Arkiva për » May, 2017 «

Bekim Fehmiu nė pull postare - Nga Ilir Muharremi
Bekim Fehmiu konsiderohet si yll i kinematografisė apo luan, sepse vėrtetė bėri njė famė tė bujshme, me rolet qė kishin ndikim tė madh pėr Ballkanasit. Ai u ngjit nė Hollivud, u veēua me rolin e tij kryesor nė filmin “Xhingis Kan”, nė regji tė Ken Anakin., por filmi asnjėherė nuk e pa dritėn nė kinematė, pėr shkak mungesė sė buxhetit.
Lexoje tė plotė | Ora: 16:16:44 | Shikuar: 26
Frank Shkreli: Kombi ka nevojė pėr filiza tė ri nė trungun e vjetėr politik
Ndėrkohė qė pėrzgjidhen kandidatėt pėr deputetė nė Shqipėri dhe nė Kosovė, kujtojmė parlamentin e parė shqiptar. Pas marrėveshjes Rama-Basha, partitė politike shqiptare kanė filluar konsultimet me bazėn pėr tė pėrzgjedhur kandidatėt e mundėshėm pėr nė parlamentin e ardhėshėm qė do tė dalė nga zgjedhjet e 25 qershorit nė Shqipėri.
Lexoje tė plotė | Ora: 20:27:27 | Shikuar: 59
Lulzim Basha: Fajin e kanė ''katolikėt veriut''! - Nga Frank Shkreli
Para se tė filloj, dua tė rrėfej se kjo ėshtė njė temė pėr tė cilėn nuk deshta tė shkruaj, por ėshtė aq e rėndėsishme sa qė ndėrgjegjia nuk mė lejon tė heshtė. Po i shkruaj kėto fjalė me zemėr tė thyer. Siē mund ta dijė lexuesi i rregullt, shkrimet e mia modeste kanė qenė gjithmonė dhe janė, nė themel, tė njė fryme pajtimi, jo vetėm midis feve por edhe nė favor tė pajtimit shoqėror nė pėrgjithsi, madje edhe faktorit politik shqiptar.
Lexoje tė plotė | Ora: 18:45:22 | Shikuar: 260
4 shtatori shpallet ''Dita e Nėnė Terezės'' nė shtetin Nju Jork
Nė njė njoftim pėr mediet nga kryeqyteti Albany i shtetit Nju Jork, thuhet se Senati, qė ėshtė dhoma e epėrme e legjislativit tė kėtij shteti miratoi mė 2 maj, 2017 rezolutėn pėr tė caktuar 4 Shtatorin si, “Dita e Nėnė Terezės”, nė kujtim tė Shėnjtores shqiptare dhe bamirses, e njohur anė e mbanė botės si, Nėnė Tereza. Sponsorizuesi i kėsaj rezolute ishte Senatori Republikan Martin Golden i lagjės Bruklin tė Nju Jorkut.
Lexoje tė plotė | Ora: 20:17:34 | Shikuar: 261
Sali Leka: Nė darėt e njė krize surealiste
Sa mė shumė kohė qė kalon nga dita e ngujimit tė Lul Bashės dhe tė tė tijėve nė ēadėr, aq mė shumė demotivohet dhe mpaket mundėsia e qeverisė teknike dhe “fitores nė tavolinė”. Nė fakt kjo ėshtė njė mėnyrė surealiste e qasjes politike, nga njė parti qė kurrė nuk i ka fituar zgjedhjet as me demonstrime as me meritė, pėrveēse kur populli ėshtė lodhur me tė majtėt dhe ka dashur ta ndėrrojė ngjyrėn.
Lexoje tė plotė | Ora: 20:45:28 | Shikuar: 262
Pėrfaqsues i ri i Vatikanit nė Shqipėri - Nga Frank Shkreli
Presidenti i Republikės sė Shqipėrisė, Z. Bujar Nishani pranoi tė martėn Letrat Kredenciale tė Nuncit tė ri Apostolik, Kryeipeshkėvit Charles John Brown, rezident nė Tiranė. Mė 9 mars tė kėtij viti, Papa Franēesku e emėroi atė nė kėtė detyrė, si pėrfaqsues tė Vatikanit nė Shqipėri. I pėrndershmi Brown, me origjinė nga Shtetet e Bashkuara, para se tė emėrohej nė postin apostolik nė Tiranė, ka shėrbyer nė Irlandė si Nunc Apostolik dhe njėkohėsisht mban edhe titullin si Kryeipeshkv i Akuileas. Irlanda ishte posti tij i parė diplomatik.
Lexoje tė plotė | Ora: 20:42:54 | Shikuar: 270
Pėllumb Gorica: Janina qė tė deh me aromė historie shqiptare
Eshtė kėnaqėsi tė nisėsh njė udhėtim tė gjatė, kur qyteti ende s’ėshtė zgjuar dhe kur pret qė erėrat e Jugut tė tė thėrrasin pėr sė largu. Po udhėtoj drejt kufirit grek, nėn njė qiell tė shndritshėm, tė nėnshkruar vende- vende nga trille resh tė bardha.
Lexoje tė plotė | Ora: 16:00:05 | Shikuar: 497
Stoltenberg: NATO po i pėrcjell me kujdes zhvillimet nė Shqipėri
Antarėsimi i Shqipėrisė nė Aleancėn e Atlantikut Verior NATO, me tė drejtė konsiderohet si arrijtja mė e madhe e Shqipėrisė nė kėtė ēerek shekulli, nė pėrpjekjet dhe hapat e sajė tė mundimshėm pėr t’u bėrė pjesė e integrimeve euro-atlantike. Nė tė vėrtetė, nė njė shkrim muajin qė kaloi, me rastin e 8-vjetorit, e kisha cilėsuar antarėsimin e Shqipėrisė nė NATO, si njė pikė tė shkėlqyer tė historisė post-komuniste tė Shqipėrisė dhe tė shqiptarėve nė pėrgjithėsi.
Lexoje tė plotė | Ora: 17:51:18 | Shikuar: 381
Selman Meziu: Ēfarė po ndodh nė trupin tėnd natyror Shqipėri?
Njė lajm ogurzi ėshtė pėrhapur si rrufeja. Janė kėto lajme qė njerėzve tė zakonshėm (dhe jo vetėm) kudo qė ndodhen iu shkaktojn tė dridhura tė zėrit, tė orakullit tė shpirtit, tė telave tė zemrės, tė tė gjithė qėnies shumė qelizore njeri. Dhe ato drithėrohen e shfryjnė urrejtjen kundėr tė gjithė atyre matrapazėve, tė pa shpirt, tė pa aparat trunor funksional qė kėrkojnė ti venė sipėr beton e hekur njė parku me vlera tė pallogaritshme bioekologjike, turistike e arkitekture peisazhistike.
Lexoje tė plotė | Ora: 21:07:58 | Shikuar: 463