Postuar më: 27-02-2017 | Ora: 21:49:07
Pavarėsisht se tingėllon me profesionin mė tė vjetėr nė botė, Basha e quan lėvizje tė re politike. KURVA (Korruptuarit United Rezistojnė Vettingun nė Albania) ėshtė njė pėrshkrim korrekt i asaj qė Basha - Meta po pėrpiqen tė bėjnė de facto. Jetojmė nė njė kohė me aq info, saqė vėshtirė se ky brez i sotėm shqiptarėsh do gėlltisė MAGA-n. Edhe bufi e kupton qė ēadra nė bulevard ėshtė njė rezistencė e drejtėpėrdrejtė, flakė-pėr-flakė, e Vettingut, bėn muuuuu e meeee.

Shikuar: 914  | 
Postuar më: 26-02-2017 | Ora: 20:51:14
Injoranti i ligjit Vasili harron se jeton totalisht nė njė vend me "sovranitet tė kufizuar" si Shqipėria, ku gati gjysma e popullsisė ėshtė me dy shtetėsi pėr shkak tė emigracionit. Jeton nė Shqipėrinė anėtare tė NATO-s, dhe kjo do tė thotė "sovranitet i kufizuar" gjithashtu. Jeton nė vendin qė kėrkon (lutet) tė bėhet anėtare e BE-sė, dhe kjo sjell automatikisht "sovranitet tė kufizuar". Koncepti i Vasilit (Metės) pėr sovranitetin ėshtė ai diktaturės sė izoluar tė Hoxhės.

Shikuar: 889  | 
Postuar më: 25-02-2017 | Ora: 20:31:58
1 - U bė njė javė qė ēadra e PD-s ėshtė nė bulevard. E dini nga erdhi kjo ēadėr? Ėshtė ēadra qė Ilir Meta ka para vilės nė Gjirin e Lalėzit, ose siē Meta e quan ndryshe, Cicja e Lalėzit.

Shikuar: 1018  | 
Postuar më: 24-02-2017 | Ora: 22:36:40
Njė protestė me nota anti-BE, anti-SHBA, anti-Vetting... PD ose ka shkalluar, ose menaxhohet nga Rama. As nė ėndrrėn mė romantike Ramės s'do i kishte shkuar ndėrmend, qė, BE ta shikonte atė si tė vetmin faktor politik qė mund tė bisedohet nė Shqipėri, pėrballė njė PD-je qė as pranon tė takohet me pėrfaqėsuesit e Unionit. Agresiviteti i PD-s ndaj BE-s ka shkuar aq larg, saqė Rama e shfrytėzoi kėtė pėrsėri (shtoi rojet ndaj ambasadores sė BE-s nė Shqipėri, zj. Vllahutin nga Kroacia mike), pėr tė ndriēuar mė shumė imazhin tashmė tė vetė-rrėnuar tė PD-s.

Shikuar: 1021  | 
Postuar më: 22-02-2017 | Ora: 23:13:10
... ose, individė me pikėpamje konservatore do kandidojnė si tė pavarur nė zonat elektorale ku do bojkotoj PD. Ky ėshtė njė shans i mirė politik, qė vjen nė pėrputhje me frymėn e re elektorale nė Europė, kundėr tė ashtuquajturave parti tradicionale. Sot koha ėshtė e tillė, qė nėse ti tėrhiqesh (qofte dhe pėr budallėk si PD), vendin ta zėnė me shpejtėsi tė tjerėt, madje kjo rekomandohet si strategji e re pėr tė amortizuar pakėnaqėsinė nė rritje ndaj klasės sė vjetėr politike.

Shikuar: 903  | 
Postuar më: 22-02-2017 | Ora: 12:36:49
Si mund tė dekorohet me urdhėrin mė tė lartė tė shtetit shqiptar, Gjergj Kastriot Skėnderbeu, njė kompani qė kurrė s'shkrepi njė pushkė, madje nuk dihet a ka ekzistuar, mund tė ketė qenė totalisht trill i CIA-s pėr tė influencuar regjimin komunist shqiptar. Tė ashtuquajturat kompani fantazėm ishin strategji tė njohura tė Luftės sė Ftohtė, tė njėrės apo tjetrės palė. Edhe komunistėt shqiptarė bėnin "lojra" tė tilla pėr tė ēorientuar kundėrshtarėt.

