A Po Japin Kosovart Prova se e Meritojne “Pamvarsine e Pakushtezuar”?

Thonte Volteri: “Para se te diskutojme, duhet te percaktojme termat qe perdorim”. Prandej ēka kuptojme neve me termin “Kosovart”?: Kosovart jane shqiptart, qe kan banuar ne Kosove ne jete te jetve. Deri para pushtimit te shqiptarve nga turku te gjithe keto shqiptar me banim te gjithmonshem ne Kosove, pra kosovart, kane qene kristjan apo siē i quajshin turqit “Kaurra”.

Rubrika: Me Kokedhimen ne: ''Si te Behesh Milioner''

Ky poster ishte vene sot ne "Gazeten Shekulli".
null
Pra, nese keni ndonje pyetje per problemet e shfaqura aty, kontaktaktoni Kokedhimen ne emisionin "Si te behesh milioner". Me fjale te tjera, kjo do te thote se Kokedhima e ka zgjeruar problemtatiken e keshillave te tij dhe tashme ai eshte mese kompetent per linjat ne vijim: (1) te meson te behesh milioner (me dollare); (2) te jep mundesi te besh biznes; (3) te fitosh para; (4) te zhvillosh karriere; (5) te ndertosh ekonomi... POR JO te besh te 99-at (sic i ka bere vete) pa i hyre asnje gjembe ne kembe. Kompetence, zgjuarsi, budallallik, mashtrim apo krim eshte karriera e Kokedhimes. Nje gje s'kuptoj ketu, perse i ka hyre kesaj punes se emisioneve radiofonike, cfare synimi ka?

Histori: Konica «Shqipėria - Kopshti Shkėmbor i Evropės Juglindore» (6)

KREU V / Fustanella piktorike/Pėr shkak tė sistemit politik-shoqėror individualist nė Shqipėri nė tė kaluarėn dhe tė zakoneve tė forta tė njė jete tė ngulur pėr gratė, tė veēuara nė krahina tė pavarura, kostumet e grave kanė njė larmi tė madhe formash. Pa dyshim,

Njerez fatkeq te semure nga ''virusi Berisha''

Nga Kritika

Ndersa isha ulur duke pire nje kafe, ne banakun e nje prej bareve te qytetit, pashe qe hyri ne lokal nje shqiptar. Per te qene i sinqerte nuk e njihja shume mire zoterine ne fjale, dhe nuk kisha biseduar ndonjehere gjate me te, gjithsesi e thirra qe te pinte nje kafe dhe ai e pranoi ftesen me kenaqesi. Kur je ne vend te huaj (sidomos i vetem duke pire dicka ne ndonje Bar), shfaqja apo prezenca e ndonje bashkeatdhetari eshte me te vertete e mirepritur dhe e deshiruar.

Hipokrizi apo Arrogance e Kandidatit Olldashi

Hipokrizia e kandidatit Olldashi eshte fatkeqesisht, ose fatmiresisht, kaq e hapur saqe mund te pershkruhet fare mire si arrogance. Ne mitingun e djeshem policet e sherbetoret e rradhes, kundrejt cdo llogjike dhe ligji, hoqen me karotrec makinat e parkuara brenda kuadrateve te lejuar.

Hiperinflacionizem dhe Gjakosje e Votes

Politika shqiptare ne keto 15 vjet eshte prezantuar ne pergjithesi si drite shkurter dhe teper separatiste. Ajo ka operuar me ide fikse, te nderthurura me interesa dhe mentalitete te vogla individesh.Keto levizje kaotike mesjetare, jane bere duke shkelur mbi Shqiperine dhe shqiptarin.

Xhon Belushi, Shumė Humor e Tragjedi

Skena ėshtė i vetmi vend nė botė ku unė di se ē'bėj” (Xhon Belushi) Pa mbushur ende 30 vjeē, ai ishte aktori kryesor nė njė nga filmat mė tė mirė komik (Animal House), kishte shkėlqyer si yll i varietesė humoristike mė tė suksesshme televizive (Saturday Night Live) dhe kishte albumin mė tė shitur tė muzikės blues (Briefcase Full of Blues).

