16 milion eurot e sheshit do modernizonin semaforėt ''afrikanė'' tė Tiranės
Postuar më: 10-06-2017 | Ora: 15:55:18

Nga Vėzhguesi

Nė ēdo qytet perėndimor, njė super-investim i tillė, pėr njė shesh, do ndizte super-debate e revolta qytetare, dhe kryebashkiaku mund tė procedohej deri penalisht pėr shpėrdorim, por natyrisht jo nė Shqipėri, pavarėsisht se njė shesh i tillė do e bėj pjesėn tjetėr tė Tiranės tė duket edhe mė tė mjerė e mė tė shėmtuar. Por, imagjinoni, sikur ato para tė modernizonin semaforėt "afrikanė" tė Tiranės, do kishin modernizuar gjithashtu trafikun e saj aq primitiv.

20170610-shesh.jpg
Sheshi Skėnderbej, siē ishte mė parė, vetėm katėr palė semaforė bashkėkohorė kėrkonte, nė ēdo hyrje, kaq, dhe me pak qindarka trafiku do disiplinohej perfekt. Por, si nė atė thėnien nė zhargon, u "kap veshi i djathtė me dorėn e majtė", u investua edhe pėr njė unazė tė vogėl gjithashtu, pastaj miliona probleme pėr trafikun e qytetarėt gjatė ndėrtimit tė sheshit, etc., dhe sė fundi fatura gjigande 16 milion eruo. Ēmenduri!

Pa dashur tė ulė vlerat e punės nė shesh, ndoshta parkimet kanė njė farė vlere, por pėrsėri, nė njė tė ardhme tė afėrt mbase s'do kenė. Shpejt do vijė dita qė trafiku nė zonėn e qendrės (apo ndoshta edhe brenda unazės tradicionale) do eleminohet, dhe kėshtu ato perkime s'do vlejnė mė. Parkime tė asaj natyre duhen ndėrtuar jo nė qendėr, por nė njė distancė tė arėsyeshme nga qendra, sepse Tirana ėshtė fare e vogėl, dhe brenda unazės tradicionale gjėrat duhen mbuluar vetėm nga transporti publik, dhe natyrisht ecja nė kėmbė s'ėshtė asgjė, duhet rekomanduar.

Nejse, u bė mirė pėr komunitetin musliman, tani do falen nė shesh pėr Bajram tė Madhe e tė Vogėl, duke i ngritur tė pasmet Skėnderbeut.

Më: 10-06-2017 | Ora: 15:55:18 | Shikuar: 599 |  


This item is closed, it's not possible to add new comments to it or to vote on it

« ParaTjetra »