Sali Leka: Nė darėt e njė krize surealiste

Sa mė shumė kohė qė kalon nga dita e ngujimit tė Lul Bashės dhe tė tė tijėve nė ēadėr, aq mė shumė demotivohet dhe mpaket mundėsia e qeverisė teknike dhe “fitores nė tavolinė”. Nė fakt kjo ėshtė njė mėnyrė surealiste e qasjes politike, nga njė parti qė kurrė nuk i ka fituar zgjedhjet as me demonstrime as me meritė, pėrveēse kur populli ėshtė lodhur me tė majtėt dhe ka dashur ta ndėrrojė ngjyrėn.

Kėtė radhė populli jo vetėm nuk ėshtė lodhur, por por po ndjek me mjaft interes e shpresė kursin e reformave tė qeverisė Rama, qė po kryen reforma historike dhe me impakt tė fortė nė ekonominė publike dhe atė tė individėve e familjeve shqiptare.

Por Luli vazhdon metė tijėn.

Me datė 13 maj Luli ka planifikuar njė demonstratė tė fuqishme, pėr tė cilėn thotė se do t’i japė fund “republikės sė vjetėr” dhe do ta ulė atė vetė nė kolltukun e inicuesit dhe realizuesit tė “republikės sė re”!
Asnjė parti politike nuk mund tė fitojė pushtetin me demonstrata, kur nuk ekziston njė krizė e rėndė dhe reale e qeverisjes.
Partia Demokratike nuk ka fituar asnjėherė pushtetin me demonstrata, as nė vitin 1990, kur u formua katėr ditė pas demonstrimit tė madh studentor, me bekim tė Ramiz Alisė.

As nė vitin 1991, kur jo pėr shkak tė demonstratave tė forta, por pėr shkak se hambari i Shqipėrisė pati shterur dhe ish kryeminsitri socialist Ylli Bufi deklaroi se Shqipėria kishte vetėm gjashtė ditė bukė, u formua Qeveria e Stabilitetit, qė e ēoi vendin nė kaos dhe ish kryeministri i saj iu nėshtrua gjykimit tė organeve tė drejtėsisė.
Asnjė soj demonstrate nuk i ka dhėnė pushtet as PD-sė dhe as PS-sė, qė kur nisi ora e pluralizmit dhe Sali Berisha u vu nė krye tė selisė blu me urdhėr tė Ramiz Alisė; ndėrkohė qė anėtarėt e PPSH depėrtuan dhe u shkrinė nė PS dhe LSI, nė PD vėrshuan spiunėt vullnetarė tė Sigurimit dhe kontigjentėt mė tė errėt tė botės sė krimit.

Askush nuk dyshon mė se nė Shqipėri “sovrani” i Bashės ėshtė njė “mjet pėrdorimi” nė tentativėn pėr t’u ngjitur nė pushtet PD-ja, njė parti qė nė tetė vitet 2005-2013 tregoi njė mėnyrė tė mbrapshtė tė drejtimit tė vendit, pėr ēfarė iku nga pushteti me njė refuzim plebishitar.

Nė kėtė “mbretėrim” tė PD-sė ndodhi ajo qė i kishte dhėnė shenjat prej kohėsh, qė pushteti dhe populli do tė ishin dy gjėra krejt tė ndara. Pra, pushteti PD-ist, si makinė dhune e morsė shtrėnguese i gjeti rrugėt pėr tė shkelur mbi kurrizet tona, ndėrsa populli humbi ēdo mundėsi komunikimi, sepse sado tė fliste apo tė ulėrinte, fjala e tij ngecte, siē ndodh gjithnjė kur flet i pamunduri. Kjo distancė dhe ndarje drastike mes popullit dhe oborrit blu e ēoi lidershipin dhe forcėn politike tė PD-sė nė opozitė dhe kjo do tė jetė njė opozitė e gjatė.

Deformimin, tjetėrsimin, grabitjen dhe shkatėrrimin e pronės publike e ka nisur PD-ja qė nė vitin 1992, kur dishepujt e “terapisė shok” u vėrsulėn me pisha nė duar dhe i vunė flakėn Shqipėrisė, dogjėn fabrika, uzina, kombinate, punishte, vreshta, plantacone me mollė e kumbulla, grabitėn pasuritė e mbetura mė “duar tė pastra”, nė emėr tė njė lufte absurde kundėr komunizmit, nga ish-komunistė fanatikė dhe plangprishės, qė duke djegur gjithēka, donin tė mbulonin gjurmėt e krimit dhe tė vjedhjeve galopante, qė do tė ndėrmerrnin mė vonė, ditėn pėr diell.

Pas kėsaj, nisi ndėrtimi i oligarkisė sė re politiko-financiare, e pėrqėndruar te “oborri blu” rreth Doktorit, u cili u bė simbol i babėzisė dhe i qeverisjses pėr interesa private abuzive dhe korruptive. Energjia diabolike pėr tė renditur njė mori suksesesh virtuale, qė nė fakt ishin dėshtime dhe manipulime, ishte njė mėnyrė e dalė boje pėr tė fshehur plaget e shoqėrisė shqiptare, shkaktuar nga njė qeverisjej mafioze.

Tjetėrsimi, pėrvetėsimi me metoda nga mė tė stėrholluarat dhe grabitja e pronės publike ėshtė kryemėkati i qeverisė pd-iste, qė tashmė nga ēadra, i fton shqiptarėt tė ndėrtojnė “republikėn e re”, nga gėrmadhat jakobine tė stilit pd-ist tė qeverisjeve tė dėshtuara!

Nė Shqipėri krizėn e ka ushqyer me “lėndė tė parė” tash njėzet e gjashtė vjet PD-ja, si partia e krijuar drejtpėrdrejtė nga Ramiz Alia, i cili ka qenė jo vetėm mėsuesi nė hije i saj, por dhe ideatori i grumbullimit tė gjithė komunistėve tė pakėnaqur rreth saj!

Sot thirrjet jakobine tė Lul Bashės dhe Berishės pėr dorėzim tė pushtetit nė tavolinė, me anė tė kėrcėnimit pėr demonstrata tė forta qė “mund tė dalin jashtė kontrollit”, nuk trembin mė askėnd. Njė aventurė e tillė e ka djegur njėherė PD-nė nė vitin e trishtė 1998, kur militantė tė egėrsuar pushtuan Radiotelvizonin Publik Shqiptar, por u detyruan pėr disa orė tė iknin me bisht nė shalė, pėr shkak tė thirrjes ultimative tė bėrė nga ish ambasadorja amerikane nė Tiranė.10/05/2017 - 20:45:28 | Komente: 0 | Shikuar: 982 |  |  | Lart
« Para | Tjetra »


This item is closed, it's not possible to add new comments to it or to vote on it