Frank Shkreli: Mesazhi i Luigj Gurakuqit nė pėrvjetorin e vrasjes
Ja edhe njė pėrvjetor i njė atdhetari tė madh dhe njėrit prej figurave mė tė shquara tė historisė sė kombit shqiptar – Luigj Gurakuqit (19 Shkurt 1879 -02 Mars 1925) -- “vjen e shkon”, siē duket ashtu si nė tė kaluarėn, pa e pėrmend kush dhe pa u kujtuar nga askush, madje as nė pėrvjetorin e vrasjes tė tij.
Lexoje tė plotė | Ora: 16:09:09 | Shikuar: 470
Anton Mazreku shkrimtar i mbetur nė rrugė? - Nga Skifter Kėlliēi
Aty nga mesi i viteve ’50 tė shekullit tė kaluar, gjatė njė takimi letrarėsh, njė poet, asokohe nga mė mė tė mirėt e realizmit socialist, u shpreh se Anton Mazreku, (1908-1969), i njohur deri atėherė dhe mė pas nga i madh dhe i vogėl pėr komentet aq emocionuse qė u bėnte ndeshjve tė futbollit nga mikrofonėt e Radio Tiranės, ishte “shkrimtar I mbetur nė rrugė”.
Lexoje tė plotė | Ora: 16:03:41 | Shikuar: 477
Frank Shkreli: Fjalimi optimist i presidentit Donald Trump
Tė marten mbrėma, Presidenti i Shteteve tė Bashkuara, Donald trump mbajti fjalimin e tij tė parė, nė njė sesion tė pėrbashkėt tė dy dhomave tė Kongresit amerikan. Me njė ton tė ri optimizmi, ai e quajti fjalimin e vet, njė mesazh tė fuqishėm uniteti dhe njė mesazh nga zemėra. “Ne mund tė jemi njė vend i pėrēarė nė lidhje me politikat qė duhet tė ndjekim, por jemi njė vend i bashkuar kundėr urrejtjes dhe tė keqės, nė tė gjitha format e tyre.”
Lexoje tė plotė | Ora: 20:56:27 | Shikuar: 490
Frank Shkreli: Siguria e gazetarėve nė agjendėn e OKB-s
Pėrfaqsuesit mė tė lartė tė dy organizatave mė tė njohura botėrore pėr mbrojtjen e tė drejtave dhe tė punės sė gazetarėve, Drejtori i Pėrgjithshėm Ekzekutiv i Organizatės “Korrespondentėt pa Kufij”, Christophe Deloire dhe Drejtori Ekzekutiv i “Komitetit pėr Mbrojtjen e Gazetarėve”, Joel Simon janė takuar javėn qė kaloi me Sekretarin e Pėrgjithshėm tė Kombeve tė Bashkuara, Antonio Guterres pėr tė biseduar mbi sigurinė e gazetarėve anė e mbanė botės.
Lexoje tė plotė | Ora: 20:32:54 | Shikuar: 441
Anton Mazreku, futbolli, pena dhe mikrofoni - Nga Skifter Kėlliēi
Tė paktė janė ata qė mund tė dinė se publicisti dhe komentatori i shquar sportiv, Anton Mazreku, ishte me origjinė nga Kosova. Pėr tė shuar kurrershtjen e lexuesve ,vecanėrisht lexuesve kosovarė tė gazetės, u ofroj tė lexojnė shkrimin e mėposhtėm, i cili dėshmon njėkohėsisht pėr dramėn qė pėsoi ky personalitet i shquar nga regjimi komunist.
