''Dėbimi i Shqiptarėve'' sipas Dr. Vaso Ēubriloviqit
Dokumenti kriminal i Ēubrilloviqit bazė mbi spastrimin etnik tė shqiptarėve
"Dėbimi i Shqiptarėve"
· Dr. Vaso Ēubriloviē ka qenė kėshilltar i regjimit monarkist gjatė Luftės sė Dytė Botėrore, pastaj ministėr, akademik, drejtor i Institutit tė Ballkanologjisė dhe anėtar i Lidhjes sė Komunistėve tė Jugosllavisė pas Luftės sė Dytė Botėrore.
Lexoje tė plotė | Ora: 09:53:03 | Shikuar: 7347
Kriza e Hipotekave nė Amerike
Sistemi financiar amerikan mund tė vėshtrohet nė dy parametrat e tij kryesor:
1. politika e saj fiskale ndaj konsumatorėve &
2. rritja e politikės selektive tė kredive konsumuese.
Globalizimi e bėri tė mundur shpėrndarjen e banorėve tė ndryshėm nga zona preferenciale tė Amerikės nė ato me denduri tė madhe, dhe mbipopullimi i atyre zonave e zhvlerėsimi i dollarit amerikan pėr njė periudhė tė gjatė kohore sjelli deri te marrja
Nga Hamdi Nuhiju
Lexoje tė plotė | Ora: 16:34:49 | Shikuar: 7198
Tė Ruajmė Vlerat Kombėtare dhe Identitetin Kombėtar Shqiptar
Raimonda Moisiu, autore e veprės "Jeta mes dy dashurive" me publicistikė, prozė dhe ngjarje tė jetuara. Vėllimi me poezi, "Dashuria nuk ka emėr". Bashkėautore nė tre antologji shqiptare, "Zemra Prindėrore", nga Fotjon Art, dhe antologjia "Nėna", bashkėpunėtore e disa gazetave nė Shqipėri, "Tirana Observer", "Panorama ", "Ndryshe",Gazeta Kritika on line , etj. Raimonda ka studiuar fakultetin e gjuhėve tė huaja,
Nga Fatime Kulli
Lexoje tė plotė | Ora: 07:39:27 | Shikuar: 7414
Ne 8 Vjetorin e Vdekjes te Aristidh Koles
Ne 11 tetor mbushen 8 vjet nga vdekja e studiuesit te njohur arvanitas Aristidh Kola.Ai lindi mė 8 korrik 1944 ne Thiva tė Greqisė Qendrore, zonė e cila banohet tėrėsisht nga arvanitas.Studioi pėr jurispudencė nė Athinė dhe pas mbarimit tė universitetit, pėr shumė kohė iu pėrkushtua traditave kombėtare tė shqiptarėve nė Greqi. Ne 1983 pėrfundoi librin e tij tė famshėm, "Arvanitasit dhe origjina e grekėve",
Nga Mirel Sharxhi
Lexoje tė plotė | Ora: 15:27:03 | Shikuar: 7511
Cila Ishte Lilith - Pėrkthim
Hasa kete shkrim, nuk kisha degjuar ndonjehere per Lilith dhe as se ēfare perfaqesonte ajo. Si ēdo gje e re qe has e te ben pershtypje, lexova diēka mbi ate qe shkruhet per te. Eshte nje teori qe luftohet nga te gjitha fete e tanishme... perse valle duhet te luftohet me aq kembengulje nese eshte nje budallallek i trilluar... Nuk dua te bej komente, nuk kam pergatitjen e duhur, thjesht m'u duk interesante dhe e perktheva. Lexim te mbare.
Nga Suzana Kuqi
Lexoje tė plotė | Ora: 10:58:42 | Shikuar: 7572
Me Arsimim - Pa Kriminalitet
Hapja e njė institucioni shkollor
shpie kah mbyllja e njė burgu.

V. Hygo

Raporti ndėrmjet arsimit dhe tė kriminalitetit – ēėshtje relative nga shkalla e ulėt e arsimit qė konsiderohet faktor ndikues nė shfaqjen e kriminalitetit.
Organizimi i shkollimit tė lartė nė shtetet evroperėndimore pėr njė studentė kushtojnė shumė para, ndėrsa nė Kosovė edhe mė shumė, por qė ia vlen.
Nga Dr. sci. Kadri BICAJ
Lexoje tė plotė | Ora: 16:36:50 | Shikuar: 7934
Historia e Rozafati nė New York qė Filloi 30 Vjet mė Parė
Bisedė me z. Tonin Mirakaj pėrkrahės nė krijimin e grupit artistiko - kulturor “Rozafat”, pranė Qendrės Katolike Shqiptare “Zoja e Kėshillit tė Mirė” nė New York
Mė 31 maj 2008 Qendra Kulturore “Nėnė Tereza”, pranė kishės katolike “Zoja e Shkodrės” nė New York, pėrkujtoi 30 - vjetorin e kirjimit tė grupit tė parė artistik “Rozafati”, nė Qendrėn Katolike Shqiptare “Zoja e Kėshillit tė Mirė” nė vitin 1978

Nga Klajd Kapinova
Lexoje tė plotė | Ora: 15:14:36 | Shikuar: 9229
Historia e Kompozitorit Nonda Kajno
Historia e artistit, qe beri revolucion ne muzike dhe qe u kryqezua pas festivalit te 11-te, te kenges ne R.T.SH. Nonda Kajno
Orkestra me 3 kitara elektrike dhe nje bateri.
Suksesi dhe persekutimi per kantautorin nga Korca

