Don Kishoti Lul Basha lufton nė ēadėr me mullinjtė e erės!
Nga Sali LEKA

Dyqind e njėzet analistė dhe skurrikė mediatikė tė skremuar duan tė komandojnė dhe tė sundojnė dymilion e dyqind mijė socialistė tė kulturuar dhe demokratė modernistė tė betuar.
Tė nderuar dhe tė respektuar njė milion e dyqind mijė socialiste tė pėrkushtuar dhe demokratė modernistė tė betuar pėr drejtėsi dhe demokraci shembullore, me tė drejta tė plota njerėzore, publike dhe ligjore jurdike. E kam obligim tė bėj bashkėbisedim me ju, me vullnet sublim dhe vizion humanist demokratik.

Me 23 qershor 2013, njė milion shqiptarė votuan Edi Ramėn dhe Ilir Metėn. Edhe mė 21 qershor 2015 po ashtu. Kurse mė 18 qershor 2017 do tė votojnė edhe dyqind mijė pėr Edi Ramėn dhe bėhen njė milion e dyqind mijė votues fitimtarė, qė do tė vulosin fitoren e madhe.

Njė milion socialistė tė kulturuar, tė pėrkushtuar, tetėqindmijė demokratė tė betuar modernistė kanė dhėnė kontribut tė ēmuar para e pas vitit 1991, duke luftuar me vizion demokratik, duke mbajtur gjallė dhe nė kėmbė shpresėn pėr ndryshim nė kohėn e zezė tė enverizmit dhe rendin demokratik e pluralist nė Shqipėri, pas nisjes sė erės sė re tė pluralizmit dhe lirisė.
E theksoj fjalėn pėrpara dhe mbas vitit 1991, se ne intelektualėt vizionarė, stoikė e modernistė, bijtė e dhimbjes dhe kalvarit tė kuq, u pėrpqėm me ēfarė kishim nė dorė qė t’ia shkurtonim ditėt mizorisė, duke lėnė ditėt tona nė ferrin e burgjeve tė Diktaturės, siē do tė bėnin gjithė intelektualėt dhe progresistėt e kėtij vendi mė 23 qershor 2013, kur e mposhtėn me votė tė lirė tiraninė e fshehtė tė kusarėve e trutharėve, qė shkaktuan aq shumė mynxyra e tragjedi mbi kėtė popull.

Kėshtu me 23 qershor 2013 dhe 21 qershor 2015, njė milion socialistė dhe Lsi-istė u larguan nga skalioni i masakrave dhe votuan Edi Ramėn dhe Ilir Metėn, por shkaktarėt e maskarave njėzet e dy vjeēare 1991-2013 nuk u zbuluan, gjakatėrt mizoristė tė piramidave dhe tė tė gjitha devijimeve dhe traumave tė popullit shqiptar nuk u demaskuan nga asnjė ent mediatik. Shqipėria ka mė shumė televizione dhe gazeta se Rumania nėzet e pesė milion banorė, por asnjė nga kėto struktura mediatiake nuk demaskojnė as kusarėt, as kriminelėt, as mizorėt zuzarė, as uzurpatorėt, qė flasin nė emėr tė “sovranit”, por ēojnė ujė nė mullirin e keqbėrjes sė organizuar.
Njėzet e pesė televizione dhe gazeta paguajnė dyqind e njėzet analistė skurrikė, qė ēdo ditė nėpėr televizone dhe gazeta fabrikojnė trillime, zbukurime e sajime tė dobėta, ndėrkohė qė realiteti me tė vėrtetat klithėse tė Diktaturės dhe demokraturės anarshiste njėzet e dy vjeēare mbeten nė hije.

Titujt e gazetave dhe titrat nxijnė me lajme bombė: Ta rrėzojmė Edi Ramėn nga froni kryeministor! Demokratėt e fortė tė vėrsulėn nė zyrėn komode tė Edi Ramės, tė shkulin kolltukun luksoz dhe ta ngulin nė ēadrėn e lirisė pėr t’u ulur Basha!
Me tė tilla broēkullitje dhe cingėrima infatile mbushen ēdo ditė faqet e shtypit dhe ekranet e mediave televizive, ku analistėt skurrikė japin progonoza tė dirigjuara nga Ēadra dhe kėtė e quajnė “mision tė shtypit dhe mediave tė lira”!

