Ajo shėndriste si njė ikonė shėnjtėrie... Njė prehje e qetė..- Nga Raimonda Moisiu
Ende kishte forca të buzëqeshte, megjithëse tanimë ishte kufomë. Zëmra e saj kishte pushuar së rrahuri, por ajo përsëri buzëqeshte gjith mirësi, si kishte bërë tërë jetën.
Sepse ishte Nënë!
E kishte trupin e ftohtë tashmë, por në cdo rrudhë të fytyrës së zverdhur si dylli i bletëve, ende endej zhaurima e dashurisë së saj për fëmijët. E kishin vendosur të nusëronte për herën e fundit mes carcafëve të bardhë, si bardhana e shpirtit të saj që kishte fluturuar ndërkohë në bardhanën e parajsës, atje ku venë shpirtërat e dhimbshur të nënave tona.
Lexoje tė plotė | Ora: 09:00:54 | Shikuar: 5278
Edvard Giboni dhe vepra e tij kapitale “Rėnia dhe shkatėrrimi i Perandorisė Romake”
Ekzistojnė historianė shkrimet dhe veprat e tė cilėve me shekuj pėrcillen nė formėn e njėjtė nė tė cilėn janė tė shkruar. Rikonstruksioni i tyre, pėrshkrimi i ngjarjeve dhe komentimet janė aq tė mrekullueshme, sa qė pėr tė plotėsuar apo mėnjanuar diē, shumė pak nevojitet. Sikur mos tė ishte kėshtu atėherė me siguri kishte me pas vėshtirėsi rreth njohurive pėr tė kaluarėn nė pėrgjithėsi. Njėri nga kėta shkrimtar (historian), gjithsesi se ėshtė anglezi Eduard Gibon, tė cilin disa nga studiues na e prezantojnė si tė lindur anglez, ndėrsa tė arsimuar Evropian.
Nga Shevki Sh. Voca

Lexoje tė plotė | Ora: 09:32:27 | Shikuar: 5504
Intervistė e z. Hysen Ibrahimi - Kryetar i LDD-sė Dega nė Suedi
Pėrderisa kjo Qeveri refuzon planin gjasht-pikėsh do ta ket mbėshtetjen tonė, pėrndryshe duhet tė mbahen zgjedhjet lokale dhe nacionale tė parakohshme nė fillim tė vitit tė ardhshėm 2009, dhe tė zgjedhen institucionet qė kanė aftėsi politike dhe diplomatike pėr t’a shtuar numrin e shteteve nė njohjen e Republikės sė Kosovės, sa nuk ėshtė bėrė tepėr vonė.
VushtrriaPRESS: Fillimisht ju faleminderit qė pranuat tė bėjmė njė intervistė me Ju. A mund tė na jepni njė letėrnjoftim tė shkurtėr se kush ėshtė Hysen Ibrahimi?
E intervistoi: Hajdin ISLAMI.
Lexoje tė plotė | Ora: 12:15:14 | Shikuar: 5624
Ajnshtajni dhe Raselli nė shėrbim tė ashtuquajturit “qeveri botėrore”!
Nga prapaskena e historisė:
Para njė kohe ish shefi pėr informim i Shtėpisė sė Bardh, ndėrsa tani publicist dhe analist politik Patrik Bjukenen, nė njė shkrim tė tij shtroi disa pyetje provokuese por, edhe tė vėshtira, si bie fjala: “Kush e ka tradhtuar kombin? Kush kishte simpati ndaj komunistėve? Kush ishte zemėrdėlirė? Kush ishte akuzuar gabimisht apo i fajėsuar rrejshėm?
Nga Shevki Sh. Voca
Lexoje tė plotė | Ora: 10:57:01 | Shikuar: 5940
”Kanuni i Neglizhencės”
Hakmarja, fenomen qė duhet zhdukur.
Duke e vėshtruar kėtė ēėshtje si tejet negative dhe mendoi se po bėjmė lėshim duke respektuar lashtėsinė, dhe duke ikur preokupimit me ekzistimin e gjakmarrjen ekzistenciale tė ēenies sė njeriut si njė zanafillė dhe origjinė tejet e gabuar nė praktikė, shtrohet dilema parasegjithash dilema pėr zhdukjen e gjakmarrjes qė kjo tė marr fund duke e identifikuar si primitive, antiligjore dhe anti-Kombėtare.

Nga Hysen Ibrahimi
Lexoje tė plotė | Ora: 10:30:44 | Shikuar: 5767
Pendimi i Josip Broz Tito - s
Filozofi dhe shkencėtari grek Demokriti (460-370 para e.) thoshte : “Pendimi ndaj veprimit tė keq ėshtė njė shpėtim i jetės.”

