Sali Leka: Bisedė me socialistėt e pėrkushtuar e demokratėt e betuar

Me paktin Rama-Basha, partia socialiste ėshtė forcuar, dhe lartėsuar, ndėrsa pedeizmi dhe berishizmi janė dobėsuar dhe poshtėruar.
Partia socialiste me kryetar dhe kryeministėr Edi Ramėn ėshtė modernizuar, e dituruar e kulturuar e demokratizuar, ndėrsa pedeizmi dhe berishizmi, kanė skaduar, janė skrupzuar, kanė gėlltitur dhe pėrtypur gelbockat e tyre tė qelbura qė zbrazėn nėntėdhjetė ditė nė ēadrėn e llumzhumit. Pedeizmi dhe berishizmi tre muaj ulėriti, sokolliu, llomotiti, gumzhiti, pėshtyu, por tė tėra i lėpiu.
Edi Rama qėndroi me betim dhe guxim si nė fillim, do tė shkoj nė votime edhe i vetmuar, pa leseizmin, as me pedeizmin dhe berishizmin e skarcuar.
20170606-sali.jpg
Sali Leka, shkrimtar
E theksoj pedeizmi i skarcuar, i molepsur, i infektuar, i mikrobizuar deri nė zemėr dhe mushkėri. Pedeizmi i sunduar nga berishizmi, pėr tė bėrė rrėmujė, katrahurė dhe batėrdi, ashtu si bėri nė muajt janar, shkurt, mars 1997, por nuk mundi ta bėnte katastrofėn e tmerrshme, tė llahtarshme nė pranverėn e vitit 2017. Dhe pedeizmi berishist as ka pėr tė mundur pėr tė bėrė tragjedi makabre edhe si tragjedia e pėrgjakshme e Gėrdecit nė 15 mars 2008. Kurrė jo! Del pyetja pse?
Pėrgjigja: Sepse partia socialiste e sotme ekziston dhe do tė ekzistojė akoma mė e forcuar nė vitin 2021.
Partia socialiste me kryetar dhe kryeministėr Edi Ramėn, nė vitin 2025 do tė jetė mė e konsoliduar, mė e lartėsuar, mė e modernizuar, mė e kulturuar, mė e dituruar, por mė e palodhur, mė e papėrtuar pėr tė kontribuar pėr zhvillim, progres dhe qytetėrim tė popullit shqiptar.
Nuk mund tė bėhet integrimi Europian pa njerėz tė qytetėruar, tė kulturuar, dhe pa etikė njerėzore shembullore.
Redaksinė e gazetės qė javėn e katėrt tė muajit maj botoi dy shkrimet “Me paktin Rama Basha partia socialsite nuk ekziston mė“ dhe shkrimi i dytė “Pakti Rama Basha, genocid mbi partinė socialiste“. Unė i falenderoj dhe e kam obligim Edi Ramės t’i bėj sugjerim. Dy personat qė kanė shkruar dy tregimet me gelbocka dhe mysibecka nė muajin shtator 2018, duhet tė ulen nė bangat e klasės pestė tė shkollės nėntė vjeēare, se janė me shkollė fillore.
Ka edhe tė tjerė qė shkruajnė fjalė tė gjuhėve tė huaja, por nuk u dinė kuptimin edhe u bėjnė shumė keq pėrkthimin. Ky qė shkruan genocid i Edi Ramės. Fjala genocid, fjalė jo shqipe dhe nuk i dinė kuptimin, as pėrkthimin, por etiketojnė Edi Ramėn genocidist mbi socialistėt. Nė njė shkrim tjetėr do tė tregoj me fakte konkrete se Edi Rama, nuk ėshtė dhe as ka pėr tu bėrė genocidist i tmerrshėm, por do tė bėhet vital i vullnetshėm, fisnik humanist dhe modernist i zellshėm. Kurse sot tregoj genocidist nuk ishte as mizoristi Enver Hoxha, as zuzaristi Ramiz Alia, qė kanė burgosur, internuar, pėrndjekur dhe pėrsekutuar egėrsisht 125 shkrimtarė humanistė dhe demokratė modernistė tė pėrkushtuar pėr zhvillim dhe progres nė ato vite tė Shqipėrisė socialiste.
Shkrimtari Sali Leka lirik, erotik dhe eposik i betuar me 124 shkrimtarė tė tjerė, si edhe 750 intelektualė dhe specialist tė aftėsuar, tė kulturuar pėr zhvillimin, progresin dhe modernizimin e Shqipėrisė socialsite. Me burgosjen dhe pėrsekutimin e tyre, u ndalua zhvillimi, u pezullua progress, u shkretua e konomia kombėtare, industria, bujqėsia dhe u katranos letėrsia, arti kultura.
