Ballkani nė vorbullen e kusuritjeve tė mėdha!

Nga Ismet Hajrullahu

Dalja e Britanisė nga BE-ja apo mbase edhe ndonjė dalje tjetėr nga ky Union nė tė ardhmen, do tė ēonte projektin e BE-sė drejt shpėrbėrjes. Prishja e BE-sė, do tė ishte njė humbje e madhe, po jo edhe aq pėr shqiptarėt nė Ballkan pėr vete faktin se nuk mund tė kemi pasoja tė mėdha pasi nuk jemi pjesė e saj. Por, ēfarė do tė ndodhte dhe si do mbroheshin Shqipėria e Kosova nėse njė gjė e tillė ndodh me NATO-n ,siē dha disa sinjale vetė presidenti i sapozgjedhur amerikan Trump?

Shqipėria shtet i dėshtuar - D. Trump mund t'jua dhuroj fqinjėve

Ndėr gjėrat konkrete qė D. Trump pėrmendi specifikisht gjatė fushatės elektorale nė ShBA ishte pozicionimi i tij pro' Rusisė ne lidhje me bombardimet amerikane kundėr Serbisė, bombardime qė ēliruan shqiptarėt e Kosovės. Filozofia bazė e Donald Trump ėshtė rivendosja e status-quo-sė sė hershme, e cila sipas tij prodhonte mė shumė stabilitet e mirėqenie.

Qeveria ka rėnė, por s'e do as PD

Nga Vėzhguesi

Eshtė mėse evidente tani se Ramės i ka mbetur qeveria nė dorė, dhe s'di ē'tė bėj me tė. Problemi ėshtė se as PD s'e do qeverinė nė gjendjen qė ėshtė katandisur arka e shtetit, me njė super-borxh stratosferik, i ngjashėm me atė qė solli kolapsjen e Greqisė. Por Greqine e "bailed out" (shpetoi) bota, kurse Shqipėrinė e shkretė (pa impakt nė bursėn botėrore) askush s'do e shpėtoj nga fundosja.

Punėt me penis e vagina qė hapi Rilindja (ripjellja) nė Shqipėri

Nga Vėzhguesi

Cfarė tė shokon nė fenomenin Shukriu ėshtė konfidenca deri nė rutinė gjatė abuzimit seksual me detyrėn, element ky qė ndriēon faktin e dhimbshėm se rasti Shukriu jo vetėm qė s'ėshtė aksidental, por mėse i konsoliduar (e madje i trainuar) nė administratėn shtetėrore shqiptare. Por jo vetėm kaq, imagjinoni kur e bėri Shukriu nė njė zonė tė prapambetur e konservatore si Dibra, po nė Tiranė ēfarė ndodh?!

Dita e Dėshmorėve, ndoshta e shtuna e parė e Majit

Nga Vėzhguesi

Diēka duhet bėrė nė kėtė aspekt, e duhet bėrė shpejt. Shteti duhet tė ndėrhyjė, kjo situatė nuk shtyhet mė, pasi mbi tė gjitha ėshtė ofenduese jo vetėm pėr tė rėnėt, por edhe pėr familjet e dėshmorėve e pasardhėsit e tyre. Por edhe pėr kombin nė tėrėsi, sepse godet keqas patriotizmin e nacionalizmin shqiptar.

Quo Vadis Albania? - Nga Frank Shkreli

E di se kjo pyetje pėrdoret shpesh dhe si e tillė tingėllon pak si e mėrzitshėme, por duke ndjekur situatėn aktuale nė Shqipėri -- sidomos debatet mbi reformėn nė drejtėsi -- ėshtė e pamundur tė mos bėhet pyetja se, “Ku po shkon Shqipėria”? Sa pėr njė pėrspektivė historike, fraza “Quo Vadis”, “Ku po Shkon?”, e ka rrėnjėn nė traditėn e krishtėrė, ku sipas kėsaj tradite, ndėrsa Shėn Pjetri po largohej nga Roma pėr t’i ikur kryqėzimit tė tij tė sigurt, hasė nė Jezu-Krishtin dhe Shėn Pjetri e pyet atė:

Amerikanėt votojnė Trumpin se do dėboj meksikanėt e myslimanėt (dhe shqiptarėt)

Nga Vėzhguesi

Kjo ėshtė e vetmja platformė "serioze" qė Donald Trump ka shpalosur para publikut amerikan, dhe shumė amerikanė, qė tashmė janė lodhur nga prezenca e meksikanėve nė qytetet e tyre (megjithėse meksikanėt u vjelin duhanin nė plantacionet e ferrit, u vjelin frutat, u korrin barin e bahēeve, u pastrojnė shtėpitė etc., - punė qė amerikanėt s'do i bėjnė nėse do ikin meksikanėt), mendojnė se Trumpi do u pastroj vendin nga latinėt.

Maqedonia ''fuēi baruti'' mes Rusisė e BE-sė

Nga Vėzhguesi

Ballkani e ka marrė nofkėn "fuēi baruti" nga Maqedonia, mė 1913. Atė vit do shpėrthente Lufta e Dytė Ballkanike pėr shkak tė Maqedonisė. Lufta e Parė Ballkanike (1912) u bė nga sllavėt ballkanas (plus Greqinė) nėn lidershipin e Rusisė pėr tė dėbuar Perandorinė Osmane. Dhe e dėbuan shpejt. Europa u surprizua atėherė, gjė qė e shtrėngoi tė bėnte me shpejtėsi Konferencėn e Ambasadorėve nė Londėr pėr kufijtė.