Zhvillimi progresiv katėrvjeēar 2013-2017 ka gėzuar dhe vullnetėsuar socialistėt dhe demokratėt e vėrtetė modernistė, por ka egėrsuar dhe inatosur dyqind e njėzet analistė skurikė, qė nuk pushojnė ditė e natė sė pėrbalturi qeverinė Rama, pse nuk iu ka marrė leje atyre pėr kėto projekte madhore ekonomike, sociale e politike, qė ka realizuar me vullnet dhe aftėsim!
Juve dyqind e njėzet analistė mediatikė, jeni minorancė, doni dhe votoni Lul Bashėn; e keni tė drejtėn tuaj tė garantuar, por nuk e keni tė lejuar tė paragjykoni e shantazhoni dy milion e dyqind mijė shqiptarė fisnikė, vullnetndezur e mendjehapur, qė do tė votojnė Edi Ramėn dhe projektin e tij madhor pėr njė Shqipėri demokratike, tė rilindur e tė ridimensionuar nė shtratin e demokracisė.

Reformat nė rrugėn e demokracisė dhe progresit, qė nuk i shohin vetėm miopėt e sėmurė partiakė tė ēadrės, do t’i japin shanset pėr tė qeverisur Edi Ramės edhe nė vitin 2021, edhe nė vitin 2025.
Forcimi i demokracisė dhe drejtėsisė e ka frikėsuar Lul Bashėn dhe tė tjerė si ai. Dhe njeriu kur frikėsohet nuk mund tė bėjė asgjė tė dobishme dhe bėhet i sėmurė agonik kronik.
Fatmirėsisht pėr popullin shqiptar, Lul Basha tani e tutje do tė mbesė i sėmurė agonik kronik. Luli nuk vizitohet nė klinikė, por ekzaltohet deri nė ekstazė euforike nga fjalimet e tij dhe si Don Kishoti zhvesh shpatėn rrėnimtare mbi “armiqtė e Republikės sė re”!...
Qė nga 18 shkurti, Luli ndihet nė qiell tė shtatė, ka humbur sensin e realitetit, por analistėt e ēadrės e quajnė “udhėheqės tė Reublikės sė re” dhe vizionar shembullor, nė njė kohė kur e gjithė retorika e tij bie erė enverizėm dhe ramizizėm!

Opozita kėrkon liri falso, pasi liria reale ėshtė mė e pranishme se kurrė dhe vetė fakti qė Luli dhe tė tijėt, bashkė me dyqind e njėzėt argatėt mediatikė nuk lėnė gjė pa pėrbaltur e njollosur, me shpifje e trillime nga mėngjezi nė darkė, e tregon mė sė miri njė gjė tė tillė!
Sipas Lulit kanabisi ka pėrmbytur vendin, droga dhe paraja e zezė po rrezikojnė zgjedhjet, demokracia qenka nė rrezik nga banditėt e Edi Ramės!
Por edhe mė fanatiku nė ēadėr e di se kjo retorikė ėshtė njė mjet pėr gjallimin partiak tė Bashės, pėr tė tundur shkopin nė oborrin e PD-sė, qė tė mos ia marrin pėr ta tundur tė tjerėt, ustallarėt e vjetėr tė oborrit berishian, qė mezi presin njė sinjal nga “Komadanti”.
Tė gjithė e dinė, edhe vetė Luli dhe shqytarėt e tij besnikė, se Edi Rama ka garantuar koniditat mė komode pėr tė shkuar nė zgjedhje dhe ende e fton tė shkojė nė bisedime pėr t’i dhėnė gjithēka qė ai don, qė ai tė mos ndihet i friksuar!
Kėtė nuk e dinė apo nuk duan ta dinė vetėm kalemnxhinjtė e njollosur nė baltovinėn e shėrbesave tė paguara, shkrimtarucė tė angazhuar pėr trillime dhe mashtrime tė rėndomta, qė flasin me emfazė neurotike nė ēadrėn e Lulit, duke hedhur gėlbockat e tyre mbi dymilion e dyqind mijė shqiptarė, qė nuk i bashkon asgjė me ēadrėn dhe qė pėrkrahin vizionin e Edi Ramės pėr Shqipėrinė Evropiane!

Edhe pse dyqind e ca analistė na ftojnė me ngut qė nga ēadra e lirisė tė shohim Stambollin, Bruskelin dhe Uashngtonin, na vjen keq qė nuk po shohim gjė tjetėr veēse ca njerėz tė dėshpėruar, me Krye tė Dėshpėruarin Lul, i cili, pėr fat tė keq, pasi ka humbur elektoratin nė mėnyrė tė pakthyeshme, po humb dhe sensin realist tė politikanit dhe po bėhet njė Don Kishot qė lufton nė ēadėr me mullinjtė e erės!19/04/2017 - 22:26:13 | Komente: 0 | Shikuar: 847 |  |  | Lart
« Para | Tjetra »


This item is closed, it's not possible to add new comments to it or to vote on it