Shikuar: 959  | 
Postuar më: 21-02-2017 | Ora: 20:05:22
Supozohej tė ishte koha e Bashės nė krye tė PD-s, tė dominonte filozofia e kėndvėshtrimi i tij politik nė parti, ashtu si ēdo kryetar partie (kudo nė botė) menaxhon dhe dėrgon vetė partinė nė zgjedhje, por s'po e le Berisha. Ėshtė njė situatė e paprecedent nė Europė, qė kryetari i partisė tė jetė kukull, dhe ish-kryetari bosi i vėrtetė. Z. Berisha, jepi "lirinė" Bashės, mjaft e de-personalizove, lere tė ndeshet si burrė ne zgjedhje, jo mė cicė-miceve tė kohės tėnde.

Shikuar: 968  | 
Postuar më: 20-02-2017 | Ora: 16:38:53
Tashmė ėshtė evidente se kjo protestė ėshtė njė rezistencė e dėshpėruar pėr tė mbrojtur tė ndoturit, tė korruptuarit, maskarenjtė, shpėrdoruesit e pėrfituesit, protestė pro' atyre qė shfrytėzuan karriget publike pėr tė bėrė vila nė Tiranė, plazh, mal, pėr ata qė shkuan me 10, 100, 1000 kurva, qė brodhėn me Mercedes 200 mijė euro, BMW e Lambroghini 500 mijė euro, pėr ata qė kaluan pushimet nė Karaibe, Dubai e Miami, pėr ata...

Shikuar: 891  | 
Postuar më: 19-02-2017 | Ora: 13:54:30
Nė fakt, kėta protestues duhej tė ngriheshin tė rrėzonin Bashėn nga kryetar i PD-s, pasi ai humbi keqas nė Dibėr, disa muaj mė parė. Humbja e Bashės nė Dibėr tė Poshtme (e njohur si bastioni fanatik i PD-s, vendi i Gazidedes e tė tjerėve besnik tė verbėr tė PD-s nė qeveritė e saj), pra dėshtimi i Bashės nė Dibėr tė Poshtme, nėnkuptoi faktin se lideri aktual i PD-s nuk ka strategji elektorale. Dėshpėruese!

Shikuar: 936  | 
Postuar më: 17-02-2017 | Ora: 11:15:07
Vetėm 3 muaj para zgjedhjeve tė pėrgjithshme, dhe njė muaj para fillimit tė fushatės elektorale, natyrisht e ashtuquajtura protestė e 18 shkurtit s'mund tė jetė kundėr qeverisė. Kjo protestė ėshtė mė shumė njė lloj manovre disi e dėshpėruar e linjės Basha qė ky tė ruaj kreun e PD-s edhe pas 18 qershorit, tė frikėsoj kundėrshtarėt e tij nė parti me turmėn (sikur baza e do). Tashmė ėshtė evidente se Basha jo vetėm karizėm s'ka sa Rama, por as ide elektorale.

Shikuar: 936  | 
Postuar më: 16-02-2017 | Ora: 22:20:37
Mariuana mbillet nė Shqipėri, natyrisht, por sot ajo nuk shoqėrohet me krim e vrasje, dhe kjo ka shumė rėndėsi. Kujtoni kohėn kur Lazarati ishte nė biznes, sa krime e vrasje bėheshin pėr mariuanėn, pėr tregun dhe zonat e influencės tė trafikantėve. Kujtoni luftėn qė u bė pėr tė ēliruar Lazaratin, njė luftė e vėrtetė, si nė filmat me mafia.

Shikuar: 879  | 
Postuar më: 15-02-2017 | Ora: 23:23:13
Votimi elektronik ėshtė i kompromentueshėm, jo dyshime mė pėr kėtė. Softwaret e tyre nuk janė as tė sofistikuar, as tė sigurtė, dhe tė cėnueshėm nga hackerat. Gjatė vitit tė kaluar, votimi elektronik solli dy rezultate surprizė, nė Britani me Brexin, dhe SHBA me zgjedhjet presidenciale, ndėrsa sondazhet para votimit tregonin se do fitonte pala tjetėr.

