Perse Qendron i Stepur Kryeprokurori?

Nga Gent
Presidenti dhe gjykata kushtetuese morren vendime qe e nxorren anti-ligjor komisionin dhe veprimtarine e tij, me te cilat Saliu i'u kundervu kryeprokurorit. Ishte e natyreshme qe kryeprokurori, mbas kesaj,si person juridik dhe si individ duhet te bente akt-padi kundrejt Saliut per demin qe i'u shkaktua institucionit te prokurorise dhe familjes se vet.

Shkėmbim Grushtesh nė Tropojė pėr Nipin e Sali Berishės

Nga Fatime Kulli

Torra” e Aleksandėr Biberajt, “dhuratė” pėr Sali Berishėn. Kandidati pėr kreun e bashkisė Tropojė, nipi i Sali Berishės Grushte dhe shqelma nė mbledhjen e kryesisė sė Partisė Demokratike nė Tropojė.
1.
Sipas burimeve tė besuara tė degės sė Partisė Demokratike nė Tropojė, mėsojmė, se me datėn 24 janar u mblodh

«Menaxheri» Olldashi, dhe Policėt qė Nuk Kanė Marrė Ende Rrogėn...

Nga Kimet Morina

Suksesi i fundit qė Sokol Olldashi arriti nė detyrėn e ish ministrit tė Brendshėm ishte mosdhėnia e pagave pėr policėt, njė gjė qė nuk u arrit tė bėhej as nė pikun e trazirave mė tė rėnda qė ka kaluar nė kėtė periudhe tranzicioni, as nė 1992, as nė 1997...

A Duhet te Fitoje PD me Ate Kanditature si Lorenc Luka?

Nga "shkodrani ne mergim"

Mora vesh se kanditatura per kryetar bashkie eshte Lorenc Luka (Loli i ndermarjes metalike). PD a don me fitue ne Shkoder apo don me humbe ne shkoder me kete kanditature. Kush eshte Lorenc Luka ne rradhe te pare? (besoj se te gjithe e njohin ne Shkoder) Cfare aftesish ka ai si person (me ate shkolle juridiku qe ai e ka marre, qe e dime te gjithe se si e ka marre)?

Pėrballja me tė Vėrtetėn

Nga Besnik Kryeziu

Pakoja e tė dėrguarit Special tė Kombeve tė Bashkuara z.Ahtisarit, pas shumė shtyrjeve e vonesave mė nė fund do tė arrijė nė Prishtinė. Nėse gjėrat do tė rrjedhin sipas logjikės normale kjo pako do tė duhej tė mbyllte dilema e jo tė hapte. Duhej tė mbyllte konflikte e jo tė hapte konflikte. Ne si qytetarė dimė pak, shumė pak, se pėr ēka ėshtė biseduar nė

KESH kėrkon «Thembrėn e Akilit»

Nga Albert VATAJ

Krizės sė rėndė energjetike, sė cilės ka gjasa t’i bėjė derman edhe kėsaj here vetėm Zoti, si pėr qesėndi kanė ardhur t’i bėjnė karshillėk novacionet dhe idetė revolucionare qė gėlojnė nė mendjet e ndritura tė “dikasterit tė territ”. Korporata Elektroenergjetike me tėrėsinė e ideve qė hedh nė tregun “qirindritės” ėshtė kthyer nė njė laborator eksperimental.

A Thue Mund ta Kalojne Kosovart «Provimin»?

Nga Paul Tedeschini

Sadoqe Shqipnia sa e sa here gjate 2000 vjetve asht kene pushtue prej t’huejsh, asnjeri deri m’sot nuk ka pase guximin me thane se ajo nuk asht toke shqiptare. Po Kosova a asht toke shqiptare? Serbt thone Jo! Kosova nuk asht toke shqiptare, por asht toke serbe. Serbt pohojne se “…ne Kosoven serbe Turkia pat prł shqiptar te kethyem

Rezultatet e Zgjedhjeve nė Serbi tė Pritshme pėr Shqiptarėt

Nga Linda

Siē u pa, nga rezultati i zgjedhjeve, nė Serbi fitoi Partia ultranacionaliste e Sheshelit. Fitorja e saj ėshtė e logjikshme, pėrsa kohė pėr Serbinė ėshtė shtruar ēėshtja nacionale, e rrudhjes sė saj. Vetė fakti qė kjo Parti mbronte idenė e mosshkėputjes sė Kosovės, natyrshėm tregon qė ajo do tė pėrkrahej nė zgjedhje si nga serbėt e Kosovės dhe nga popullsia serbe nė pėrgjithėsi, e cila ėshtė ushqyer me frymėn se Kosova ėshtė djepi i Serbisė.

