Arkiva - Qeveria Rama-Basha njė koalicion qytetar qė sjell investime tė huaja
Postuar më: 10-06-2017 | Ora: 10:02:17

Nga Vėzhguesi - Publikuar fillimisht mė 29/09/2015, nė kėtė link

Mbi tė gjitha do ishte njė koalicion i qytetėruar, pa paragjykime rurale pėr demokracinė e kapitalizmin, qė do krijonte shumė stabilitet politik nė vend, dhe si rrjedhojė do sadisfaksonte mjaftueshėm kreditorėt dhe botėn e biznesit tė investonin nė njė Shqipėri me aq pak investime perėndimore dhe me aq shumė papunėsi.

Por nuk ėshtė vetėm kjo, pyetja ėshtė: ēfarė zgjidhje tjetėr politike ka mbetur pėr Shqiperinė e "ngadaltė"? Koalicioneve qeverisėse me Metėn u ka dalė boja aq keq tani, saqė ai individ po mban vendin peng, fjalė pėr fjalė (literally) po mban vendin peng. Meta i ėshtė ngjitur "demokracisė" e "kapitalizmit" shqiptar si "m... pas kėpuce" dhe s'ka ndėrmend tė shkulet (shpėlahet) po nuk e shkulėn (shporrėn)...

Kreditorėt perėndimor i kanė bllokuar investimet nė ekonominė shqiptare qė nga skandali korruptiv i Metės me 2011, dhe s'kanė ndėrmend t'i ēbllokojnė nėse ai nuk degdiset nė birucė. Shkaku i varfėrisė shqiptare sot ka njė emėr: Ilir Meta. Qeveria Berisha pas 2011 mbeti si peshku pa ujė, pa kreditime nga bota (u bllokuan punimet nė austostrada etc), thjesht pėr shkak tė Metės. Tė njėjtėn situatė dėshtimi po pėrjeton aktualisht edhe qeveria Rama, ėshtė totalisht peng i Metės.

Koalicioni Rama-Basha do krijonte njė imazh super-impresiv pėr botėn. Siē dihet PD-PS kanė namin e keq nė botė si pėrēarės dhe prodhues tė destabilitetit historik nė vend. Por edhe nė aspektin fetar njė koalicion i tillė do bashkonte liberalėt e majtė (drejtuar historikisht nga ortodoksėt) me konservatorėt e djathtė (drejtuar historikisht nga myslimanėt). Pra do ishte njė koalicion shumė i besueshem pėr kreditorėt ndėrkombėtarė.

Berisha e Nano u bėnė miq mė vonė, madje aleatė, gjė qė nėnkupton se kjo lloj aleance s'ėshtė tabu, siē pėrfolet pamundėsia e koalicioneve tė tilla nė Shqipėri. Nėse lidhja mes tyre do ishte bėrė drejtėpėrdrejt nė qeverisje, tani Shqipėria do ishte ndryshe.
Por nėse atė se bėri dot gjenerata e parė e liderėve "historikė", duhet ta bėjė sot gjenerata e dytė, Basha-Rama, dhe duhet bėrė shpejt...

PS: Rruga e Shqipėrisė pėr nė Europė nuk kalon as nga Beogradi e as nga Athina, por "sekreti" qėndron ne stabilitetin politik nė vend.

Më: 10-06-2017 | Ora: 10:02:17 | Shikuar: 534 |  


This item is closed, it's not possible to add new comments to it or to vote on it

« ParaTjetra »