime per librin e kam lexuar dhe me ka pelqyer shum.une jam nje lexuese e rregullt e librave tuaj dhe uroj qe dhe ne te ardhmen te vazhdoni te shkruani. -

24/05/2009, 05:46:57 Byli shkruan:

Liber shume i bukur qe ja vlen te lexohet. Ben Blushi e tregon vehten se eshte nje Shqiptar i vertete. Ka nderuar veten, babain e tij por dhe gjyshin e tij te nderuar. Po aq i bukur eshte dhe libri tjeter i tij i dale kohet e fundit "Otello Arapi i Vendikut". Faleminderit Ben per keto libra te bukur. -

12/09/2009, 04:20:23 Agim shkruan:

Tė jetosh nė ishull

nga Agim Bacelli

Pata dėgjuar shumė debate rreth librit tė Ben Blushit "Tė jetosh nė ishull ", disa e lavdėronin dhe disa e shanin, kjo mė shtyri ta ble dhe lexoj kėtė libėr, ndose me shumė vonesė.

Romani lexohet me vėmėndje pasi ėshtė mjaftė simpatik. Ky libėr ngre lart emrin e autorit dhe, pėr ato qė shahet nga disa, ja vlen tė lexohet.

Rrallė gjen nė njė libėr artistik ku tė analizohen artistikisht shkaqet pse Shqipėria s’ka bėrė hajėr. Shkrimtari me shumė guxim na thotė se Shqipėria kurrė s'ka bėrė progresin e duhur dhe as ka pėr tu bėrė si shtetet e tjera pėrderisa shqiptarėt tė identififkohen me pushtuesit e tyre! Pėr mendimin tik kjo ėshtė ideja qėndrore e librit.
Shqiptarėt kopjojnė kulturėn, fenė dhe gjuhėn e pushtuesve. Kjo, sipas Shkrimtarit, ka bėrė qė Shqipėria e lashtė tė tkurret dhe mblidhet nė njė minishtet qė nuk ėshtė as sa njė e dhjeta e trojeve tė saj autoktone.
Tjetėr gjė, me shumė rėndėsi nė libėr, ėshtė paralelizmi teper bindės i krijimit biblik tė kombit shqiptar. Ben Blushi duke qėnė njė njohės i shkėlqyer i Biblės sė Hebrenjėve, na jep bindshėm “Biblėn Shqiptare”. Po ashtu, ai me shumė finesė na jep pėrzjerjen e racave dhe kombėsive tė tjera me racėn tonė dhe kjo nuk ėshtė pak pasi tė gjithė ata tė huaj qė janė asimiluar nga shqiptarėt, tashmė pėrbėjnė identitetin tonė tė ri. S’ka popuj etnikisht tė pastėr dhe raca tė papėrzjera.

Rrėfimi nė libėr ėshtė bindės dhe fillozofik. “Tė jetosh nė ishull” tė befason dhe njėkohėsisht tė mėson njė tė vėrtetė tė madhe historike, tė mėson edhe njė huq tė keq tė shqptarėve tė cilėt dorzohen shumė kollaj tek armiku kur nuk pėrdoret shpata apo dyfeku!
Rrėfimi nė roman shtrihet nė disa shekuj duke sjellė nė letėrsinė shqipe, personazhe historikė, disa tė dhėna qė tė ēudisin pėr njohuritė historike tė autorit. Ben Blushi ėshtė njė njohės I mirė i zakoneve dhe vėndeve ku zhvillohen ngjarjet dhe e nė mėnyrė tė veēantė, tė riteve e normave fetare qė rrjedhin nga Librat e Shenjtė.

Aty ne gjejmė njė Skėnderbe ndryshe nga ē’e njohim sot, por kjo, pėr mendimin tim, ėshtė e vetmja e metė qė ja ul pak vlerat romanit pasi dokumentat origjinale qė janė gjetur sot nga profesor Kristo Frashėri nė Vatikan, i pėrgėnjeshtrojnė zėrat (thashethemet) qė thonė se Skėnderbeu ka qėnė njė person me shtat mesatar e tė dobėt, i pazoti si luftėtar dhe strateg ushtarak! Sa pėr pabesinė, intrigat dhe veset e tjera tė Skėnderbeut, ja vlen tė studiohet nė bazė tė atyre pak dokumentave qė janė shkruar nė kohėn e tij dhe qė sot janė bėrė tė ditura. Pėr mosmarrėveshjet e tij me princin Arianit Komneni dhe historia e familjes Komneni, e parė nė disa breza, mendoj se ka diēka tė vėrtetė. Tashmė ne kemi dokumenta qė vėrtetojnė grindjet e shumta tė Skėnderbeut me Lekė Dukagjinin dhe disa luftra tė bėra me njėri tjetrin, po ashtu dhe me princa tė tjerė siē ėshtė dhe Komneni.

Romani na shfaq bindshėm dinakun Ali Pashė Tepelena dhe qeverisjen e tij dhelparake. Shohim konfliktet e Aliut me ēamėt e krishterė, lulėzimin dhe shkatėrrimin e Voskopojės qė ngjet shumė me rrėfimet e Prof. voskopojar, Dhori Fallos, etj. Shohim luftėrat e shqiptarėve nė Kretė kundėr Turqisė, si dhe bėmat e Sabatai Zevit, ēifutit mė tė famshėm tė Perandorisė Osmane qė vdiq nė Berat, etj. etj. qė janė disa prej kulmeve tė bukura tė rrėfimit tė cilat tė mbajnė mbėrthyer pas leximit.

Pamvarsisht nga kritikat qė bėjnė muslimanėt apo kristianėt pėr procesin e gjatė dhe tė ngatėrruar tė islamizimit nė shqipėri pas pushtimit nga Turqia, romani ndjek rrugėn biblike tė krijimit tė feve. Kjo gjė ėshtė mė e bukura dhe mė bindėsja nė roman. Interpretimi artistik i historisė sė islamizmit ėshtė njė perlė e penės sė Blushit dhe njė kohėsisht njė e vėrtetė katėrcipėrisht e pamohueshme. Siē duket ai ka njohur familje tė tilla qė edhe sot janė edhe kristiane edhe muslimane, siē kam njohur dhe unė deri von nė zonėn e Korēės. Kthimi i fesė nė Shqipėri, nga kristiane nė muslimane, nuk ėshtė bėrė me dhunė por me dėshirė. Shqiptari ka njė instikt tė veēantė nga shumė kombe tė tjerė qė pėlqen mė shumė gjėnė e tjetrit se sa tė vetėn! Ai e ndėrron fenė, dhe ēdo gjė tjetėr, me atė lehtėsi siē ndėrron kapelėn. Shqiptari ka qėnė ky qė ėshtė sot.

"Tė jetosh nė ishull " ėshtė njė roman qė pėrpiqet tė tregojė se si shoqėria shqiptare do tė jetė e destinuar tė vuajė pėrderisa tė dojė dhe tolerojė tė huajnė mė shumė se vėllanė e vet.

Tė duash veten dhe tė afėrimin tėnd ėshtė kushti themelor pėr mbarėsi dhe pėrparim. -

12/09/2009, 07:41:04 Linda shkruan:

Zoti Bacelli

Me vjen keq qe nuk keni konstatuar filozofine kryesore te librit te Blushit ate te grushtit perfundimtar qe do t'u jape shqiptareve duke i quajtur myslimane dhe lehtesisht te shitshem sikurse thoni dhe ju dhe ajo qe eshte me kryesorja faktin qe tokat dhe pjesa e popullsise shqiptare qe kane mbetur nga vendimet e fuqive te medha nden grekun dhe serbin tashme t'i zyrtarizoje duke i quajtur greke apo serbe. Pra te mos shkojne dem gjithe keto vite dhe gjithe ajo perpjekje e fuqive te huaja dhe e fqinjeve per te aneksuar tokat shqiptare dhe asimiluar shqiptaret. TAshme ata duhet te quhen greke apo serbe. Nese do t'u kete kaluar kthejuni dhe njehere me vemendje dhe do te shikoni sesi suliotet i quan greke. Sikurse mbeshtetesit e tij per gjithe kete kohe kane trumbetuar qe Nene Tereza nuk eshte deklaruar shqiptare, pasi ajo jetonte ne tokat qe sot jane nen Maqedonine.

Se perse Blushi e nisi sulmin ndaj Skenderbeut ne tashme e kemi te sqaruar. Pasi ai u mbeshtet madje edhe nga studjues te huaj qe u mbeshteten nga qarqet e huaja per te shuar perfundimisht cdo gjurme nacionalizmi shqiptar, qe eshte identifikuar gjithnje me figuren e Skenderbeut. Dhe kjo jo vetem per Veriun nga vinte Skenderbeu por edhe per Jugun ku ne menyre harbute perpiqet Blushi ta largoje. Jo vetem veriu u vesh ne zi per Skenderbeun por edhe Jugu ndryshoi ngjyren e veshjes. Jo vetem Veriu kujton Arberine por edhe Jugu po ashtu. Etj. etj.

Ajo qe u perpoq te bente Blushi ishte qe edhe ne kete shekull te materializonte ate qe ka ndodhur ne keto troje kur te huajt moren drejtimin e fateve te ketij populli dhe sot po u bejne edhe historine. Por eshte i vonuar. Blushi dhe ju te gjithe qe mbroni idene se shqiptaret shiten lehte dhe ndrokan fene si kapelen do te bindeni se kush jane shqiptaret. Me vjen keq qe ju qe i thoni vetes shqiptar apo keni ngrene e pire me shqiptaret nuk i keni njohur dhe kuptuar ato.