Shqiperia 2007: Balte Dhe Kallamishte!

Nga Konrad Shala & Co...

Ose “kallamishte dhe baltė”, sipas titullit qė mori libri i autorit spanjoll Blasko Ibanjez. Ky autor, i cili sforcohet me vullnet tė mirė tė na tregojė se kur njeriut i vjen laku nė grykė, arrin tė nxjerrė diēka edhe nga balta, nuk mendonte kurrėsesi qė ky titull do pėrshkruante qartazi njė

Bamir Topi Pėrballė Nanos

Nga Eduard Zaloshnja - "Gazeta Panorama"

Para 11 janarit, sa herė qė pyeteshin rreth kandidaturės sė Nanos pėr postin e Presidentit tė Republikės, pothuajse tė gjithė eksponentėt kryesorė tė PD-sė i pėrvidheshin me burracakėri pyetjes. Pėrveē dyve: Jozefina Topallit dhe Bamir Topit. E para, nisur ndoshta thjesht nga morali i saj politik, e bėnte tė qartė se nuk mund t’ia jepte

Filozofia e Politikės sė Paqes, Mbi Njė Fushė tė Minuar

Nga Albert Vataj - 23/1/2007

Zhurma nervacingėritėse qė provokoi takimi Nano-Berisha tejkaloi premisat pozitive pėr njė kėndvėshtrim tė ri tė politikės shqiptare, njė tjetėr kahje qė propozohej turravrapit qė kishte marrė nė kėto momente kur i gjithė faktori ndėrkombėtar kishte drejtuar projektorėt e vėzhgimit tekkėndej.

Pse Nano Ka Frike te Bej Opozite?!

Nga Vezhguesi - 22/1/2007

Eshte interesant fakti se Nano asnjehere gjate gjithe jetes se tij politike nuk ka bere opozite. Nese i referohemi se shkuares, fillimit te '92, ai shume shpejt u fut ne burg nga Berisha dhe gjate tere kohes se sundimit te pare te z. Berisha ishte "brenda", pra nuk mundi ta tregoje veten se si bente opozite.

Poshte Partia Demokratike e Berishes ! Rrofte Partia Demokratike e Shqiperise!

Nga Ge. Ce. - 22/01/2007

Fushata elektorale u hap. Me sfond, nje dekor te ideuar nga eksperte amerikane te komunikimit, Berisha nisi perdorimin e gjuhes qe e ka nxjerre nga fjalori me titull "Te Folurit Percart", autor i te cilit eshte vete ai. Te shkreteve eksperte amerikane ju shkoi dekori dem. Ka disa

Kur Komunistet dhe Zagaret e Tyre Pellasin per Pushtet

Nga Patrioti - 22/01/2007

Politikat e deritanishme na kane dhene vazhdimisht, nje politike te servirur prej mushkes, megjithese jemi ne shekullin e super mekanikoelektronikes. Ne perseri, transportin per te ushqyer popullin e tejskamur, e bazojme ne ate te mushkes dhe te berit demokraci nga

Kombi, Feja dhe Precedenca te Historise

Nga Astrit Lulushi, SHBA - 21/1/2007

Origjina eshte pika e pare e filimit. Pervetesimi i ketij mendimi, nxit pytjen: cfare ka ekzistuar perpara saj? Kur ceshtja shtrohet e tille, te gjitha shpjegimet ndeshen me te njejtin problem: si mundet qe nga asgje te linde dicka?
«Para | 1 | 2 | 3 | ...| 142 | 143 | 144 | Tjetra»