Gramofoni... njė Thesar si Dritė e Syrit
Nuk ėshtė e lehtė tė shkruash pėr rregullsinė, da¬shurinė, mirėmbajtjen dhe vlerėsimin qė u bėnte im atė qoftė librave e vėllimeve, enciklopedive e revistave, krijimeve tė tij nė qindra fletore. Lidhjet artizanale, ngjitja me zam e me tutkall, sistemimi nė bibliotekė e nė rafte me radhuar dhe me njė pėrkuj¬desje tė veēantė, qepja e tyre dhe mirėruajtja, ishin njė pasion e hob i tij. Libri dhe ai ishin njė. Ai i ruante ato si sytė e ballit dhe, kur shikonte ndonjė person qė librin e mbante nė dorė si role, thoshte: “Mjerė ai libėr nė dorė tė kujt ka rėnė”…!
Nga Petraq J. Pali
Lexoje tė plotė | Ora: 23:09:58 | Shikuar: 6116
Spiro Konda, i pari qė mbrojti tezėn e prejardhjes nga pellazgėt
Vargjet e eposit homerik:” O mbret Zeus dodonas pellazgjik” dhe “ popull hyjnor i pjellė dret pėr drejt nga dheu”, do tė ishin hapi i parė nga u nis ai fillimisht pėr rrugėn e gjatė e tė vėshtirė.
- Duke shfletuar veprėn e tij “ Shqiptarėt dhe problemi pellazgjik”-
- Vepra e prof. Kondės, nėn ndikimin e Eqerem Ēabejit u la qėllimisht, pėr gati 40 vjet, nė harresė.
- Edhe sot nėn ndikimin e ēabejistėve vepra vazhdon tė “harroet”
Lexoje tė plotė | Ora: 18:36:58 | Shikuar: 8323
Gjuha Shqipe Eshtė Ashti i Identitetit Tonė nė Diasporė dhe Kudo
Problemi i hapjes sė shkollave shqipe nė emigrim, gjithmonė mė ka shqetėsuar, mė ka ngacmuar shpirtin, s’me ka lene te qete, sepse gjuha shqipe ėshtė ashti i identitetit tonė.
Menjėherė pas rėnies sė diktaturės, ikja kuturu e shumicės sė njerėzve, vetėm e vetėm t’i shpėtonin “ishullit mė tė bukur” nė botė, bėri qė Shqipėria tė digjte se brendshmi veten, dhe vatra e saj tė ngelej me ndonje thėngjill tek tuk tė ndezur.
Nga Kėze (Kozeta) Zylo
Lexoje tė plotė | Ora: 17:13:07 | Shikuar: 6428
Revolta e Majit 1984 nė Burgun e Qaf Barit
Pak kush ka shkruar pėr kampin famėkeq tė Qaf Barit, vend nė tė cilin lanė eshtrat bijtė mė tė mirė tė kombit, siē quheshin dėnuarit e ndėrgjegjes. I ndėrtuar mes malesh nė njė vend tmerrėsisht tė thepisur mes maleve ku as drita e diellit nuk shihej shfrytėzoheshin dhe torturoheshin armiq tė betuar tė sistemit.

Burgu ndodhej rreth 18 km prej qytetit tė Pukės, i ndėrtuar midis grykave tė maleve. Nė kėtė burg ishin 500 tė burgosur politikė qė ishin dėnuar mbi 25 vite burg. Kishte dhe shumė shqiptar nga Kosova tė cilėt ishin dėnuar me dėnime tė larta.

