Kritika Letërsi

Prozë e Poezi

Cikėl me poezi nga Angjelina Krasniqi


***
Nuk di si ka mbetur shprehja popullore
"Tė do, ai qė tė rreh!"
Po ju them se qė nga hijet e drizave shekullore,
shkau na rrahu, si njė i pafe!...

Nė kėtė thėnje, nuk bėj mė be!...
 
***
Peshkun e drejton bishti, e di gjithė bota
Prandaj, kur bishti s'lėviz, i qelbet koka!...
 

 KJO KULLĖ
  - Kulla e Bismarkut nė Bochum tė Gjermanisė -
 
 Kjo kullė madhėshtore
 Nė Bochum, tė mes tė parkut,
 Ėshtė kulla mendimlartė nė emėr tė vetė Bismarkut!
 
 Sepse kancelari i Gjermanisė,
 Por edhe vulat e tjera tė Europės,
 Kombin tim tė varfėr, pa pėrkrahje,e ēoi n'cep tė gropės!
 
 Dhe tha: “Shqipėria,
 Ėshtė njė pikė ujė humbur nė oqean,
 Nuk mund tė ketė emėr, komb, as nam dhe as nishan!...
 
 Dhe pėr kėtė mendim,
 Dhe nėpėr vite pėr shumė tė tjera,
 Me njė kullė tė gurtė nė Europė, ju ndėrtua e ju rrit vlera!...
 
 Ku ta dinte Bismarku
 Se, do tė shkundnin flokėt perėnditė,
 Qė e drejta pėrmes plumbit tė fjalės, njė ditė do t'i zinte pritė!..
 
 Dhe unė e Bija e Kosovės,
 Shqipėrisė e Trojeve tė mia martire,
 Do tė vija njė dite te kulla, nė ėmėr tė tė rėnėve dhe trimėrive!...
 
 Kullėn e tij madhėshtore,
 E marr nė duar, dhe mendimin e lashtė,
 E shikoj me nėnēmim, si tė jetė njė grumbull i hedhur me kashtė!..
 
 E i them: “Nė emėr tė Kombit,
 Lumenjėve tė gjakut tė martirizuar,
 Kulla e mendimit tuaj, qė prej lindjes se saj ishte, mbeti e gabuar"!..
 
 Bota rrotullohet, tha Galileu,
 Ka ardhur prej kohėsh sot ajo ditė,
 Shqipėria u bė Komb i Madh, ndaj tė lutem, tė bėsh autokritikė!
 
 Drita e saj, Emri, Gjuha,
 Nė truallin e madh, xhungėl tė kėsaj bote,
 Janė shumė mė tė mėdhaja se mendimet por edhe se sa kulla jote!...
 
 Kėto ti thotė njė krijuese e vogėl,
 Enxhi, e qė rreket e lufton me njė fjalė,
 Profecia Juaj e dikurshme, sot botės i ngjet si njė trillim apo prrallė!
 
 Shqipėria,sot ėshtė dy motra binjake,
 Edhe pse tė ndara gabimisht nė dy shtete,
 Me njė Kombėsi, njė Gjuhė, njė Histori pėr mbi botė e pėrmbi dete!...
 
 Sepse ajo e lartėsojė Kullėn e Historisė sė saj, zoti Bismark, kur ti fjete!...
 

LEXIMI I SHPIRTIT
 
 Po kush tha,
 se, pasqyra e shpirtit janė sytė...
 Kush tha,
 se, aty lexojmė shpirtėrin e tjetrit...
 Kush tha,
 se sytė nuk aktrojnė,a janė si yjtė...
 A s'janė sytė,
 qė gojė dhe veshė, s'i shohin vetit?...
 
 Kur nuk lexojmė shpirtin tonė,pse duhet lexuar tjetrit,
 Nė lexohet shpirti nga sytė, si i lexojmė te tė verbėrit!?
 
***
Kurrė mos luani nė njė lojė qė ėshtė e shitur,
Do ndėshkoheni, pėr golin e dhėnė papritur!...
 

ABORTI I LIRISĖ
 -Kosovės time -
 
Ehhh, si na erdhi kjo ditė, dhimbje-fortė

Angjelina Krasniqi

Liria, nė barkun e mėmėsisė, mori abort!...
 
***
Ka krijues, qė vargun modern lėvrojnė,
Plugun shtyjnė, e nuk dinė nga shkojnė!...
 
***
 Tė drejtohem!...
 Po-po,ty tė drejtohem!...
 Ty,
 qė dinjitetin tėnd
 e bėre copė-copė...
 dhe me gjilpėren e mendjes
 i arnove pėr dreq....
 Mos!...
 Mos mė jep kėshilla!!!...
 Kėshillat e tua
 mė ēojnė nė njė gropė!...
 rrėpirės rrėshqas keq!!!...
 Kėshilla jote,
 njė laraskė qė krakat kot
 dhe asgjė nuk ndreq!...
 

 UNĖ THEM
 
 Kush tha,
 "Nuk ka miqėsi
 ndėrmjet njė burri dhe gruaje",
 kush tha,
 "Tė haramta janė ato miqėsi"
 Kush tha
 "Tė dytė kanė nercin qė ju lėvrinė
 dhe pėrfundojnė duke bėrė dashuri"...
 
 Unė them
 Ka!...
 Po dhe po, ka!...
 Dhe janė aq tė forta dhe tė larta
 si Vargmalet nė Kosovė dhe Shqipėri!...
 Se dhe mbi shkėmbinj
 kam parė tė mbinė pemė
 qė lėshojnė shtat nė lartėsi!...
 
I bėjnė ballė kohės, nė vėshtirėsi!...
 

 UFFF
 
 Uf!…
 Paskam veē vetėtima,
 kur lodhim kokėn pėr tė tjerė,
 mendimi shpall vetvrasjen
 litari pret, vjerrė!…
 
 Pėr t’ua falė kohėn
 bark’mėdhenjėve,
 kokė-pjerdhė!…

Postoi Pilo Zyba
KomentetThis item is closed, it's not possible to add new comments to it or to vote on it