Parlamenti shqiptar tė mblidhet pėr Maqedoninė, mos zhgryen nė ēadėr
Postuar më: 01-03-2017 | Ora: 21:05:31

Nga Vėzhguesi

Maqedonia po ri-ndez luftėn nė Ballkan, njė konflikt tė pastėr etnik, kundėr shqiptarėve. Pėr ēfarė tjetėr duhet tė mblidhet me urgjencė Parlamenti shqiptar, se pėr kėtė situatė? Maqedonia, ky shtet i sajuar, qė me ē'duket ėshtė nė ditėt e fundit tė ekzistencės, pas disa krizave sistematike qeveritare kėto vite, qė s'po gjejnė qetėsi, duket se tani e ka pėrshkallėzuar situatėn, po pėrfshin faktorin etnik nė konflikt, dhe kjo sjell direkt luftė.

Maqedonia ėshtė konsideruar gjėrėsisht si "fuēia e barutit" e fundit e Ballkanit tė vjetėr. Nėse plas nė Maqedoni, mund tė pėrfshihen nė konflikt fqinjėt e saj nga perėndimi nė lindje, nga veriu nė jug. Kjo frikė ka bėrė qė Perėndimi ta "gėlltisė" Maqedoninė siē ėshtė, megjithėse tė gjithė e shohin qė ka dėshtuar tashmė, dhe s'po ēon gjėkundi.

Deri me sot janė akuzuar shqiptarėt se s'duan tė bashkėjetojnė me sllavėt, por situata e tashme atje, tregon qartė se janė sllavėt qė s'pranojnė shqiptarėt, dhe ky zhvillim, megjithėse duket nė favor tė shqiptarėve, pėrsėri sjell ndeshje.

Parlamenti shqiptar duhet tė shprehė zyrtarisht shqetėsimin e shtetit shqiptar pėr situatėn aktuale nė Maqedoni, sepse vendi ynė mund tė bėhet pjesė e konfliktit sa hap e mbyll sytė. Shqipėria ėshtė vend i NATO-s, dhe duhet tė bėj pėrpjekje serioze tė parandaloj konfliktin, por pa bėrė kompromis mbi tė drejtat themelore tė shqiptarėve, siē ėshtė ajo e zyrtarizimit tė shqipes.

Situata ėshtė mė e rrezikshme e komplekse se ē'duket, pasi nė lojė mund tė jetė Rusia e Serbia. Shteti shqiptar duhet tė shfaqė pjekuri e bashkėrendim patriotik, pėrndryshe do akuzohet pėr tradhėti.

Më: 01-03-2017 | Ora: 21:05:31 | Shikuar: 804 |  


This item is closed, it's not possible to add new comments to it or to vote on it

« ParaTjetra »