Nė ēadėr po gėrmojnė tunel tė hynė nė Kryeministri (10 shakatė e ditės)
Postuar më: 25-02-2017 | Ora: 20:31:58

Nga Vėzhguesi

1 - U bė njė javė qė ēadra e PD-s ėshtė nė bulevard. E dini nga erdhi kjo ēadėr? Ėshtė ēadra qė Ilir Meta ka para vilės nė Gjirin e Lalėzit, ose siē Meta e quan ndryshe, Cicja e Lalėzit.

2 - Ēadra ėshtė ēadėr dasme, por siē dihet tani, Meta nuk shkoi, dhe aktualisht ēadra ka mbetur pa funksion. Ndėrsa presin qė "ngjala" tė ndėrroj "lėkurėn", ēadra ditėn pėrdoret pėr protestė, natėn pėr ku(r)vend, si nė Gjoksin e Lalėzit.

3 - Dje, nga dritarja e zyrės, Rama pėrshėndeti njerėzit e ēadrės me dy gishta... - Jo jo, e ngatėrrova, ishte djali i Majkos qė ngriti dy gishtat. Nė fakt, Majko i pat ngritur dy gishtat para Berishės e Bashės, qė nė '91, kur studentėt rrėzuan pacientin e vunė doktorin.

4 - Ju kujtohet sa herė janė bėrė protesta me ēadra para kryeministrisė? 3, 4 herė... Ju kujtohet herėn e fundit, kur njė kalė ngordhi ndėrsa kėrkonte ujėsjellėsin e kryeministrisė.... Prit pak, jo jo, gabim, kjo ka ndodhur nė rrethimin e Krujės.

5 - Meqenėse ra fjala tek rrethimi i Krujės nga turqit, e dini se nė atė kohė njė nga ēadrat mbante gratė e pashait? Sot ajo ēadėr quhet Hollandė.

6 - Basha e ka marrė shumė seriozisht ēadrėn, si mjeti i vetėm pėr tė marrė pushtetin, kryeministrinė (si 600 vjet prapa). Flitet, se natėn, brenda ēadres, po gėrmohet njė tunel pėr tė hyrė nė godinėn kryeministrisė. Tentativa e parė dėshtoi, tuneli gabimisht shpoi karrigen e Metės.

7 - Dje pati njė keqkuptim ndėrkombėtarė pėr ēadrėn. Qeveria shqiptare morri ndihma nga OKB pėr ndihmėn qė po u jep refugjatėve sirianė. Mė vonė, kur u sqarua puna e ēadrės, ndihmat iu dhanė komunitetit rom nė Tiranė.

8 - E patė emisionin e Blendi Fevziut nė ēadėr? I shkreti Shaqo Ziu, shkoi si cjapi te kasapi. Thuhet se e morrėn peng, e tėrhoqėn zvarrė, e qėlluan me armė automatike nė bulevard... Prit pak prit, se e ngatėrrova, kėtė Basha e pat bėrė mė 21 janar.

9 - E dini se tamam nė vendin ku ėshtė ngritur ēadra u vranė katėr protestuesit e 21 janarit mė 2011. Nė atė kohė protesta u bė kundėr korrupsionit tė Metės, ju kujtohet, sot protesta pėrsėri ka lidhje me Metėn, bėhet kundėr Vettingut.

10 - Pasi u ngrit ēadra nė bulevard, gjyqtarėt dhe krye-prokurori Llalla u qetėsuan, dhe si nė ate filmin me lopė e qen tė ngordhur (qė gėrmonte Tarja), thanė mė mirė t'ja japin ēadrės, se Vettingut. E kuptoni tani nga kush financohet ēadra? Nga Fondacioni Sorros.

Më: 25-02-2017 | Ora: 20:31:58 | Shikuar: 968 |  


This item is closed, it's not possible to add new comments to it or to vote on it

« ParaTjetra »