Arkiva për » June, 2017 «

Ali Mehmeti: Zgjedhjet nė Shqipėri - Numri magjik 71!?
Zgjedhjet nė Shqipėri tė datės 25 qershor mund t’i japin fund kaosit, Gėrdecit, Lazaratit, firmave piramidale, faljes sė mijėra kilometrave katror det fqinjit grek, vjedhjeve marramendėse nga ndėrtimi i Rrugės sė Kombit, vrasjes sė protestuesve me duar nė xhepa nė bulevard, sjelljes servile ndaj Serbisė dhe Greqisė, ndalimit tė ndėrtimeve kaotike mbi kanale vaditėse apo ato kulluese, eksploatimit tė egėr tė resurseve natyrore pėr llogari ekskluzivisht private, .... dhe tė gjitha kėto pėr fajin e mosfunksionimit tė sistemit gjyqėsor.
Lexoje tė plotė | Ora: 12:17:47 | Shikuar: 1214
Nebi Dragoti: Politikė e re pa militantizėm tė sėmurė
Ende politika shqiptare nuk ėshtė futur nė shtratin e vet pėr tė ngritur ndėrtesa tė konsoliduara alternativash tė qėndrueshme me ideollogji e program tė studiuar e tė avancuar nė lartėsi dhe shėrbim tė kėrkesave kohore plotėsisht ēka i intereson vendit. Ende politika shqiptare nuk ėshtė zhveshur nga mentalitete ēoroditėse, frenuese, rutinore, pengesa tė rrymave ideollogjike, qė janė vjetėruar dhe u ka ikur koha.
Lexoje tė plotė | Ora: 11:12:19 | Shikuar: 1216
Sali Leka: Kur do institucionalizohet demaskimi i krimit komunist
Mė nė fund, falė vullnetit tė Kryeministrit tė Republikės sė Shqipėrisė, z. Edi Rama u mundėsua krijimi i Autoritetit pėr Hapjen e Dosjeve tė Sigurimit tė regjimit komunist, qė ėshtė njė institucion legjitim pėr njė verfikim tė plotė tė krim ndėshkimit mė tė egėr nė Evropė, nė mesin dhe gjer afėr fundit tė shek XX.
Lexoje tė plotė | Ora: 11:03:08 | Shikuar: 1267
Mirėnjohja dhe mosmirėnjohja - Ese nga Pėrparim Hysi
Qė po e shkruaj kėtė ese, ka njė shkak: mė lėndon mosmirėnjohja. Kuptohet qė jam me Kantin dhe jo vetėm kaq: lexuesit i them:- Ēdo gjė qė do lexoni ėshtė e faktuar: o pėrmjet leximeve(unė do t'i theksoj autorėt), o pėrjetime tė miat. Sidoqoftė, ėshtė me vend qė tė lakoj njė poet antifashist spanjoll, LEON FELIPE (1884-1968) qė thotė: "... unė shkruaj vetėm pėr gjėrat qė di". Pra, dhe unė do shkruaj vetėm pėr gjėrat qė di.
Lexoje tė plotė | Ora: 14:40:19 | Shikuar: 1200
Selman Meziu: Cilėt do i shėrojnė plagėt e tua Shqipėri
I ngujuar nė kullat e kalatė e tua shqipėtar veē grindesh, shahesh, aramatosesh, ēarmtosesh, vrietsh e merr arratinė. Dikush tė mėsyni me shpata, shigjeta, flakė baruti e te shujti vatrat e zjarrit. Perseri u ngrite, duke e filluar nga hiēi, nga pluhuri, nga thėngjijtė e fikur, nga rrėpirat e shpellat e akullta e tė egra shkėmbore.