Kurse Edi Rama as ka vra njeri, as burrė, as grua, as djalė, as vajzė, as fėmijė, as ka burgosur, as ka torturuar as shkrimtarė, as intelektualė, tė kulturuar ashtu si Enveri dhe Ramizi, dy kupolistėt e byrosė politike antihumaniste, antidemokratike.
Kurse Lul Basha ka vrarė me 21 janar 2011 katėr djem dhe burra tė pafajshėm nė bulevardin e Tiranės, aty ku ngriti ēadrėn e katrahurės me 18 shkurt 2017, por me 21 janar 2011, Lul Basha ishte nėn komandėn e monstruozit dhe tė munafikistit tė stazhionuar.
Emrin e kėtij monstruozi dhe munafikisti do ta publikoi triumfi i Vetingut tė drejtėsisė, mbas votimeve tė 25 qershorit, por na janė idhnuar pezmatuar dhe kanė nisur tu vuajtur servilickit, zgėrdheckit, urithkit e shtrembėruar tė monstruozit tė tėrbuar, dhe munafikistit tė shtrembėruar.
Kurse unė e kam obligim tė falenderoj, me betim Edi Ramėn dhe tė vazhdoj tė tregoj ēdo ditė ngjarje tė vėrteta edhe mbas 25 qershorit me debat dhe bashkėbisedim edhe me Edi Ramėn, edhe me Lul Bashen, ndėrsa shtrembaluckit dhe dredharakėt do ti demaskoj qė tė drejtohen, do tė vitalizohen dhe tė lartėsohen nėse duan me u lartėsuar.
Shumė i nderuar Edi Rama!
Shumė tė admiruar socialistė dhe demokratė.
Nė qershor 2013 Shqipėria ishte e rrėnuar, e pėrēmuar dhe e shkretuar pėr ibret dhe mysibet. Nė atė gjėndje agonike katastrofike, unė me dėshirė dhe vullnet nuk do tė pranoja me drejtuar Shqipėrinė nė asnjė post dhe funksion edhe sikur tė mė jepeshin me detyrim dyqind tonelata tė mbushura me florinj e dollarė.
Kurse Edi Rama mori nė dorėzim postin dhe funksionin mė tė vėshtirė, mė tė stėrmunduar me pagėn mujore tė kryeministrit, katėr herė mė tė vogėl, mė pak sesa paga dy javore e narcizistit dhe munafikistit tė hipokrizuar i kamofluar, i konventruar, i monstruozuar.
Tė falenderoj Edi Rama, tė falenderoj.! Arrite nė muajin janar 2017 me bilancin e punės tė dobishme pėr tė mirėn e popullit shqiptarė i ndarė nė socialistė, demokratė, pedeistė, leseistė, zogistė, ballistė, blushistė.
Kurse narcizisti dhe munafikisti u egėrsuan dhe filluan sulmin e tmerruar kundėr Edi Ramės dhe qeverisė socialiste shumė produktive moderniste progresive.
Narciziu dhe munafikiu e filluan sulmin e tėrbuar kundėr Edi Ramės nė janar 2017, hapur publikisht, se fshehurazi tinzisht e kanė filluar ligėsinė dhe egėrsinė kundėr Edi Ramės nė janar 2016.
Dymbėdhjetė muaj rresht Edi Rama dhe qeveria socialiste kanė bėrė punė tė madhe shembullore kombėtare madhėshtore nėn tehun dhe presionet zuzare tė narcizistit dhe munafikiut. Kurse intriguckit sharlatanistė ēdo ditė mbushin faqet e gazetave me sajime, gelbocka, trillime, gėnjeshtra neveritėse pėr tė nxirė imazhin e shkėlqyer tė mrekulluar tė Shqipėrisė tė modernizuar nė krahasim me batėrdinė e rrėnuar deri nė vitin 2013.
E theksoj: Edi Rama dhe qeveria socialiste progresive moderniste se deputetėt leseistė me Ilir Metėn nė krye i dorėzuan mandatet ligjore juridike kushtetuese.
Edhe ministrat leseistė i liruan karriget e zyrave tė shtetit, dhe filluan tė shkruajnė nėpėr gazeta, tė flasin nėpėr studio televizive. Neve deputetėt leseistė duam mė shumė Shqipėrinė se partinė, duam mė shumė lirinė dhe demokracinė sesa qeverinė, arrogancėn dhe kokfortėsinė e deputetėve dhe ministrave socialistė qė nuk dorėzojnė mandatet dhe nuk lirojnė karriket e ministrave.
Unė me shokėt e mi socialistė dhe demokratė kemi biseduar dhe bisedojmė: Si ėshtė e mundur qė deputetėt leseistė tė mazhorancės parlamentare tė votuar nga populli tė mandatuar me ligj dhe kushtetutė dalin e thonė: E dorėzojmė mandatin se nuk duam ligj por duam Maliq, nuk duam qeveri qė e kemi aprovuar vetė, se ministrat janė kapur si peshqit nė rrjetė.
