Postuar më: 22-03-2017 | Ora: 21:02:09
Njė intervistė e pėshtirė mbi tė gjitha, pa pikė integriteti nga drejtuesja e programit. A do bėhet Meta president, a do bėhet Meta kryeministėr, a do bėhet Meta kėshtu e ashtu... Edhe bufi e kuptonte se pyetjet ishin shkruar e porositur nga Meta, ndėrsa dilnin si diare nga goja e Eni Vas(a)lit, qė veē tė tjerash, ishte tepėr vulgare. Vulgare nė shprehje, ton, zė, akcent, fytyrė, grim, gjeste, mimikė, trup, gjoks, vagina... 1001 ton vulgaritet...

Shikuar: 87  | 
Postuar më: 21-03-2017 | Ora: 13:04:02
Nė kapitalizėm tregu i partive funksionon njėlloj si tregu i bizneseve, largohet njė del njė tjetėr, falimenton njė lind njė tjetėr, askush nuk e kthen kokėn prapa, vetėm historianėt. Zgjedhjet s'mund tė bllokohen, ashtu siē s'mund tė bllokohet as tregu. Njerėzit do vijojnė tė shkojnė ne votime, njėlloj siē do vijojnė tė blejnė nė treg, pavarėsisht se njė ditė njė parti (ose njė biznes) nuk do jetė mė nė market.

Shikuar: 163  | 
Postuar më: 18-03-2017 | Ora: 22:01:38
Mediat perėndimore s'japin asnjė lajm pėr ēadrėn e Bashės, megjithėse njė muaj nė rrugė. Nga ana tjetėr, ėshtė shqetėsues fakti qė qeveritė perėndimore po flasin ēdo ditė pėr ndėrhyrjen ruse nė Ballkanin Perėndimor (edhe nė Shqipėri), pėr tė destabilizuar rajonin, duke nėnkuptuar qartė e pastėr se ēadra e Bashės ėshtė njė pėrpjekje ruse nė kėtė linjė.

Shikuar: 295  | 
Postuar më: 17-03-2017 | Ora: 20:48:47
Bėhu serioz njė herė nė karrierėn tėnde politike, sepse e tillė ėshtė koha sot, serioze! Nė kėtė periudhė historike tė shtetit shqiptar, emėro njė jurist Ministėr Drejtėsie, mė e pakta pėr kėtė detyrė. Reforma nė Drejtėsi nė Shqipėri ka natyrė ndėrkombėtare, ka vėnė nė lėvizje Washingtonin e Brukselin, por ėshtė e turpshme, qė Ilir Meta, nė kėtė kohė kritike, vuri njė veteriner Ministėr Drejtėsie, thjesht e vetėm pėr tė injoruar e sabotur reformėn nė fjalė. Bullshit.

Shikuar: 254  | 
Postuar më: 16-03-2017 | Ora: 22:00:18
Basha akuzohet pėr vrasjet e 21 janarit, akuzohet pėr vjedhje masive fondesh nė Rrugėn e Kombit, akuzohet pėr tradhėti tė lartė kombėtare (firmosjen e shitjes sė detit shqiptarė Greqisė), akuzohet pėr trafikim informacioni tė luftėtarėve tė UĒK-s, akuzohet pėr marrjen e Bashkisė sė Tiranės me vota tė manipuluara (tė ashtuquajturat vota tė hedhura gabim qė vetė i futi)...

Shikuar: 295  | 
Postuar më: 15-03-2017 | Ora: 22:24:29
Duke spekulluar se gjoja ėshtė pjesė e lėvizjeve populiste nė Europė, megjithėse fshatari ballkanas e dinte se populistėt europianė u krijuan kundėr myslimanėve e emigrantėve (edhe kundėr gruas sė tij), Basha dhe shpurra e trutharėve nė Tiranė, vendosėn "tė hedhin njė gurė nė lumė" (ngritėn njė ēadėr nė bulevard), me shpresėn e fitores sė populistėve nė Hollandė (meqenėse hiqet si nga Hollanda). Por zgjedhjet sot nė Hollandė rezultuan njė shuplakė e rėndė pėr populistėt, dhe natyrisht njė shkelm bythėsh pėr pallėn e ēadrės.

