Lulzi, Rama ėshtė kundėrshtari jot, jo baba jot tė tė japė karrigen, sqap
Postuar më: 16-04-2017 | Ora: 20:44:21

Nga Vėzhguesi

S'ėshtė baba Xhelal... Kush ta ka treguar kėtė pėrrallė, qė kundėrshtari politik ta fal pushtetin nė kapitalizėm? Nė ē'libėr e ke lexuar o pallė? Harrove si bėje ti, kur numėrove deri dhe votat e hedhura "gabim" kundėr Ramės mė 2011? Shko o djalė nė zgjedhje, se do harrohesh pėr tre ditė. Mos zhgėnje tė paktėn votuesit e tu, njėri prej tė cilėve mund tė isha edhe unė kėtė qershor, por kėshtu si i bėre punėt ti, vėshtirė se tė marr seriozisht.

20170401-lbasha.jpg
Kush tė ka thėnė, se kundėrshtarit politik do i vijė keq pse ty s'hyn nė zgjedhje? Nga e gjete kėtė teori, o i marrė? Veri kėmbėt mbi tokė, ky ėshtė kapitalizėm, "secili pėr vete, Zoti pėr tė gjithė". Rama do fėrkoj duart nėse PD s'hyn nė zgjedhje, dhe akoma mė shumė, do gėzohet nėse ti radikalizohesh, sepse kėshtu do i hiqesh qafe pa zgjedhje. Hapi sytė, 50 parti janė regjistruar pėr zgjedhjet e 18 qershorit. Bojkoti i PD-sė as do llogaritet.

Shko nė zgjedhje o bol(e)shevik. Asgjė s'bėn dot me forcė. Nėse do tentosh tė bllokosh zgjedhjet me dhunė, siē pllet, do identifikohesh me ekstremist radikal, me taleban, dhe do dėnohesh edhe nga Perėndimi mbarė, do tė fusin nė listėn e grupeve terroriste.

Rama do edhe 5 muaj tė mbaroj mandatin e ligjshėm qeverisės, pėr ēfarė qeverie teknike e ke fjalėn, sqap? Rama ėshtė akoma fitues, dhe nė kapitalizėm fituesit bėjnė ligjin. Kapitalizmi ėshtė rendi i fituesve, jo iluzione pėr tė kundėrtėn, te tjerėt quhen dėshtakė, deri edhe Hillary u zhduk nga skena (u fsheh nė pyll) pasi Trump fitoi...

Më: 16-04-2017 | Ora: 20:44:21 | Shikuar: 1324 |  


This item is closed, it's not possible to add new comments to it or to vote on it

« ParaTjetra »