Nese nuk i keni lexuar dy sentenca qe kam sjelle nga te huajt po jua perseris edhe ju zoti Bacelli

Nje studjues i huaj thoshte se - shqiptaret jane mbinjerezit e Nices dicka midis luaneve dhe tigrave. Nese nuk e dini teorine e Nices per mbinjeriun lexojeni ate dhe do te kuptoni sesi e koncepton Nice idene e mbijeteses dhe te kompromisit, pikerisht ate qe kane bere shqiptaret historikisht per te mbijetuar.

Dhe teze tjeter e thene po nga te huajt eshte se shqiptaret kane patur gjithnje fe te tyre - flamurin, gjuhen, kombin. Keshtu qe as mos prisni qe t'i keni shqiptaret fanatike ne fe. Sepse kombesia e tyre eshte krijuar perpara se te krijohen fete. Jane me te hershem ne keto troje jo vetem nga kristianizmi dhe myslimanizmi e fete e tjera, qe kane ardhur por edhe nga ato mongoloide qe duken qe ne fytyre se nga e kane prejardhjen. -

14/09/2009, 05:44:41 Linda shkruan:

Zoti Bacelli

Me komentin tuaj me bete te mendoj edhe per "Biblen shqiptare" qe ju thoni se Blushi e ka trajtuar mire. Per mua Blushi aspak nuk pershkruan biblen shqiptare, por eshte perpjekur t'u imponoje shqiptareve biblen e te huajve te ketij vendi sepse historia e shqiptareve nuk fillon me ardhjen as te cifuteve dhe as te sllaveve sikurse historia e shqiptareve nuk fillon as me kthimin e tyre ne te krishtere apo myslimane. Ne keto troje kane jetuar shqiptare dhe kane patur nje kulture shume me te larte edhe se te ardhurit, qe u pervetesua nga ata dhe sot na shitet si kulture e tyre dhe per me teper qe mohohen vendasit. Shembull ne liber keni pervetesimin e Kultures se Voskopojes; te paraqitjes se Metodit si mesues, kur vete ai mori germat pellazge dhe krijoi alfabetin cirilik te sllaveve. Sikurse personazhi kryesor Sara na kujton Saren e Abrahamit qe ne te vertete nese do t'i referohemi Bibles se hebrenjve u perdor nga Faraoni i cili e coi tek Abrahami kur e gjykoi ai te nevojshme. Nuk besoj se cifutet ruajne akoma urrejtjen e te qenit skllever dikur dhe sic ndodh skllavi behet me i keq se skllavopronari ata sot synojne te kthejne gjithe boten ne skllever te tyre. Dikur Faraoni i perzuri dhe ju tha jehve qe studjues e kane zberthyer me shqipen jeni veē. Edhe ne shkopin e Moisiut (studjuesit e zberthejne emrin e tij me mesuesi) figurojne simboli i shqiponjes dhe gjarperit dhe dy fjalet qe i spjegon vetem shqipja Urim dhe Mallkim.

Pra edhe njehere historia e shqiptareve nuk ka filluar me cifutet qe erdhen ne Iliri dhe perhapen krishterimin me mbeshtetjen ilire por qe zhduken historine pellazgjike dhe do te ishte fatale per kete popull dhe ai do te marre ndeshkim nese konstatohet se jane sjelle kaq mizorisht me shqiptaret qe i mbrojten dikur. Prandaj nese Blushi perpiqet ta beje historine e shqiptareve te varur dhe te lidhur me historine e cifuteve eshte i gabuar, nuk mundet Ben Blushi t'u beje histori shqiptareve sic do ai.

Blushi sikurse edhe klika e tij tashme te evidentuar, kerkojne sot t'u japin grushtin e fundit shqiptareve. Ate qe u be ndaj shqiptareve ne histori duke i debuar nga trojet e tyre, duke u pervetesuar historine. Duke menduar se ne pjeset qe u dhane fqinjeve ndryshoi raporti ne favor te te ardhurve dhe se keto vende u kthyen ne shoqeri te perziera dhe humbi pastertia racore shqiptare. Por qe realisht ne Kosove perseri perqindja e popullsise eshte 90% per shqiptaret dhe megjithate ky vend u la si multietnik. Absolutisht nuk e pranojne te kete vend me shumice shqiptare. Dhe kjo tendence u pa edhe ne Shqiperi kur na nxorren teorite e pakicave dhe kur greket na i paraqiten ne shumice qe kishin aftesine te futeshin edhe ne Parlament. Aq sa qarkulloi edhe teoria qe gjuha greke te behej gjuhe zyrtare ne Shqiperi. Ja shikoni se si perseri Berisha i futi ne Qeveri. Le te perfaqesohen edhe ata tha. Ne cilin vend te botes ndodh ky absurditet qe behet ne Shqiperi. Duket qarte qe Berisha nuk eshte i lire por atij i imponohet kjo politike.

Pra nese historikisht i kane perzene shqiptaret me forma te ndryshme si me marreveshje, si me politiken e varferise dhe te emigracionit, si me fyerje, harbuteri, denigrime per t'i bere inferiore ndaj te ardhurve. Per gjithe keto vite eshte synuar deri degjenerimi fizik i races shqiptare, prandaj cuditerisht ka pasur kaq varferi ne kete vend. Shikoni se cfare shperthimi ka sot me mireqenien ku po rritet nje rini kaq e bukur e shendetshme dhe e zgjuar. Nuk mundet t'u mohojne shqiptareve faktin se jane race e bardhe me nje prejardhje te lashte, race e paster e kultivuar ne mijravjecare, e detyruar pastertia racore edhe me kodet zakonore qe nuk lejonin martesa brenda fisit apo martesa me te huaj dhe me shumice mesiguri te grupit 0 te gjakut dhe hiperbracefale.

Tendenca per te perzene shqiptaret pati efektet e saja edhe pas viteve 90. Me synimin e vetem te pastrimit te ketyre territoreve nga shqiptaret, dhe te perligjjes se shoqerise multietnike. Ne menyre qe te zhdukej historia e vjeter e ketij populli. Se perse kane kaq interes te zhduket historia pellazgjike eshte e cuditshme. Dhe qe drejtimin e vendit ta merrnin pikerisht keta te ardhur dhe te benin historine. (Sot po lexoja ne nje gazete se Serbet pretendonin se ishin krijues te kultures se Egjiptit). Ajo qe ka ndodhur ne Ballkan ku gradualisht triumfuan te ardhurit dhe ku ata perbenin shumice humbi etniciteti shqiptar duke u asimiluar apo debuar dhe kjo ka ardhur duke u shtyre drejt perendimit ajo synohej te behej ne ditet e sotme edhe ne Shqiperi.

Pikerisht qellimit te grushtit perfundimtar ndaj shqiptareve i sherbeu edhe Blushi me librin e tij. -

25/09/2009, 12:01:49 agroni shkruan:

e ter letersia esht nje genjeshter e kulluar ashtu si historia -

27/05/2010, 03:41:05 Milazim shkruan:

kjo veper eshte nje vjellje e radhes qe e ndjen ne vete autori. pasi eshte ashtu, shpresoj gjithmone te mbetet i tille. -

27/05/2010, 22:48:28 ARBER SHKODRANI shkruan:

Ne Amerike vetem ata breza qe vijne per te jetuar ne kete vend te bekuar lodhen shume per te propoganduar etnin e tyre nga cili vend vijne,se famijet dhe niperit e tyre po ti pyesesh nga jeni,ta kthejne menjiher pergjigjen:JEMI AMERIKAN.
NE SHTETIN E VOGEL SHQIPTAR TE PERCAR,vllahet qe jetojne me mijera vjet thone se jemi rrumun e grek,goranet thone se jane sllav,disa thone se jemi turq,arab,egjyptian,megjithse nuk i kane shkelur kurr keto vende me mijera vjet .Keta njerez e kane per turp te thone qe jemi shqiptar.
Kete FENOMEN e nxite shume dhe perkrah edhe me PARA Greqia,Serbia, Maqedonia,Rumania,Rusia,disa klane europiane pro lindore dhe TRADHETARET SHQIPTAR ne pushtet qe u sherbejne me sukses te huajeve qe i kane hipur me RUBLA,DHRAMI e DINAR ne KARRIKET E LARTA TE POPULLIT SHQIPTAR.
Une u theme ketyre njerezve shqipfoles dhe ANTISHQIPTAR,po mire kur se doni SHQIPERINE mbathjani ne VLLAHI,RRUMANI,GREQI,SERBI,MAL te Zi,MAQEDONI ,sepse sot eshte demokraci.Mirpo keta LARUSHER mercenar vazhdojne ende te qendrojne ne SHQIPERI,se ketu i SHERBEJN me MIRE UDB-se,ASFALISE,KGB-se,TURQISE.

I TILL ESHTE DHE KY I ASHTUQUAJTUR RROMAN.KY LIBER PACAVURE ESHTE INVESTIM GREKO-SERBO-RUSO-TURK per te ngjallur MEGALI IDHEN,VASO CUBRILOVICIN,NAPOLON ZERVEN,RANKOVICIN dhe MILLOSHEVICIN,VLLAHINE,VORIO EPIRIN dhe shkaterruar SHQIPERINE.
KLANET SERBO-RRUMUNE(VLLAHE)-GREKE-TURKE-ARABE jane KOLLONA e PESTE dhe KALI i TROJES qe po perdoren per ta COPTUAR SHQIPERINE.Kjo eshte nje strategji e vjeter e ketyre.Bile tradhetari Ahmet Zogolli me vone edhe ENVER DIKTATORI,i hipen ne sferat me te lerta te shtetit tone keta MERCENAR e ANTISHQIPTAR SI RITA MARKO ME SHOK.Tani keto klane jane bere mjafte te RREZEKESHME dhe SHQIPERIA ndodhet ne BUZE te GREMINES.Nuk e di sa MILION EURO(dhrami,dinar,rubla,lira e tj) ka marre ky far POLITIKANI me emrin BEN BLUSHI nga VLLAHIA(VALLAHIA),apo GREQIA per kete detyre qe i kane ngarkuar PADRONET.ME SIGURI SE EDHE FATOSI I NANES QE SHKUND PJESEN NGA RRITEN KEMBET NEPER BUZUQET GREKE,QEBAPTORET TURKE E BERDELLOT SLLAVE DO TE KETE MARRE NDONJE PJESE(LLOMKE) te MADHE. -

02/09/2010, 15:42:40 alfeko sukaraku shkruan:

Ben Blushi:

Njohes shume i keq i historis apo nje antishqiptare i qellimshem?