Shikuar: 311  | 
Postuar më: 14-03-2017 | Ora: 21:19:44
Situata bėhet groteske sepse pėrpiqen tė ngjajnė me lėvizjet aktuale populiste nė Perėndim, kur tė gjithė e dinė se ato lėvizje janė kundėr emigrantėve e myslimanėve. Shqipėria s'ka gjėkundi ato probleme, pėrkundrazi, ėshtė vendi qė nuk shkeli njė kėmbė emigranti, megjithėse siranėt kaluan me tufa pranė kufijve tė saj. Dėshira e Bashės pėr t'u lidhur me Rusinė, pėr tė imituar populistėt perėndimor, nė versionin shqiptar quhet tradhėti kombėtare.

Shikuar: 271  | 
Postuar më: 13-03-2017 | Ora: 21:46:14
Basha s'mban dot gruan nė Shqipėri, jo tė mbaj qeveri nė Shqipėri. Edhe ēadra nė kėtė linjė ishte, e shkėputur nga realiteti shqiptar, e huaj, e pakuptueshme, prandaj dhe u injorua. Ēadra ishte njė tjetėr budallėk origjinal i botės politike shqiptare, qė tė bėn tė nxjerrėsh zorrėt kur mendon se ē'politikan kokėtrashė ka ai vend. Sot ēadra ėshtė katandisur nė ēadėr ahengu, as mė pak as mė shumė, si njė ēadėr e zakonshme romėsh.

Shikuar: 328  | 
Postuar më: 12-03-2017 | Ora: 15:54:47
Nuk shqetesohem pėr ministrat qė po heq, njė pjesė e tyre vetėm "ushkurin e brekėve dinin tė lidhnin", por s'mund tė kolapset njė qeveri e zgjedhur nga votat e popullit, pse kėtė e kėrkon njė ēadėr nė rrugė, mė keq akoma, ēadra e turpit, ēadra e zezė e korrupsionit, qė ditėn pėr diell ka marrė pėrsipėr tė mbrojė e strehojė farėn mė tė keqe qė njė popull mund tė pjellė, mijtė e kanaleve, tė korruptuarit, grabitėsit e parasė sė qytetarėve tė vendit tė vet.

Shikuar: 388  | 
Postuar më: 11-03-2017 | Ora: 18:19:55
Kėto 4 vjet i vetmi sektor qė ka patur pėrmirėsim tė dukshėm ka qenė rendi e qetėsia publike. Kėtė periudhė, nga 2013, s'pati ndonjė investim publik mbresėlėnės nė infrastrukturė, sepse qeveria e mėparshme s'la asnjė qindarkė ne arken e shtetit, pėrkundrazi, la njė mal me borxhe tė huaja. Qeveria Rama tregoi koherencė e zgjuarsi qė u fokusua nė rend, e nė zbatimin e ligjit, sepse arriti tė thithė financime e teknikė tė huaj pėr kėtė fushė.

Shikuar: 446  | 
Postuar më: 10-03-2017 | Ora: 21:33:18
Njė lajm i mirė nga Shqipėria, veē gjyqėsorit tani Vettingu shtrihet edhe nė politikė. Sot njoftohej se 20 parti nuk janė regjistruar vullnetarisht pėr zgjedhjet e 18 qershorit, duke nėnkuptuar se s'mund tė kalojnė filtrin e Vettingut. Mes tyre edhe PD nėnkupton kriminalizim (duket se Basha ka kuptuar mė nė fund se partia qė Berisha i vodhi Eduard Selamit, duhet transformuar e modifikuar pėr tė mbijetuar).

Shikuar: 403  | 
Postuar më: 09-03-2017 | Ora: 22:29:02
Ėshtė e pabesueshme qė dikush nga politika shqiptare tė kėrkoj kaq hapur "qiqra nė hell" mė 2017. Basha i mendon shqipot naivė si 25 vjet para, por po evidentohet tjetėr gjė, ai rezulton i vetmi idiot ne 3D i mbetur atje. Sot nuk jemi nė vitin 1991, qė tė bėjmė qeveri teknike pėr zgjedhje! - Kush ja shtin kėto trurė gomari(t)? De facto, kėtė vit ėshtė pėrvjetori i 20-t i '97-s, dhe kjo dihet ē'do tė thotė pėr politikėn shqiptare, dhe veēanėrisht pėr PD-n.

