Krahina "Autonome" e Korēės, Fitore e Shėnuar e Lėvizjes Patriotike Shqiptare - Nga Apostol Bitraku
92 vjet mė parė 10 Dhjetor 1916-2008
Ishte 10 dhjetori, i vitit 1916. Lufta e Parė Botėrore ose Lufta e Madhe, siē thuhej shpesh, ishte nė zhvillim e sipėr. Shqipėria ishte bėrė shesh beteje, midis forcave ndėrluftuese. Ushtritė italiane dhe franceze, kishin zėnė Shqipėrinė e Jugut, kurse ushtritė austro – hungareze e bullgare, Shqipėrinė e Mesme. Nė Korēė, ishin vendosur forcat pushtuese greke. Rreziku i copėtimit dhe aneksimit tė Shqipėrisė sė Jugut,
Lexoje tė plotė | Ora: 08:58:13 | Shikuar: 5124
Lindja dhe tmerret e inkuizicionit – Nga Shevki Sh. Voca
Inkuizicioni rrjedh nga fjala latine qė donė tė thotė hulumtim, kėrkim ishte njė institucion special hetues i kishės katolike qė pati pėr detyrė ndjekjen dhe persekutimin e heretikėve. Veprimtaria e saj filloi prej shekullit XII dhe zgjati deri nė luftėrat e Napoleonit, vala e sė cilės pėrfshiu tėrė vendet e Evropės perėndimore duke arritur deri nė Bosnje. Nė kėtė vend (lexo nė Bosnje), mbas disa shkrimeve historike, nė proceset gjyqėsore tė inkuizicionit u ekzekutuan mė sė shumti ithtarėt e besimit Bogumile,
Lexoje tė plotė | Ora: 09:26:30 | Shikuar: 5677
Shkodra me dhėmbėtarėt e saj - Reportazh nga Riza Lahi
Dhėmbė nga aeroplani i rrėzuar
Nė tė gjitha enciklopeditė botėrore ėshtė i shėnuar emri i francezit Pier Foshard. Nė nė shekullin 18, ėshtė ky stomatollog qė, pėr herėn e parė nė historinė e njerėzimit, bėri tė mundur vendosjen e protezės nė gojėn e njė pacienti.
Kjo protezė ėshtė vendosur me susta.
Lexoje tė plotė | Ora: 13:54:14 | Shikuar: 5559
Ditėlindja e tė madhit dr. Ibrahim Rugova - Nga Hysen Ibrahimi
Me rastin e ditėlindjes 64 vjetorit tė ish-kryetarit tė parė tė kosovės dr. Ibrahim Rugova. Vlerėn e lindjes – e dėshmoi vdekja.
Ai u shėndrua nė: ”Personazhin Kryesor tė Zgjedhjes sė Nyes Dardane Antike”.
”Jemi krenarė qė tė patėm, jemi krenarė qė i takojmė epokės tėnde, jemi krenarė qė ishim bashkėpuntorė tuaj tė idealit pėr Pavarėsinė e Republikės sė Kosovės nėn udhėheqjen tėnde, e gjithė kjo na bėnė me dije pėr njė gjendje zbrazėtie, pėr njė boshllėk i cili ėshtė krijuar nė zemrat e popullit Shqiptar”
Lexoje tė plotė | Ora: 08:20:46 | Shikuar: 4955
Nga historia e tatuazhės - Nga Shevki Sh. Voca
Tatuazhi ėshtė njė zakon i vjetėr, e cila bėhet me ndihmėn e veglave speciale, duke futur nė lėkurėn e njeriut substanca tė ngjyrosura. Me kėtė nė lėkurė bėhen ndėrrime tė qėndrueshme, me vizatime nga tė ndryshmet, duke filluar nga simbolet, shkronjat, fotografit, apo thjeshtė mund tė jenė edhe ngjyra tė ndryshme pa pas ndonjė kuptim, tė cilat mė pas nuk mund tė hiqen me mjete tė thjeshta.
