Ēadra kurdisur nga lobi grek nė Amerikė pėr vijimin e dominimit grek nė Shqipėri
Postuar më: 11-05-2017 | Ora: 20:23:06

Nga Vėzhguesi

Pas Vettingut Gjermania do sjell disa fabrika tė BMW nė Shqipėri. Vettingu pritet tė nxisė bum investimesh perėndimore nė vendin tonė. Drejtėsia e pavarur, dhe njė qeverisje pa korrupsion, garantuar nga Vettingu, kombinuar me krahun e lirė tė punės nė Shqipėri, janė faktorė qė do ndryshojnė faqen e vendit shpejt. E thėnė ndryshe, BE pritet tė aplikoj njė lloj "Plani Marshall" nė Shqipėri.

* * *

Krijimi i PD-sė nė '90 u bė nga lobi grek i Amerikės. Siē dihet tani, PD fillimisht u themelua nė ilegalitet, nė bodrumin e shpisė se Gramoz Pashkos, i kompromentuar mė herėt nga lobi i mėspėrm. PD nė ato ditė ishte vetėm njė grup ortodoksėsh, drejtuar nga Pashko, gjė qė s'mund tė kishte sukses nė njė Shqipėri me shumicė myslimane.

Pėr kėtė u fut nė lojė Sali Berisha, propozuar nga Elez Biberaj pėr lobin grek. Pra, duhej njė mysliman si fasadė, plus nga veriu (pėr t'u dukur sa mė larg grekėve), pavarėsisht se gjėrat do komandoheshin nė fshehtėsi nga lobi nė fjalė. E njėjta "filozofi" do emėronte mė vonė nė krye tė PD-sė Bashėn VS. Olldashit (ortodoks).

Nė fakt, edhe Ramiz Alia i parapriu asaj situate atėhere, pėr tė fituar simpatinė e lobit grek, kur vuri nė krye tė PP-sė njė ortodoks, Nanon, por pavarėsisht kėsaj lėvizje, PP (PS) ishte tejet jo popullore nė atė kohė, plus lėvizja ishte nė drejtimin e "gabuar".

Vendimi i parė (qė nė ditėn 1) i qeverisė Berisha nė '92, ishte lejimi i Janullatos nė krye tė Kishes Ortodokse shqiptare, pėr tė nėnkuptuar se ai tani ishte vėnė zyrtarisht nė shėrbim tė grekėve. Pjesa tjetėr e historisė dihet tashmė. Pėr 25 vjet lobi famėkeq grek i Amerikės sundon Shqipėrinė, dhe e destabilizon sa herė qė vendit i hapet dritare zhvillimi, si Vettingu sot.

Pikėrisht pėr kėtė ėshtė ngritur ēadra, dhe pikėrisht pėr kėtė po sakrifikohet PD, qė pėr lobin grek tė Amerikės s'ka kuptim tė vijoj, nėse nuk mbron "protektoratin" grek nė Shqipėri.

* * *

"Protektorati grek" nė Shqipėri prej 25 vitėsh e pėrdor vendin tonė si oborr tė pasėm tė maskarrallėqeve tė tyre, kryesisht pastrim parash, trafikim tė paligjshėm mariuane, si dhe tė tjera burime tė lehta parash, siē ishin firmat piramidale tė '97-s, apo trafikimi e asgjėsimi i armėve tė komunizmit etc. Dhjetra miliarda dollarė pastrohen ēdo vit nė Shqipėri, nga bankat, bizneset, universitet greke nė Tiranė, kurse industria e mariuanės krijon gati 10 miliardė dollarė nė vit pėr kartelėn greke qė komandon prodhimin e trafikimin e drogės nga Shqipėria pėr nė Greqi e Itali.

Interesat e mėsipėrme greke, kombinuar me ato tė nacionalizmit famėkeq grek (garantuar nga Janullatos), tė stabilizuara prej dekadash nė Shqipėri, pritet tė goditen (fshihen) njė-herė-e-pėrgjithmonė nga Vettingu, dhe nė vend tė tyre do vėrshojnė kompanitė e bizneset perėndimore. Kjo ėshtė kontradikta sot, dhe falė Perėndimit, pas 100 vjetėsh tashmė, Shqipėria mė nė fund pritet tė fitoj pavarėsisinė e vėrtetė.

Më: 11-05-2017 | Ora: 20:23:06 | Shikuar: 1103 |  


This item is closed, it's not possible to add new comments to it or to vote on it

« ParaTjetra »