Shumė historianė analitik dhe studiues tė ndryshėm thonė se figura historike Evropiane pėr tė cilin deri mė tani ėshtė shkruar mė sė shumti ėshtė gjenerali dhe perandori i njohur francez, Napoleon Bonaparta. Pėr te u shkrua me lėvdata tė mėdha si njė gjeni dhe strateg ushtarak, i cili me ekspeditat e veta pushtuese ndėrroi historinė Evropės, dhe, i dha fund feudalizmit. Njeriu i cili si njė sundimtar absolut bėri reforma tė rėndėsishme nė administratėn franceze dhe nė sistemin juridik.

Nga Shevki Sh. Voca
Lexoje tė plotė | Ora: 17:14:39 | Shikuar: 5656
Punė tė mbarė Mr.President!
Populli amerikan dhe gjithė bota kishte kohe qė gjithė vėmendjen e saj e kishte pėrqėndruar nė zgjedhjet presidenciale tė Amerikės, kjo pėr vetė faktin se dihet roli i Amerikės nė politikėn botėrore. Pas njė kohe tė gjatė gare midis kandidatit republikan, heroit amerikan, John McCain dhe senatorit Barack Hussein Obama, votuesit amerikanė nė rrugėn mė demokratike nė botė zgjodhėn pėr president tė tyre, z.Barak Obama.
Nga Kėze (Kozeta) Zylo
Lexoje tė plotė | Ora: 09:48:56 | Shikuar: 5336
Janko Ll. Pali, "Mesues i Merituar" 1987-1994
Natyrisht te shkruash per nje njeri qe jetoi afer nje shekulli ne pak rradhe nuk e ke te lehte, e aqe me teper ky burre, eshte babai im edhe mesuesi im i pare, dhe me nje bote e kulture te madhe, nje Europian i vertete., ne te cilen une pashe dhe jetova e mesova prej tij, po pa njohur dimesonin e kesaj madhesie ashtu si duhet.

Pamja e tij, veshja e tij, shtatlartesia e tij, regullsia e tij e benin per tere jeten te ishte nje burre sa i kompletuar edhe aqe me fisnik. Burre kollos, ne sjellje dhe ne paraqitje.,i bukur, syte blu i qeshur dhe serjoz!

Nga Petraq J Pali
Lexoje tė plotė | Ora: 16:56:14 | Shikuar: 6305
Vimė mėsojmė shqip, pasi gjyshėrit s'na kuptojnė nė gjuhė tė huaj
Instituti “Gjergj Kastrioti Skanderbeg” mblodhi ditėn e shtunė nė Staten Island mjaft prindėr dhe nxėnės pėr tė parė njė orė mėsimi tė hapur nė tė dy klasat e shkollės shqipe. Nxėnėsit nga mosha 4-7 vjeē dukeshin mė seriozė se kurrė. Ata me ēanta nė duar dhe abetare u ulėn nė klasėn komode duke pritur dhe shikuar paksa tė hutuar vizitorė qė vinin grupe-grupe.
Pasi u pėrshėndetėn me mėsuesen e tyre te dashur, z.Blerina Bejleri, filluan tė hapnin fletoret e punės dhe tė shikonin nė dėrrasė materialet e shkruara, si alfabetin e gjuhės shqipe, ngjyrat e ndryshme tė hedhura nė vizatime tė bukura nė mur, etj…
Lexoje tė plotė | Ora: 00:15:32 | Shikuar: 5771
Belushi rikthehet nė vendlindjen e prindėrve : “Gjithandej e kam ruajtur shpirtin e Qytezės”
Aktori i mirėnjohur me origjinė shqiptare nga fshati Qytezė i rrethit tė Devollit, njė rikthmim tė pėrmallėshėm nė vendlindjen e tė parėve tė tij. Nė sheshin ku ėshtė ulur helikopteri ushtarak, pranė kishės mė tė vjetėr tė fshatit, ndonėse u paralajmėruar masa sigurie pėr tė mos vėshtirėsuar zbritjen e Xhim Belushit nė tokėn e prindėrve tė tij, banorėt dhe mikpritėsit u grumbulluan pėr tė pritur e takuar sa mė parė njeriun me tė cilin krenohen qė ka rrėnjėt e prejardhjes nga Qyteza. “ Mirseardhe o bir!”
Nga Gėzim Ashimi
Lexoje tė plotė | Ora: 23:15:01 | Shikuar: 5860
Rreth ”Kongresit tė Manastirit”, Profesori Jahja - asgjė nuk tha…
Reagim rreth shkrimit: “Kontributi i klerit katolik nė Kongresin e Manastirit”, tė prof.dr. Jahja Dranēolli, botuar nė gazetėn ”Koha Ditore”, Koha pėr kulturė, e shtunė, 8 nėntor 2008.)
”Tė gjithė shpirtrat e fortė janė tė afėrt me njėri-tjetrin”. (Shiler, Pikolomoni)

Shkrimet e historianit me prejardhje nga Peja, prof.dr. Jahja Dranēolli, gjithmonė i lexoj me vėmendje, me kėnaqėsi, por shkrimi i fundit i tij mė zhgėnjeu nė tėrėsi… Pse?