Korce Dikush e kishte ditur me pare, por lajmi se dicka do te ndodhte edhe ne qytetin e Korces, kishte marre dhene. Gjithcka thuhej nen ze. Ajo qe do te ndodhte

Nga Vepror HASANI
Lexoje tė plotė | Ora: 13:59:22 | Shikuar: 9687
Letėrsia Arbėreshe dhe Ndikimi i saj nė Kulturėn Shqiptare
Greci, komuniteti i vetėm arbėresh nė Campania, nė provincėn e Avellino-s nė Itali, mė 14 qershor tė kėtij viti mikpriti nė sallėn “Consiliare” njė seminar pėr “Letėrsinė arbėreshe”, tė cilės i dhanė jetė studiuesit Italo Costante Fortino, Merita Bruci, Pierfranco Bruni, Agostino Giordano, i organizuar nga universiteti “Federico II” i Napolit, i krahinės Campania dhe komuna e Greci-t. Kryetari i bashkisė, Bartolo Zoccano, shprehu urimin qė
Prof. Italo C. Fortino*
Lexoje tė plotė | Ora: 17:32:43 | Shikuar: 10284
Ion Bekali, Kosova dhe Kuajt e Bukureshtit
Fragment nga kujtimet e Shtefan Kokoneshit, menaxher futboli me origjinė arumune nga Elbasani, i konsideruar si ambassador i sportit shqiptar nė Rumani)

Nė kohėn e bombardimeve tė NATOS, kur ranė bombat e para nė Beograd, njė numėr i konsideruar politikanėsh rumunė me komplekse antiamerikane dhe biografi komuniste, filluan tė hidhnin vrer kundėr Kosovės dhe Amerikės.

Nga Shtefan Kokoneshi
Lexoje tė plotė | Ora: 11:00:25 | Shikuar: 8883
Risitė dhe Vjetėrsitė e Gjeopolitikės nė Ballkan..!
Pak histori.
Historikisht Ballkani ka qenė, dhe pėr fatin tonė (tė shqiptarėve) tė keq, edhe nė Shek. XXI, vazhdon tė mbetet njė nyje nevralgjike, apo njė urė lidhėse dhe kalimi midis Lindjes e Perėndimit, si dhe anasjelltas (tė Perėndimit drejt Lindjes dhe tė pushtimit tė saj), ku pėr pasojė sa herė qė fuqizohej Lindja (Perandoria Bizantine dhe Perandoria Otomane) dhe synonte
Nga Gafurr Adili
Lexoje tė plotė | Ora: 10:49:49 | Shikuar: 7393
Kujtime nga Fėmijėria e Rinia e Ibrahim Rugovės
Tmerret e brigadave partizane nė Istog
Pas Luftės sė Dytė Botėrore familja jonė e madhe doli me katėr burra tė vrarė e tė zhdukur: Ibish Sadri Elezi, i vrarė mė 1941 nė Dobrushė, Xhemė Sadria i vrarė nė luftėrat e rugovasve me malazezė te Livadhet e Gjakut, nė kufi me Malin e Zi, e Rrustė Sadria me tė birin Ukėn ( babai i presidentit Rugova) ishin arrestuar nė janar tė vitit 1945 dhe ishin zhdukur pa gjurmė.
Nga Rrustem Rugova
Lexoje tė plotė | Ora: 22:10:53 | Shikuar: 9325
Si u Aneksua Ēamėria
Me pushtimin e Greqisė nga Gjermania pritej qė ēamėt e kthyer nga internimi tė hakmarreshin ndaj forcave shoviniste greke qė kishin qenė shkaktarė tė vuajtjeve tė tyre, por ndodhi krejt ndyshe. Ata u ngritėn mbi pasionet shoviniste dhe zgjodhen rrugėn e bashkėpunimit dhe bashkėjetesės pėr tė pėrballuar bashkarisht gjendjen e rėndė qė u krijua nga pushtuesit e rinj gjerman. Pėr kėtė qėllim njerėz me ndikim nė krahinė punuan me pėrkushtim
Nga Agim Xhemali
Lexoje tė plotė | Ora: 11:05:08 | Shikuar: 7577
Krushqit, Zakonet Komike e “Delikate” tė Ditė-Natės sė Dasmės
Mjalti, sheqerkat, orizi, dhuratat e ēmuara, zakonet e qerasjes e tė urimit, “dackat” pėr dhėndrin dhe vargjet e improvizuara, dollitė dhe nusėrimi.
Dasmat shqiptare sikurse edhe ceremoni tė tjera apo rituale tė jetės, karakterizohen nga tipare krahinore, tipare disa herė aq tė ndryshme, saqė pėrbėjnė habi tek krushqit e tjerė. Por, martesat e tė rinjve nga krahina tė ndryshme si dhe lėvizjet
Nga Floart-PRESS
Lexoje tė plotė | Ora: 23:41:54 | Shikuar: 7875
Sakramentet e Spėrkatjet e Priftit Pren Kola dhe Mallkimi i Nėnės Fatime
Njė debat qė ka filluar dhe s’ndalet nė disa forume tė internetit e qė merr shkas njė njoftim nga data 28. 07.2008, pėr “kthimin nė fenė katolike” tė familjes sė Bajram Kabashit ka shkaktuar konfuzion tė konsiderueshėm nė qytezėn Gurrakoc tė komunės sė Istogut. E kemi parė si njė konstrukt shumė tė papastėrt propagandistik, i cili meriton njė sqarim.
Nga Salih KABASHI
Lexoje tė plotė | Ora: 09:39:39 | Shikuar: 8922
«Para | 1 | 2 | 3 | ...| 122 | 123 | 124 | 125 | Tjetra»