Qeveria Rama mbaron nė shtator. Qeveria ''teknike'' ēdo bėj pas 18 qershorit?
Postuar më: 10-04-2017 | Ora: 23:45:48

Nga Vėzhguesi

Mandati i qeverisė Rama mbyllet pas 5 muajsh, nė shtator, dhe kjo periudhė para zgjedhjeve, siē ndodh rėndom, do jetė e mbushur me inagurime tė shumta publike. Skenaristėt e qeverisė "teknike" Meta-Basha, duan tė pėrvetėsojnė (veē kabinetit) edhe punėn katėr vjeēare tė qeverisė Rama, dhe inagurimet pėrkatėse publike t'i propogandojnė si tė tyret. Sa teveqelė janė.

Kushtetuta shqiptare e ka zgjatur mandatin e qeverisė aktuale edhe 2 muaj pas zgjedhjeve, pėr tė evituar pikėrisht rėnien e saj para zgjedhjeve.

Ėshtė evidente se ata s'duan qeveri teknike pėr tė garantuar zgjedhjet, siē thonė, se pėrndryshe do kėrkonin (bie fjala) njė qeveri pėr 2 javė para zgjedhjeve... Dhe pas zgjedhjeve t'ja kthenin pėrsėri Ramės??? Kėshtu i bie. Lloqe debilėsh, i thonė kėsaj.

Ata s'duan qeveri "teknike", por "taktike", duan pushtet nė tavolinė para zgjedhjeve, tė manipulojnė rezultatin e zgjedhjeve, sepse e dinė qė do humbin, dhe pastaj tė qėndrojnė nė qeverinė "teknike" deri nė fillim tė mandatit tė ri qeverisės nė shtator, pėr tė garantuar komplotin shtetėrorė. Jo more!

Formula e tyre e ēon vendin direkt nė destabilitet, pingul, me kokė poshtė. Kėto rrethana do provokonin menjėherė reagimin spontan popullor, qė kėtė do e shikonin si Grusht tė pastėr Shteti. Plus, kjo atmosferė do godiste keqas turizmin e verės nė Shqipėri, degėn kryesore tė ekonomisė, turistėt do evitonin Shqipėrinė tė frikėsuar nga destabiliteti i vendit.

Formula e tyre ėshtė e rrezikshme nė 3D. Ē'duhet bėrė nė kėto rrethana pėr tė evituar destabilitetin demokratik e kombėtarė tė vendit?

Nėse Meta-Basha do bėjnė mocion mosbesimi kundėr qeverisė, atėherė Rama (i) tė inkurajojė e ofrojė deputetė tė pėrgjegjshėm nga PD, t'u japė poste nė kabinet nė shkėmbim tė votės nė Parlament; (ii) ēėshtja tė dėrgohet nė Gjykatė Kushtetuese; (iii) nėse (i) e (ii) nuk arrihen, gjėrat tė shtrėngohen.
Aventurizmit politik qė prodhon destabilitet tė gjėrė e tė thellė (pėr tė tashmen e tė ardhmen), i duhet pėrgjigjur me forcėn e shtetit, kėtė sugjeron praktika botėrore.
Pėr hirė tė stabilitetit demokratik e kombėtarė....

Më: 10-04-2017 | Ora: 23:45:48 | Shikuar: 731 |  


This item is closed, it's not possible to add new comments to it or to vote on it

« ParaTjetra »