Punė tė mbarė Mr.President!
Populli amerikan dhe gjithė bota kishte kohe qė gjithė vėmendjen e saj e kishte pėrqėndruar nė zgjedhjet presidenciale tė Amerikės, kjo pėr vetė faktin se dihet roli i Amerikės nė politikėn botėrore. Pas njė kohe tė gjatė gare midis kandidatit republikan, heroit amerikan, John McCain dhe senatorit Barack Hussein Obama, votuesit amerikanė nė rrugėn mė demokratike nė botė zgjodhėn pėr president tė tyre, z.Barak Obama.
Nga Kėze (Kozeta) Zylo
Lexoje tė plotė | Ora: 09:48:56 | Shikuar: 5505
Janko Ll. Pali, "Mesues i Merituar" 1987-1994
Natyrisht te shkruash per nje njeri qe jetoi afer nje shekulli ne pak rradhe nuk e ke te lehte, e aqe me teper ky burre, eshte babai im edhe mesuesi im i pare, dhe me nje bote e kulture te madhe, nje Europian i vertete., ne te cilen une pashe dhe jetova e mesova prej tij, po pa njohur dimesonin e kesaj madhesie ashtu si duhet.

Pamja e tij, veshja e tij, shtatlartesia e tij, regullsia e tij e benin per tere jeten te ishte nje burre sa i kompletuar edhe aqe me fisnik. Burre kollos, ne sjellje dhe ne paraqitje.,i bukur, syte blu i qeshur dhe serjoz!

Nga Petraq J Pali
Lexoje tė plotė | Ora: 16:56:14 | Shikuar: 6478
Vimė mėsojmė shqip, pasi gjyshėrit s'na kuptojnė nė gjuhė tė huaj
Instituti “Gjergj Kastrioti Skanderbeg” mblodhi ditėn e shtunė nė Staten Island mjaft prindėr dhe nxėnės pėr tė parė njė orė mėsimi tė hapur nė tė dy klasat e shkollės shqipe. Nxėnėsit nga mosha 4-7 vjeē dukeshin mė seriozė se kurrė. Ata me ēanta nė duar dhe abetare u ulėn nė klasėn komode duke pritur dhe shikuar paksa tė hutuar vizitorė qė vinin grupe-grupe.
Pasi u pėrshėndetėn me mėsuesen e tyre te dashur, z.Blerina Bejleri, filluan tė hapnin fletoret e punės dhe tė shikonin nė dėrrasė materialet e shkruara, si alfabetin e gjuhės shqipe, ngjyrat e ndryshme tė hedhura nė vizatime tė bukura nė mur, etj…
Lexoje tė plotė | Ora: 00:15:32 | Shikuar: 5975
Belushi rikthehet nė vendlindjen e prindėrve : “Gjithandej e kam ruajtur shpirtin e Qytezės”
Aktori i mirėnjohur me origjinė shqiptare nga fshati Qytezė i rrethit tė Devollit, njė rikthmim tė pėrmallėshėm nė vendlindjen e tė parėve tė tij. Nė sheshin ku ėshtė ulur helikopteri ushtarak, pranė kishės mė tė vjetėr tė fshatit, ndonėse u paralajmėruar masa sigurie pėr tė mos vėshtirėsuar zbritjen e Xhim Belushit nė tokėn e prindėrve tė tij, banorėt dhe mikpritėsit u grumbulluan pėr tė pritur e takuar sa mė parė njeriun me tė cilin krenohen qė ka rrėnjėt e prejardhjes nga Qyteza. “ Mirseardhe o bir!”
Nga Gėzim Ashimi
Lexoje tė plotė | Ora: 23:15:01 | Shikuar: 6022
Rreth ”Kongresit tė Manastirit”, Profesori Jahja - asgjė nuk tha…
Reagim rreth shkrimit: “Kontributi i klerit katolik nė Kongresin e Manastirit”, tė prof.dr. Jahja Dranēolli, botuar nė gazetėn ”Koha Ditore”, Koha pėr kulturė, e shtunė, 8 nėntor 2008.)
”Tė gjithė shpirtrat e fortė janė tė afėrt me njėri-tjetrin”. (Shiler, Pikolomoni)

Shkrimet e historianit me prejardhje nga Peja, prof.dr. Jahja Dranēolli, gjithmonė i lexoj me vėmendje, me kėnaqėsi, por shkrimi i fundit i tij mė zhgėnjeu nė tėrėsi… Pse?

