Arkiva për » March, 2017 «

Pėllumb Gorica: Nė Korab, nė kreshtėn qė puthet me qiellin!
Ka rrugė tė cilat nuk maten me kilometra e orė udhėtimi, por me mori impresionesh dhe emocionesh qė tė falin ato. Ndaj, kur rrugėton, ashtu si uji qė rrjedh e gurgullon nė shtratin e vet duke lenė pas rrugė tė shkelura nė kėrkim tė atyre tė reja, te Natyra ēdoherė gjejmė qetėsi e kėnaqėsi. Ajo tė fton mes bukurive magjike dhe me tė vėrtetė tė bėn ndjesor, por edhe miqėsohesh shpirtėrisht me tė.
Lexoje tė plotė | Ora: 20:52:44 | Shikuar: 1495
Senati Amerikan ratifikoi antarėsimin e Malit tė Zi nė NATO
Me vota dėrmuese, Senati i Shteteve tė Bashkuara ratifikoi tė martėn e kėsaj jave, anėtarėsimin e Malit tė Zi nė Aleancėn e Atlantikut Perėndimor, NATO. Vota 92 nė favor dhe 2 kundėr shikohet nga ekspertėt si njė shėnjė e qartė e Shteteve tė Bashkuara se Washingtoni, jo vetėm qė ėshtė kundėr ndėrhyrjeve dhe influencės sė Moskės nė Evropėn lindore dhe Jug-lindore, por edhe se ėshtė gati tė bėjė diēka nė lidhje me pėrpjekjet e Moskės pėr tė futur hundėt nė kėtė pjesė tė Evropės.
Lexoje tė plotė | Ora: 20:34:01 | Shikuar: 972
Dorina Kuqo: Mendimtar i Perėndimit nė trungun e filozofisė
Mendimtar i Perėndimit apo siē mundemi ta gjejmė nė orgjinal "Denker des Abendlandes", ėshtė njė program nė Gjermani qė transmetohet pėrmes kanalit televiziv ARD-alpha, drejtuar nga fizikanti Harald Lesch dhe filozofi Wilhelm Vossenkuhl. Tė dy studjuesit ndajnė njohuritė e tyre duke qenė tė vetėdijshėm se historia nuk ėshtė formuar vetėm nga politikanėt, pasi ata nuk ishin tė vetmit protagonistė tė historisė.
Lexoje tė plotė | Ora: 19:58:04 | Shikuar: 1068
Kristo Zharkalliu: ''Nukudi-dhėt'' e Shqipėrisė... dhe tė Menidhit
Zbulim i hatashėm “nacionalist” nga gazetat e Tiranės: “njė gazetar i huaj zbuloi nė gazetėn “Jurnal Junior” i Minneapolis se…” nė vitin 1901 nė njė fshat, Salėsi (Shalėsi-kzh) 19 kilometra (larg apo afėr?!) Athinės banorėt flisnin vetėm shqip dhe nuk dinin fare greqisht….”!!!
Lexoje tė plotė | Ora: 19:54:42 | Shikuar: 1038
Revolucioni grek mashtrim grek, s'ka ndodhur, ishte ēlirim rus
S'ka patur asnjė revolucion grek, ėshtė thjesht njė tjetėr mashtrim madhor grek i historisė. Grekėt gėnjejnė e mashtrojnė sot, nė kohėn e informacionit modern ku ēdo gjė verifikohet, jo pėr ngjarje tė ndodhura nė vitet 1800. Siē ata vodhėn e tjetėrsuan historinė e lashtė tė ballkanasve, ashtu sajuan edhe "revolucionin" e tyre imagjinar tė 1830, qė de facto ishte veēse njė pushtim rus.