Perse:

Menjeher sapo Ben Blushi ka mare cmimin e shkrimtarit me te mire te vitit eshte ftuar nga Blendi Fejziu ne emisionin Opinion ne te cilin jo me pak jo me shume ai i ka felenderuar shqiptaret per nderin qe i bene me keto fjale:

"tragjedia me e madhe qe i ka ndodhur kombit shqiptare eshte shkaterrimi i Voskopojes nga myslimanet"

Cuditerisht asnje kritik edhe asnje historian nuk u ndje qe te sqaronte situaten edhe te vinte ne vend dhimbjet edhe tragjedit me te medha qe i kane ndodhur kombit shqiptare nder kohe.
Si qendron e verteta historike ne lidhje me kete ceshtje?
Voskopoja arritti te krijonte akademin e pare te zones ne te cilen mesimet jepeshin ne gjuhen greke.Ne kete akademi studjonin shqiptare maqedonas edhe vlleher.Nje nga veprat qe nxorri kjo akademi eshte edhe fjalori tregjuhesh greqisht vllehisht shqip.Qellimi i ketij fjalori ishte qe vllehrit edhe shqiptaret te mesonin te shkruanin gjuhen e tyre ne menyre qe te pershtateshin me lehtesisht ne mesimin e rregullave te kishes.Jane te njohura vargjet e Daniel Moskopolit njerit nga hartuesit e ketij fjalori te cilat na thone:

Shqiptare vlleher e bullgare gezoni
qe te beheni greke vraponi
gjuhen greke te mesoni
gjuhet barbare te harroni.........

vec se ne po marrim si ane pozitive dokumentin e shkrimit te shqipes ne kete fjalore i cili per mendimin tone u be si kunderpergjigjie kundra papes-papizmit- pasi frank bardhi edhe te tjere kishin bere nje perkthim te librave fetare ne shqipe edhe keshtu qe nuk munde te rrinte mbase xhelozia ortodokse ne kete drejtim...

vijme ne temen tone edhe ne dekleraten e Ben Blushit per ceshtjen e tragjedis sone kombetare me djegien e Voskopojes.

Voskopoja vazhdonte te perhapte gjuhen greke e ti bente shqiptaret e vllehrit me zore greke duke ju mesuar gjuhen greke me ane te shkollimit.
Trazirat ballkanike, nderhyrja greke edhe reklamimi i madhe qe i behej ortodoksve shqiptare ne jug qe ata i quanin greke cuan ne tensione te larta nder etnike ne zone.turqia me greqin po benin spastrime etenike,mijra came u shperngulen nga shtepit e tyre edhe u debuan me dhune ne valen e pare,por nga ana tjeter me ane te portokollit te Qerqeres greqia fitoj te drejten e "minoritetit" per ortodokset shqiptare ne juge te vendit .ne mes te kushteve qe ju vendosen shqiptarve ishte edhe mesimi i detyrueshem i gjuhes greke ne fshatrat ortodoks=i ben greke me zore.
Te njejtin role luante edhe Voskopoja e cila jo vetem qe nuk banohej nga greke por nga shqiptare edhe vlleher shqiptare, por perhapte greqizmen edhe gjuhen greke.vetshpalli autonomin edhe pastaj qeverria greke c dekretizoj autonomin duke e kaluar si pjese te greqis Voskopojen
Me 1916-edhe turp per historianet edhe kritiket shqiptare- forcat shqiptare ju drejtuan Voskopojes edhe ne menyre paqsore i kerkuan te mos ngrinte arem se kishin urdher te ngrinin aty flamurin shqiptare.
prifterinjet kundershtuan edhe perleshja ishte e pashmangshme.
Dokumentet:
Si u doq Voskopoja edhe u vendos rregulli nga komanda franceze , u arestua edhe u nxorre para gjyqit komandanti qe drejtonte forcat shqiptare qe shkuan per vendosjen e flamurit shqiptare ne Voskopoje.
dokumentet e ketij gjyqi jane te njohura edhe zoti ben blushi do bente mire qe te na i publikonte:

Ka leter nga kryekomandanti i shqiptareve ne te cilen ai i drejtohet kryesis se Voskopojes me keto fjale:

"Kame urdher qe te ze Voskopojen edhe te ngre flamurin shqiptare.Ne se kundra meje ngrihet nje pushke e vetem ateher do detyrohem te perdore forcen"

nga kryesia e Voskopojes i pergjigjen:

"Nuk do lejojm te shkeli kemba juaj ne Voskopoje edhe do te presim me arem"

Ju qe merreni me kritiken shqiptare gjejini dokumntet e nxjerra nga gjyqi francez i mbajtur ne korce per djegien e voskopojes edhe pastaj jepni mendimin tuaj kritike per kete ceshtje pasi ne se Voskopojes ju kerkua paqesisht qe te zihej e te vendosej flamuri shqiptare edhe ajo u pergjigj me arem , ateher ceshtja eshte shume e thelle edhe teper e nderlikuar qe te quhet "tragjedia me e madhe e shqiptarve " nga nje politikan shqiptare.
. -

06/03/2011, 08:47:18 Zana nga Nju Jorku shkruan:

Linda,
E kam lexuar librin dhe jam krejtesisht dakort me ty. Por eshte nje liber qe eshte shkruar mire, dhe te ben te mos e leshosh nga dora. Duke qene i tille, behet disi i rrezikshem kur lexohet nga njerezit, sidomos nga rinia qe nuk njeh fare fakte nga historia dhe s'njeh kompleksitetin e historise Shqipetare, ( ke te rritur qe s'marrin ne konsiderate kompleksitetin e faktoreve qe kane dominuar historine shqipetare ne shekuj)por po e thith historine nga libra te tille si ky, qe kur eshte edhe interesant ne te lexuar, behet me i besueshem per ata qe nuk dine, dhe behet nje mjet ne duart e atyreve qe dine por ju interson ky variant i shprehur ne liber. Dhe tendenca nihiliste qe ne kemi sot si shoqeri Shqipetare per te mohuar te kaluaren dhe mungesen e aftesise per te analizuar historine, dhe fakti qe mundohemi te gjejme nje identitet qe mund te quhet sa me "Europian", ky liber dhe libra te ketij lloji behen paksa te rrezikshem sidomos ne kete faze qe ne ndodhimi si nje komb qe ne nje fare menyre po "rilindemi".

E gjitha kjo, me ben kurioze te bej nje pyetje,
Jeni ju e njejta Linde qe e pregatiti postimin e ketij libri? Nqs po, kush ishte qellimi i postimit? -

06/03/2011, 13:42:49 Linda shkruan:

Zana une jam e njejta qe postova kete liber dhe qe e kam plotesuar edhe me komente apo me disa shkrime. Qellimi i postimit te ketij libri ne kete gazete eshte per t'u krijuar mundesi te gjere leximi dhe te kishim mundesi te debatonim per tezat qe ngre Blushi, dhe t'i ballafaqonim ato me menyren sesi ne njohim historine, traditat, virtytet shqiptare dhe per te arritur ne nje konkluzion nese ne te vertete jane shqiptaret sikurse i pershkruan Blushi apo jane ndryshe. Nese eshte shkaku i islamizimit te shqiptareve sikurse i pershkruan Blushi apo eshte ndryshe historia e islamizimit te shqiptareve. Nese mund t'i quajme grek suliotet apo jo. Si duhen trajtuar figurat e Skenderbeut dhe Ali pashes, sikurse i trajton Blushi apo sikurse i njohim ne nga historia. Si duhet trajtuar Voskopoja si ishull apo ndryshe. Tashme se fundi per Voskopojen ka nxjerre nje liber Pllumb Xhufi duke hedhur poshte tezat e Blushit se Voskopoja as qe mund te quhet ishull dhe as qe mund te quhet arumune. Mbase do te kem mundesi te bej ndonje shkrim per ate liber qe me ka pelqyer shume. Ose do te sjell pjese edhe nga ai liber.

Ajo qe me ben te ndihem disi mire eshte se arrita te kap momentin dhe te kuptoj se ndaj historise shqiptare po pergatitet nje atentat i madh per te shuar historine dhe identitetin shqiptar qe i parapriu edhe ky liber e qe u pasua nga shume libra dhe perpjekje te mireorganizuara per te futur duart ne kete vend e per te zhberre shqiptaret. Leximi i ketij libri na ben qe te reflektojme qe te mos jemi pasiv ndaj historise sone e te drejtave tona por te jemi aktiv e syhapur sepse mund te na rreshqase toka nen kembe.

