Faleminderit Shqipėri qė injorove ruso-filin Basha(r)
Postuar më: 13-05-2017 | Ora: 10:19:44

Nga Vėzhguesi

Kur je larg Shqipėrisė dhe shikon turbullirat atje, natyrshėm mendon se tė paktėn pėr vete je rehat, larg rrėmujės. Por, kėtė rradhė ēuditėrisht s'ishte kjo ndjesi, pėrkundrazi, kishe njė dėshirė tė ē'frenuar tė jesh nė Shqipėri, pavarėsisht rrezikut. Pse? Sepse kėtė rradhė Shqipėria ėshtė nė udhėkryqin e saj mė tė madh historik, dhe me ē'duket, shpirti i saj i lashtė tė thith sado larg tė jesh.

20170513-protesta.jpg
Dje (njė ditė para protestės sė PD-sė), "Financial Times" kishte publikuar njė artikull pėr Shqipėrinė, me autor njė farė Davi Clark, me titull: "BE s'duhet tė injoroj rrėshqitjen e Shqipėrisė nė kaos". Njė artikull totalisht nė favor tė Bashės, sikur kishte pėrkthyer fjalimet e tij nė ēadėr.

Po kush ėshtė David Clark, autori i shkrimit? E pabesueshme por e vėrtetė, David Clark ėshtė Kryetari i Fondacionit Rus nė Londėr, dhe njė mbėshtetės fanatik i Putinit. Nė blogun e tij (linku nė vijim) shkrimet i shoqėron me flamurin rus: http://blogs.ft.com/beyond-brics/author/davidclark/

Pyetja tani ėshtė: Ēfarė mutin do Kryetari i Fondacionit Rus nė Londėr, dhe fanatiku i Putinit, tė shkruaj artikull nė favor tė Bashės, vetėm njė ditė para protestės sė shumė-pėrfolur tė PD-sė nė Shqipėri? Kaq hapur e shqeto po veprojnė tani?

Pėrgjigja ėshtė super-evidente. Vetėm ata qė s'kanė shpirt tė lasht shqiptar s'kuptojnė ēfarė po ndodh.

Më: 13-05-2017 | Ora: 10:19:44 | Shikuar: 1085 |  


This item is closed, it's not possible to add new comments to it or to vote on it

« ParaTjetra »