Lexoje tė plotė | Ora: 10:04:09 | Shikuar: 1214
Kristo Zharkalliu: Shkrimtarja Flutura (!) shet mėnd nga… Hollanda
Eshtė bėrė zakon qė ne tė mėrguarit tė bėjmė kritikė pėr jetėn dhe rrethanat jetėsore tė Shqipėrisė dhe mė e zakonėshmja tė bėjmė krahasime me vendet ku jemi degdisur e jetojmė. Sigurisht krahasime ngahera janė nė favor tė vendeve ku jetojmė-nė Europė, Amerikė, Australi akoma dhe nė Afrikė ose Amerikėn latine. Nė tė shumtat e rasteve kritikojmė akoma dhe shajmė nga larg megjithėse nuk e njohim realitetin shqiptar
Lexoje tė plotė | Ora: 10:00:25 | Shikuar: 1279
Frank Shkreli: 75-vjetori i VOA-s, shumė vite, tregime e histori
Ky vit shėnon 75-vjetorin e themelimit tė Zėrit tė Amerikės. Nja shtatė javė pasi Shtetet e Bashkuara hynė nė Luftėn e dytė Botėrore, pėr herė tė parė, mė 1 shkurt, 1942 u transmetua njė program prej 15-minutash nga njė studio e vogėl nė Nju Jork, drejtuar Gjermanisė. Programi i parė i VOA-s filloi me fjalėt e folėsit Uilliam Hejl: Po ju sjellim zėrat nga Amerika. Sot dhe ēdo ditė prej sodit, ne do t’ju flasim pėr Amerikėn dhe pėr luftėn.
Lexoje tė plotė | Ora: 04:34:27 | Shikuar: 1279
Represaliet, shpėrngulja, analfabetizmi faktorė tė ''lodhjes'' sė peshterasve
Duke shfletuar literaturėn qė posedoj pėr Sanxhakun mė ra nė sy njė e vėrtetė e hidhur: ”Njerėzit me ndikim, posaēėrisht nė Peshter edhe pas vitit 1935, kanė lutur deputetin e vet qė nė trevat e tyre mos tė hapen shkolla”. Si ėshtė e mundur njė gjė e tillė, do tė mundohem ta shtjelloj mė tutje.
Lexoje tė plotė | Ora: 03:59:06 | Shikuar: 1202
Frank Shkreli: Po zbrazen trojet shqiptare dhe askush nuk e ēan kokėn
Ky nuk ėshtė njė lajm qė nuk dihej mė parė, por ėshtė disi ndryshe kur vėrtetohen pėrmasat e kėtij problemi nga njė agjenci e madhe botėrore, cila ėshtė e njohur pėr anketat e saja tė famshme e qė matin opinionet botėrore mbi ēėshtje tė ndryshme, kombėtare dhe ndėrkombėtare. Javėn qė kaloi, Gallup botoi njė raport mbi emigracionin ndėrkombėtar, ku ndėr tė tjera pėrfshihet edhe dėshira e lartė e shqiptarėve pėr tu larguar nga trojet e veta.
Lexoje tė plotė | Ora: 16:23:49 | Shikuar: 1308
Pėrparim Hysi: Sa e ''lehtė'' ėshtė tė ''flasėsh'' me tė vdekurit?!!!
Jam njė nga ata qė e kam "njohur" Sejfulla Maleshovėn. Jo vetėm e kam njohur, por dhe e kam dashur. E kam dashur;e kam patur dhe dy ēapa afėr apo ballė pėr ballė, por nuk kam guxuar as ta pėrshėndes dhe jo mė pėr t'i folur.
Ka ndodhur pikėrisht si ajo kėnga qė shpotit njė "gjasme trim" si puna ime. Kėnga seē ka nja dy rreshta vulgare qė i vėnė notėn atij "trimit". Ia vėnė atij trimit, por ke parė qė mė rrinė dhe mua pas trupit. Kėnga thotė, mes tjerash:
Lexoje tė plotė | Ora: 12:41:48 | Shikuar: 1294
Kristo Zharkalliu: Nga shiu nė breshėr, ankoheshim pėr Nishanin tani...
Kaq vite shqiptarėt-njė pjesė e tyre tekefundit- ankoheshin se presidenti Nishani ishte partiak dhe se drejtohej nga ish padroni i tij Sali Berisha. Nuk ka dyshim se jo vetėm njėherė Presidenti nė ikje kishte dhėnė dėshmi tė besnikėrisė sė tij ndaj atij qė e kishte zgjedhur nė krye tė shtetit,por gjithsesi mbante njėfarė takti. P.sh. ai nuk u ngatėrrua nė fushatėn e zgjedhjeve,nuk doli haptazi nė shesh tė rekllamojė partinė nga ku ai kishte ardhur.
