Njujorkezja Valentina Ivezaj e apasionuar me vizatimet pėr aktorėt
Nga Klajd Kapinova

Piktorja Valentina Ivezaj, ishte jo mė shumė se 5 vjeēe, kur filloi tė bėj skicat apo vizatimet e para me laps. Njė ditė vogėlushja po shikonte njė burrė, qė mbante nė dorė disa gazeta, i cili ngadalė e me kujdes po i vendoste tė hapura mbi dyshemene e njė dhome, tė cilėn po e bėnte gati pėr ta lyer me bojė.
Ajo tregon: “Unė e pashė burrin qė po i lėshonte gazetat njė e nga njė nė dysheme dhe fillova ta vizatoj nė skicė… Mė shumė mė pėlqen tė perdori lapsin dhe ngjyrat bardhė e zi. Kur isha 8 vjeēe mėsuesja Mrs. Taylor, ka qenė e para qė ka parė vizatimin tim tė parė dhe mė tha se je e talentuar dhe vazhdo tė pikturosh. Ajo mė dha zemėr. Dhe kėshtu unė vazhdova tė punoj me pasion deri tani.”
Nė fėmijėri dhe nė moshėn adolishente asaj gjithnjė i ka pėlqyer tė pėrdor lapsin, duke realizuar punime klasike, portrete tė njerėzve tė moshave tė ndryshme, sikurse dhe vizatime tė tjera me tematika tė lira.
Valentine Ivezaj edhe pse e lindur dhe rritur nė New York, ajo flet shumė mirė gjuhėn shqipe. Asaj i pėlqejnė zakonet dhe traditat shqiptare tė Malėsisė, veshjet karakteristike shumėngjyrėshe tė malėsorėve, llojet e ndryshme tė armėve, qė luftarėt trima kanė mbajtur pėr tė mbrojtur trojet e etnike nga pushtues tė ndryshėm.
Nė udhėtimin e saj me penel nė dorė, piktorja e talentuar i Valentina Ivezaj, ėshtė shumė kreative rreth portreteve, peisazheve, kompozimeve etj. Artistja shqiptaro-amerikane gjen natyrshėm dritėn e kohės sė vet, duke unifikuar pikturėn me dritėn.
Piktura e saj i ka tė gjitha elementet kryesorė nė pikturimin e figurės njerėzore, tė cilat janė karakteristikė e veprave sė saj. Por, jo vetėm kaq. Ajo ėshtė nė kontakt tė vazhdueshėm me mjeshtėrat e pikturės bashkėkohore nė zemėr tė New York-ut, me takime dhe ekspozita artistike, qė e bėjnė optimiste dhe tė suksesshme karrierėn e saj.


Gjatė njė bisede tė ngrohtė tė zhvilluar nė studion e saj nė Upstate New York, ajo shtruar dhe qetė rrėfen pasionin pėr pikturėn dhe historinė e suksesit tė rrugėtimit me penelin e saj mjeshtėror.
Nė shkollėn e mesme ajo ka studiuar pėr art, pikturė. Ajo ka marrė pjesė shpesh nė ekspozitat e hapura nė shkollėn e mesme, ku studionte pėr art. Nėna e saj Lena dhe babai profesori i histortisė Gjon Frani Ivezaj e kanė mbeshtetur gjithnjė, duke i qendruar pranė dhe ndjekur nga afėr nė ēdo aktivitet artistik qė ajo ka pasur.
Piktorja e talentuar Valentine Ivezaj ka mbaruar studimet e larta nė kolegjin Parsons School of Design, ku japin mėsim profesorė dhe piktorė tė shquar nga New York e mė gjėrė.


Dora e saj ėshtė e talentuar nė penel. Kėtė gjė e kanė shprehur tė gjithė artistėt, qė kanė parė vizatimet e saj. Ajo kėrkon tė punoj pėr artistėt e kinematografisė amerikane. Disa nga punimet e saj u kushtohen artistėve tė famshėm tė Hollivudit, si: Blake Lively, Ryan Reynolds, Candice Swanepoel, Mario Dedivonic, Britteny Charry, Vin Diseal, Oliva Culpo, Gabby Reece, Beberexha (Bleta "Bebe" Rexha is an American singer-songwriter and record producer), fotografi i famshėm shqiptar Fadil Berisha etj.
Nė shumė projekte tė ndryshme me shumė piktorė, qė ajo ka marrė pjesė ka shkembyer pėrvojėn dhe talentin e vet me shumė artistė tė tjerė nga Neė York dhe shtete tė tjera tė SHBA.


Ajo bėn piktura tė ndryshme me ngjyra edhe nė murė. Njė pikturė tė tillė ajo e ka bėrė nė shtėpinė e saj. Flamuri amerikan zė njė pjesė tė faqades sė murit nė shtėpinė e saj. Ajo ka plane tė reja pėr tė ardhmen, mbasi ėshtė njė piktore e re dhe profesioniste.


Kėto ditė ajo ka hapur faqet e saj nė rrjetet sociale (_valentinaivezaj, ne Facebook, Instagram etj), ku ka ekzpozuar vizatimet dhe pikturat e veta, tė cilat janė mirėpritur shumė mirė edhe nga kritika. Njė gazetare nga Vienna e Austrisė dhe njė gazete dhe revistė nė Kosovė kanė shkruar me vlerėsime tė larta pėr talentin e vajzės sė re shqiptaro-amerikane Valentina Ivezaj.26/04/2017 - 22:29:46 | Komente: 0 | Shikuar: 884 |  |  | Lart
« Para | Tjetra »


This item is closed, it's not possible to add new comments to it or to vote on it