Lexoje tė plotė | Ora: 15:09:58 | Shikuar: 1154
Frank Shkreli: John F. Kennedy dhe Lufta e Ftohtė
Vlerėsohet se gjėndja ndėrkombėtare sot ėshtė mė keq se ē’ka qenė ndonjėherė ē’prej mbarimit tė Luftės sė Ftohtė. Ishte Lufta e Ftoftė midis Lindjes komuniste dhe Perėndimit demokratik qė dominoi dhe kėrcėnoi botėn pėr pothuaj njė gjysėm shekulli, shpesh duke e ēuar njerėzimin nė prak tė njė lufte bėrthamore. Dihet se mbas Luftės sė Dytė Botėrore,
Lexoje tė plotė | Ora: 15:03:59 | Shikuar: 1018
Kongresmeni Eliot l. Engel mbi politikėn amerikane ndaj Kosovės
Pėrfaqsuesi demokrat nė Kongresin amerikan, njėherazi edhe nėn-Kryetar i Komisionit tė Dhomės sė Pėrfaqsuesve pėr Politikėn e Jashtme dhe njohės i mirė i ēėshtjeve shqiptare nė Ballkan, Eliot Engel mbajti tė mėrkurėn njė fjalim mbi politikėn e Shteteve tė Bashkuara karshi Republikės sė Kosovės.
Lexoje tė plotė | Ora: 20:10:04 | Shikuar: 998
Kristo Zharkalliu: Kusarėt duan pėrsėri pushtetin me dhunė...
Pėr 26 vite jemi mėsuar me ngjarje absurde qė po ndodhin nė vendin tone, ose mė mire nė vendin ku ne kemi lindur dhe kemi shpresuar te jetonim. Diktatura e egėr dhe lufta e pashėmbėllt tė klasave na detyroi-shumė prej nesh tė paktėn- tė braktisnim atė qė quanim Atdhe dhe tė kėrkonim shpėtim dhe njė jetė mė njerėzore nė vendet e perėndimit.
Lexoje tė plotė | Ora: 20:55:12 | Shikuar: 1009
Kongresi Amerikan: Rreziku rus pėr Shqipėrinė dhe mbarė Evropėn
Ja, mė nė fund u zgjua edhe Kongresi Amerikan dhe lėshon alarmin se Rusia putiniste mund tė ndėrhyjė nė zgjedhjet e ardhėshme nė Shqipėri dhe nė njė numėr vendesh tė tjera evropiane qė mbajnė zgjedhjet kėtė vit, me qėllim tė keq pėr tė ndikuar nė rezultatin pėrfundimtar tė tyre dhe nė fitoren e kandidatėve ose partive qė mbėshtet Moska pėr interesat e veta.
Lexoje tė plotė | Ora: 20:38:38 | Shikuar: 973
Selman Meziu: Porta e dhimbjeve dhe e lotȅve
Mbėshtetur duart nė murin e gjurit, serioz e mendueshėm. Shikimin e kanė hedhur larg e duken sikur kėrkojnė pėrjetėsinė. Harku i derės me relieve tė skalitura, hije randė e i pa plakshėm. Arti i daltuar me mjeshteri, aty qėndron ball gjėrė e i pashėm. Krijuesi shpirt artist, sigurisht nuk jeton ma. Por gjurmėt e thella flasin edhe pse koha i ka ngjyrue me tė zezėn e hapur.
Lexoje tė plotė | Ora: 17:49:29 | Shikuar: 1164
Ismet Azizi: Historia e shqiptarėve qė mbrojtėn Sanxhakun nga ēetnikėt
Lufta pėr mbrojtjen e Pazarit ėshtė shprehje e cila ka hyrė nė histori si shprehje treguese pėr zhvillimet luftarake nė Sanxhakun e quajtur Sanxhaku i Novi Pazarit, i cili deri nė vitin 1912, kur u okupua nga Serbia, ishte pjesė pėrbėrėse e Vilajetit tė Kosovės. Nė kėto luftime, pėr qėllim tė mbrojtjes sė popullatės sė rrezikuar nga shfarosja, janė ballafaquar trupat e armatosura shqiptare me ato sllave.
Lexoje tė plotė | Ora: 21:55:29 | Shikuar: 1045
Martin Camaj: Malėsori bujar dhe evropiani erudit
Nė njė shkrim me titull: Martin Camaj pėrherė me ne”, tė shkruar mė 2010, Ardian Klosi do ta cilėsonte Profesorin me origjinė nga Dukagjini, si tė “Pėrzemėrt, me njė mirėsi tė kultivuar, kur bashkohej malėsori bujar me europianin erudit”. Ismail Kadare e ka quajtur Martin Camajn, “Shkrimtari i Lartėsive”, ndėrsa ka shkruar se “Ndjesia e parė qė provon lexuesi kur hyn nė botėn letrare tė Martin Camajt ėshtė ajo e lartėsisė”.