Lexoje tė plotė | Ora: 10:24:14 | Shikuar: 1320
Frank Shkreli: Angazhimi i SHBA ndaj NATO-s ėshtė absolut
Njė atmosferė pasigurie nė Evropė, si rrjedhim i agresionit rus nė Ukrainė dhe kėrcėnimeve tė Moskės ndaj sigurisė sė vendeve nė periferinė e saj -- qė tani janė anėtare tė Aleancės sė NATO-s -- si dhe deklarata e Presidentit Trump, sidomos gjatė fushatės elektorale pėr president nė lidhje me marrėdhėniet midis Shteteve tė Bashkuara dhe NATOs, janė shprehur shqetėsime dhe janė ngritur pyetje legjitime mbi tė ardhmen e kėtyre marrėdhėnieve.
Lexoje tė plotė | Ora: 08:22:56 | Shikuar: 1309
Ilinden Spasse: Rreth romanit tė Kristaq Turtullit ''Nė trenin e linjės nr. 16''
Posa mbarova sė lexuari romanin “Nė trenin e linjės nr. 16” (kliko pėr ta lexuar) tė shkrimtarit tė talentuar korēar Kristaq Turtulli, tani banues nė Toronto tė Kanadasė.
Kėtė libėr dinjitoz dhe mbresėlėnės, ma dhuroi vetė autori nė njė takim tė rastėsishėm, para tre javėsh pėr herė tė parė, kur erdhi pėr vizitė nė Tiranė. Nė takim kishin ardhur dhe disa miq tė tjerė krijues.
Lexoje tė plotė | Ora: 08:39:50 | Shikuar: 1323
Sali Leka: Bisedė me socialistėt e pėrkushtuar e demokratėt e betuar
Me paktin Rama-Basha, partia socialiste ėshtė forcuar, dhe lartėsuar, ndėrsa pedeizmi dhe berishizmi janė dobėsuar dhe poshtėruar.
Partia socialiste me kryetar dhe kryeministėr Edi Ramėn ėshtė modernizuar, e dituruar e kulturuar e demokratizuar, ndėrsa pedeizmi dhe berishizmi, kanė skaduar, janė skrupzuar, kanė gėlltitur dhe pėrtypur gelbockat e tyre tė qelbura qė zbrazėn nėntėdhjetė ditė nė ēadrėn e llumzhumit. Pedeizmi dhe berishizmi tre muaj ulėriti, sokolliu, llomotiti, gumzhiti, pėshtyu, por tė tėra i lėpiu.
Lexoje tė plotė | Ora: 06:49:49 | Shikuar: 1344
Selman Meziu: Njė grusht humues pylli
Dimri sa kishte puthur tokėn e bimėsinė shkurrore e drunore. Peisazhi i thyer malor dukesh i pėrgjumur. Shpurpurisi me dorėn e djatht gjethet, copėzat e degėzave, bisqe, pjesėza lėvoresh dhe posht tyre mori humuesin me plehun e pyllit. Ēuditėrisht dora i ndjeu sadopak ngrohtėsi. Kush vallė prodhon kėtė energji? Dukuritė biokimike. Pėrkujdesjet e nanės natyrė pėr bimėt kafshėt mikro gjallesat.
Lexoje tė plotė | Ora: 08:02:51 | Shikuar: 1439
Politika, lojė kuēkash
Qytetari i Kosovės ėshtė skeptik, i habitur, i pa shpresė kur ėshtė fjala pėr votimin e tij tė sinqertė ndaj njė figure politike. Prostitutat politike deri dje qenė nė armiqėsi, ndėrsa brenda natės u miqėsuan dhe dolėn nė skenė pa fije turpi nė kėrkim tė votės sė qytetarit, i cili tashmė, mė parė preferon ferrin sesa nga gota e kuēkave politike tė pijė verė.
Lexoje tė plotė | Ora: 12:47:30 | Shikuar: 832