Kristo Zharkalliu: Njė skenė mallėngjyese...
Skicė

Sot nė mėngjes, si ēdo fillim muaji, shkova tė marr njė pjesė tė pensionit pėr shpenzimet e pėrditėshme. Si ngahera nė mėngjes nė ITM tė bankės ka radhe tė gjata-radhėt nuk janė dukuri vetėm nė Shqipėri por edhe nė Greqi, sidomos nė banka dhe nė zyrat e ndryshme tė sigurimeve shoqėrore ku njerėzit e moshuar ngrihen qė nė mėngjes herėt qė tė zėnė njė vend tė mire nė radhe,duke shpresuar kėshtu se do tė mbarojnė punė. Ėshtė interesante por njerėzit e moshuar sikur kanė mbizotėruar nė kėtė shoqėri tė pleqėruar: nė banka, nė zyrat e elektrikut nė mjetet e transportit urban-trolejbus, autobus,tramvajė dhe metro-shumica dėrmuese janė njerėz tė moshuar,sidomos plaka qė kanė mbetur vejusha. Kjo e fundit ėshtė e natyrėshme se burrat janė ngahera mė tė mėdhenj nė moshė nga grate prandaj dhe vejushat janė shumica dėrmuese e …popullsisė. Nganjėherė ndihesh keq kur shikon kaq njerėz tė moshuar dhe kaq pak tė rinj e tė reja,thua se popullsia e vendit shkon drejt shterimit. Por kjo ėshtė njė ēėshtje qė nuk mundim ta diskutojmė ose ta sqarojmė kėtu pse po ngjet kėshtu-madje diku lexova se edhe nė Shqipėr lindjet janė pakėsuar sė tepėrmi vitet e fundit tė demokracisė…

Kristo Zharkalliu
Ishim nė radhė pra. Ēuditėrisht pėrpara meje ishte njė vajzė e re dhe e bukur, qė mbantė pėrdorė njė qen. Qėntė janė bėrė tė zakonėshėm vitet e fundit- nė rrugė dhe nė parqe takon mė shumė gra tė reja me nga njė qen pėrdore se sa me ndonjė fėmijė (Madje grekėt thonė se kur shikon ndonjė grua tė re me fėmijė ka mė shumė gjase tė jetė e huaj-sllave ose shqiptare tė cilėt nė tė ardhmen do tė mbushin boshllėqet e popullsisė greke se vetė greket nuk martohen dhe nuk lindin mė fėmijė. Sigurisht kėtu e teprojnė pak si nė ēdo dukuri tjetėr tė jetės se tyre!) Pranė radhės sonė pėrpara bankės- qė t’i kthehemi rrėfimit tone- Ishte ulur njė grua e huaj, e zeshkėt-emigrante arabe sipas dukurive- me dy fėmijė qė ishin tė moshės dy deri katė vjeē. Ajo kishte shtruar disa kartonė dhe ishte ulur duke mbajtur fėmijėt pranė, tė veshur keq duke pritur lėmoshėn e kalimtarėve. Jo tė gjithė janė duarlėshuar, madje kanė dhe nga ata qė i shajnė kėto lypsa se na qėnkan profesioniste,(ka dhe tė tilla)por gruaja nė fjalė nuk dukej aspak profesiniste , dukej thjesht e mjerė dhe e uritur. E vėshtroja me mėshirė pa ditur se ē’mund tė bėja dhe nuk doja tė lija dhe radhėn. Zgjidhjen ma dha vajza e bukur qė ishte pėrpara meje me qėnin pėrdorė. “Mbani pak qenin sa tė vete pak nė dyqanin pranė?” mė pyeti duke shtuar qe kafsha ishte e urtė dhe nuk rrezikohesha. Me tė vėrtetė qėni dukej sa i urtė dhe pėrtac. Vajza hyri nė dyqanin e bukės pranė dhe unė mendova se mos shkoi tė mirte diēka pėr vete ose dhe pėr qenin e saj. Por jo,isha gabuar. Ajo doli nga dyqani me njė ēantė pllastike ku kishte disa byreqe tė cilat u a dha fėmijėve dhe gruas qė rrinte ulur. Fėmijėt e vėshtruan me mirėnjohje dhe nisėn tė kafshonin byreqet me babėzi. Ajo,vajza fisnike mė kėrkoi t’I jipja qenin duke mė thėnė: “Ju faleminderit shumė!” Unė i hutuar nga akti i saj njerėzor i thashė:”Unė tė faleminderit! Tė faleminderit qė ekziston…” Ajo buzėqeshi dhe nė fund i erdhi radha tė mirrte para. Vuri kartėn dhe nisi tė klikojė numrat e duhura. Unė mendoja se kjo vajzė duhet tė ketė para (ndonse ata qė kanė para nuk janė dhe kaq fisnikė dhe duarlėshuar…) dhe prisja me kurreshtje tė mirte njė shumė tė konsiderueshme parash-aq sa lejohen nga banka. Por mbeta gojėhapėt kur pashė se ajo mori vetėm tridhjetė (30) euro! Si mėsova,ajo ėshtė studente dhe prindėrit i dėrgojnė ēdo javė nga 30 euro pėr ushqimin e javės! Nga kėto para ajo kishte shpenzuar gjashtė(6) euro pėr fėmijėt e uritur nga Lindja e Mesme ose nga Afganistani…
Kjo skenė mė ka mallėngjyer shumė dhe nuk durova pa e hedhur nė “letėr”, Do tė doja tė mėsoja emrin e vajzės dhe ku studjon por njė gjė e tillė do tukej si veprim pa takt. Ndoshta do ta takoj ndonjė here tjetėr-duke mbajtur qėnin pėrtac prej dore dhe t’i shpreh edhe njėherė mirėnjohjen time se mė tregoi se akoma ekziston humanizmi, ekziston dėshira pėr t’u ardhur nė ndihm tė mjerėve. Sa ka njetrėz tė tillė si vajza nė fjalė domosdo ka dhe shpresa pėr njė tė ardhme mė tė mire..

Athinė 3 prill 201704/04/2017 - 15:37:03 | Komente: 0 | Shikuar: 993 |  |  | Lart
« Para | Tjetra »


This item is closed, it's not possible to add new comments to it or to vote on it