Unė s'e dua Ramėn, tha, por jam i detyruar ta votoj
Postuar më: 21-06-2017 | Ora: 11:18:04

Nga Vėzhguesi

Nė njė ditė tė nxehtė nė Tiranė, kur s'ka rėnė pikė shiu qė kur kam ardhur nga jashtė, njė muaj tashmė, ndėrsa po bėhesha gati tė merrja nė kėmbė Sheshin Skėnderbej, vendosa tė ulem pėr pak minuta nė stolat nėn hije para Pallatit tė Kulturės. U ul gjithashtu dhe njė burrė nė moshė, tė cilin e pyeta pėr kė do votonte.

20170621-sheshi_uj.jpg
Meqenėse kohė fushate, kėtu s'ta marrin pėr ters kur i pyet pėr kė do votosh. Mė tha se ishte i djathtė, por ishte i shtrėnguar tė votonte Ramėn, jam malėsor, tha, s'jam si toskėt. Po perifrazoj egzaktėsisht ēfarė mė tha, sinqerisht.

I thashė ē'lidhje ka kjo me toskėt, jemi tė gjithė shqiptarė. Mė shpjegoi se Rama i kishte legalizuar shpinė. Tha se kishte shumė vite qė shkonte dyerve tė zyrave pėr legalizimin, por as tė PD-sė s'ja kishin legalizuar kur Shaban Memija ishte kryetar, megjithėse ai kishte votuar gjithmonė PD-nė. Rama e legalizoi pa i dhėnė asnjė lek, kėshtu mė tha, dhe unė do votoj pėr tė, sepse kėshtu pata dhėnė fjalėn, kush mė legalizon shpinė ka votėn time.

Kam qenė edhe nė ēadėr dy net, tha, bashkė me njė shitės tė lagjes, i cili ėshtė nga Mallakastra. Edhe atij ja legalizuan shpinė, por thotė do votoj kundėr Edi Ramės.
Ky ishte "problemi" qė kishte me toskėt ky malėsor nga Dibra.... I thashė se shitėsit i kėrkon kupon tatimor Rama, prandaj ndoshta. Ta paguaj tha, pse mos e paguaj, atje jasht te ju, a e paguajnė. Jashtė, i thashė, shitėsit nuk i hapet sirtari i pareve pa dalė kuponi tatimor...

I tregova se edhe une isha dibran, hajde tė jap njė kafe. Jo tha do ta jap unė, t'i qenke jasht. Pimė kafe, dhe mezi e binda se une duhej ta paguaja, se une e ftova... Kohė "evolucioni". Njerėzit po kuptojnė faktin se votimet lidhen mbi tė gjitha me interesin tėnd personal e familjar, jo dhe aq me bindjet tua politike...

Më: 21-06-2017 | Ora: 11:18:04 | Shikuar: 2455 |  


This item is closed, it's not possible to add new comments to it or to vote on it

« ParaTjetra »