Pėrfaqsues i ri i Vatikanit nė Shqipėri - Nga Frank Shkreli
Presidenti i Republikės sė Shqipėrisė, Z. Bujar Nishani pranoi tė martėn Letrat Kredenciale tė Nuncit tė ri Apostolik, Kryeipeshkėvit Charles John Brown, rezident nė Tiranė. Mė 9 mars tė kėtij viti, Papa Franēesku e emėroi atė nė kėtė detyrė, si pėrfaqsues tė Vatikanit nė Shqipėri. I pėrndershmi Brown, me origjinė nga Shtetet e Bashkuara, para se tė emėrohej nė postin apostolik nė Tiranė, ka shėrbyer nė Irlandė si Nunc Apostolik dhe njėkohėsisht mban edhe titullin si Kryeipeshkv i Akuileas. Irlanda ishte posti tij i parė diplomatik.
Lexoje tė plotė | Ora: 20:42:54 | Shikuar: 911
Pėllumb Gorica: Janina qė tė deh me aromė historie shqiptare
Eshtė kėnaqėsi tė nisėsh njė udhėtim tė gjatė, kur qyteti ende s’ėshtė zgjuar dhe kur pret qė erėrat e Jugut tė tė thėrrasin pėr sė largu. Po udhėtoj drejt kufirit grek, nėn njė qiell tė shndritshėm, tė nėnshkruar vende- vende nga trille resh tė bardha.
Lexoje tė plotė | Ora: 16:00:05 | Shikuar: 1090
Stoltenberg: NATO po i pėrcjell me kujdes zhvillimet nė Shqipėri
Antarėsimi i Shqipėrisė nė Aleancėn e Atlantikut Verior NATO, me tė drejtė konsiderohet si arrijtja mė e madhe e Shqipėrisė nė kėtė ēerek shekulli, nė pėrpjekjet dhe hapat e sajė tė mundimshėm pėr t’u bėrė pjesė e integrimeve euro-atlantike. Nė tė vėrtetė, nė njė shkrim muajin qė kaloi, me rastin e 8-vjetorit, e kisha cilėsuar antarėsimin e Shqipėrisė nė NATO, si njė pikė tė shkėlqyer tė historisė post-komuniste tė Shqipėrisė dhe tė shqiptarėve nė pėrgjithėsi.
Lexoje tė plotė | Ora: 17:51:18 | Shikuar: 967
Selman Meziu: Ēfarė po ndodh nė trupin tėnd natyror Shqipėri?
Njė lajm ogurzi ėshtė pėrhapur si rrufeja. Janė kėto lajme qė njerėzve tė zakonshėm (dhe jo vetėm) kudo qė ndodhen iu shkaktojn tė dridhura tė zėrit, tė orakullit tė shpirtit, tė telave tė zemrės, tė tė gjithė qėnies shumė qelizore njeri. Dhe ato drithėrohen e shfryjnė urrejtjen kundėr tė gjithė atyre matrapazėve, tė pa shpirt, tė pa aparat trunor funksional qė kėrkojnė ti venė sipėr beton e hekur njė parku me vlera tė pallogaritshme bioekologjike, turistike e arkitekture peisazhistike.
Lexoje tė plotė | Ora: 21:07:58 | Shikuar: 961
Frank Shkreli: ''Anarkia ėshtė debashkim, jo bashkim''
Kohėt e fundit, Kryeministri i Shqipėrisė, Z. Edi Rama dhe Presidenti i Kosovės, Z. Hashim Thaēi ngritėn mundėsinė e bashkimit tė Shqipėrisė dhe Kosovės nė njė shtet tė vetėm, nėqoftse nuk ndodhė bashkimi i tyre brenda Bashkmit Evropian. Analistė tė ndryshėm e kanė cilėsuar deklaratėn e udhėheqsve shqiptarė si njė manovėr parazgjedhore, si njė pėrpjekje pėr tė larguar vėmendjen e mbrendshme dhe tė jashtme nga kriza aktuale politike nė Shqipėri dhe nė Kosovė, ose mė keq, si njė kėrcėnim dhe shantazh ndaj Evropės, nėqoftse Bashkimi Evropian nuk merr masa pėr tė shpejtuar integrimin e Shqipėrisė dhe Kosovės nė radhėt e tij.
