Arkiva per: March 2017

Pse Mimi Kodheli hesht pėr Ushtrinė e Kosovės?

Sinqerisht nuk e kuptova si Rama nuk hoqi Mimi Kodhelin gjatė zėvėndėsimeve qė bėri sė fundi nė qeveri! Punė tė dobėt qė ka bėrė, dėmtoi edhe imazhin e Shqipėrisė, kur pistat ushtarake u pėrdorėn nga avionėt e trafikantėve tė drogės. Femrat duhen suportuar drejt pushtetit, padyshim, por jo artificialisht, si Kodheli, qė edhe kur Le Pen thotė, se Franca do tėrheq njohjen ndaj Kosovės se ėshtė Serbi, Mimi Kodheli "tund zinxhirin".

Frank Shkreli: Nė kėrkim tė tė papėrlyerve

Fjala i “papėrlyer” ose e “papėrlyer” mund tė ketė njė domethėnje fetare nė veshėt e disave, sidmos tė krishterėve, por fjalori shqip e pėrcakton si diēka qė nuk ėshtė fėlliqur me lyrė a me diēka tjetėr, me fjalė tė tjera i pastėr. Pėr mė tepėr, njė person i “papėrlyer” ėshtė dikush qė nuk ėshtė pėrzier a qė nuk ka marrė pjesė nė njė punė tė keqe, nė njė krim, e tjera. I pastėr nė sjelljet e qendrimet nė punė dhe nė shoqėri! Me biografi tė pastėr, thekson fjalori, dikush pa asnjė njollė nė nder!

Nėse Maqedonia plas, shqiptarėt kėtė rradhė do marrin edhe Ēamėrinė

Shqiptarėt sot nuk janė mė 1913, as mė 1918, as 1924, siē mė kokėtrashėt e sllavėve, maqedonėt, akoma s'e kanė marrė vesh. Shqiptarėt ua treguan vendin sllavėve qė mė 1944, por i tradhėtoi Enver Hoxha nė shkėmbim tė pushtetit personal. Natyrisht nuk e duam luftėn, dhe urojmė qė Maqedonia tė mbijetoj, si njė federatė (si Zvicra), por nėse plas, shqiptarėt s'ka bir nane t'i stop kėtė rradhė.