Arkiva per: February 2017

Pavarėsia e Kosovės pati vetėm 3 emra, Rugova, Thaēi, Clinton

Pavarėsia e Kosovės ishte kryekėput produkt i protogonizmit individual. Kosova ishte njė kafshatė e vėshtirė pėr t'u pavarėsuar, kush mendon ndryshe s'ka idenė e gjėrave. Sot ē'do kush mund tė marrė merita e kredite, tė shkruaj histori e libra, por fakt kokėfortė ėshtė se pavarėsinė e Kosovės e sollėn vetėm tre individė, tė cilėt koha i kombinoi rastėsisht nė dhjetėvjeēarin e fundit tė shekullit tė kaluar.

Rama tė detyroj Maqedoninė tė paguaj ''Rrugėn e Arbėrit''

Megjithėse duket si deklarata e Donald Trump qė murin ta paguaj Meksika, s'ėshtė ashtu, pėrkundrazi, nėse pagesa e murit nga Meksika ėshtė pa sens, pagesa e "Rrugės sė Arbėrit" nga Maqedonia ėshtė nė interesin e saj tė plotė. "Rruga e Arbėrit" nuk do benefit gjėkundi Dibrėn e Matin, sa do benefit Maqedoninė nė tregėti e turizėm.

Ky Prokuror i Pėrgjithshėm jo vetėm kukull e kungull, por dhe kumbar i krimit

Padyshim ėshtė Prokurori i Pėrgjithshėm me performancėn mė mediokre nga 1912, pa pikė integriteti e aftėsie profesionale, njė hiē... S'ngjan gjėkundi me shefin e akuzės publike shqiptare, pėrkundrazi, me njė avokat tė natyrshėm krimi, qė pėr ironi paguhet nga taksat e shqiptarėve. Nese Llalla ka synuar tė sabotoj reformėn nė drejtėsi, siē tha Ambasadori Amerikan, atėhere Parlamenti ta hetoj e shkarkoj, jo mėdyshje (meshirė) pėr kėtė farė Llalle.

Kundėr apatisė politike - Pėr njė revoltė elektorale

Nga Frank Shkreli

Pėr problemet politike dhe ekonomike -- pėrfshirė trazirat dhe grindjet politike tė pafund tė kėtyre 25-viteve tė fundit, anė e mbanė trojeve shqiptare, e sidomos problemet serioze si korrupsioni, droga, mashtrimet dhe batakēillėqet e lloj-llojshme tė klasės politike shqiptare tė kėsaj periudhe -- fajin kryesor e kanė, natyrisht, vetė politikanėt e djeshėm dhe tė sotėm. Ata janė arkitektėt e vėrtetė tė kėtij “monumenti” politik dhe ekonomik, tė cilit fatkeqsisht nuk mund t’i thuren lavde.