Lexoje tė plotė | Ora: 22:02:07 | Shikuar: 1006
Njujorkezja Valentina Ivezaj e apasionuar me vizatimet pėr aktorėt
Piktorja Valentina Ivezaj, ishte jo mė shumė se 5 vjeēe, kur filloi tė bėj skicat apo vizatimet e para me laps. Njė ditė vogėlushja po shikonte njė burrė, qė mbante nė dorė disa gazeta, i cili ngadalė e me kujdes po i vendoste tė hapura mbi dyshemene e njė dhome, tė cilėn po e bėnte gati pėr ta lyer me bojė.
Lexoje tė plotė | Ora: 22:29:46 | Shikuar: 1003
Ahmet Ҫollaku: Kronikė nafte e pashtershme
Komunikoja me tė ndjerin, me gjeologun e persekutuar Nuredin Skrapari, pavarėsisht se me ‘tė nuk kisha pirė kafe dhe nuk isha kėmbyer nė rrugė mė shumė se dy-tre herė. Kėshtu ėshtė jeta, ikėn shpejt. Po ja ēfarė mė shkruan Ai: “Faleminderit Zoti Ēollaku qė shkruani pėr naftėn dhe naftėtarėt tanė heroikė, pėr ata heronjtė, tė dhembshėmit e kohės moniste. Mė vjen mire, bilez gėzohem qė qenka dikush, juve qė do tė shkruani pėr atė kohė qė unė e kam quajtur herė “Tragjedia e Inteligjencės sė Naftės’’, dhe herė “Gjeologėt e naftės para skuadrės sė pushkatimit".
Lexoje tė plotė | Ora: 22:40:51 | Shikuar: 950
Problemi shqiptar - Nga Frank Shkreli
Duket se kombi shqiptar po pėrshkohet sot nepėr njėrėn prej periudhave mė tė rrezikshme tė historisė sė tij. Njoftohet se kėtė javė, si edhe herė tė tjera mė parė gjatė kėtyre 25-viteve tranzicion, nė Tiranė do tė zbresin zyrtarė tė lartė evropianė nga Brukseli, nė njė pėrpjekje ndėrmjetėsimi pėr tė zgjidhur atė qė tė gjithė po i referohen si “ngėrēi politik” midis partive tė pozitės dhe opozitės dhe klasės politike shqiptare, nė pėrgjithėsi.
Lexoje tė plotė | Ora: 21:35:03 | Shikuar: 1017
Ilir Muharremi: A besojnė kosovarėt nė Zot?
Tė gjithė njerėzit jemi tė njėllojtė, nuk ekzistojnė mbinjerėzit, njeriu ėshtė vetėm njeri, ėshtė i barabartė si para tė ftohtit ashtu edhe para zjarrit, tė gjithė digjemi njėjtė, edhe para Zotit jemi tė barabartė. Pse njeriu duhet tė besoj nė Zot? Zoti ndėrroj jetė nė gjermani me Nietzschen, pastaj erdhi pasditja mė e madhe pėr njeriun sepse pėr herė tė parė u zėvendėsua me Zotin dhe u bė Zot vet ai. Disa u trembėn, disave ju dridhen kėmbėt, pastaj filluan t’ju merren mėndėt, kurse nė letėrsi u hapen gremina tė shumta. Por, njeriu ulėriti kundėr ferrit.
Lexoje tė plotė | Ora: 21:31:44 | Shikuar: 1015
Peshterasit janė tė gjatė, vitalė, elastikė, syshqiponjė, tė sojit tė bukur...!
Nė librin e tij, studimet antropogjeografike Cvijiqi trajton aspekte tė rėndėsishme tė marrėdhėnieve mes mjedisit gjeografik me kulturėn shpirtėrore dhe materiale nė Ballkan. Cvijiqi, nė vitin 1905 ishte njė nga profesorėt e parė tė rregullt nė Universitetin e Beogradit. Nė analizat shkencore qė u ka bėrė veprave tė Cvijiq-it, Akademik H. Islami vjen nė pėrfundim se Cvijiqi “ishte joobjektiv, spekulant e konstruktues i konkluzioneve, shovinist e hegjemon”.