Ky ishte qellimi qe une e solla kete liber per lexuesin e gjere, pasi ne kohen e botimit ju be nje publicitet teper i madh pikerisht per faktin se sulmoheshin shqiptaret. -

06/03/2011, 21:42:04 Zana nga Nju Jorku shkruan:

Linda,

Te faleminderit per pergjigjen. Mendoj se disa shkrimtare kur shkruajne nuk kane ate ndergjegjesi patriotike qe duhet cdo intelektual te kete ne kohen e sotme kur ne si shoqeri shqipetare po kalojme ne nje krize te gjitheaneshme politike, shoqerore,fetare, historike, dhe kulturore. Jane pasionet personale dhe imagjinata e shkrimtarit ato qe dominojne vepren kur nje roman shkruhet dhe ky roman s'mund te pranohet si fakt historik, sepse thjesht eshte fantazi e shkrimtarit. Por kur flitet per nje roman historik, ku permenden emra reale toponimesh, dhe parashtrohen momente historike, fantazia duhet ti permbahet fakteve, dhe mendoj qe shkrimtaret duhet te jene me koshiente ndaj ketij fakti. Nuk mund t'i lajne duart duke thene, eshte thjesht nje roman, sidomos ne kohen e sotme ku edhe figura e Skenderbeut po denigrohet, dhe s'ka mbetur gje nga pa u kontestuar.

Une vete kam shkruar nje tregim per Skenderbeun, por ka momente qe mendoj se ne kete situate shume gjera qe shkruaj ne tregim mund te merren me nuanca qe s'kane qene qellimi im. Eshte e veshtire te gjykosh vepren tende, por Ben Blushit nuk i lejohet te beje aluzione te tilla. Vjen nga nje familje intelektuale me rrenje patriotike. Shpesh nje sukses i shpejte eshte me i rendesishem se si vepra influencon shoqerine. Ne nje situate tjeter me te stabilizuar, do ishte thjesht nje roman qe do kshkrueshin kritika qe do e vleresonin per anen artistike te te shkruarit, dhe kritika qe do vinin ne dukje tendencen per t'u treguar me katolike se papa. Por ne kohet e trazuara ne te cilat jetojme, intelektualet duhet te jene me koshiente se si vepra e tyre mund te perdoret nga te tjeret.


Ne nje aspekt tjeter dua te theksoj dicka. Kam lexuar disa komente qe keni bere per shkrime te dryshme dhe me kane lene nje mbrese shume te mire, dhe shume here kam menduar se perse nuk shkruan artikuj? Kapaciteti i komenteve te tua eshte i larte, ju beni nje analize te holle te komenteve dhe jepni fakte. Do te deshiroja te shihja nje artikull te shkruar nga ju. -

07/03/2011, 03:11:58 Linda shkruan:

Zana ju faleminderit per ato qe thoni, por meqe jeni e re ne kete gazete do t'ju thoja se une kam shkruar nje mori artikujsh dhe mund t'i gjeni fare lehte ne kete gazete.

Ne lidhje me librin e Blushit une mendoj se nuk eshte rastesi qe ai ka shkruar kete liber. Ne e njohim si pinjoll te nje familje patriote dhe me kulture, por pikerisht per kete arsye ai nuk duhet t'ia lejonte vetes te provokoje kaq keq shqiptaret. Keshtu kur nga nje individ nuk merret pergjegjesia per te ruajtur traditen atehere duhet te themi ose qe keta jane plangprishes, ose qe kjo linje ka qene edhe tek paraardhesit e tyre. Mbase nuk eshte rastesi qe gjyshi i tij qe ne e njohim si te mirenjohurin Dhimiter Shuteriqi na del ne krye te komisioneve qe perndoqen e zhduken shume figura te shquara intelektuale dhe patriote shqiptare. Mbase duhet te lexosh ditarin e Skender Luarasit per ta kuptuar me mire kete.

Une kam kaluar nje veper te Shuteriqit dhe pata nje shije te hidhur nga ajo, ne lidhje me gjuhesine, eshte linja qe eshte reflektuar tek gjuha letrare shqipe, apo tek gjuha shqipe si gjuhe mikse me shume huazime. Per mua Blushi eshte ne linjen e atyre qe gjithnje kane bere politiken antishqiptare ne kete vend. Perpjekja per te nxjerre Voskopojen arumune sot po kristalizohet ne tendencen e nxjerrjes se Korces si greke, kur arumunet e Korces u trajtuan si grek nga Konsulli grek dhe ne kete menyre te pergatisin platfomen per aneksimin e Vorio-Epirit si grek. Gjithsesi duhen pershendetur arumunet e Korces qe kundershtuan Konsullin grek. Pra populli nuk eshte ne linjen e ketyre ideologeve te mirepaguar.

Degjova mbreme nje nga keta te minoritet grek qe me paturpesine me te madhe tha ne emisionin Ekskluziv te Top-Channelit se 'qe te kuptohet qe nje vend eshte multientik duhet te behet regjistrimi i popullsise, duke aluduar se nga regjistrimi i popullsise ne Shqiperi do te kuptohet perberja e shoqerise shqiptare. A mund te tolerohet kjo nga shqiptaret qe t'ua nxjerrin vendin multietnik kur historikisht ky vend ka qene toke e shqiptareve. Para syve tane po behen te gjitha dhe ne heshtim. Si mund te qendrojme kaq indiferente kur vidhemi diten per diell?!
Gjithsesi duhet te themi sikurse thote Pllumb Xhufi rrofshin provokatoret e historise sepse na zgjuan nga gjumi. Eshte koha qe elementi patriot te mobilizohet e te marre ne dore fatet e ketij vendi sikurse kane bere patriotet shqiptare historikisht. -

09/03/2011, 03:30:13 Linda shkruan:

“Bekuar qofshin provokatorėt e Historisė”!"
"Mendimi pėr tė konkretizuar nė njė libėr kėtė studim, qė kishte nisur tė konceptohej prej kohėsh, mė lindi nė pranverėn e vitit 2008, kur mediat shqiptare u pushtuan nga debati pėr librin e shkrimtarit Ben Blushi “Tė jetosh nė ishull”. Atė kohė u fol shumė pėr suksesin e pazakontė tė kėtij libri, dhe me tė drejtė ky iu atribua talentit tė padiskutuar tė autorit, por edhe njė fushate publicitare nė shkallė tė gjėrė si dhe njė marketingu tė pakursyer, qė parapriu e shoqėroi botimin e tij. Ndėrkohė, lexues e studjues tė vėmendshėm kanė nėnvizuar edhe njė arsye tė tretė tė suksesit, jo mė pak tė rėndėsishme se tė parat: provokimin me historinė.
Nė fakt, edhe pa kėtė sprovė tė Blushit, historia ėshtė provokuar rėndė nė kėto 20 vjet tė tranzicionit shqiptar. Me sponsorizim tė politikės, sigurisht, ose tė parasė. Kujtojmė kėtu “tezat” e reja mbi identitetin e shqiptarėve, mbi rolin e familjeve tė mėdha, mbi Luftėn Nacional-Ēlirimtare, pėr tė arritur pastaj tek ajo qė u shit, gjithashtu nėpėrmjet njė fushate tė ethshme marketingu, si ngjarja shkencore e shekullit: historia “ndryshe” e Skėnderbeut e studjuesit zviceran Oliver Schmitt"

"Nė fund jam i obliguar tė pranoj se kjo vepėr, qė nuk bėnte pjesė nė projektet e mia imediate, do tė vazhdonte tė shtyhej pėr kohė tė tjera, sikur tė mos kishte qenė tonizimi qė shkaktoi edhe tek unė “provokacioni” qė solli nė jetėn kulturore Ben Blushi me romanin e tij “Tė jetosh nė ishull”. Ndaj, nė fund tė kėsaj hyrjeje, mė vjen tė them: “Bekuar qofshin provokatorėt e Historisė”!" Pėllumb Xhufi

Zana lexoje te plote hyrjen e librit ne kete link http://bord.gazetakritika.net/diskutim//index.php?action=vthread&forum=4&topic=543 -

10/03/2011, 05:56:49 Linda shkruan:

"... ideja e nje qyteti "ishull"... eshte nje ide antihistorike ... historia nuk njeh raste zhvillimi te izoluar te qyteteve, por vetem raste zhvillimi te integruar, raste zhvillimi ne grup te tyre, ku njeri mund te jete qyteti dominues, apo qyteti prototip e model ne raport me qendra te tjera "satelite", qe ushqehen dhe ushqejne zhvillimin dhe ekspansionin e tij"

"Per sa i perket historianeve greke, duket se shqetesimi i tyre kryesor ka qene qe te mohojne cdo lloj pranie shqiptare ne Voskopoje... Ideja eshte e qarte: prania shqiptare ne Voskopoje lidhet me shkaterrimin, kurrsesi me shkelqimin e saj".

- Me kete arsyetim logjik Xhufi hedh poshte tendencen per ta paraqitur Voskopojen si "ishull" te zhvilluar dhe vendet perreth te pazhvilluara dhe armiqesore.
- Po keshtu provon se kjo eshte nje teze greke.
- Provon se eshte shtremberuar qellimisht historia per t'u hequr te drejten shqiptareve mbi Voskopojen. Qe kur behet fjale per shqiptare ato jane vetem shkaterrues te saj.
- Provon se shkaterrimi i Voskopojes erdhi nga kreditoret nje arsye me shume qe tregtaret dhe prodhuesit e Voskopojes e merrnin lenden e pare ne fshatrat dhe qytetet perreth saj dhe kishin hyre borxh tek kreditoret.
- Provon qe shqiptaret edhe myslimane, ku perfshihen edhe frasherllinjte shihen si mbrojtes te Voskopojes jo sikurse jane paraqitur nga historiografia greke.
- Provon se konflikti ne Voskopoje ishte ndermjet properendimoreve dhe prolindoreve.
- Provon se Patrikana e Stambollit ishte kunder autoqefalise se Patrikanes se Ohrit, ose e lidhjes se Voskopojes dhe shqiptareve me Perendimin.
- Provon se autore greke dhe tashme edhe shqiptare kane shtremberuar qellimisht dokumentet historike sikurse eshte edhe Kodiku i manastirit te Shen Prodromit, i sjelle i plote ne liber qe jep me fakte ate qe ka ndodhur ne Voskopoje.
- Pohon se per fat te keq jane zhdukur shume dokumente dhe kodike qe flisnin per historine e shqiptareve ku perfshihet edhe Kodiku i vjeter qe sipas Hahnit qe shkruante se ne vitin 1843, kur ishte konsull i Austro-Hungarise ne Janine, kishte lexuar ai vete ne nje kodik te Voskopojes, se qyteti ishte themeluar ne vitin 1338 nga kreu i familjes Muzaka.

