Kritika Letërsi

Prozë e Poezi

Fjalėt pakėsohen - Trevargsh nga Qazim Shehu


Sa flas pėr ty
Fjalėt zgjedh,
Ato pakėsohen…
* * *
Kokėrrin breshėri mbi ēati,
Ēatia dridhet
Si ballė nga mendimet.
* * *
Flatrat e mėngjesit
Iu rrėmbyen njė pulėbardhe
Deti qante…
* * *
Bėrryl i rrugės
Ėshtė bėrė pėr ndalesė,
Ti i bie mes pėr mes.
* * *
Tunde bishtin,
Bishtin dhe gishtin,
Ranė dhėmbėt e ēarqeve.
* * *
Nuk jam unė qė tė kėrkoj
Ėshtė shpirti im,
Dyzohem me tėrbim
* * *
Me dorė prek qiellin
Nė kėtė mal,
Lartėsinė ul nė mall…
* * *
Njė qen angullin
Pėr dhimbjen , hapėsira
Dot s`e mbledh…
* * *
Arra tė Kostenjės
Nė zhurin e malit,
Ėndėrr ulliri.
* * *
Kurora ėndrrash.
Nuk gjen asnjė ballė
Fitimtari…
* * *
Stinė e lulėzuar
Pranverė,
E njenjta fjalė pėrherė…
* * *
Stėrkala dallgėsh
Erdhėn tek sytė e tu
Freskonin mendimin.
* * *
Hare mishi
Nė fėrkime
Etjesh intime
* * *
Ferra dhe ferra
Ferra nėpėr kėmbė
Gjėmbaēė s`ka..
* * *
Ballazi qėndron
Suksesi
S`ta jep ēelsin.
* * *
Helm i mashtrimit
U ngrit nė ajėr
Shtėpi nė tym.
* * *
Vagėllim i mbrėmjes
Si tek Lasgushi
Dridhet nė push gushėkuqi.
* * *
Zjarr i hėnės
Dridhet hapėsirės
Dritaret digjen.
* * *
Fryj, moj erė,
Blegėro stuhi,
Shfry kundėrndjesi…
* * *
E dobėt mbetet zemra
Duke thirrur ēastin
Qė nuk vjen…
* * *
Ngjyrė e lėkurės
Ngjyer nė ėndrra
Enkas pėr brenga.
* * *
Kundroj qiellin,
Kupė tė pėrmbysur
Pėr mėkatet e tokės.
* * *
Kritiku letrar
I bleu fjalėt,
Botėn zbukurojnė tė marrėt.
* * *
Hijet e agimit
S`i jepen ditės
Me syrin pėlcitės.
* * *
Pėrulėsi e qėndrueshme
E masės poshtė,
Gaz pushtetari nė aortė…

Nga Qazim Shehu
KomentetThis item is closed, it's not possible to add new comments to it or to vote on it