Asnjė protestė sot nė Tiranė nė ''Ditėn e Tokės'' kundėr krimit ekologjik te Liqeni

Nga Vėzhguesi

Njė protestė e tillė sot do tėrhiqte menjėhere vėmendjen e botės dhe do hynte nė rekordet e tyre, por shqipot si ngahera vijojnė tė funksionojnė disi informalė nė raport me botėn (nuk e kuptojnė dhe nuk kuptohen nga ajo). Ndėrsa kanė muaj qė ndeshen me Erionin pėr masakrėn ekologjike tek Liqeni, sot supozohej tė bėnin edhe mė shumė zhurmė, sepse sot nė "Ditėn e Tokės" u firmos nė New York (OKB) nga 170 vende (edhe Shqipėria) "Marrėveshjen e Parisit pėr Klimėn", pėr mbrojtjen e Tokės, parqeve, pyjeve...

Mjaft u morėt me qendrėn e Tiranės, bėni rrugė e parkime

Nga Vėzhguesi

Tirana ka mbetur peng e sė njėjtės infrastrukturė rrugore e parkimesh tė kohės sė Enverit, kur s'kishte asnjė makinė private. Kryetarėt e bashkive tė Tiranės nuk u moren (nuk merren) me modernizimin e kėsaj infrastrukture therrėse primitive, por laj-thaj shpenzojnė fonde e energji nė qendrėn e Tiranės. Edhe ky katėr-vjeēar i Erionit duket se aty do katandiset.

Frank Shkreli: Demokracia dhe politika e jashtme e SHBA-ave

Fushata paraprake pėr president kėtu nė Shtetet e Bashkuara ka arritur kulmin ndėrkohė qė tė dy partitė kryesore tė kėtij vendi -- Partia Demokrate dhe Partia Republikane – mė nė fund do tė zgjedhin kandidatin/en e tyre pėr president nga ata qė kanė mbetur e tė cilėt i kanė mbijetuar fushatės sė gjatė dhe debateve tė shumta mbi ēėshtje tė mbrendshme dhe tė jashtme me tė cilat pėrballen Shtetet e Bashkuara tė Amerikės.

Ramėn e trajtojnė nė Washington si pėrfaqėsues tė 1 pėrqindėshit

Nga Vėzhguesi

Megjithė retorikėn e tij anti-Trump, "pėrkėdhelėse" pėr administratėn e Presidentit Obama dhe Partinė Republikane nė opozitė qė zotėron Kongresin (Parlamentin), Departamenti i Shtetit pėrsėri e trajtoi Ramėn si pėrfaqėsues tė botės sė korrupsionit, si pjesė e tė ashtuquajturit 1 pėrqindesh tė popullsisė qė zotėron 99% tė tė ardhurave kombėtare, 1 pėrqindėsh qė nė Shqipėri pėrbėhet nga tė korruptuarit e sektorit publik.

Frank Shkreli: Rrezik pėr marrėdhėniet shqiptaro-amerikane?

Ishte kjo njė deklaratė sa bombastike aq edhe e papėrgjegjėshme nga Kryeministri shqiptar Edi Rama, nga udhėheqsi i njė vendi siē ėshtė Shqipėria, e cila historikisht, por sidomos nė kėto 25 vitet e fundit, ka gėzuar marrėdhėnje tė shkėlqyeshme me Shtetet e Bashkuara. Dhe pėr ēka? Duket se Zoti Rama ėshtė futur nė “pyllė pa kmesė” ndėrsa iu pėrgjigj pyetjeve hipotetike mbi mundėsinė e fitores sė kandidatit republikan amerikan, Donald Trump, gjatė njė interviste nė televizionin Klan- Kosova.

Reforma nė Drejtėsi vetem me konsensus (ose qeveri) PS-PD, jo LSI

Nga Vėzhguesi

Pėrndryshe do jetė fiktive, pa vlerė, pasi kur PD tė vijė nė pushtet do e hedhė poshtė. Nuk do rimė dhe 20 vjet tė tjera tė luajmė "macja me miun", pse Rama e Meta s'duan tė heqin dorė nga status quo-ja e vjetėr e pėrjashtimit. Reforma nė Drejtėsi ėshtė evenimenti mė madhorė i demokracisė shqiptare, dhe kjo dihet pse, sepse mė nė fund do e bėj Shqipėrinė me pushtet gjyqėsor, pra do kompletoj pėrfundimisht tre pushtetet e demokracisė sonė mjerane.

Terrorizmi i sektit Suni dhe vendet ''pro-perėndimore'' Suni - A e krijoi Perėndimi vetė ''kuēedrėn''?

Nga Vėzhguesi

Tė gjitha aktetet terroriste qė kryhen sot nė Perėndim, por jo vetėm sot (tė paktėn nga 11 shtatori 2001 e kėtej) kryhen nga myslimanė tė sektit Suni. Ironia ėshtė se vendet Suni nė Lindjen e Mesme janė aleate tė Perėndimit, ndėrsa vendet e sektit Shijat janė kundėrshtare tė Perėndimit. Megjithatė aktetet terroriste kundėr Perėndimit kryhen ēuditėrisht nga ata qė supozohej tė ishin aleatė tė Perendimit, Sunit, jo nga kundėrshtarėt e Perėndimit, Shijat.
«Para | 1 | 2 | 3 | 4 |...| 141 | 142 | 143 | Tjetra»