Shikuar: 924  | 
Postuar më: 15-02-2017 | Ora: 02:09:39
Juristi i "Kursit tė Plehrave", aktualisht Ministėr DrejtėZie, ish-mjeku synetxhi Petrit Vasili, pėrdor argumentin e Millosheviēit ndaj ndėrhyrjes sė NATO-s nė Kosovė, si antikushtetuese, pėr tė kundėrshtuar komisionin me juristė amerikano-europianė tė Vettingut nė Shqipėri. Gjithashtu pėrdor gangsterizmin e bandave tė '97-s nė Shqipėri kundėr trupave paqėruajtse italiane qė erdhėn nė rrumpallėn e atij viti. Ose argumentin nazist, se gjyqtarėt amerikanė, anglezė e francezė ne gjyqin e Nurembergut nė Gjermani, ishin antikushtetues.

Shikuar: 886  | 
Postuar më: 14-02-2017 | Ora: 08:07:42
Sot zhvillimi mė madhor i Shqipėrisė ėshtė Vettingu, dhe opozita supozohej tė bashkėpunonte. Nė kontrast me kėtė, ajo ėshtė vėnė nė mbrojtje te Adriatik Llallės e status-quosė kriminale nė gjyqėsor. Pas njė kundėrshtie tė gjatė tė Vettingut (ambasadorit amerikan e tė BE-sė), tani ajo duket se po pėrdor rrugėn kundėr Reformės nė Drejtėsi, kėshtu tingellon. Me protesta do identifikohet me tė korruptuarit, do i prish punė vetes, ndėrsa do i jap qeverisė rolin e luftėtarit anti-korrupsion. De facto, e kundėrta e asaj qė po ndodh nė Rumani. Trishtuese!

Shikuar: 869  | 
Postuar më: 12-02-2017 | Ora: 11:57:06
Njė simbolikė e nevojshme pėr tė nėnkuptuar se Shqipėria mė nė fund ka hyrė nė rrugėn e duhur, megjithėse vila e Metės s'do arrij tė pasqyroj historinė galopante tė korrupsionit shqiptar. Njė gjyqėsor i pavarur nė Shqipėri punėn mė tė vėshtirė s'do e ketė me krimin e rrugės sa me korrupsionin hata nė politikė e gjyqėsor. Nė kėtė aspekt, penalizmi i LSI-sė mund tė ngjaj me likujdimin e firmave piramidale tė '97-s, dhe Meta me Vehbi Alimuēėn e "Vefas" (vetėm nėse kėrkon strehim nė Korenė e Veriut pėr tė evituar Interpolin).

Shikuar: 1203  | 
Postuar më: 11-02-2017 | Ora: 11:38:37
Pėrsa i pėrket imazhit tė brendshėm tė qeverisė, nė lidhje me rendin, grabitjet nė fjalė nuk cėnojnė ndonjė gjė, sepse rendi aktualisht nė Shqipėri ėshtė nė nivel tė kėnaqshėm (kėtė e konstatova vetė gjatė vizitės time disa mujore atje). Me fjalė tė tjera, nuk mendoj se prapa grabitjeve tė Rinasit ėshtė dora e qeverisė (tė paktėn jo e pjesės sė Edi Ramės), sepse kjo do pėrbėnte vetėvrasje politike pėr tė, por s'pėrjashtohet mundėsia tė jetė punė e palės tjetėr nė qeveri.

Shikuar: 898  | 
Postuar më: 10-02-2017 | Ora: 13:11:29
Politika dhe aksionet thellėsisht destruktive tė Ramush Haradinajt, prej 2 vitesh tashmė, non-stop, shkuan shumė larg, u bėnė tė rrezikshme, kapėrcyen kufijtė e Kosovės, dhe synuan hapur tė sabotojnė strategjinė delikate tė NATO-s nė Ballkan. Nė Ballkanin "fuēi baruti", tė cilėn Rusia po tenton hapur ta shpėrthejė. Ramushi u bė pjesė e lojės ruse, me dashje apo pa dashje, s'ka shumė rėndėsi. Rėndėsi ka qė ai u bė i rrezikshėm.

Shikuar: 1019  | 
Postuar më: 09-02-2017 | Ora: 22:56:31
Kur do mbaroj kjo histori? Edhe sa kohė biografitė do triumfojnė mbi meritėn (aftėsinė)? Babai i Llallės ėshtė dėnuar mė 1947 me burgim tė pėrjetshėm si "agjent amerikan", dhe sot LLalla kėrkon ta pėrdor kėtė pėr tė shpėtuar karrigen e korruptuar! Nga ana tjetėr, vetė Amerika i anulloi Llallės ("agjentit amerikan") vizėn amerikane! Jetojmė nė kohė absurde, s'kuptohet ku fillon e mbaron groteskja. "Black lives matters", por edhe pjesa tjetėr e shqiptarėve janė tė rėndėsishėm, nėse s'duam te kthehemi atje ku ishim.