Nga Mexhid YVEJSI
Lexoje tė plotė | Ora: 07:35:22 | Shikuar: 6253
Epiri dhe Pėrkatėsia Etnike e Epirotėve
S’ka komb tjetėr tė jetė marrė nėpėr kėmbė kaq pamėshirshėm nga shtetet fqinjė!’’. ”Correspondence de Lord Byron”, Paris, 1825
Epiri ėshtė toka klasike dhe vatra e njė populli tepėr tė lashtė. Qė nė muzgun e kohėrave,nė gadishullin ballkanik endeshin pellazgėt tė mbuluar me njė vel misteri. Mitologjia thotė se ata ishin “njerėzit e parė”. Bile helenėt, tė cilėt nė mėnyrė tė padiskutueshme i konsideronin pellazgėt mė tė vjetėr se veten,
Nga Isuf B.Bajrami
Lexoje tė plotė | Ora: 20:50:11 | Shikuar: 6681
Ndryshimet e klimės, njė ēėshtje globale qė kėrkon njė pėrgjigje globale
Ekonomia politike mbi ndryshimet klimatike ėshtė formuar nga shkenca. Kjo dikton edhe strukturėn e analizave ekonomike dhe politikave; prandaj ne fillojmė me shkencėn. Ndikimi njerėzor mbi ndryshimet klimatike ėshtė shkaktuar nga emisionet e dioksidit tė karbonit dhe gazrat qė shkaktojnė efektin serė (GHGs) qė janė akumuluar nė atmosferė kryesisht gjatė 100 viteve tė shkuar. Shkencėtarėt nxjerrin nė pah se ndryshimet klimatike janė njė ēėshtje serioze dhe urgjente qė na imponohet.
Nga Mevlut Derti
Lexoje tė plotė | Ora: 07:31:53 | Shikuar: 11315
E Lumja Nėnė Tereza simbol i mirėsisė njerėzore
Ajo ishte dashuri nė vepėr pėr Zotin nėpėrmjet njeriut. Nėnė Tereza ėshtė pėr ne shqiptarėt njė dhunti e madhe prej Zotit, shpresė pėr njė tė ardhme mė tė mirė, njė lule qė ka Jelur dhe ėshtė rritur nė gjakun e shumė martirėve nėpėr shekuj; mirėnjohja dhe dhurata mė e bukur e popullit tonė, e ipeshkvisė sonė Shkup – Prizren pėr kishėn universale pėr botėn, pėr njerėzimin. Sapo ta shohėsh nuk mundesh tė mos e duash, tė pėrpiqesh tė ndryshosh jetėn tėnde pėr ta ndjekur, ndonėse kjo do tė kėrkojė shumė pėrpjekje.

Nga Gjon Frani Ivezaj

Lexoje tė plotė | Ora: 11:39:44 | Shikuar: 5856
Reliket e Olcinium-it
Periudha e kohės antike dhe mesjetės, sipas mendimeve faktike tė shumė studiuesve vendas dhe te huaj, ėshtė e mbushur me shumė ngjarje dhe episode interesante pėr vetė jetėn e qytetit tė Ulqinit. Nga thellėsia e shekujve, banorėt vendas gojė me gojė kanė pėrcjellė historinė e Ulqinit tė vjetėr, qė rrėnjėt e saj tė lashta i ka nė veriperėndim tė Ulqinit tė sotshėm nė katundin Krruē. Ulqini pėr herė tė parė pėrmendet nė dokumentet historike tė vitit 1376, ku njė banor i quajtur Milgost Kovaēi, qė pa se njė varkė po udhėtonte nė ujėrat e qetė tė Detit Adriatik, buzė brigjeve tė Ulqinit.
Nga Gjon Frani Ivezaj
Lexoje tė plotė | Ora: 11:27:37 | Shikuar: 5575
Ne Tuz, te Malesise, e ne trojet te Dedes, ushton kanga e Shkurte Fejzes
Ne e fituam Lirine dhe me kenge e cifteline.
Nga gjiri i popullit tone te mbrekullueshem e me shpirt krijues, kane lindur vazhdimisht njerez te shquar dhe figura te medha te botes se artit.Artistet shqiptar me nam, qe tashme i kane kaluar permasat dhe kufijte kombetar e i perkasin pasurise boterore, si Aleksander Moisiu, Naim Frasheri, Sander Prosi, Pandi Raidhi, Kadri Roshi, Ndrek Luca, BekimFehmiu,
Nga Andy Apolloni & Paulo Traboini
Lexoje tė plotė | Ora: 21:08:41 | Shikuar: 6361
Njė Vepėr qė Meriton tė Lexohet
Fakte dhe dokumente nė jetėshkrimin real: “Monsinjor Dr. Zef Oroshi – Njė Jetė e Shkrirė pėr Fe e Atdhe”, tė studiuesit e publicistit shqiptaro - amerikan Tomė Mrijaj)
Para disa ditėve mė ra nė dorė libri voluminozme 400 faqe, me fakte, dokumente dhe fotografi origjinale mbi jetėshkrimin real me titull kuptimplotė: “Monsinjor Dr. Zef Oroshi – Njė Jetė e Shkrirė pėr Fe e Atdhe” (New York), tė studiuesit e publicistit tė palodhur shqiptaro - amerikan Tomė Mrijaj.
Nga Azem Gjidija
Lexoje tė plotė | Ora: 16:21:55 | Shikuar: 5648
Republika e Kosovės – ”Shteti Kosovar” – Shtet Laik Apo Shekullar?
Lufta midis mosbesimit dhe besimit ėshtė tema mė kryesore nė historinė botėrore.” - Goethe
Republika e Kosovės, deri mė sot, shteti mė i ri nė botė, ka njė kushtetutė, kushtetutė e cila ėshtė e ”smutė”, prej tė cilės tė vlojnė trutė…