Lexoje tė plotė | Ora: 18:47:30 | Shikuar: 510
Frank Shkreli: 100 - vjetori i lindjes sė presidentit Xhon F. Kenedi
Ky vit shėnon 100-vjetorin e lindjes tė Presidentit tė 35-tė tė Shteteve tė Bashkuara, Xhon F. Kenedi (Maj 29, 1917 – Nėntor 22, 1963). Ky pėrvjetor po shėnohet me aktivitete tė shumėta gjatė gjithė kėtij viti, tė cilat kanė filluar tanimė anė e mbanė Shteteve tė Bashkuara, pėrfshirė shtetin Massaēusets prej ku rrjedhė familja Kenedi, e deri tek nivelet e enteve tė qeverisė federale, me qėllim pėr tė kujtuar jetėn dhe veprimtarinė e presidentit mė tė ri qė ėshtė zgjedhur ndonjėherė nė Shėpinė e Bardhė.
Lexoje tė plotė | Ora: 21:24:18 | Shikuar: 490
Frank Shkreli: Aktualiteti i fjalėve tė Sami Frashėrit
Kėtu nė Shtetet e Bashkuara, e hėna e tretė e shkurtit festohet ēdo vit si Dita e Presidentėve, ditė qė shėnon kujtimin e ditėlindjeve tė baballarėve tė kombit, Xhorxh Uashingtonit dhe Abraham Linkolnit. Ėshtė njė ditė festė pėr amerikanėt, pėr tė pėrkujtuar kontributin e tyre nė themelimin dhe nė ruajtjen e unitetit kombėtar, por njėkohsisht ėshtė edhe njė ditė pėr tė pasqyruar dhe pėr t’u kujtuar brezave tė sotėm dhe tė ardhėshėm amerikanė, trashėgiminė e vlerave tė tyre, si njerėz dhe si patriotė tė kėtij vendi.
Lexoje tė plotė | Ora: 19:59:23 | Shikuar: 504
Rahiq: Kraleva ishte e shqiptarėve dhe boshnjakėve! - Nga Ismet Azizi
Karanovci (Kraleva e sotme) para hyrjes sė ushtrisė serbe tė udhėhequr nga Karagjorgje Petroviq, kishte mė shumė se 2.000 ushtarė tė armatosur. Pėrndryshe, nė kėtė kasaba ishte selia e nahisė sė Pozhegės dhe kishte rreth 700 shtėpi me kopshte tė bukura, tė gjerė me plot lule dhe fruta. Nė periudhėn parakryengritjes ishte njė vendbanim me rreth 4.000 banorė, dhe mbi 90% e banuar nga boshnjakė dhe shqiptarėt.
Lexoje tė plotė | Ora: 16:13:16 | Shikuar: 489
Xhim Xhema shqiptaro-amerikani qė i qiti telashe Serbisė sė Millosheviēit
Me rastin e 9-vjetorit tė shpalljes sė Pavarėsisė sė Kosovės, Republika e Kosovės me institucionet e saja dhe shqiptarėt kudo, nė mėnyrėn e tyre, festuan kėtė pėrvjetor duke nderuar veprat dhe heroizmat e shumė individėve qė punuan, kontribuan, sakrifikuan dhe madje dhanė jetėn pėr kauzėn e lirisė dhe pėr pavarsinė e Kosovės.
Lexoje tė plotė | Ora: 16:09:42 | Shikuar: 511
Ilir Muharremi: Newborn nė NO Walls
Shumė mure e ndajnė planetin tokė, veēanėrisht ai mes tė paditurve dhe tė diturve, mes tė ēmendurve dhe normalėve, mes artistėve dhe jo artistėve, mes gėnjeshtarėve dhe tė sinqertėve, mes vrasėsve dhe atyre qė vuajnė, racistėve dhe jo racistėve.
Asnjėherė, nuk do t’i shembin, por tė paktėn artistėt pėrmes kėngės, pikturės, filmit, dramės duhet tė afirmojnė shembjen e mureve.