Shikuar: 430  | 
Postuar më: 08-03-2017 | Ora: 21:43:27
Nėse Basha do vendos njė maskė me fytyrėn e Berishės, dhe do mbaj fjalim ne ēadėr, asnjė s'do e besoj se ėshtė Basha, aq shumė ka "hyrė nė rol". Basha, deri tani, ka luajtur njė rol, ka qenė njė karakter ose aktor, por askush nuk e njeh Bashėn e vėrtetė. Deri sot Basha ėshtė pėrpjekur pa sens tė imitoj Berishėn, ta rikrijoj nė qenien e vet, dhe kjo ėshtė sa qesharake aq edhe ēmenduri.

Shikuar: 401  | 
Postuar më: 07-03-2017 | Ora: 20:24:39
Disa qindra artikuj kam shkruar kundėr Ramės, qė tė nesėrmen e 23 qershorit 2013. Mjaft etiketime qė sot opozita pėrdor nė protesta, si Edver, Edskobar etc., janė marrė nga shkrimet e mija. Por, kur vizitova Shqipėrinė verėn e vjeshtėn e shkuar, konstatova se Rama kishte punuar, sidomos nė vendosjen e rendit e zbatimin e ligjit (nė disiplinimin e shoqėrisė), dhe kėto elementė janė fondamental pėr suksesin e demokracisė.

Shikuar: 476  | 
Postuar më: 06-03-2017 | Ora: 20:46:18
Megjithėse nė pamje tė parė duket se tė dogjėn pėr Vettingun, pėrsėri mbetet e paqartė kush tė dogji, dhe nėse me tė vėrtetė tė dogjėn ekzaktėsisht pėr Vettingun?! Fakti qė ti etiketove "bullshit" (bajgė) pėrfaqėsuesen e BE-sė, Federica Mogherin, gjatė vizitės sė saj nė Tiranė, e bėn mė tė komplikuar konkluzionin, sepse tashmė nuk kuptohet nėse tė bėnė kurban pėr Vettingun, apo pėr BE-n, pėr tė devijuar rrugėn e Shqipėrisė drejt Unionit. Pyetja tani ėshtė kush janė ata qė tė dogjėn?

Shikuar: 420  | 
Postuar më: 04-03-2017 | Ora: 13:16:25
Motoja e ēadrės ėshtė: "Tė korruptuar hajde mblidhuni kėtu-kėtu, nėn ēadrėn e korrupsionit".
Tani ėshtė evidente se PD s'do tė bashkėpunoj pėr Vettingun, ėshtė vėnė nė mbrojtje tė korruptuarve, dhe Vettingu ndoshta do kompletohet pas zgjedhjeve tė qershorit, nė parlamentin post-18 qershor. Kjo do tė thotė se fushata elektorale e zgjedhjeve tė kėtij viti do fokusohet 100% te Vettingu, do jetė njė ndeshje e ashpėr mes tė ndershmėve e tė korruptuarve.

Shikuar: 427  | 
Postuar më: 03-03-2017 | Ora: 20:08:12
Maqedonia, ky vend nė rrėnie tė lirė, por dhe njė vegėl e rrezikshme e Rusisė, qė u bė qendėr e lajmeve tė rreme (fake news) tė hackerave rus gjatė zgjedhjeve presidenciale nė SHBA, tymos njė tjetėr lajm tė tillė, kėtė rradhė kundėr Shqipėrisė. Nuk ėshtė rastėsi qė kjo ndodh nė atmosferėn e pėrgjithshme anti-shqiptare qė kjo mbeturinė e ish-Jugosllavisė sė Ballkanit tė vjetėr ka ndėrmarė kėto ditė.

Shikuar: 407  | 
Postuar më: 01-03-2017 | Ora: 21:05:31
Maqedonia po ri-ndez luftėn nė Ballkan, njė konflikt tė pastėr etnik, kundėr shqiptarėve. Pėr ēfarė tjetėr duhet tė mblidhet me urgjencė Parlamenti shqiptar, se pėr kėtė situatė? Maqedonia, ky shtet i sajuar, qė me ē'duket ėshtė nė ditėt e fundit tė ekzistencės, pas disa krizave sistematike qeveritare kėto vite, qė s'po gjejnė qetėsi, duket se tani e ka pėrshkallėzuar situatėn, po pėrfshin faktorin etnik nė konflikt, dhe kjo sjell direkt luftė.

Shikuar: 424  |