Kushtetuta e Republikės sė Kosovės, e cila hyri nė fuqi me 15 Qershor 2008, ka 14 kapituj dhe 162 nene, ku shumēka ėshtė shtjelluar, pėrcaktuar, por me shumė gabime e mbuluar…

Nga Mexhid YVEJSI, Gjakovė
Lexoje tė plotė | Ora: 10:44:27 | Shikuar: 6259
Udhёpёrshkruesit Kroatё Nёpёr Shqipёri
Hyrje
Shumё kroatё nga motive dhe arsye tё ndryshme e kanё vizituar Shqipёrinё, respektivisht ato vende ku kanё jetuar shqiptarёt dhe kanё shkruar mbi atё se ēfarё kanё parё dhe pёrjetuar atje. Kanё udhёtuar si luftёtarё, udhёtarё, priftёrinj, murgj, tregtarё, spiunё dhe kureshtarё qё nga mesjeta e deri mё sot. Shumё kroatё as nuk kanё shkuar dhe as qё e kanё pasur ndёrmend t’u shkonin nё vizitё shqiptarёve, por ёshtё dashur tё lundrojnё pёrgjatё bregdetit shqiptar kur kanё udhёtuar me anije pёr nё Greqi,

Nga Akademik Prof. dr. Aleksandar Stipēeviq
Lexoje tė plotė | Ora: 16:56:11 | Shikuar: 5606
Arratisja nga Shqipėria e Nacionalistit Murat Maxhar Shellari
Ishte me tė vėrtetė njė njeri shumė i mirė. Nga ai mėsova gjuhėn e bukur tė toskėrishtes, ndėrsa nga unė Murati mėsoj gegnishten. Gjirokastriti, kishte dėshirė qė tė dy gjuhėt tė bashkėjetojnė e jo sesi u vendos, pėrmes Kongresit politik tė Drejtėshkrimit 1972, me tė ashtėquajturėn gjuhėn standarte letrare. Edhe pse jam nga Jugu i Shqipėrisė, unė miq mė tė mirė kam pasur nga Veriu, qė mė kanė tėrhequr pėr burrėri, trimėri, guximin, sinqeritetin, fjalėpak e punė shumė, si njerėz tė besės e nderit. Pėr ēka mund tė flas mė parė.
Nga Klajd KAPINOVA New York
Lexoje tė plotė | Ora: 15:49:55 | Shikuar: 6266
Politikanėt dhe historianėt duhet tė jenė atdhetarė dhe tė moralshėm
Mendime pėr librin e dytė tė Mėrgim Korēės
Autori i dy pėrmbledhjeve me shkrime analitike Histori tė Pashkruara (2005) dhe Hedhje Drite Rreth Shtrembėrimesh Historike (2008) ėshtė ingjinieri mekanik i talentuar Mėgim Korēa, djali i atdhetarit tė pavlerėsuar ende Dr. Xhevat Korēės, luftėtar i ēetave te Rilindjes, themelues i gjimnazit shtetėror tė Shkodrės dhe Ministėr i Arsimit nė Qeverinė Merlika.
Lexoje tė plotė | Ora: 10:00:42 | Shikuar: 7812
«Para | 1 | 2 | 3 | ...| 120 | 121 | 122 | 123 | 124 | 125 | Tjetra»