Arkiva per: December 2016

Uroj qė mė 2017-n Shqipėrinė ta duan edhe shqiptarėt

Shqipėria sot ngjan me njė kamp refugjatėsh sirianė (ose ish-sirianė tė asimiluar ndėr shekuj, siē fqinjėt me dashakeqėsi jo rrallė na pėrgojojnė), ku tė gjithė nuk duan tė gjithė, ku ēdokush nuk do asgjė, dhe ku askujt si hyn nė sy asgjė. Si nė njė kamp refugjatėsh "sirianė" qė presin tė ikin, ēdo gjė hidhet mbi tokė e rrugė, nga letrat, plehrat, shurra, prezervativėt, e ku askujt s'i dhimbset asgjė, nga pyjet, toka, nėntoka e balta.

Njė urim pėr njė fillim tė ri, nė Vitin e Ri

Nga Frank Shkreli

Ja po afrohet Viti i Ri. Njė Vit i Ri, njė Fillim i Ri. Njė Vit i Ri prej tė cilit tė gjithė ne shpresojmė dhe presim realizimin e objektivave dhe ėndėrrave tė pa realizuara deri tashti, njė Vit i Ri i mundėsive tė reja, i ndryshimeve pozitive pėr ne, si individė dhe si shoqėri, si institucione qeveritare dhe shtetėrore, por edhe pėr botėn nė pėrgjithėsi. Njė vit i shpresave, se nė mos tė gjitha gjėrat, atėherė tė pakėn disa prej tyre do tė ndryshojnė pėr mė mirė, si nė jetėn tonė private dhe familjare ashtu edhe nė mjedisin shoqėror e politik ku jetojmė.

Shqiptarėt, populli mė me kulturė kristiane nė Europė qė i lutet islamit

Nga kostumet tradiocionale popullore, qilimat, sexhadet, e deri tek flamuri kombėtar shqiptar, dominon e kuqja, ngjyra qindravjeēare e krishtlindjeve (jo ngjyrat e errėta tė islamit). Asnjė popull tjetėr nė Europė nuk i ka kaq tė theksuara nuancat e sė kuqes nė kulturėn e traditėn e vet sa shqiptarėt. Asnjė popull tjetėr nė Europė nuk e ka heroin kombėtar mbrojtes te kristianizmit si ne shqiptarėt.

Nėn Trump trumpetat e luftės III

Z. Trump ėshtė angazhuar tė largoj Amerikėn nga bota, nga roli (siē ai e quajti nė fushatė elektorale) i "policit ndėrkombėtar", terminologji, qė ne shqiptarėve na sjell ndėrmend etiketimin qė Enver Hoxha i bėnte Amerikės, si "xhandar ndėrkombėtar". Kjo nuk ėshtė e re pėr Amerikėn, pėrkundrazi, shumė e vjetėr. Zė fill me themeluesit e saj, tė cilėt nė testamentin e tyre, u kėrkonin amerikanėve (gjeneratave tė ardhshme) tė mos pėrziheshin me botėn, tė qėndronin larg Europės.

Ndėshkimi i vetėm pėr politikanėt shqiptarė, edhe ata jetojnė nė Shqipėri

Pėr aq kohė sa jetojnė atje, janė njėlloj tė ndėshkuar si tė tjerėt atje. Sado qė tė izolohen nė lagje tė veēanta apo tė rrethohen me avllira tė larta (si ne komplekset e tyre nė plazh e gjetkė, qė, ngjajnė si dy pika uji me bllokun e dikurshėm), ata, ashtu si turma, thithin tė njėjtin ajėr tė ndotur me pluhra e fekale, dhe jetojnė mes plehrave e erės se tyre mbytese.

Tigri Exxonmobil dhe Arusha Ruse

Nga Frank Shkreli

Me anė tė njė deklarate tė marten nė mengjes, Presidenti i zgjedhur amerikan, Z. Donald Trump njoftoi se, pas intervistave tė disa kandidatėve, kishte vendosur qė mė nė fund tė emėronte kreun e firmės ExxonMobil Rex Tillerson nė postin e Sekretarit tė Shtetit, si kryedipolomati i Shteteve tė Bashkuara, detyra e tretė mė me rėndėsi nė nė administratėn amerikane, pas Presdientit dhe Zėvėndės Presidentit.

PISA: Nė javė debat - ĒKA mė pastaj?

Nga Besim Gollopeni

Ndėr vite nė shoqėrinė kosovare ėshtė ndėrtuar njė kulturė njė javore e diskutimit publik pėr tema tė cilat e atakojnė atė. Pavarėsisht rėndėsisė tė temės qė ka, debati zgjat njė javė dhe mė pastaj, askush nuk merret me kėrkimin e pėrgjegjėsisė apo llogaridhėnies. Nė anėn tjetėr, nga akter tė ndryshėm me qėllim apo pa qėllim kamuflohet aq shumė pėr tema tė caktuara aq sa, tė mbushet mendja se ky popull nuk kuptuaka fare se ēka ėshtė ka ndodh nė vend dhe kush janė pėrgjegjėsit.

Muri nė Mitrovicė i frymėzuar nga retorika pro-serbe e Donald Trump?

Z. Trump e morri pushtetin nė Amerikė se premtoi qė do ndėrtoj njė murė ndarės me Meksikėn. Pėr politikėn e jashtme ai tha se ishte gabim bombardimi e largimi nga pushteti i Sllobodan Millosheviēit, dhe se Trump ėshtė pėr lidhje tė ngushta me Rusinė e botėn sllave. Duket se politika e jashtme Amerikane nėn Trump mund tė pėsoj njė devijim madhor parimor. Amerika ndoshta s'do jetė mė njė mbrojtėse e zėdhėnėse e lirisė nė botė, dhe kjo vlen njėlloj edhe pėr lirinė e shqiptarėve.

Shqipėria vend nėn autoritet shtetėrorė, jo autoritet ligji

Asnjė nuk e zbaton ligjin nė Shqipėri, askush s'e rruan pėr tė. Kurse policin e kanė frikė, zyrtarėt e zyrės sė tatimeve i kanė frikė, policin bashkiak e kanė frikė... Sa shohin ata ndryshojnė menjėherė sjellje, bėhen engjėj, por kur ata s'janė vėrdallė, s'duan t'ja dinė se ligji duhet respektuar pavarėsisht tyre. Njė popull nėn frikė?