Po jap ketu linkun e Kodikut te manastirit te Shen Prodromit te sjelle nga Pellumb Xhufi ne librin e tij dhe per te cilin pohon qe eshte fat qe u botua pasi me pas Kodiku origjinal u dogj, sikurse per fat te keq ka ndodhur me gjithe dokumentacionin e vjeter qe eshte synuar te zhduket dhe qe per ne tashme eshte e qarte sepse ne keto dokumente e kodike jepej historia reale ku dilte edhe roli dhe pesha e shqiptareve dhe qe kuptohet qarqeve greke dhe ortodokse ne pergjithesi nuk u pelqen.
http://bord.gazetakritika.net/diskutim//index.php?action=vthread&forum=3&topic=545&page=0#msg2028 -

13/03/2011, 10:00:05 Zana nga Nju Jorku shkruan:

Linda,

te faleminderit per postimet qe ke bere ne lidhje me kete teme. -

19/10/2011, 08:52:44 elina nikolla shkruan:

libri te jetosh ne ishull eshte seria e atyre librave qe mbeten ne fondin e letersise dhe bejne epoke .Autori nuk flet se nga dhe cilet jane vllehet libri eshte nje veshtrim mbi nje segment te historise te komentosh nje veper nuk do te thote ta veshtosh me cinizem vllehet jane ajo pjese qe nuk mund ta ndash nga e perjetshmja Shqiperi nga eter sepse nese do te hiqeshin do te kishim mungesa te dukshme ne segmentin e jetes.Libri me pelqen edhe pse ka argumenta dhe kunderargumenta kjo do te thote se libri e ka permbushur mesazhin historik dhe artistik.Ne Shqiperi jemi edukuar si ateist por mesuam ti respektojme fete kjo me pelqen. -

20/10/2011, 08:23:32 Linda shkruan:

Po moj zonje, por tani po e marrim vesh se perse e nxorri kete liber Blushi. Pikerisht per t'u dhene zemer vlleheve qe sot te kerkojne te deklarojne etnicitetin e tyre si vlleh me te drejten e shtetformimit, qe Greqia i kerkon t'i shkepuse nga trungu shqiptar. Jo me kot edhe kryeministri rumun u interesua per komunitetin vlleh ne Shqiperi, sepse ata kane interes te realizohet synimi i vjeter i krijimit te nje shteti te dyte rumun ne Ballkan dhe pikerisht ky do te jete shteti vlleh qe mesiguri do te permbledhe te gjithe vllehet qe sot ndodhen ne Shqiperi, Maqedoni, ne Greqi por qe mesiguri Rumania do t'ju sjelle edhe jevgjitet qe nuk i pranoi Europa. E thene ndryshe ne kete ere ndryshimesh, kur elementi shqiptar po kerkon te rifutet ne histori nga ku u debua padrejtesisht, vllehet po kerkojne te distancohen, pasi e dine se cfare kontributi negativ kane dhene ne perndjekjen e shqiptareve si ne Greqi por edhe ne Shqiperi e ne gjithe Ballkanin. Ne ne kete gazete u kemi bere thirrje vlleheve qe te njohin historine e tyre te vertete si pasardhes te dakeve ilire dhe te mos manipulohen nga greko-sllavet e te perdoren si mish per top si gjithnje edhe ne kete faze te historise se shqiptareve kur synohet greqizimi i jugut te Shqiperise. Jo me kot konsulli grek ne Korce u kerkoi vlleheve te deklarohen si grek, sipas pikepamjes se tij se vllehet jane greke. Kuptohet kjo eshte vetem farsa e radhes, qe demton shqiptaret sepse nese greket do te realizojne greqizimin e jugut, dhe me vone aneksimin e tij, kuptohet qe as do t'ju njohe asnje te drejte vlleheve, aq sa ju njeh atyre qe i ka sot ne Greqi. Pikerisht kete nuk kuptojne vllehet se shqiptaret jane populli me tolerant ne bote e qe i mban me se miri pakicat e minoritetit etnik dhe kulturor, ndersa vllehet kurre nuk i ka trajtuar si te tille, por i ka trajtuar si shqiptare. Oreksi i atyre qe quhen vllehe eshte rritur se tepermi. Ata trajtojne si te tille te gjitha figurat historike, kulturore e patriotike shqiptare perfshi edhe frasherllinjte. Sepse bejne gabimin historik duke ngaterruar termin rum me arumun. Rum quheshin ne kohen e Perandorise Osmane banoret e Rumelise, perandoria romake e lindjes dhe te gjithe te krishteret e kesaj perandorie quheshin rume. Te tille quheshin edhe shqiptaret ortodokse, te cilet sot komuniteti aktiv arumun-vlleh perpiqet t'i trajtoje si jo shqiptare, duke qene ne linjen greke se cdo ortodoks eshte grek. Kur percolla kete liber dhe shkruajta kunder tij nuk pelqeva tendencen e Blushit per te fyer shqiptaret. Kurse tani e kuptoj arsyen e vertete te botimit te tij. -

20/10/2011, 09:40:43 elina nikolla shkruan:

Zonja Linda nuk e di sa njohuri shkencore keni per gjuhen shqipe por lidhja e arumuneve .vlleheve me shqiptaret eshte pa dyshim nje lidhje e pandashme ne te gjitha linjat qe nga gjeneza kjo lidhje nuk ka koment per te me kuptuar po ju them me thjeshtesi se shqiptaret dhe vllehet jane nje qe nga prejardhja e tyre pellazgjike dhe kete e kane vertetuar shume gjuhetare si Eqerem Cabej. MAhir Domi.A.Kostallari.etj besimi fetar nuk ka lidhje me origjinen njerezore dhe n.q,se shkuajta nje koment ishte pergjigje e atyre komenteve me siper ku thuhej vllehet te ikin jo ata jane bij te se njejtes nene SHQIPERI......... -

20/10/2011, 10:37:48 Linda shkruan:

Zonje e nderuar. Ajo qe thoni ju nuk do t'ju pelqeje atyre qarqeve vllehe qe tashme kane dalur hapur kunder interesave shqiptare. Ata jane bere nje me interesat greko-sllave. Per fatin e tyre te keq keto qarqe po bien nen kembet e rumuneve te sotem qe jane sllave dhe qe nuk kane asgje te perbashket me dakine e lashte ilire. Ne i meshirojme ata per injorancen e qe nuk njohin historine e tyre. Ju keni njohuri nga historia e gjuhes shqipe dhe lidhjet e saj me vllahishten si dialekte te te njejtit trung ilir. Ndersa une me pare kam mesuar historine dhe levizjet e kesaj popullsise qe Perandoria Romake i solli ne keto rajone, sikurse beri me fise te tjera ilire qe i levizi ne Ballkan e me gjere, per te shuar homogjenitetin, qe perbente problem per te. Por vllehet sikurse dardanet e popullsia ilire ne pergjithesi eshte shfrytezuar nga ajo Perandori per te ruajtur sundimin e saj ne shekuj.

Ato qe me thoni mua do te benit mire t'ua transmetonit atyre qe kane dale ne krye te vlleheve dhe qe u thone te regjistrohen si vlleh dhe jo si shqiptare, sepse po behen pale me qarqet antishqiptare dhe po tradhetojne edhe interesat e vlleheve. Sepse nese do te ndodhe kjo, kuptohet urrejtja e shqiptareve ndaj vlleheve do te rritet dhe kjo do te jete e rrezikshme. Sepse kjo do te thote se ne ato zona ku vllehet bashkejetuan me shqiptaret, por gjithsesi jane te ardhur, e qe ne ato zona ka shqiptare nese vllehet do te dalin shumice dhe me te drejten e vetvendosjes dhe te shkeputjes e bashkimit me Greqine, cfare duhet te thone shqiptaret kur t'u tjetersohen trojet? Ne televizionet shqiptare u eshte lene hapsira e duhur ketyre perfaqesuesve te vlleheve per te folur dhe une kam degjuar nga goja e tyre sesi u benin thirrje vlleheve qe te regjistroheshin si vlleh. Madje nga Elsa Ballauri degjova qe ajo nuk pranonte qe ishin sllave por qe ishin greke dhe qe do te ishin me mire me Greqine qe do t'u njihte te drejtat e tyre. Kur moderatori i emisionit e pyeti se Greket nuk u kane njohur etnicitetin vlleheve ne Greqi, ndersa vllehet ne Shqiperi kane pasur goxha te drejta dhe privilegje, ajo perseri i meshoi idese se duhet te ishin me Greqine. Nuk eshte rastesi qe pikerisht nga ky fis ishin ata qe kur caktoheshin kufijte dhe nje Komision i Lidhjes se Kombeve me 1913 kishte ardhur ne Ballkan, pikerisht ata kerkonin qe Korca te quhej greke. Dhe historia perseritet sot ne nje forme tjeter ata kerkojne qe te deklarohen vllehe dhe qe te permbushin kerkesen e publikuar nga Konsulli grek ne Korce qe vllehet jane greke. -

20/10/2011, 11:10:11 elina nikolla shkruan:

Zonja Linda asnje arumun nuk ka dokumenta qe te vertetojne se nga vijne, por te mos mohojme asnjehere kontributin ne periudhen e Rilindjes e ketej. me te vertete do te ndiheshin te turperuar, te gjithe ata qe kane kontribuar ne zhvillimin e vendit ,ashtu sic nuk kane asnje dokument qe te vertetoje lidhjen e grekeve me arumunet.Ne jemi shqiptare sepse kete e verteton Etimologjia e fjaleve te vjetra qe lidhen me blektorine dhe me te gjitha fushat e jetes lidhja e arumuneve me shqiptaret eshte lidhje gjaku dhe nese njeri vella largohet ata prape vellezer jane ,,,te gjithe arumunet duhet te regjistrohen si shqiptare ata nuk kane asnje lidhje me greqine,se vete greket jane ardhes ne ballkan,,,,.Ky eshte mendimi im dhe i asaj pjese e arumuneve qe kane kulture dhe dituri te mos harrojne vargjet e Kutelit Jam shqiptar .te interpretuar nga M.Kabashi.Faleminderit. -

21/10/2011, 03:54:35 Linda shkruan:

Jemi ne nje linje. Edhe vete mbiemri i Elsa Ballaurit do te thote ball i ures, pra shqip fare. Po cfare t'u besh atyre qe mesiguri jane te paguar nga greku per te krijuar kete percarje ndershqiptare, qe filloi pikerisht me kete liber qe Blushi e nxorri Voskopojen si me shumice arumune te kulturuar dhe qe u shkaterrua nga shqiptaret injorante. Eshte studjuesi i mirenjohur Pellumb Xhufi qe shkroi librin "Shekulli i Voskopojes" qe me dokumente ka provuar se Voskopoja as qe mund te quhet ishull dhe as qe mund te quhet kontribut vetem arumun, por eshte kozmopolit sikurse ishte edhe vete Voskopoja qe mblodhi njerezit e dijes te ardhur nga Kostandinopoja pas pushtimit osman. Prandaj ky liber duhet trajtuar sot si promotor i tendences arumune per t'u distancuar nga shqiptaret dhe per te realizuar politikat greke per t'i trajtuar ata si grek.

Zonje e nderuar, me vjen keq qe keto diskutime cenojne edhe arumunet e ndershem qe ne shqiptaret i quajme shqiptare. Por nese nuk e keni pare nje emision te Alban Dudushit ju rekomandoj qe ta kerkoni dhe ta shikoni ku eshte Elsa Ballauri dhe nje tjeter nuk ia mbaj mend emrin qe kerkonin pikerisht qe arumunet te deklaroheshin ne regjistrimin e popullsise si arumun dhe jo si shqiptar. Madje kritikonin regjistrimin qe kishte bere Zogu dhe qe i kishte quajtur shqiptar. Ju do te thoni se si do ta provojne ate prejardhjen e tyre me dokumente? Po pikerisht kjo nuk kerkohet ne censusin qe po behet i cili mbeshtetet vetem ne vetedeklarimin, prandaj edhe eshte kundershtuar nga shqiptaret.

Fakti qe konsulli grek ne Korce u kerkoi arumuneve qe te deklarohen si grek duket qarte qe ka prapavije tendencioze. Nese arumunet ne disa zona do te deklarohen si te tille dhe do te perbejne shumicen ata do te kene te drejten e gjuhes zyrtare te tyre dhe te drejten e shtetformimit e te shkeputjes. Gje te cilen e synon pikerisht Greqia qe do ta arrije jo vetem me minoritetin grek, por edhe me arumunet dhe shqiptaret qe per nje pension 300 eurosh kane nderruar kombesine. Kuptohet se Greqia kerkon te terheqe elementin e dobet se nese do te ishte objektive ne kete proces perse nuk u kerkon edhe cameve qe kane lindur ne cameri qe sot eshte ne Greqi qe te deklarohen grek. Po kuptohet ajo nuk loz me patriotizmin cam sepse e njeh ate.

Ajo qe me ka tronditur ne gjithe kete mesele eshte se arumunet qe sot pretendojne se nuk jane shqiptare nuk njohin historine edhe te tyren dhe se si figura te rendesishme te kombit tone jane edhe arumune apo arumunet i pretendojne pa te drejte. E nese ata nuk do ta ndjenin veten shqiptare si do te luftonin edhe me jeten e tyre per gjuhen e pavaresine e shqiptareve? Perse ata nuk luftuan per gjuhen e arumuneve dhe krijimin e nje shteti arumun ne kohen e tyre? Pikerisht keto pyetje nuk bejne keta apologjete te ceshtjes arumune duke pesuar fiaskon e radhes dhe demaskimin ne syte e opinionit shqiptar dhe arumun. Vllehet jane vllazerit e dikurshem te dardaneve qe Perandoria Romake i zbriti ne keto rajone. Ata ishin ne te njejten barikade me shqiptaret kur mbrojten portat e Vjenes, nga sulmi osman, sikurse deklarohet studjuesi Pellumb Xhufi. Fakti qe jane te lashte e tregon edhe ruajtja e dialektit te tyre, sepse vetem nje popull me rrenje ruan me fanatizem gjuhen e tij sikurse ndodhi me shqiptaret ne mijeravjecare. -

21/10/2011, 08:23:34 elina nikolla shkruan:

Ishte kenaqesi qe komunikova me ju.Do ta mbyll diskutimin me ju me nje thenie te Dritero Agollit ....Se po te studiosh gjenezen e popujve te ballkanit ne te gjithe dalim kusherinj,,,,.me ka pelqyer shume sepse nese do te shihnim folklorin temat dhe njgarjet jane te ngjashme. si duhet ta pranojne kete..do ti ndjek me kenaqesi te gjitha shkrimet tuaja per kete ju siguroj. -

22/10/2011, 12:30:34 Linda shkruan:

Une nuk do te thoja popujt e Ballkanit sot, por fiset e Ballkanit atehere kur ishte Iliri qe ka qene i tille deri ne shekullin e 19 kur Europa e quajti Ballkan per te shuar historine e Ilirise. Po, atehere fiset ilire ishin te njejte dhe kishin te njejten histori, te njejtat zakone, tradite, kulture materiale dhe shpirterore, rite, kenge e legjenda. Kuptohet nuk ishin kusherinj, por fise te nje populli te bardhe qe erdhi qe nga Atlantida dhe qe ne Ballkan jane njohur si pellazgo-ilir. Ndersa te ardhurit ne Ballkan qe filluan nga shekulli i 7-te i eres se re qe njihen sllavet, por edhe sklleverit qe dikur iliret i sillnin ne Ballkan, dhe dyndjet e popujve te tjere, me siguri kane marre nga vendasit gjate bashkejeteses se tyre. Por edhe synuan te pervetesonin legjendat dhe mitet duke i pervetesuar ata. Sikurse nuk duhet te harrojme se ka edhe shume ilire qe humben identitetin e tyre nga bashkejetesa dhe martesa me te huajt e ardhur. Pra thenia e Driteroit duhet ndryshuar njecike se ne nuk mund te themi se kemi te perbashketa me sllavet e greket e sotem, absolutisht asgje te perbashket e jo me te jemi kusherinj.

Gjithsesi ju faleminderit zonja Nikolla qe e hapet edhe njehere diskutimin ne kete liber. -

25/10/2011, 05:10:58 Linda shkruan:

Kur mendoja se perse komuniteti arumun nuk ka luftuar per gjuhen dhe kombin e tij lexova kete material

http://zgjohushqiptar.blogspot.com/2011/10/si-u-be-shqipja-gjuhe-zyrtare.html

Nga ai kuptova se figura te shquara te kombit shqiptar qe i pretendon komuniteti arumun nuk jane arumune, por te tille ka pasur qe pretendonin per krijimin e kombit arumun dhe gjuhen arumune. Por qe pretendimi i tyre te shkonte deri atje sa te synonin te zhduknin gjuhen shqipe tashme e mesojme. Sic duket ka pasur tendenca per krijimin e nje shteti arumun per te zhdukur plotesisht shqiptaret. Pasi u krijua Greqia qe mori Epirin dhe Thrakine, Mali i Zi qe mori Ilirine, Maqedonia qe mori Maqedonine e lashte dhe Serbia qe synoi zhdukjen e Dardaneve, Myzeve, Panoneve, kishte mbetur ajo qe mbeti si Shqiperi e cila i mbeti ne kujdestari arumuneve.

Meqe Ben Blushi u identifikua me levizjen per te vleresuar, inkurajuar dhe nxjerre ne pah elementin arumun per te perligjur regjistrimin e tyre si kombesi me vete, ne favor te pretendimit grek, tashme duhet pare edhe pozicionimi i tij ne politike. Ne krah te kujt eshte sot Ben Blushi ne Partine Socialiste? -

02/12/2011, 03:03:32 Linda shkruan:

Rast i pashprese ky i Ben Blushit. Te jetosh ne mes te shqiptareve dhe t'i urresh kaq shume nuk na e priste mendja. Te pakten te lexonte dicka me shume per historine e shqiptareve qe te mos bente gafen duke thene se shqiptaret nuk kane dhene kontribut as ne Ballkan e as me gjere, sepse do ta vene ne loje studjues te huaj dhe jo vetem shqiptare. Gjithsesi tashme ai distancohet nga shqiptaret, duke treguar qarte qe nuk eshte nje nder ta. Ne librin e fundit fyen figuren historike te Lek Dukagjinit, sipas menyres se tij, por hedh vrer per shqiptaret.

