Skemė, 18 qershori Ramės, ēadra e Bashės, Meta president, pėr tė evituar Vettingun
Postuar më: 29-04-2017 | Ora: 20:46:41

Nga Vėzhguesi

Skemė e pėrbashkėt pėr tė sabotuar Vettingun. Duhej vendosja e Metės president pėr tė kuptuar kėtė. Tė gjithė ata po synojnė mos-miratimin e Vettingut para zgjedhjeve, qė tė mos pėrballen e skualifikohen nga Vettingu pėr 18 qershorin. Basha do hyjė nė zgjedhje sapo tė shpėrndahet ky parlament, thjesht e vetėm qė Vettingu tė mos votohet brenda kėsaj legjislature.

I pari qė pėrfitoi nga kjo skemė ishte Meta, aq i super-pėrlyer ėshtė i shkreti. U bė PreSHident (pozicion shumė mė i ulėt se ēdo post qė ka patur deri mė sot), thjesht pėr tė evituar pėrballjen me Vettingun. Tani ai do jetė i qetė pėr 5 vjet, jo Vetting pėr figurėn politike mė tė korruptuar nė Europėn Lindore.

Po Rama a ėshtė i pėrlyer? Pas 4 mandate si kryebashkiak i Tiranės, dhe 4 vjet kryeministėr i Shqipėrisė sė 99-ve!! Ē'pėrralla pėr trutharrėt.

Ramės i intereson ēadra njėlloj sa Bashės, sepse pengon votimin e Vettingut para zgjedhjeve tė 18 qershorit. Tė pakten do sundojnė edhe pėr 4 vjetėt e ardhshėm pa u vetting-uar. Pas katėr vjetėsh, kismet, ndonjė amnisti pėr politikanėt e sė shkuarės, ose modifikim i ligjit qė tė mos ketė fuqi prapavepruese.

Vettingu do miratohet nė parlamentin e ardhshėm, nė vjeshtė, qė do tė thotė se kėta qė do zgjidhen mė 18 qershor nuk do vetting-oen. Me fjalė tė tjera, kėtė klasė politike do e kemi edhe pėr 4-5 vitet e ardhshme, para se vendi t'i bashkangjitet BE-sė. Pastaj do shporren.

Më: 29-04-2017 | Ora: 20:46:41 | Shikuar: 647 |  


This item is closed, it's not possible to add new comments to it or to vote on it

« ParaTjetra »