Unė jam skandalizuar qė kur presidenti Bujar Nishani dekretoi datėn e zgjedhjeve 18 qershor 2017, deputetėt leseistė sulmojnė qeverinė e tyre me britma dhe ulurima: Tė largohet qeveria dhe tė fitojė Shqipėria.
Kjo qeveri nuk bėn demokraci, as zgjedhje tė lira dhe tė ndershme. Kurse Lul Basha ngriti ēadrėn nė rrugėn e urbanit ngjitur me oborrin e kryeministrisė dhe tre muaj rresht kėrkoi qeveri teknike, pa Edi Ramėn. E kėrcėnonte Edi Ramėn i thoshte: Shporru nga kryeministria se do tė gremis nė ujėrat e Lanės.
Unė e kam demaskuar Lul Bashėn nė shtatė tregime se nuk kuptonte qė frymėzuesi dhe inisiatori i ēadrės tre mujore ishin nga brenda pedeizmit, ndėrsa inspiruesi dhe purgatori ishin nga brenda mazhorancės parlamentare dhe koalicionit PS-LSI. Nė asnjė vend tė botės sė qytetėruar demokratike tė kulturuar nuk ka ndodhur qė koalicioni tė bėjė manovra sofistike, kundėr qeverisė sė tij tė formuar nga vetė koaliconi.
Kur dekretohet data e zgjedhjeve qeveria ka shumė punė, pėr tė bėrė dhe duhet ndihmuar, inkurajuar, por pikėrisht nė lėmshin e kėtyre punėve tė qeverisė, Edi Ramės iu kėrku me doemos kapni dhe burgosni kriminelat e drogės tė kanabisit dhe kusarėt qė do ti vjedhin votat nė 18 qershor. Mė shumė sesa Lul Basha i ngujuar nė ēadėr ishin deputetėt leseistė nė parlament, pushtet dhe qeveri qė mbushėn faqet e gazetave dhe studiot televizive me shkrime dhe intervista se vendi po shkon nė gremisje, do tė rrezikohet stabiliteti me votime pa garanci dhe pa opozitė.
Del pyetja dhe duhet tė pėrgjigjemi: Pse nuk kishin forca deputetėt socialistė dhe leseistė tė votuar nga populli pėr tė siguruar votime me garanci dhe pėr tė mbrojtur vjedhjen e votave nga kusarėt
Dhe pyetja tjetėr: Kaq tė fortė qenkan kusarėt e votave qė nuk i bėn zap, as i kap dot parlamenti me qeverinė Edi Rama dhe koalicioni i dy partive socialiste LSI e Ilir Metės edhe kryetar parlamenti.
Nė fakt nuk kishte as ka kusarė votash, por kishte shpiksa imagjinarė zuzarė skurrikė, por nė publik nxirrnin Lul Bashėn ēdo ditė nė ēadrėn mediatike deri nė 18 maj dita e shėnuar e paktit Rama Basha. Pakt shembull dhe model eposik, pėr zhvillimin, progresin dhe integrimin e Shqipėrisė.
Edhe pyetjeve tė mia qė bėra sot, Edi Rama u ka dhėnė pėrgjigje me 18 maj nė mėnyrė preēizive. Edi Rama mendimtarė vizionarė u ka dhėnė pėrgjigje tė tėra pyetjeve, mėdyshjeve dhe dilemave tė popullit. Tani retė e mjegullta me stuhi dhe suferinė janė larguar dhe po shkėlqejnė rrezet e diellit tė majit dhe qershorit, por do tė shkėlqejnė edhe tė dhjetorit dhe tė janarit 2018.
Edi Rama mua ka tetė vjet qė mė ka vitalizuar, se me vullnet tė aftėsuar dhe guximtarė i betuar pėr drejtėsi dhe demokraci tė garantuar pėr ēdo njeri unė isha vetė dhe do tė jemė me tė vėrtetė.
Edi Rama ishte dhe ėshtė politikani mė i qartėsuar, mė i hapur me bash dhe has me transparencė tė pastėr publike, por tani doli edhe me eksperiencė tė plotėsuar pėr tė qeverisur dhe drejtuar pa u strukur, pa u lėkundur dhe pa u shtrembėruar si dredharak i zhytur nė batak. Tani nė batak janė zhytur narcizisti, munafikisti i hipokrizuar, frymėzuesi, inisiatori, inspiruesi dhe purgatori i zemėruar i ēadrės.
Edi Rama dhe Lul Basha nuk e kanė obligim me i nxjerrė nga bataku i llum zhumit ku janė zhytur kėta frikacakė rezilick tė ndyrėsuar. As nuk janė mėktarė nėse do tė zhgėrryten akoma mė shumė nė batakun e skrumit qė kanė dy vjet qė e gatuajnė pėr tė zhytur Edi Ramėn.