Lexoni nje pjese ne kete link

http://bord.gazetakritika.net/diskutim//index.php?action=vthread&forum=4&topic=685&page=0#msg2498 -

03/12/2011, 14:46:11 x*2/3 shkruan:

I ēuditshėm ėshtė truri i kėtij fare Mlyshi. Akoma nuk e shef se, relievi tokės ishte ai i cili mbrojti ekzistencen dhe krenarinė e shqiptarit. Sot, na bėhet “fillozof” dhe na shet kokrra drithi pėr dengla. Po pse xhanem i kushtohet kaq shum vėmendje, a nuk e shifet se edhe ky si edhe disa tė tjerė tė pa cipė, shkruajnė me tė vetmin qėllim qė tė shkaktojnė polemikė pėr t’ia zgjatur sa me shumė jetėn qenjės egoiste. Po hudhe nė koshin e plehrave atė sė bashku me zhgarravinat e tij. -

16/12/2011, 06:43:55 Linda shkruan:

"Arianit Komneni kishte ikur nga Shqiperia pa mundur ta drejtonte dot, ndersa i nipi po kthehej me lavdine e clirimtarit te cilit i pergjerohen qe te shpetoje vendin nga shtypja dhe mjerimi. Natyrisht qe pushtimi i tij do ishte paqesor. Ndryshe nga revolucionaret, rebelet nuk perdorin armet. Pistoleta e Arianit Komnenit do t'i sherbente vetem si nje simbol, ne menyre qe besimtaret ta njihnin dhe ta nderonin si njerin prej tyre. Te tjerat do ndodhnin gradualisht. Do t'i duhej pak kohe derisa te bindte tregtaret e pasur te qytetit qe te fillonin te derdhnin para per te ndertuar plazhet, hotelet dhe restorante te shtrenjta. Shqiptareve te uritur do t'u bente vetem nje nder: nese donin te iknin qe andej do t'ua jepte kete mundesi pa kufizim, por nese donin te rrinin ne ishull do punonin aty, do te sherbenin do te ndertonin, do te mbushnin gotat e veres, duke shperndare lengje portokalli dhe karkaleca te gjalle neper cadra apo duke pastruar carcafet e grave te djersitura cdo mengjes. Do kishte pune per te gjithe vendasit dhe defrim per te gjithe te huajt. Shqiperia do te ishte nje Jeruzalem, i hapur per te gjitha kategorite, veset, trillet dhe llojet e besimtareve." Ben Blushi "Shqiptaret" f.342 -

16/12/2011, 06:54:08 Linda shkruan:

"Shqiptaret nuk kishin njohur kurre ne histori nje perzgjedhje te studiuar dhe te hollesishme gjenetike dhe prandaj ishin pergjithesisht te shemtuar, te dobet, me sy te futur thelle brenda kokes, me vesh te gjate dhe me kocka te dala dhe kjo ishte arsyeja qe popujt e tjere i kishin sunduar lehtesisht sa here kishin dashur. Raca e shqiptareve nuk kishte deshmuar kurre epersi ne lufte dhe ne zanat. Ajo nuk i kishte dhene botes asnje shpikje. Madje nuk kishte krijuar dot as nje luge. Nuk kishte mundur dot te parashikonte asnje termet dhe asnje furtune, nuk kishte krijuar dot asnje ilac dhe asnje hero te spikatur, asnje profet, asnje qe mund te mbetej ne historine e njerezimit si ata faret qe drejtojne anijet ne mes te detit. ... shqiptaret ndonese me lekure te bardhe, kishin nje shtat te shkurter si te njerezve me ngjyre te verdhe. Ata kishin floke te ashper dhe gjithe yndyre si te lekurekuqve dhe kishin fantazi, shije dhe shqisa te varfra njelloj si te zinjte. Asnje fakt, asnje ngjarje dhe asnje liber i historise nuk mund te deshmonte te kunderten. Ata ishin nje race e deshtuar dhe e shemtuar, qe nese nuk permiresohej permes shartimeve te studiuara, me siguri do te zhdukej, sic kishte ndodhur me sa e sa specie te dobeta dhe te papergatitura per te perballuar egersine me kembenguljen dhe mencurine e specieve te tjera, me te fuqishme dhe shume me te persosura se ata."Ben Blushi "Shqiperia" f.528-529 -

16/12/2011, 07:09:45 Linda shkruan:

"Shqiptaret nuk kane aftesi ta kthejne dashurine ne lumturi, sepse ata nuk dine ta perdorin dashurine. Shqiptaret shohin te dashuria vetem nje arme per te pushtuar nje trup tjeter, por ata nuk i njohin llojet e tjera te dashurise, dashurine per natyren, per artin, per te bukuren, per moralin, per nderin, per barazine dhe drejtesine. Shqiptaret nuk jane dhe nuk do te jene kurre te lumtur... Shqiptaret nuk duhet te detyrohen te bejne nje gje, te cilen nuk dine ta bejne: shtetin. Per sa kohe qe nuk dine ta bejne, atehere duhet te jetojne ne shtetet e popujve te tjere, sepse pa dyshim, kjo do t'i beje me te lire dhe ndoshta edhe me te lumtur. Dhe ne fund te fundit, per cdo njeri eshte me mire te jete i lumtur dhe i lire sesa te jete shqiptar. Kur thashe se Shqiperia duhet te hapet per tri dite dhe kush do te largohet eshte i lire ta beje kete, e dija se shumica e burrave dhe e grave te ketij vendi do te merrnin plackat dhe do te iknin nga syte kembet. Nese njerezit ikin nga ferri, atehere ferri pushon se ekzistuari, ai nuk torturon me askend. Edhe shqiptaret duhet te ikin nga Shqiperia, qe Shqiperia te shpetoje. Ne duhet ta clirojme kete ishull te bukur nga ne, sepse i kemi marre natyres nje bukuri te cilen nuk dime ta shfrytezojme dhe ta bejme me te bukur nga sa e gjetem. Ne duhet te shkojme ne vende te tjera. Grate tona duhet te shtohen me burra te kombeve te tjere, sepse vetem keshtu ne dejet tona do te shuhet fara e mohimit te Zotit, fara e izolimit, e tradhtise dhe e dhunes. Gjaku yne mund te zbutet vetem duke u perziere me gjakun e popujve te tjere, te cilet dine ta njohin dashurine, ta ushqejne cdo dite dhe ta kthejne ne liri. Te gjithe ata qe mendojne se duke u perzier me te tjeret, ne do te zhdukemi si race, le ta mendojne. Nese kjo do te ndodhe, serish do te jete faji i shqiptareve. Nese pas disa shekujsh, nuk do te kete me shqiptare, ndoshta bota do te jete me e mire dhe atehere nuk do te kete te humbur. Une besoj se nuk ka rendesi se cfare je, por si jeton. Nese jeton keq si shqiptar, nuk ia vlen te jesh shqiptar dhe kjo eshte e vertete per te gjithe popujt, ne te gjitha koherat. ... Por ceshtja eshte se si do t'i bindim shqiptaret te kthehen nga gjemb ne lule, duke u dhene atyre nje qellim per te luftuar dhe per te menduar si ne, sepse si ka deshmuar historia, t'u premtosh shqiptareve nje Shqiperi me te mire dhe me te drejte, nuk mjafton. Te gjithe e kane bere perpara nesh. Lek Dukagjini premtoi parajsen, por nuk e ndertoi dot. Enveri premtoi nje Shqiperi te forte, por ajo po dobesohet cdo dite. Kjo eshte arsyeja qe shqiptaret nuk i besojne me askujt. Ata presin qe regjimet te rrezohen vete, qe per shkak te kaosit qe ndodh ne keto raste, deti te hapet dhe ata te ikin sa me shpejt dhe sa me larg. Edhe ne do te deshtonim po te premtonim nje Shqiperi me te mire se ajo e Enverit. Askush nuk do te na besonte, sepse shqiptaret nuk u besojne shqiptareve. Shqiptaret duan vetem nje gje: te ikin. Dhe meqe jam i bindur se jo ideali, as morali, por vetem frika, uria, pasiguria dhe paniku i rrezon regjimet e dhunshme, mendoj se ne duhet t'u japim nje arsye te forte qe te ngrihen kunder Enverit." Ben Blushi "Shqiperia" f.530-533 -

16/12/2011, 07:19:21 Linda shkruan:

"Shqiptaret do te mbeten njelloj, te eger, te uritur dhe pa shprese. Kudo qe t'i cosh ata, do te jene njelloj sepse shqiptaret kane nje zakon qe ti nuk e ndryshon dot: ata gjithmone e vrasin Zotin e tyre" f.588

"Tani duhet te ikim. Shqiperia do te jete me e mire pa shqiptaret dhe shqiptaret do te behen me te mire pa Shqiperine...Mizoria e Lek Dukagjinit ishte artistike. Ai kishte themeluar nje vend qe nuk kishte ekzistuar me pare ne harten e botes dhe sido qe te ndryshonte historia, sado qe njerezit ta urrenin apo ta mohonin, dicka do te mbetej: Lek Dukagjini kishte krijuar Shqiperine duke iu dhene shqiptareve nje shtet qe nuk e kishin pasur....
Sa e dhimbshme eshte te ikesh nga vendi yt pa marre dot asgje me vete, mendoi, dhe u ul ne hijen e nje peme... Natyrisht qe te gjithe donin te largoheshin nga Shqiperia dhe nese kishte nga ata qe nuk e kishin menduar ndonjehere ikjen, Pushtimi i Dashurise i kishte shtyre,sic shtyn era varkat drejt nje bregu te panjohur. Arratia eshte ngjitese. Njerezit, jo gjithmone kane arsye per te ikur nga nje vend. Ne shume raste arsyet e te tjereve behen arsyet e tyre. Ndoshta ky ishte edhe rasti i Shqiperise. Atje kishte diell, kishte det, kishte toke, kishte shtepi, por frika nga e shkuara ishte me e forte se te gjitha pasurite e atij vendi te mara se bashku. Nese shqiptaret donin te iknin, kjo nuk vinte se kishin frike nga natyra, nga thatesira, nga stuhite detare apo nga kafshet. Shqiperia ishte e mbrojtur dhe tekat e stineve nuk e kercenonin pothuajse asnjehere. Shqiptaret kishin frike vetem nga njeri-tjetri. Ne ate vend mund te lindte cdo dite nje Enver apo nje Leke Dukagjin tjeter dhe atehere jeta, prona, dashuria, femijet qe sapo kishin lindur dhe familjet qe po krijoheshin me veshtiresi, nuk do te kishin me asnje vlere. Nese dikush do te donte te sillej si Enveri apo si Lek Dukagjini, mund t'ua merrte te gjitha per nje dite, sic edhe kishte ndodhur. Ata donin te iknin ne nje vend ne te cilin koha, toka dhe uji nuk u jepnin njerezve asnje mundesi per t'u bere si Enveri apo si Lek Dukagjini dhe prandaj shqiptaret ate dite iu ngjanin atyre njerezve qe jane gati ta zevendesojne parajsen me cdo vend tjeter, qofte ai i varfer, i shemtuar dhe i huaj. Paniku dhe frika qe kishin nga njeri-tjetri po kthehej ne ngut." Ben Blushi "Shqiperia" f.590-594 -