Nga Urim Gjata
Lexoje tė plotė | Ora: 14:45:49 | Shikuar: 7086
Pesė Porosi Drejtuar Udhėheqėsve Tanė!
Porositė vlerėsohen nė bazė tė prioriteteve dhe vlerės sė tyre e jo nė bazė tė numrit e kuantitetit. Ndoshta mund tė pėrpilonim njė tekst edhe me dhjetė ose pesėdhjetė porosi drejtuar udhėheqėsve tanė, por pėr shkak tė kohės sė shkurt tė tyre pėr t`i lexuar dhe kohės sė shkurt tė njerėzve nė kėtė botė ato i kam strukturuar nė pesė. Kėto porosi i drejtohen, deputetėve, koordinatorėve tė grupeve, kryetarėve tė partive, ministrave, zėvendės ministrave, kryeministrave, kryetarėve tė shteteve,
Nga Hamdi NUHIJU
Lexoje tė plotė | Ora: 11:36:12 | Shikuar: 6205
NASA pėr Planetin Marsi Pėrzgjedh Muzikėn “Piano on a Moon” (2)
Supėrstari nė Manhattan… (Lexo pjesėn e parė tė shkrimit)
Artisti pėson njė traum ex - familjaro - shoqėrorė nė San Diego. Ai refuzoi, pėr t'u ripagėzuar nė ujin e Kishės Cristiane “Shadow Mountain Church”. I erdhi radha vendimit Gjyqit (Restgerin Order) tė El Cajon - nit CA. Sentenca ishte: “Pėr tė mos shkelur kėtu aty nė San Diego…” Kjo lehtėsoi vendimin e tij, pėr tė lėnė klimėn e bukur tė San Diego - s dhe kthehet
Nga Klajd Kapinova, New York
Lexoje tė plotė | Ora: 18:09:26 | Shikuar: 7014
NASA pėr Planetin Marsi Pėrzgjedh Muzikėn “Piano on a Moon” (1)
Frederik Ndoci: “Nėse njeriu vdes njė here, artisti vdes shumė herė!”
Historia e njė artisti e rrėfyer imtėsisht pėr herė tė parė nė New York. Tragjedia e gjyshit e gjyshės, qė vdesin nga orteku i borės. Adoloshenti 17 – vjeēar Kola (babai i Rrikut), njeriu me zemėr tė madhe, venit ėndėrrat nė shkollat e Rusisė pėr vellezėrit e motrat jetim. Si zbulohet talenti i artistit Frederik Ndoci, nė moshėn 4 - 5 vjeēare nė korin e Kishės katedrale? Arti dhe muzika njė traditė e familjes Ndoci. Nxėnėsi me rezultarte tė shkėlyera nė mėsime, bėhet kėngėtari numėr njė
Nga Klajd Kapinova, New York
Lexoje tė plotė | Ora: 17:54:43 | Shikuar: 8070
Vuajtja, njė Udhėtim i Ngadalshėm Drejt Varrezave...
Refleksione mbi librin "Rregjimi i hienave" tė autorit Kolec Pikolinit)
Shqiptaro-amerikani Kolec Pikolini rrėfen historinė e ikjes nga burgu
Po sikur autori i librit “Rregjimi i hienave” Kolec Pikolini tė ishte pushkatuar pas dėnimit kapital dhėnė nė pretencėn e gjyqit farsė, a do tė binin nė dorė tė lexuesit kujtimet e gdhendur thellė nė kujtesėn e shkruesit!?
Nga Klajd Kapinova
Lexoje tė plotė | Ora: 17:47:33 | Shikuar: 6925
Kulla e Jakajve nė Rrrjedhat e Histories
Patrioti Ndue Jakaj viktimė e terrorit sllavokomunist ne Kosove gjate viteve 1945-1948

Duke udhėtuar nė drejtim tė Lugut tė Drinit drejt katundit tė Ranocit, para syve tė vizitorit vendas apo tė huaj, shpaloset njė pamje piktoreske. Kulla e Jakajve nė kėtė krahinė, ėshtė njė pikė strategjike dhe e lakmuar shpesh pėr pozicionin e saj tė favorshėm gjegrafik.