Shikuar: 1002  | 
Postuar më: 08-02-2017 | Ora: 11:46:56
Na lodhėn, njė e dy, diktatura komuniste... E kujt i plasi ēfarė ka bėrė Agolli nė komunizėm. Nuk shqetėsohen pėr faktin se pas Agollit vdiq letėrsia nė Shqipėri (meqenėse Kadare s'jeton mė atje). Nuk shqetėsohen se sot letėrsia shqiptare (si ēdo gjė tjetėr atje) ėshtė mbytur nga mediokrėt e mediokriteti, dhe facebookėzuar si mos mė keq, si "krijimtaria" e Zhejit.

Shikuar: 1166  | 
Postuar më: 07-02-2017 | Ora: 13:48:55
Ėshtė rast i paprecedent nė politikė qė Presidenti i SHBA, si dhe shumė anėtarė tė kabinetit qeveritar tė kėtij vendi, tė jenė miliarderė, ose pjesė e tė ashtuquajturit 1% tė popullsisė qė zotėron 99% tė ardhurave kombėtare, dhe qė, duhet thėnė, se ngjitja e tyre nė pushtet po ndodh nė kohėn e rritjes tė valės sė zemėrimit (jo vetėm nė SHBA) tė 99% kundėr 1%, pėr ndarje tė padrejtė tė tė ardhurave nė shoqėrinė e sotme njerėzore.

Shikuar: 843  | 
Postuar më: 05-02-2017 | Ora: 13:42:03
Ky ėshtė "sekreti" i LSI (nėse "sekret" mund tė quhet ēfarė e dinė tė gjithė tani) - blerja e votave - fenomen qė qeveritė e deritanishme nė Shqipėri kanė dėshtuar ta bllokojnė, ose kane bėrė kompromis tė heshtur. Nėse Saimir Tahiri do jetė i determinuar nė kėtė aspekt, siē de facto mund tė jetė (prandaj LSI synon ta largoj para zgjedhjeve), atėherė LSI do ngordh mė nė fund, si puna e atij pėrbindėshit qe s'jeton dot pa kurban njerėzor.

Shikuar: 1000  | 
Postuar më: 04-02-2017 | Ora: 09:14:52
Nga Donaldi i Amerikės te Donaldi i Shqipėrisė, bam, nė lule tė ballit tė Adriatik Llallės, vula e nxehtė "I KORRUPTUAR"! - Tė hiqet viza amerikane pse je "I KORRUPTUAR"! Bam, edhe mbi tutorin e Llallės, Ilir Meta. Bam, gjithashtu mbi Parlamentin e Shtetit Shqiptar qė emėroi njė si Llalla, dhe nuk e shkarkon. SKANDAL BOTĖROR! Prokurori i Pėrgjithshėm i Shqipėrisė vihet nė nje nivel me terroristėt - sot SHBA vetėm kėsaj kategorie i heq vizat.

Shikuar: 1052  | 
Postuar më: 03-02-2017 | Ora: 11:09:51
Kėta janė jo vetėm dashakeq tė vendit tė tyre, megjithėse janė ulur nė karriget mė tė larta tė shtetit, por edhe injorantė tė thekur. Pablo Escobar pėrbėnte rrezik kombėtar pėr Kolumbinė se vrau mijra civilė tė pafajshėm, kreu akte terroriste, hodhi nė erė avion pasagjerėsh, ndėrtesa qeveritare, shkolla, supermarkete, dhe nxiti luftėn civile kolumbiane. Edhe bufi e kupton se nė rastin e tė ashtuquajturit "Escobar tė Ballkanit", siē shteti grek tall prapanicėn me Shqipėrinė, nuk ka asnjė lidhje me Escobarin e Kolumbisė.

Shikuar: 888  | 
Postuar më: 01-02-2017 | Ora: 10:44:12
Flitet se kisha e Janullatusit ka bėrė fushatė tė ethshme tek ndjekėsit e saj tė paktė nė Shqipėri, por jo vetėm tek to, nė favor tė Donald Trump, si para zgjedhjes sė tij, ashtu dhe tani president. Me ē'duket Janullatus e shikon z. Trump njė aleat tė natyrshėm tė linjės sė ortodoksisė konservatore greko-ruso, meqenėse ai ėshtė njė mik i ngushtė me Putin.

Shikuar: 994  |