Lexoje tė plotė | Ora: 16:04:20 | Shikuar: 494
Selman Meziu: Shfarosja e pyllit tė Topovės
Fshati Topova shtrihet nė luginėn e Zagories nė drejtimin lindor tė qytetit tė Gjirokastrės. Me njė histori tė lashtė, njerėz me kulturė, punėtor, bujq e blektor tė shkėlqyer, por qė mjerisht jo vetem qė ėshtė lėnė nė harresė tė plotė e pas krahėve por edhe tė vetmin pyllin e saj, po e shkatėrrojn barbarisht. Njė ngjarje e dhimbshme pėr sot dhe pėr brezat qė do tė vijnė.
Lexoje tė plotė | Ora: 13:49:00 | Shikuar: 577
NATO mbetet gurthemeli i mbrojtjes sė vlerave perėndimore
Nė kryeqėndrėn e Aleancės sė Atlantikut Verior, NATO nė Bruksel u mbajtė kėtė javė mbledhja e ministrave tė mbrojtjes tė vendeve anėtare pėr tė biseduar mbi angazhimin e aleancės perėndimore nė luftėn kundėr tė ashtuquajturit “shtet islamik”, nė Irak dhe nė Siri. Pėr herė tė parė nė njė takim tė tillė, mori pjesė edhe Sekretari i ri Amerikan i Mbrojtjes nė administratėn e Presidentit Donald Trump, Xhim Mattis. Zyra e shtypit e Pentagonit njoftoi se gjatė takimit tė tij me Sekretarin e Pėrgjithshėm tė NATO-s Jens Stoltenberg, para se tė fillonte takimi i NATO-s me dyerė tė mbyllura, Sekretari i ri Amerikan i Mbrojtjes nėnvijoi rėndėsinė e aleancės perėndimore.
Lexoje tė plotė | Ora: 23:14:20 | Shikuar: 546
Frank Shkreli: Me 15 shkurt 1909 lindi gazeta ''Dielli''
108 vjetė mė parė, ekzaktėrisht me 15 Shkurt, 1909 doli nė Boston tė Shteteve tė Bashkuara numri i parė i gazetės Dielli, organ i Organizatės Panshqiptare Vatra, gazetė qė edhe sot botohet rregullisht nė internet dhe njėherė nė muaj del nė versionin e printuar, duke pėrmbledhur nė ‘tė artikujt dhe veprimtaritė mė tė dalluara mujore tė organizatės Vatra.
Lexoje tė plotė | Ora: 20:50:28 | Shikuar: 564
Tcvetan Todorov dhe “Lulja e diellit” e Simon Vizentalit
“Lulja e Diellit” ėshtė njė tregim gjysmė autobiografik i Simon Vizentalit, i atij qė, si asnjė tjetėr, ndoqi pas lufte kriminelė nazistė tė fshehur kudo nėpėr botė dhe ia dha drejtėsisė. Ėshtė shkruar jo thjesht pėr tė treguar njė ngjarje makabre, por edhe pėr tė hapur njė diskutim tė gjerė mbi krimin, ndėshkimin apo mundėsinė e faljes sė kriminelėve politikė dhe ideologjikė, apo kriminelėve nė pėrgjithėsi.
Lexoje tė plotė | Ora: 18:59:41 | Shikuar: 578
Skifter Kėlliēi: Kėndvėshtrim jo realist i filmit turk 'Fetih 1453'
Qė nė vitin shkollor 1949-50, kur isha nxėnės i klasės sė 6-tė, nga mėsimi i historisė sė Mesjetės, Veē te tjerash mbaj mend kėto data: pushtimin e Kostandinopolit nga pushtuesit otomanė dhe rėnien e perandorisė bizantine, mė 1453, vdekjen e Gjergj Kastriotit, Skėndėrbeu, mė 1468, rėnien e Krujės nė duart e pushtuesve turq, tė prira nga sulltan Mehmeti II, mė 1478 dhe zbulimin i Amerikės nga Kristofor Kolombi, mė 1492.
Lexoje tė plotė | Ora: 21:52:13 | Shikuar: 616
«Para | 1 | 2 | 3 | ...| 118 | 119 | 120 | Tjetra»