16/12/2011, 07:29:17 Linda shkruan:

"Anija qe kishte sjelle shqiptaret ne Shqiperi tani ishte gti ta zbrazte ate. Here pas here David Blunata pyeste veten nese ishte e drejte qe ai vend te zbrazej, nese kishte pasur te drejte kur i kishte bindur shqiptaret se duhej te largoheshin nga vendi i tyre. Por gjithnje e largonte kete dileme nga mendja i bindur se Shqiperia ishte me e mire pa shqiptaret dhe se shqiptaret do te beheshin nje popull me i mire pa Shqiperine. Sikur dikush te kishte vendosur ta kundershtonte, me siguri do t'i kishte thene: Po pse duhet te largohen shqiptaret nga Shqiperia tani qe Lek Dukagjini nuk i detyron me te mos kene prona, familje, femije dhe dashuri. Pse duhet ta braktisin vendin e tyre tani qe Enveri ka vdekur dhe dhuna e tij nuk i ndan me femijet nga prinderit. Tani ata jane te lire te jetojne dhe te punojne per vete, mund t'i thoshte pa frike kushdo qe donte ta pengonte braktisjen e Shqiperise nga shqiptaret. Natyrisht, ne Shqiperi askush nuk e tha kete fjali, pervec vete David Blunates, i cili kishte edhe pergjigjen per pyetjen qe nuk i ishte bere nga askush gjate asaj dite. Une nuk kam detyruar askend te largohet dhe per sa kohe qe kjo ikje nuk eshte e detyruar ajo nuk demton askend. Liria ka me shume rendesi se Shqiperia.... Megjithate, duke mos dashur te ndikonte mbi vendimin e askujt, David Blunata i kishte pyetur njerezit se cfare donin te benin. Une kam vendosur te iki, kishte thene ai. Dua te jetoj ne nje vend qe nuk me pengon te shkruaj dhe te mendoj cfare te dua per Zotin dhe per njerezit. Dua te jetoj ne nje vend tjeter.
... Une nuk dua te te bind te vish me mua, i tha. Por kjo toke ka provuar se i ndryshon njerezit. Je i bindur se Zed Komneni kur te vije nuk do te sillet si Enveri dhe si Lek Dukagjini, se nuk do te kerkoje ta marre kete ishull per ta perdorur per vete? E ke menduar ndonjehere se pse ky ishull i shkelqyer ne mes te detit nuk ishte pushtuar kurre nga njerezit para se Lek Dukagjini te shkelte ketu? Une besoj se ed i se pse. Ky vend ka fuqine t'i ndryshoje njerezit. Nuk eshte e rastesishme qe vetem shqiptaret pranuan te jetojne ne kete vend, sepse shqiptaret ndryshe nga popujt e tjere kane nje zakon: ata zgjedhin ato toka qe te tjeret nuk i duan dhe pastaj i shkaterrojne." Ben Blushi "Shqiperia" f.594-595, 597 -

01/01/2012, 13:31:41 Gjergji shkruan:

Vllehet jane dako - ilire dhe qe jetonin ne Rumanine e sotme, te quajtur Dacia.Nqs flet me nje rumun te thjeshte sot, shikon akoma shume fjale qe popujt tone i kemi te perbashketa tip : buza, ēizme, buk, balta, bar, bukur, katund, dash, gusha, mot, pinca, shpin, shterp, stina, vatra, zar, vap etj, etj dhe tregon origjinet e perbashket dhe te hershme te rraces iliro - dake, si banoret me te hershem dhe autoktone te Illyricum - it te Shenjte. Kombi shqiptar i ką dhene botes Mbreter, Princa, Pape, luftetare dhe burra shteti, artiste dhe dijetare, arkitekte me nam, piktore dhe Shenjtore. Bota ēfare i dhą ne kembim? I sollģ lufterat ne territorin e saj, e coptoģ me dhune e pabesi, duke shqyer trojet dhe kombin me te vjeter te Europes **** dhe krijuar me tokat e saj, shtete dhe rraca te sajuara, me historite dhe heronjte tane te vjedhura nga eposi shqiptar.Ben Bibilushi lč te pjerdhe sa te doje, nuk mund te behet me i madh se mbiemri qe terheq. -

03/01/2012, 12:03:23 Patrioti shkruan:

Z.Gjergji. Qe vllehet jane fise iliro-dake eshte me se e vertete sepse kete e verteton gjuha e tyre qe eshte nje perzjerje shqipo-romake.Po t'i pyesesh ata te thene se jane romake,pra sipas tyre gjithe popujt nen perandorine romake na qenkan romake.Absurde fare.Ju beni nire qe jepni shembull disa fjale shqipe te perbashketa me rumanishten,por une po i shtoj edhe disa te tjera:

Shqip Rumanisht
1. Nuk kam frike Nu am frik
2. Kam nevoje Am nevoja
3. Nuk eshte Nu este
4. Kali dhe karroca Kali si karruca
5. Qepa Qapa
6. Sa femije ke Kete kupili ari
7. Ku eshte unde este
Mund te jap edhte te tjera por mjaftojne per te vertetuar qe ata nuk jane romake sic pretendojne,por jane iliro-dake.
Ata erdhen ne Ballkan ne kohen e Perandorise Bizantine dhe erdhen si blegtore me aftesi te njejta me shqiptaret e me prodhime blegtorale te njejta me zakonet shqiptare.Presidenti rumun ben gabim te madh kur thote se shqiptaret jane me te keqij se jevgjit e kur deklaron haptazi se ai kurre nuk do ta njohi Kosoven te pamvarur. Ata kurdohere kane punuar kunder popullit shqiptar si ne diktaturen e Enver Hoxhes,por edhe sot ne demokraci mohojne se jane shqiptare dhe na behen greke,kurse shteti rumun keron te krijoje nje minoritet rumun ne Shqiperi. -

06/07/2012, 00:06:13 Leo Gjata shkruan:

Vllehėt ishin bėrė bashkė me shqiptarėt qė nga koha e pushtimit romak, veēanėrisht kur romakėt pushtuan Epirin. Qytetet epirote po binin njėri pas tjetrit. Nė fillim kishte rėnė Pasaroni, Tekmoni, Falasi dhe Horeumi, ndėrsa mė pas perandori Pal-Emil do tė shkretonte edhe 70 qytete tė tjera, pjesa mė e madhe e tė cilėve u pėrkiste molosėve. Pas kėsaj, 150 mijė banorė i shpėrngulėn nė Itali. Nė vend tė tyre sollėn nga Italia kolonė tė tjerė dhe kėta ishin vllehėt ose romanėt e ditėve tona, nė veēanti Zagoritėt. E njėjta gjė ndodhi edhe me thesalianėt e masakruar apo tė shndėrruar nė skllevėr prej grekėve. Edhe ata u zėvendėsuan me vllehė tė dėrguar nga Italia dhe tė organizuar nėpėr duumvire. Dhe ishte kjo arsyeja pse vllehėt kishin ndihmuar Cezarin tė fitonte luftėn kundėr Pompeut. Ata qė i vinin nė ndihmė ishin nga Epiri dhe Thesalia. Beteja e parė midis tyre, Cezarit dhe Pompeut, nisi pėrreth Durrėsit, ndėrsa do tė pėrfundonte pas 10 vjetėsh nė Farsala tė Thesalisė mė 9 gusht 48 p.e.s. me fitoren e Cezarit. Qė nga ajo kohė shqiptarėt dhe vllehėt kishin luftuar bashkė. -

01/11/2013, 20:50:47 fati.dori@live.com shkruan:

Libri eshte shume i bukur. Pavaresisht nese duam ta pranojme apo jo, populli shqipetar eshte nenshtruar dhe identifikuar gjithmone me pushtuesin e tij! -

03/06/2016, 02:27:11 Jon shkruan:

Linda pershkrimi jot eshte terheqes , pjeserisht i vertete dhe pike referim per mesimin e historise dhe rendesine e rraces. Nuk dua te futem ne detaje por do me pelqente qe nese ajo qe thote Lambertz te behej publike per masat e gjera . Po nje parti atdhetare , kombetare dhe nacionaliste sa kohe , do i duhej asaj per te formuar nje shtet-komb greko-europian ne menyre qe dhe Atlandida te perceptohej dhe adhurimi per Spartanet te jete ligj per Shqiperine, nje vend i Zotave. J.T mad -


This item is closed, it's not possible to add new comments to it or to vote on it