Hollanda e gruas sė Bashės varros ēadrėn e Bashės
Postuar më: 15-03-2017 | Ora: 22:24:29

Nga Vėzhguesi

Duke spekulluar se gjoja ėshtė pjesė e lėvizjeve populiste nė Europė, megjithėse fshatari ballkanas e dinte se populistėt europianė u krijuan kundėr myslimanėve e emigrantėve (edhe kundėr gruas sė tij), Basha dhe shpurra e trutharėve nė Tiranė, vendosėn "tė hedhin njė gurė nė lumė" (ngritėn njė ēadėr nė bulevard), me shpresėn e fitores sė populistėve nė Hollandė (meqenėse hiqet si nga Hollanda). Por zgjedhjet sot nė Hollandė rezultuan njė shuplakė e rėndė pėr populistėt, dhe natyrisht njė shkelm bythėsh pėr pallėn e ēadrės.

20170315-tenda.jpg
Duke u rreshtuar me populistėt europianė, dhe duke dalė hapur kundėr partive tradicionale europiane, Basha lozi bllofin me tė marrė tė mundshėm. Hajvan pak ta quash, politikan pa pikė nuhatje e instikti, e meriton totalisht tė hidhet nė koshin e plehrava, siē BE do ja bėjė.

Europa kontinentale nuk e ha mė atė qė t'jua japė pushtetin populistėve, siē veproi nė vitet '30, sepse njė gjė e tillė dihet ēdo tė thotė pėr tė, fashizėm e nazizėm, ose shkatėrrim i saj nga themelet, si nė dy luftrat botėrore. Britania provoi trashė tė sabotoj BE-nė me Brexit, por tani po humb Skocinė pėr vete. Nga ana tjetėr, amerikanėt po e shtrojnė ēdo ditė Trumpin, ndoshta dhe do e heqin. Tashmė Perėndimi e ka mbledhur veten nga aventurizmi i populistėve, por Basha, si kriē qė ėshtė, akoma se ka marrė vesh.

Po tani ēdo bėj Basha(ri) "yne", do lidhet edhe ai me Rusinė si Bashari i Sirisė, apo me hackerat rusė, qė tė manipulojnė zgjedhjet nė Shqipėri? Bullshit.

Më: 15-03-2017 | Ora: 22:24:29 | Shikuar: 861 |  


This item is closed, it's not possible to add new comments to it or to vote on it

« ParaTjetra »