Lexoje tė plotė | Ora: 14:05:34 | Shikuar: 5210
Prejardhja e Alfabetit Latin - Nga Mexhid Yvejsi
Ndonėse ne e quejmė Alfabeti Latin, kurse alfabeti e ka emrin grek, ndėrsa alfabeti ka njė prejardhje tjetėr, shumė mė tė vjetėr” - Allen Butler

Pėr nder tė ”Kongresit tė Manastirit”, me rastin e 100 vjetorit (1908-2008), ku u vendos, u pėrcaktue, Alfabeti Latin pėr gjuhėn shqipe, u organizuan manifestime, kremtime, tryeza, tribuna, konferenca shkencore, tyrlifare, nė tė gjitha trojet shqiptare…

Lexoje tė plotė | Ora: 16:00:06 | Shikuar: 5905
Pyetja shekullore: Majtas apo Djathtas - Nga Erjus Mezini
E Majta Europiane pėrballė sfidave tė reja...
Dėshtimet e disa qeverive tė majta shtyejnė dita ditės njė numėr tė madh votuesish nė tė gjithė botėn e qytetruar drejt partive tė "Qendrės" apo partive tė djathta. Gjithashtu triumfi i Liberalizmit nė disa shtete e ka kthyer pėrcaktimin "i majtė", tek kėto shtete, nė pėrcaktim bosh me qėllim njė pėrfitim tė vogėl votash.
Lexoje tė plotė | Ora: 23:41:04 | Shikuar: 5276
Bota ka nevojė pėr sigurinė amerikane - Nga Ismet Hajrullahu
Personalisht, pata rastin qė tė merrja pjesė nė njė sėrė aktivitetesh tė organizuara nė Denver gjatė Konventės sė Demokratėve. Nė ato organizime dukej entuziazmi dhe besimi i qytetareve amerikan tek premtimet e Barak Obamės pėr ndryshime. Realiteti i njė Amerike tė bashkuar ėshtė njė mesazh mbi tė cilin do duhej tė fuqizohej njė filozofi e re se bashkimi i kombit ėshtė nocion i zhvillimit dhe i progresit demokratik, ekonomik, dhe socio-kulturor.
Lexoje tė plotė | Ora: 10:32:23 | Shikuar: 5507
Shpallja e pavarėsisė sė Shqipėrisė dhe formimi i shtetit shqiptar (2) - Nga Isuf B. Bajrami
Ndonėse ishin tė ndėrgjegjshėm qė e ardhmja e Shqipėrisė garantohej me formimin e njė shteti tė pavarur, pėrballė rrezikut tė copėtimit, "tė zhdukjes sė ekzistencės kombėtare dhe politike tė vendit" (A. Frashėri, Letėr nga Janina, "Basiret", Istambull, nr. 2416, 7/19 prill 1878), i cili u qėndronte mbi krye shqiptarėve si "shpata e Damokleut", atdhetarėt rilindė veēuan si njė detyrė tepėr tė ngutshme dhe imperativė bashkimin e viseve shqiptare, kėrkuan nga Porta e Lartė "qė vendi i quajtur Shqipėri tė bashkohej nė njė tėrėsi dhe tė formonte njė vilajet tė vetėm" (Akte tė Rilindjes. . . , dok. 52). [Lexo pjesėn 1]
Lexoje tė plotė | Ora: 07:53:26 | Shikuar: 6733
Njė vepėr e veēantė pėr historinė tonė kombėtare e shkruar pak mė ndryshe - Nga Shevki Sh. Voca
NGA PERANDORIA OSMANE NE SHQIPĖRI e shkruam historine me tolerance...”
(OSMANLID’DAN ARNAVUTLUK’A tarihi hožgörüyle yazdik...)

Vepra nė fjalė ėshtė botim i pėrmbledhjes sė kumtimeve tė mbajtura gjatė zhvillimit tė punimeve tė “Konferencės Shkencore Ndėrkombėtare” e mbajtur nė Tiranė me 2 e 3 qershor 2005., nėn organizimin e Zyrės sė Administratės Turke pėr Bashkėpunim e Zhvillim pranė Kryeministrisė (TIKA), dhe Zyrės Rajonale nė Tiranė, me titull “Toleranca nė aktet administrative osmane”, (“Osmanli Idari Yazižmalarinda Hožgörü”).

Lexoje tė plotė | Ora: 09:46:04 | Shikuar: 6725
Zemėrimi i Natyrės - Nga Artan Mullaj
Kur nėna natyrė shpėrthen nė zemėrim, njerėzimi ngjan para saj i dobėt dhe i parėndėsishėm. Ciklone, cuname, tėrmete dhe vullkane mund tė shfarosin mijėra njerėz brenda vetėm disa minutave, ndėrsa nė shumicėn e rasteve, statistikat e fundit tė tė vdekurve mbeten zakonisht dhe realisht tė panjohura.
