Dekriminalizimi i Bashės vs. Dekriminializimit tė Vettingut
Postuar më: 25-04-2017 | Ora: 15:02:46

Nga Vėzhguesi

Basha dhe kungujt nė ēadėr flasin gjoja pėr dekriminalizim, dhe kushtėzojnė pjesmarrjen nė zgjedhje me tė. Ē'lojė per trutharė e kokėpalarė! I vetmi version zyrtar qė pėrmbush dekriminalizimin nė gjyqėsor e politikė ėshtė Vettingu. Bujrum, shko voto Vettingun, dhe dekriminalizimi u kry. Por, si tė gjithė spekullatorėt e tė pėrlyerit, edhe Lulziu, pėrdor tė njėjtin term pėr tė goditur versionin origjinal, dekriminalizim vs. dekriminalizim, thjesht e vetėm pėr tė kompromentuar procesin.

Kjo ėshtė strategji bajate sllave qė ne shqiptarėt e njohim shumė mirė. Nė thelb tė saj ėshtė: akuzo kundėrshtarin tėnd pėr gjėra qė i ke bėrė vetė ti. Si nė Kosovė, qė serbėt akuzojnė prej vitesh kosovarėt pėr krime tė paqena, qė i kanė kryer vetė ata, por duke i pėrsėritur e pėrseritur non-stop e vazhdimisht, njerėzit fillojnė e luhaten, dhe njė pjesė besojnė versionin nė fjalė, megjithėse ėshtė i fabrikuar.

E njėta gjė edhe me Lulziun e ēadrės, akuzon pėr dekriminalizim palėn tjetėr, qė, de facto po bėn Vettingun, akuzon non-stop e vazhdimisht, kudo e gjithandej. Pastaj ngre njė ēadėr nė bulevard, e mban sa mė gjatė, tregon insistim e kėmbėngulje, sikur ai ėshtė i pastri i dynjasė, jo se Lulziu ėshtė kriminel qė kėrkohet nga drejtėsia prej 10 vjetėsh.

"Dielli s'mbulohet me shoshė" Lulzi, bota s'ta ha kėtė, sepse Vettingu u pėrgatit prej tyre, jo shqipove. Shko voto Vettingun dhe dekriminalizimi u kry, nėse me tė vėrtetė do dekriminalizim, kaq e thjeshtė ėshtė kjo gjė. Natyrisht s'ka si e voton, se do ishte vetėvrasje pėr tė dhe shpurrėn...

Më: 25-04-2017 | Ora: 15:02:46 | Shikuar: 540 |  


This item is closed, it's not possible to add new comments to it or to vote on it

« ParaTjetra »