Nga Mexhid YVEJSI
Lexoje tė plotė | Ora: 07:35:22 | Shikuar: 6067
Epiri dhe Pėrkatėsia Etnike e Epirotėve
S’ka komb tjetėr tė jetė marrė nėpėr kėmbė kaq pamėshirshėm nga shtetet fqinjė!’’. ”Correspondence de Lord Byron”, Paris, 1825
Epiri ėshtė toka klasike dhe vatra e njė populli tepėr tė lashtė. Qė nė muzgun e kohėrave,nė gadishullin ballkanik endeshin pellazgėt tė mbuluar me njė vel misteri. Mitologjia thotė se ata ishin “njerėzit e parė”. Bile helenėt, tė cilėt nė mėnyrė tė padiskutueshme i konsideronin pellazgėt mė tė vjetėr se veten,
Nga Isuf B.Bajrami
Lexoje tė plotė | Ora: 20:50:11 | Shikuar: 6510
Ndryshimet e klimės, njė ēėshtje globale qė kėrkon njė pėrgjigje globale
Ekonomia politike mbi ndryshimet klimatike ėshtė formuar nga shkenca. Kjo dikton edhe strukturėn e analizave ekonomike dhe politikave; prandaj ne fillojmė me shkencėn. Ndikimi njerėzor mbi ndryshimet klimatike ėshtė shkaktuar nga emisionet e dioksidit tė karbonit dhe gazrat qė shkaktojnė efektin serė (GHGs) qė janė akumuluar nė atmosferė kryesisht gjatė 100 viteve tė shkuar. Shkencėtarėt nxjerrin nė pah se ndryshimet klimatike janė njė ēėshtje serioze dhe urgjente qė na imponohet.
Nga Mevlut Derti
Lexoje tė plotė | Ora: 07:31:53 | Shikuar: 11119
E Lumja Nėnė Tereza simbol i mirėsisė njerėzore
Ajo ishte dashuri nė vepėr pėr Zotin nėpėrmjet njeriut. Nėnė Tereza ėshtė pėr ne shqiptarėt njė dhunti e madhe prej Zotit, shpresė pėr njė tė ardhme mė tė mirė, njė lule qė ka Jelur dhe ėshtė rritur nė gjakun e shumė martirėve nėpėr shekuj; mirėnjohja dhe dhurata mė e bukur e popullit tonė, e ipeshkvisė sonė Shkup – Prizren pėr kishėn universale pėr botėn, pėr njerėzimin. Sapo ta shohėsh nuk mundesh tė mos e duash, tė pėrpiqesh tė ndryshosh jetėn tėnde pėr ta ndjekur, ndonėse kjo do tė kėrkojė shumė pėrpjekje.

Nga Gjon Frani Ivezaj

Lexoje tė plotė | Ora: 11:39:44 | Shikuar: 5715
Reliket e Olcinium-it
Periudha e kohės antike dhe mesjetės, sipas mendimeve faktike tė shumė studiuesve vendas dhe te huaj, ėshtė e mbushur me shumė ngjarje dhe episode interesante pėr vetė jetėn e qytetit tė Ulqinit. Nga thellėsia e shekujve, banorėt vendas gojė me gojė kanė pėrcjellė historinė e Ulqinit tė vjetėr, qė rrėnjėt e saj tė lashta i ka nė veriperėndim tė Ulqinit tė sotshėm nė katundin Krruē. Ulqini pėr herė tė parė pėrmendet nė dokumentet historike tė vitit 1376, ku njė banor i quajtur Milgost Kovaēi, qė pa se njė varkė po udhėtonte nė ujėrat e qetė tė Detit Adriatik, buzė brigjeve tė Ulqinit.
Nga Gjon Frani Ivezaj
Lexoje tė plotė | Ora: 11:27:37 | Shikuar: 5409
«Para | 1 | 2 | 3 | ...| 118 | 119 | 120 | 121 | 122 | 123 | Tjetra»