Nga Tomė Mrijaj, New York
Lexoje tė plotė | Ora: 16:55:15 | Shikuar: 7030
Dritė nė histori pėrmes veprės shumėvėllimshme “MJEDA” I-X tė studiuesit tė shquar Dr. Mentor Quku
Pėrmasat cilėsore qė burojnė nga leximi i serisė sė ciklit dhjetė vėllimėsh tė monografisė shumėplanėshe: “MJEDA”, hartuar me kujdes dhe pasion, kushtuar njėrės ndėr figurat madhore dhe personalitetit tė shquar tė letrave shqipe dhe lėmive tė tjera tė klerikut katolik dhe patriotit tė zjarrtė tė vlerave amtare Dom Ndre Mjeda, ėshtė njė arritje e denjė respekti dhe nderimi nė tė gjithė historinė e veprave shqipe tė shkruar deri me sot, me karakter thellėsisht analitik e cilėsisht hulumtues bashkėkohor studimor, qė ka mundur tė na japė studiuesi shkodran eurditi Dr. Mentor Quku.
Nga Tomė Mrijaj
Lexoje tė plotė | Ora: 11:52:40 | Shikuar: 7216
Kur Fan Noli Kërkonte Nuse...
E donte medoemos shqiptare, jo shumë të egër dhe jo të shëmtuar. Të gjitha kërkesat si e kërkonte priftëreshën e ardhsme, njeriu që nuk u martua kurrë.."
Një letër e Nolit dërguar në vitin 1908 për shoqërinë "Bashkimi" hedh dritë për kërkesën e tij për bashkëshorte.
Nga Roland Qafoku
Lexoje tė plotė | Ora: 19:20:39 | Shikuar: 6906
S’ka Zhvillim tė Qėndrueshėm pa Standardizimin e Terminologjisė sė Ekonomisė nė Gjuhėn Shqipe
Nėse dikush, qoftė shqiptar apo i huaj, mendon se me zėvendėsimin e tėrėsishėm tė terminologjisė sė ekonomisė nė gjuhėn shqipe me njė gjuhė tjetėr arrihet ndonjė pėrparim, atėherė kėtė duhet ta bėjmė sot. Janė dy probleme serioze qė na pengojnė ta bėjmė njė gjė tė tillė. Sė pari, ėshtė vėshtirė tė argumentohet pse dhe si do tė bėhej ky zėvendėsim ose kalim. Sė dyti, ithtarėt e zėvendėsimit nuk janė tė gatshėm tė punojnė nė kėtė drejtim; ata mė tepėr preferojnė njė gjendje tė ērregulluar as andej e as kėndej ose mish-mash.
Nga Isa Mulaj
Lexoje tė plotė | Ora: 20:56:19 | Shikuar: 7419
Diktaturė e Eger, Tranzicion Mashtrues
Shėnime pėr veprėn “Elegji Pėr Brezin Tim”Eugjen Merlikės)

Eugjen Merlika, djali i vetėm i ing. Petrit Mustafa Merlikės dhe i Helena (Gjika) Merlikės, ėshtė njė nga shembujt e pėrkryer qė vėrteton fjalėn e madhe: Liria jep rezultate. Themi njė nga shembujt e pėrkryer sepse ndryshe nga tė gjithė ata qė filluan tė sjellin kontributin e tyre nė ecurinė e Shqpėrisė drejt demokracisė mbas vitit 1990, ky intelektual e kishte marrė formimin e tij nė kushte shumė e shumė mė tė vėshtira se tė tjerėt.

Nga Dr. Thanas L. Gjika
Lexoje tė plotė | Ora: 17:55:23 | Shikuar: 7764
Ja Sherri i Nermin Vlorės me Nexhmie Hoxhėn
Nermin Vlora: Nexhmije, kėrko tė falur publike popullit tėnd,qė tė hyshė e qetė nė rrjedhėn e jetės.
Ambasadorja e Kombit Nermin Vlora Falaschi, nė asnjė kohė dhe asnjė rast, nuk e mohoi tė vėrtetėn se kishte qėnė shoqe shkolle me Nexhmie Hoxhėn, pa cka se ngėrtheheshin kujtimet e bukura dhe tė hidhura pėr tė.Pėr herė tė parė publikisht pėr tė, Ajo u prononcua nė njjė intervistė, nė maj tė vitit 2001. Nermini foli nga Vlora, ku ishte e pranishme nė njė konferencė shkencore pėr gjuhėn shqipe.Sapo kish festuar 80 vjetorin e lindjes dhe ishte
Nga Zenepe Luka
Lexoje tė plotė | Ora: 14:05:14 | Shikuar: 8596
Atdhetarizmi dhe Iluminizmi Tipare Qenėsore tė Jetės dhe Veprimtarisė sė Atė Shtjefėn Gjeēovit
Kėto punė po i shkruaj kėtu, o vėlla shqiptar, jo me ndonjė qėllim tė keq, por pse po ma ka ėnda me e mbėshtetė nė to vjetėrsinė e kombit tonė. Le ta marrė vesh bota se hyjnitė, mėnyrat dhe sjelljet e besimtarėve, si grekėt dhe latinėt e vjetėr i patėn prej etėrve tanė, Pellazgėve". -Shtjefėn Gjeēovi
Sapo kujton emrin e tij, edhe mė tė fundmit tė shqiptarėve qė ka pasur rastin tė bėjė qoftė edhe dy klasė shkollė, do t'i vejė menjėherė mendja te "Kanuni i Lekė Dukagjinit", mbledhur e kodifikuar
Nga Isuf B.Bajrami
Lexoje tė plotė | Ora: 19:15:43 | Shikuar: 7333
«Para | 1 | 2 | 3 | ...| 121 | 122 | 123 | 124 | 125 | Tjetra»