Rama shpėtoi vendin nga njė precedent katastrofal
Postuar më: 16-05-2017 | Ora: 22:08:59

Nga Vėzhguesi

Rama duhet falenderuar pėr rezistencėn e qėndresėn nė emėr tė shtetit shqiptar. Nėse ēadra do triumfonte, atėherė ēdo katėr vjet (4 muaj para zgjedhjeve) do ngrihej njė ēadėr e tillė para kryeministrisė. Njė precedent i tillė do gėrryente keqas demokracinė e shtetin shqiptar, do kompromentonte stabilitetin e vendit, dhe do sabotonte definitivisht anėtarėsimin e Shqipėrisė nė BE.

20170405-rama_e.jpg
Shteti shqiptar tregoi jo thjesht pjekuri, por mbi tė gjitha forcė, nxorri muskujt, dhe ky ėshtė jo thjesht njė lajm i mirė, por i shkėlqyer. Mesazhi ėshtė evident: Sot shteti shqiptar nuk pranon tė nėpėrkėmbet mė nga rruga, pikė. Ky ishte zhvillimi mė i madh qė "solli" ēadra, provoi faktin se Shqipėria ėshtė nė rrugėn e duhur, dhe e gatshme t'i bashkohet grupit tė vendeve mė tė zhvilluara tė planetit, BE-sė.

Ēadra nuk ishte njė precedent i ri kundėr institucioneve shqiptare. Pėrkundrazi, ėshtė mbi 100 vjeēare, bėhet fjalė pėr formėn mė klasike tė bllokimit tė shtetit shqiptar.

I pari qė e aplikoi ishte Esat Pasha, kur pėrmbysi qeverinė e Princ Vidit nė Durrės, dhe e shtrėngoi atė tė largohej nga Shqipėria. Nė themel tė lėvizjes atėherė ishte "Ballkani i ballkanasve", koncept i themeluar nga fqinjėt greko-serb, por qė mė vonė do modifikohej specifikisht pėr Shqipėrinė. Nė qendėr tė konceptit nė fjalė do vendosej myslimanėt vs. tė krishterėve, pėr tė evidentuar, veē tė tjerave, Shqipėrinė islame, siē dėshironin (dėshirojnė) greko-serbėt ta prezantojnė ndėrkombėtarisht vendin tonė.

Rama u synua tė pėrmbysej si Nano nė '98 e tė dėbohej nga vendi nga shumica imagjinare myslimane e Bashės (siē kishte ndodhur me Vidin 1914 e Nolin 1924). Por dėshtuan rėndė, falė edhe pėrkrahjes sė fortė tė Perėndimit kėtė rradhė. Rėnia e ēadrės i dha njė goditje fatale e finale "filozofisė" sė mėsipėrme anti-shqiptare...

Më: 16-05-2017 | Ora: 22:08:59 | Shikuar: 1024 |  


This item is closed, it's not possible to add new comments to it or to vote on it

« ParaTjetra »