Maqedonia e lajmeve tė rreme tė hackerave rus tymos kontenierėt e plehrave
Postuar më: 03-03-2017 | Ora: 20:08:12

Nga Vėzhguesi

Maqedonia, ky vend nė rrėnie tė lirė, por dhe njė vegėl e rrezikshme e Rusisė, qė u bė qendėr e lajmeve tė rreme (fake news) tė hackerave rus gjatė zgjedhjeve presidenciale nė SHBA, tymos njė tjetėr lajm tė tillė, kėtė rradhė kundėr Shqipėrisė. Nuk ėshtė rastėsi qė kjo ndodh nė atmosferėn e pėrgjithshme anti-shqiptare qė kjo mbeturinė e ish-Jugosllavisė sė Ballkanit tė vjetėr ka ndėrmarė kėto ditė.

Njė ministre maqedone paska informuar njė gazetė italiane se nė Shqipėri qenkan zhdukuar 1300 kontenierė me mbetje kimike, nisur nga Italia pėr t'u groposur nė Maqedoni, plehra qė na qenkan ngrėnė nga shqiptarėt e uritur, e bla bla bla.

Tė besohet, edhe maqedonėt me "bisht", tani duan tė godasin me njė gurė dy zogj, t'i hedhin benzinė zjarrit nė Tiranė (qė tė dalldisin mė shumė ēadrėn), si kusht qė tė devijojnė vėmendjen e Shqipėrisė nga maskarrallėqet e tyre ndaj shqiptarėve nė Maqedoni!

Madje jo dy, por tre zogj. Jetojmė nė kohėn kur kokėtrashėt po na bėhen shejtanė.
Maqedonia e qau me lot refuzimin e projektit tė saj nga BE, pėr pėrmbytjen e Radikės qė tė kthente Vardarin nė lumė tė lundrueshėm pėr anijet e saj drejt porteve greke, thjesht e vetėm qė tė mos bėnte tregėti me portet e Shqipėrisė. Dhe meqenėse kjo linjė i dėshtoi, tani pėrpiqet trashė tė njollosė (diskretitoj) transportin detar nėpėrmjet porteve shqiptare, me historinė e sajuar tė plehrave, qė tė bindė BE-n, se Shqipėria s'ėshtė serioze, pra, duhet konsideruar pėrsėri Vardari i lundrueshėm.... O maqedonas, mos konsumoni kot ato dy pare mend qė keni, se, pėr pak kohė ju do tregėtoni nga portet e Detit tė Zi, kurse nga Vardari e kėtej ne Adriatik.

Më: 03-03-2017 | Ora: 20:08:12 | Shikuar: 768 |  


This item is closed, it's not possible to add new comments to it or to vote on it

« ParaTjetra »