Lexoje tė plotė | Ora: 12:42:12 | Shikuar: 1271
Kremtimi i njėqind vjetorit tė zbulimit tė naftės shqiptare
Njėqind vjetori i zbulimit tė parė tė naftės nė Shqipėri, i gjakut tė ekonomisė sė vendit, i lėndės jetėsore pėr zhvillimin dhe mbrojtjen e Atdheut, po troket tek pragu.
Pusi i parė pėr kėrkimin e naftės nė Shqipėri u shpua nė Drashovicė tė Vlorės nė vitin 1918, i projektuar nga gjeologu italian profesori Leo Madalena dhe inxhinieri i naftės Moreti, mbi bazėn e studimeve gjeologjikje qė kryen nė vitin 1917 nė zonėn midis lumit Vjosa dhe Gjiut tė Vlorės.
Lexoje tė plotė | Ora: 11:53:26 | Shikuar: 1014
Frank Shkreli: Shqipėria me tre lobingje nė Washington
Nė tė vėrtetė nuk ėshtė Shqipėria qė ka tre lobingje nė Washington, por, sipas tė dhėnave nė median shqiptare, janė tre partitė politike kryesore tė Shqipėrisė, PS-ja PD-ja dhe LSI-ja, qė tani kanė nėnshkruar marėveshje me organizata tė lobit amerikan, pėr tė shėrbyer si agjentė ose pėrfaqsues tė kėtyre partive nė Washington. Me fjalė tė tjera, paguhen qindra mijėra dollarė pėr tė punuar nė interes tė partive nė fjalė, por jo doemosdoshmėrisht nė interes tė Shqipėrisė.
Lexoje tė plotė | Ora: 21:08:00 | Shikuar: 974
Nebi Dragoti: Pėr poetėt aktiv nė facebook
Poeti nuk ėshtė kalemxhi qė shkruan cekt bejte pa pikė objektiviteti, qė nuk e mbars krijimin me mesazhe me gamė tė gjėrė sociale qė tė reflektojnė, qė tė gėlojnė nė gjirin e shoqėrisė qė kjo tė bėjė lėvizje, kur kėrkohet si e nevojshme, pėr tė ecur pėrpara nė mėnyrė progresive. E parė nė kėtė prizėm, e gjykuar nė kėtė sens, e brumosėn krijimtarinė suksesshėm pėr Rilindje rilindėsit tanė.
Lexoje tė plotė | Ora: 21:02:30 | Shikuar: 929
Krishtėrimi dhe Arqipeshkvia e Tivarit ndėr shekuj
Iliria, ka qenë një nga vendet e Evropës që e pranoi me vullnet krishtërimin dhe ka një histori të gjatë plot humbje dhe fitore. I pari që predikoi Ungjillin e Krishtit në Shqipëri ka qenë vetë Shën Pali i cili shprehet, "Nga Jeruzalemi e rrethinat deri në Iliri plotësova predikimin e Ungjillit të Krishtit" (Romakëve 15:19).
Lexoje tė plotė | Ora: 21:38:59 | Shikuar: 860
Don Kishoti Lul Basha lufton nė ēadėr me mullinjtė e erės!
Dyqind e njėzet analistė dhe skurrikė mediatikė tė skremuar duan tė komandojnė dhe tė sundojnė dymilion e dyqind mijė socialistė tė kulturuar dhe demokratė modernistė tė betuar.
Tė nderuar dhe tė respektuar njė milion e dyqind mijė socialiste tė pėrkushtuar dhe demokratė modernistė tė betuar pėr drejtėsi dhe demokraci shembullore, me tė drejta tė plota njerėzore, publike dhe ligjore jurdike. E kam obligim tė bėj bashkėbisedim me ju, me vullnet sublim dhe vizion humanist demokratik.
Lexoje tė plotė | Ora: 22:26:13 | Shikuar: 835
«Para | 1 | 2 | 3 | 4 |...| 123 | 124 | 125 | Tjetra»