Njerėzit sot janė dėshmitarė tė katastrofave natyrore;si paralajmėrime tė pafajshme tė fatalitetit, logjika e hekurt e misioneve tė tyre (nėse ekzistojnė), i ka shtrėnguar tė gjithė tė qėndrojmė nė njė heshtje dhe nė njė pritje tė ankthe
Lexoje tė plotė | Ora: 07:47:56 | Shikuar: 5143
Intervistė me intelektualin erudit z.Lek Pervizi - Nga Kėze (Kozeta) Zylo
Z.Lek Pervizi ėshtė njė ndėr intelektualėt e shquar tė Kombit, qė provoi ferrin komunist, kalvarin e vuajtjeve, si i burgosur, internuar, me 16 viktima nė familjen e tij, varret e te cilėva akoma nuk dihen, pėvecse tė nėnės dhe tė vėllait tė tij Gencit. (Shiko albumin me foto)
Janė mijėra viktima tė pafajshme qė pėsuan kėtė fat tragjik!
Kultura e tij e gjerė, por mbi tė gjitha njė bashkėshort shembullor, bėnte qė tė gjente dhe castet romantike nė internim me gruan e tij Beben, emėr qė ja pagėzuan tė internuarit, pasi ishte fėmija i paktė qė i shpėtoi vdekjes nė kampin e internimit.
Lexoje tė plotė | Ora: 08:59:18 | Shikuar: 7586
Korcarja fisnike e Hartfordit qe ka rrėmbyer zemrat e shqiptarėve dhe amerikanėve - Nga Vepror Hasani
HARTFORD - Nė Hartford, kryeqytetin e shtetit tė Connecticut tė SHBA-sė, binte njė shi i imėt. Njė grua me flokė tė lagura ecte me hap tė shpejtė. Edhe sytė i kishte tė lagura. Nuk ishte e vėshtirė qė nė vėshtrimin e saj tė lexoje njė mall tė mbetur atje prej kohėsh. Qė nė ēastin e parė tė nxiste tė mendoje, nėse ajo grua ishte nga Hartfordi apo e ardhur nga ndonjė vend tjetėr i largėt.
Lexoje tė plotė | Ora: 07:31:34 | Shikuar: 6061
Shpallja e pavarėsisė sė Shqipėrisė dhe formimi i shtetit shqiptar (1) - Nga Isuf B. Bajrami
Shpallja e Pavarėsisė sė Shqipėrisė nė Vlorė mė 28 nėntor 1912 i dha fund sundimit shekullor osman duke shėnuar njė kthesė rrėnjėsore nė fatet e Shqipėrisė. Populli shqiptar, i dha grushtin e fundit ushtarako - politik Perandorisė Otomane, duke kurorėzuar ėndrrat dhe aspiratat mijėvjeēare tė tij. Shqipėria u shpall sovrane,e pavarur jo vetėm ndaj zgjedhės otomane por edhe ndaj ēdo zgjedhe e zinxhirėve tė rinj qė farkoheshin nė kurthet e fqinjėve.
Lexoje tė plotė | Ora: 18:04:47 | Shikuar: 8293
Mendimtari madh francez Rene Guenon (1886-1951) alias Abdylvahid Jahja dhe lidhjet e tij me Masonerinė
Shumė studiues qė janė marrė me jetėn dhe veprėn e Rene Guenonit pajtohen qė nė historinė shpirtėrore tė Evropės sė shekullit XX Guenoni, me mėsimet e tija tė integrimit tradicional pikėrisht prezantoi njė figurė tė jashtėzakonshme dhe unitare. Qėllimi i tij ishte qė pėr bashkėkohėsit e tij tė bėhet njėri nga nismėtarėt e kryehershme tė traditės universale. Zgjedhjet e tija nė metafizik dhe qėndrimet qė mbante pėr mendimin e simboleve nė tė cilat ai bėri hulumtime tė shumta,
Nga Shevki Sh. Voca
Lexoje tė plotė | Ora: 16:15:35 | Shikuar: 5130
«Para | 1 | 2 | 3 | ...| 117 | 118 | 119 |...| 121 | 122 | 123 | Tjetra»