Basha mund tė arrestohet nė vizitėn e parė jasht, pėr destabilitet rajonal
Postuar më: 17-04-2017 | Ora: 21:04:43

Nga Vėzhguesi

Ashtu si ēadra, dhe PD (nė pėrgjithėsi), qė janė marrė peng e vėnė nė funksion tė Shkėlzen Berishės, pėr ta shpėtuar atė nga akuzat e rėnda tė dosjes CEZ, deri dhe pėr vrasje, nga ana tjetėr, ekzekutimin e kėsaj strategjie e ka marrė pėrsipėr Basha, dhe jo rastėsisht. Edhe ai ėshtė palė i tė pėrlyerve, prandaj, jo mėdyshje se do ketė njė Bashė tjetėr, veē kėtij destruktivit.

Pas pėrfundimit tė ēėshtjes CEZ, dhe Vettingut, familja Berisha mund tė pėsoj tė njėjtin fat si ish-kryeministri italian i viteve '80, Bettino Craxi, qė u strehua nė Tunisi, pėr t'i shpėtuar ndėhkimit tė drejtėsisė pėr korrupsion. Ēadra dhe destabiliteti ėshtė karta e mbetur e tyre, s'kanė cfarė humbasin tjetėr nė kėtė histori, prandaj po hedhin nė erė PD-nė qė s'ka mė vlerė pėr ta nėse ndodh sa mė sipėr.

Pikėrisht nėn kėtė fabul zhvillohen ngjarjet sot nė Shqipėri. Familja Berisha ka marrė peng PD-nė, dhe synon tė marrė peng gjithė Shqipėrinė, thjesht e vetėm pėr tė shpėtuar Shkėlzenin. Nėse ky i fundit bie, bien tė gjithė ata, dhe e vetmja zgjidhje e mbetur do jetė ajo e Craxit, nė rastin e tyre, Qipro. PD sot ėshtė njė mjet (tip penisi) nė duart e Shkėlzenit, pėr tė shfryrė dufin e tij perverto-kriminal kundėr drejtėsisė, shtetit shqiptar e perėndimit mbarė, si zhantazh pėr ta liruar atė nga akuzat.

Nėn kėtė linjė tė rrezikshme, vepron sot palla i ēadrės, Lulziu, fanatik i verbėr i familjes Berisha, pa profil e personalitet tė vetin politik, thjesht njė kukull qorre qė ka marrė rrugėn e ferrit nė kėmbė.

Kjo situatė ka shqetėsuar seriozisht Perėndimin, siē u pa qartė e dėshpėrueshėm nė deklaratat e Ministrit tė Jashtėm Gjerman. Sot ėshtė kohė e tensionuar, kudo, por sidomos nė Ballkanin "fuēi baruti", qė Rusia po synon hapur ta ndezė. Sot s'ta pėrtojnė nėse s'mbush, si Basha...

Më: 17-04-2017 | Ora: 21:04:43 | Shikuar: 628 |  


This item is closed, it's not possible to add new comments to it or to vote on it

« ParaTjetra »