Erion Velija si ēadra tani, pshurr nė bulevard
Postuar më: 10-05-2017 | Ora: 00:12:48

Nga Vėzhguesi

Na lodhėn me bulevardin. Njė klasė politike e marrosur (fiksuar) pas bulevardit. Aty festojnė dėshtimet, aty sulmojnė njėri-tjetrin, aty kanė qeverinė (tani dhe opozitėn), aty vrasin (21 janar), aty ngrenė ēadra e guva, aty bėjnė ato pak investimet publike. Mjaft mė me bulevardin. Prisheni atė bulevard tė mallkuar se po merr nė qafė Tiranėn e Shqipėrinė. Bėjeni park a pėrrua. Hiqeni dhe qeverinė nga bulevardi, ēojeni nė Dajt, ose mė mirė, pas Dajtit...

20170510-blvd.jpg
Njė shtet i reduktuar sa mdhėsia e njė bulevardi. Njė klasė politike me filozofi jo thjesht tė ngushtė, por tė "futur nė ujė", si penisi i tkurrur i Ilir Metės. Tirana nuk ėshtė bulevardi, dhe njė bulevard sado ta zbukurosh, sado make-up t'i bėsh asaj gėrdalle, s'mund tė ndryshoj gjendjen super-tė-mjeruar tė Tiranės. Tė Tiranės sė amortizuar e kalbėzuar keqas, tė ngjeshur e paketuar si mos mė keq, qė s'ngjan gjėkundi me asnjė model urban europian.

Rrugica ku ndodhet shtėpia ime nė Tiranė, s'ėshtė as 1.5 km nga qendra (nėn standartet urbane europiane konsiderohet downtown), por aktulaisht ajo rrugicė ėshtė nė gjendje mjerane, zhytur nė llucė e errėsirė, ku asnjė makinė s'hyn dot. Kėshtu ėshtė 2/3 e Tiranės, dhe kjo duhet ndryshuar e rregulluar, jo bulevardi. Mjaft me bole-varin.

Më: 10-05-2017 | Ora: 00:12:48 | Shikuar: 878 |  


This item is closed, it's not possible to add new comments to it or to vote on it

« ParaTjetra »