Dy lexues tė njohur mė thanė: Ti Sali je shkrimtar demokratė antikomunist, antienverist, por edhe anti berishist, anti pedeist. Largohu nga Edi Rama, dhe nga Lul Bashisti dhe nga Berishisti pedeisti. Largohu nga Edi Rama dhe bashkohu me Ben Blushin shkrimtari qė ka botuar katėr libra.
Edhe unė dy lexuesve u fola, u tregova: Socialistėt e vėrtetė sot dallohen dhe provohen. Janė ata qė qėndrojnė me Edi Ramėn dhe kontribojnė akoma mė shumė pėr drejtėsinė dhe demokracinė, pėr tė mirėn e popullit shqiptarė dhe pėr tu zhvilluar Shqipėria, pėr tu modernizuar.
Ben Blushin e kam koleg shkrimtarė me katėr libra. Edhe unė kam botuar katėr libra, por librat e mia nuk janė si librat e Blushit me sajime, trillime, gėnjeshtra dhe gelbocka fantazmorike qė Blushi i sheh nė ėndėrr natėn dhe i shkruan ditėn ėndrrat e matufepsura, hipnotizuese, sugjestionuse tė rėndomta, tė neveritura.
Kurse unė shkrimtari Sali Leka tėrė ditėn punoj dhe natėn shkruaj tregime tė vėrteta me ngjarje qė kanė ndodhur ditėn. Asgjė nuk shtrembėroj, as shpif, as gėnjej, as spekulloj por tregoj dhedemaskoj tė ligat zuzariste dhe sharlataniste.
Ben Blushi nuk ka parti politike pėr tė mirėn e popullit as pėr tė forcuar dhe konsoliduar drejtėsinė me demokraci tė vėrtetė, por ka dy redaksi gazete dhe dy televizione nė ortakėri skurrike me dy oligarkistė, profanistė, megalomanistė, trustistė, manipulistė, qė botojnė dhe reklamojnė trillime tė rėndomta, disinformuese skandaloze, me ilustrime dhe montazhe pompoze dhe pandehin, ėndėrrojnė sikur populli shqiptarė kėto gelbocka, urithka, zgėrdhecka monstruoze, i han, i pėrtyp si djathi, gjalpi dhe si zarzavate vitaminoze.
Ben Blushi nuk bėhet lider publik, as burrė shteti fisnik eposik, edhe nėse reklamojnė e pompozojnė dyqind gazeta dhe dyqind televizione Afrikane dhe Aziatike, Australiane dhe oqeanike.
Del pyetja pse? Pėrgjigjen e kėsaj pyetje e japin dy fjalė tė urta tė popullit shqiptar: Gėnjeshtra dhe shpifja i kanė kėmbėt e shkurtėradhe nuk u qėndrojnė kėllqet, por u kėputen. Fjala e dytė: Kur nuk je vetė taban vigan, nuk tė mban dega atje lart nė plep nė man.
Kurse unė kam folur, shkruar dhe do tė flas, do tė shkruaj: Popullit shqiptarė sot nuk i duhen shtimi i numrit tė partive skurrike spekullante obskurante, pa vision as program modernist, pa alternativa as perspektiva tė vėrteta demokratike, tė hapura publike, tė drejta juridike, por i duhen djem dhe burra tė arsimuar, tė kulturuar, guximtarė tė betuar dhe mendimtarė vizionarė tė admiruar. Ben Blushi dhe tė tjerė si ai, as nuk ishin socialistė, as nuk kanė pėr tu bėrė. Blushi ka dy vjet qė ka ngritur mullirin pėr tė bluar krunde, bykra tė kalbura, derisa tė ndryshken.
Kalbėsirat tė ndryshkin, tė infektojnė, tė qelbėzojnė.
Kurse Lul Basha ėshtė Enveri i vogėl i shekullit 21, por ndryshe nga Enveri i madh i shekullit 20, qė nuk u komandonte nga askush. Luli ynė i sotėm komandohet nga turli sorollopi dhe gelbocku. Kam besimin se duke bashkėvepruar me Edi Ramėn guximtarė i provuar Lul Basha do tė bėhet mendimtarė vizionarė i dalluar.
Nė Shqipėri ka politikanė shumė tė rėndomtė qė mbahen si guximtarė viganė, por nė fakt janė sharlatanė dhe megalomanė tė neveritur.
Sharlatanizmi dhe megalomanizmi nuk janė viganizim, as vitalizim, as guxim jetik sublim eposik.06/06/2017 - 06:49:49 | Komente: 0 | Shikuar: 936 |  |  | Lart
« Para | Tjetra »


This item is closed, it's not possible to add new comments to it or to vote on it