Lexoje tė plotė | Ora: 17:53:51 | Shikuar: 1078
Bajram Daklani, heroi i Kryengritjes sė Pėrgjithshme tė 1912
Hero emblematik i Kryengritjes sė Pėrgjithshme Kombėtare, shndėrruar nė monument atdhetarie dhe pėrjetėsuar nė piedestalin e historisė, duke ngritur i pari, pas 500 vitesh robėrie, mė 12 gusht tė vitit 1912, Flamurin Shqiptar tė fitores, mbi Shkupin e ēliruar.
Prijės i pa-harruar popullor dhe luftėtar besnik i Shqipėrisė Natyrale me njė kronik tė trisht flijimi,tė cilit iu thurėn kėngė, mite e legjenda, por u pėrmend rrallė e shkrua edhe mė pak, pėr tė mos thėnė fare, dhe atė vetėm nė kontest tė ngjarjeve e biografive tė personaliteteve tė tjera historike.
Lexoje tė plotė | Ora: 15:21:43 | Shikuar: 1056
Diana Ēuli, mos dil mė nė publik! - Nga Ilir Hashorva
Pėrmes Agron Tufės, i cili nuk la tė zhvillohej njė shfaqje letrare organizuar nga Ministria e Kulturės, kushtuar Diana Ēulit, kėsaj gruaje qė ka dhėnė ndihmesėn e vet nė vrasje njerėzish, u bė e para protestė publike ndaj njė figure, pėrfaqėsuese e shumė figurave tė tjera, qė i shėrbyen me mish e me shpirt regjimit komunist, madje segmenteve mė kriminale tė tij dhe sot, nė pas komunizėm, kėrkojnė tė jenė pėrsėri nė qendėr tė vėmendjes, nė krye tė shoqėrisė dhe politikės, tė pėrfitojnė prej tyre dhe tė japin mėsime morali, kulture, lirie e demokracie.
Lexoje tė plotė | Ora: 15:07:39 | Shikuar: 1032
Pėllumb Gorica: Festa qė i uron mirėseardhjen pranverės
Nga rrėketė e shekujve kanė gurgulluar e gurgullojnė shumė rite pagane. Kėto janė pėrcjellė, sa nė antologjinė gojore popullore, aq edhe nė plastikėn e lėvisshmėrisė sė jetės, si njė dėshmi e madhe e kulturės sė lashtė tė njė vendi. Dita e Verės ėshtė njė prej riteve festive tė lashta pagane, e cila pėrkon me ēeljen e parė tė Pranverės. Ajo hyjnėzon kėtė stinė dhe, sipas traditės sė mbetur, tė ruajtur e pėrcjellė nė trevat shqiptare, veēanėrisht nė atė tė Elbasanit, festohet si Dita e Verės mė 14 mars.
Lexoje tė plotė | Ora: 21:27:39 | Shikuar: 1039
Njerėz dhe kohra - Nga Kristo Zharkalliu
Ndoshta nuk do tė mirrja mundimin tė shkruaja kėtė “punim-rrėfimi” sikur tė mos isha ndeshur shpesh me sulme barbare nga disa njerėz “tė vegjėl” qė nuk mė njohėn aspak nga afėr. Qėkurse u shthur gardhi me tela me gjėmba dhe shqiptarėt kaluan kufijt, u bė njė ēudi mitologjike: tė gjithė sikur pine ujė nga burimi i harresės,dhe nga njė ēast nė tjetrin sikur truri i tyre pėsoi njė transformim tė pabesueshme.