Kosova Mes Termave dhe Realitetit tė Mėvetėsisė

Pavarėsi ėshtė njė term, i cili edhe pse nuk ka mundur tė jetė nė fjalorin e paketės sė kryenegociatorit tė OKB pėr statusin e Kosovės, Matti Ahtisari, nuk privon asnjė ėndėrr kosovare ta prek kėtė realitet tė paguar me gjak e sakrifica. Ajo qė i ėshtė ofruar kosovarėve nė parim pėr tė ardhmen statusore, ėshtė pa asnjė mėdyshje sovraniteti dhe gjithė atributet e njė shteti demokratik, duke shkalafitur njėherė e pėrgjithmonė ēdo pretendim serb nė Kosovė.

Keta te“Pa Kulturuar” na Ndjekin edhe Kaq Larg Shqiperise

Diten e premte dhe te shtune ketu ne qytetin e Windsorit Kanada, u kryen sherbimet ceremoniale per legjenden e sportit shqipetar Arben Minga. Ishte nje respekt e prezence e jashtezakonshme per te nderuar vepren e tije. Bashkeatdhetare tane nga Windsori, Michigani, Chicago e deri Montreali nderuan vepren e ketij gjigandi te sportit shqiptar.

Nje Dite ne Fushate me Berishen...

Ne vijim te fushates elektorale, te dielen z. Berisha ishte ne qytetin e Kukesit ku prezantoi kandidatin e PD-se per Kryetare Bashkie. Me poshte po pasqyroj disa nga linjat kryesore te fjales se z. Berisha ne mitingun perkates: “Dėshiroj tė pėrulem me nderim tė thellė dhe mirėnjohje tė pakufishme, ndaj jush, qytetarėve tė Kuksit dhe tė gjithė banorėve tė kėtij rrethi, qytetarėve tė Hasit, tė Krumės, tė Bajram Currit dhe tė gjithė banorėve tė Tropojės.”

Kush Do te Kisha Qene Une Sot?

Kurr nuk do te me kishte shkue nder mend tia beja kete pyetje vehtes. E pse? Sepse kjo gja ne fakt nuk ka randesi. Por duket se pra paska randesi. Atehere po e filloj me nji pyetje tjeter paraprake:

Histori: Konica «Shqipėria - Kopshti Shkėmbor i Evropės Juglindore» (5)

KREU IX Feja I Pasardhėsit zakonisht i ngjitin njė etiketė me pak fjalė ēdo shekulli tė kaluar: bashkėkohėsve, duke qenė nė shtjellėn e ngjarjeve, u mungon perspektiva e nevojshme pėr tė pėrgjithėsuar tiparet karakteristike tė kohės sė vet. Ka mundėsi qė njerėzimi nė tė ardhmen ta mbiquajė epokėn tonė si njė mashtrim nė ngut e sipėr. Njė shfaqje e kėsaj prirjeje tė sėmurė

Noli, Zogu dhe Komunizmi

Do deshiroja te beja disa komente rreth qendrimit te Nolit ndaj komunizmit. Se pari, nje parethenie. Kasetat me zerin e Fan Nolit nuk merren me politiken aktuale, por jane marre nga fjalimet e tij per pervjetorin e Vatres, Diellit, apo nga disa interviste bere nga Zeri i Amerikes rreth perkthimet dhe shkrimet e tij letrare dhe biblike ne shqip dhe anglisht.

Kosovės i Sugjerohet Pavarėsia e Kushtėzuar

Kishte kohė qė na ishte ofruar ky term “pavarėsi e kushtėzuar” pėr Kosovėn. Mesazheri i Europės tek shqiptarėt Besnik Mustafai u pėrpoq tė mėsonte veshėt e shqiptarėve me kėtė term nė mėnyrė qė kur tė vinte koha shqiptarėt ta pranonin atė pa diskutim si mė tė mirėn.

Politika e Berishes per Zhvillimin e IT ne Shqiperi

Berisha dhe zhvillimi i teknologjise te informatikes ne Shqiperi. Nje krahasim: Berisha / + Bota: -Berisha: Sapo erdhi ne pushtet nisi bashkepunimim me Microsoft ne nivel qeveritar: Kjo do te thote qe ne do paguajme para nga buxheti per software te Microsoft.
«Para | 1 | 2 | 3 | ...| 140 | 141 | 142 | 143 | Tjetra»