Lexoje tė plotė | Ora: 15:46:00 | Shikuar: 991
Ndėrroi jetė pionerja e arsimit kombėtar nė Anė tė Malit
Me keqardhje tė madhe lexova lajmin sot nė portalet vendore tė lajmeve tė rrethit tė Ulqinit, ulqinionline dhe lajmengaulqini, se tė ėnjtėn nė mengjes ndėrroi jetė mėsuesja e parė e atyre anėve, Rrukije Lika Shaba nė moshėn 73-vjeēare, njė ditė pas Ditės Ndėrkombėtare tė Grave. Ky lajm pėr vdekjen e parakohshme tė mėsueses Rrukije mė tronditi shumė siē besoj se ka tronditur edhe shumė tė afėrm tė saj, dashamirė, kolegė dhe ish-nxėnės tė saj siē jam edhe unė, megjithse ishte pėr njė njė kohė shumė tė shkurtėr, nė verėn e vitit 1964, por qė mė ka mbetur pėrgjithmonė nė kujtim.
Lexoje tė plotė | Ora: 22:20:41 | Shikuar: 1058
Pėllumb Gorica: Mirėnjohje pėr mėsuesin
Ndodh qė njerėzit tė ēfarėdo kategorie qofshin kėta, tė impenjuar pėr tė ecur me ritmin e kohės, e kthejnė kokėn herė pas here prapa pėr tė nderuar e kujtuar me respekt, ata qė kanė treguar pėrkushtim. Sidomos ata qė kanė derdhur mund dhe dashuri me profesionin e tyre. Vitet ikin, por nė kujtesė mbetet respekti pėr mėsuesit qė mbollėn dijen.
Lexoje tė plotė | Ora: 20:21:41 | Shikuar: 977
Selman Meziu: Trieshi i Malsise dhe mendimi i Anton Pllumajt
Njė komb qė u pėrgjak e u coptua nga shtėrngatat e kohėrave. Njė truall qė priti me shigjeta, shpata e pushkė, pushtues shkatrrimtar, zjarrėvėnės tė shtėpive, kasolleve me blektori e pasuri deri edhe therės me thika tė fėmijėve nė djepat e drunjt. Gjaku i bijėve e bijave tė kėtij kombi skuqi lumenj, pėrrenj e ujiti pemėt, drurėt e barin pėr tu rezistuar kohėrave e dėshmuar krimet mbi kėtė popull krenar por nė paksim tė vazhdueshėm.
Lexoje tė plotė | Ora: 20:10:59 | Shikuar: 984
Frank Shkreli: Mesazhi i Luigj Gurakuqit nė pėrvjetorin e vrasjes
Ja edhe njė pėrvjetor i njė atdhetari tė madh dhe njėrit prej figurave mė tė shquara tė historisė sė kombit shqiptar – Luigj Gurakuqit (19 Shkurt 1879 -02 Mars 1925) -- “vjen e shkon”, siē duket ashtu si nė tė kaluarėn, pa e pėrmend kush dhe pa u kujtuar nga askush, madje as nė pėrvjetorin e vrasjes tė tij.
Lexoje tė plotė | Ora: 16:09:09 | Shikuar: 1101
Anton Mazreku shkrimtar i mbetur nė rrugė? - Nga Skifter Kėlliēi
Aty nga mesi i viteve ’50 tė shekullit tė kaluar, gjatė njė takimi letrarėsh, njė poet, asokohe nga mė mė tė mirėt e realizmit socialist, u shpreh se Anton Mazreku, (1908-1969), i njohur deri atėherė dhe mė pas nga i madh dhe i vogėl pėr komentet aq emocionuse qė u bėnte ndeshjve tė futbollit nga mikrofonėt e Radio Tiranės, ishte “shkrimtar I mbetur nė rrugė”.
Lexoje tė plotė | Ora: 16:03:41 | Shikuar: 1113
Frank Shkreli: Fjalimi optimist i presidentit Donald Trump
Tė marten mbrėma, Presidenti i Shteteve tė Bashkuara, Donald trump mbajti fjalimin e tij tė parė, nė njė sesion tė pėrbashkėt tė dy dhomave tė Kongresit amerikan. Me njė ton tė ri optimizmi, ai e quajti fjalimin e vet, njė mesazh tė fuqishėm uniteti dhe njė mesazh nga zemėra. “Ne mund tė jemi njė vend i pėrēarė nė lidhje me politikat qė duhet tė ndjekim, por jemi njė vend i bashkuar kundėr urrejtjes dhe tė keqės, nė tė gjitha format e tyre.”
Lexoje tė plotė | Ora: 20:56:27 | Shikuar: 1098